Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski w Glasgow i Edynburgu 21-23 maja

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Świat

W najbliższych dniach na Ziemię Szkotów przyjedzie kapłan niezłomny w walce o prawdę, o dobro, o godne życie dla ludzi najsłabszych, ubogich, doświadczonych przez los i przez ludzkie grzechy i upadki. Przyjedzie do nas z Radwanowic k. Krakowa, gdzie już w 1987 r. współzakładał Fundację im. św. Brata Alberta, zajmującą się pomocą osobom upośledzonym. Opiekun niepełnosprawnych.

Spotkanie otwarte w przyszłą sobotę 21 maja 2022 r. z ks. Tadeuszem Isakowiczem - Zaleskim, działaczem społecznym i kresowym, pisarzem i publicystą, który opowie nam o historii relacji polsko - ukraińskich na przestrzeni ostatniego wieku, poprowadzę osobiście przy wsparciu Kamila Kamińskiego i innych aktywnych członków Klubu Historycznego w Glasgow (Polish History & Heritage Club). Temat wydaje się b. aktualny w kontekście bieżących wydarzeń na Ukrainie (krwawa wojna obronna wobec agresji Rosji), polskiej pomocy dla uchodźców oraz projektów politycznych wskazujących na nowe rozdanie w relacjach między polskim i ukraińskim narodem.

Zapraszamy zatem gorąco na następujące punkty programu:

18.00 - msza święta w kościele św. Piotra na Particku, którą ks. Isakowicz - Zaleski będzie współprowadził na zaproszenie ks. Mariana Łękawy SAC.

20.00 - spotkanie w sali parafialnej obok kościoła św. Piotra (wejście od prawej strony kompleksu).

Naturalnie w czasie spotkania będzie można nabyć książki autora i prelegenta wraz z autografem oraz inne książki o tematyce historycznej. Przyjmujemy wyłącznie gotówkę. Przyjdź i Ty. Powiedz o spotkaniu innym! Wesprzyj naszą inicjatywę!

 

Szczypta historii z życia naszego Gościa

 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski syn Jana i Teresy Zaleskiej z d. Isakowicz pochodzi z królewskiego Krakowa. Już we wczesnej młodości, w liceum związał się z ruchem oazowym, a po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Tam w seminarium (koniec lat 70), współredagował podziemne pismo „Krzyż Nowohucki” oraz działał w Studenckim Komitecie Solidarności.

Od 1980 r. zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. Represjonowany na różne sposoby przez Służbę Bezpieczeństwa (SB), w tym w 1985 r. został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB. Nie dał się zastraszyć! W jego przypadku nie zadziałała także znana metoda ubeków: „korek, worek i rosporek”! I w 1988 r. wziął udział jako duszpasterz robotników w strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie.

W lutym 2006 r. wystąpił z postulatem ujawnienia konfidentów SB działających wśród duchowieństwa archidiecezji krakowskiej. Badał dokumenty Służby Bezpieczeństwa, które jako poszkodowany otrzymał z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). W oparciu o te dokumenty powstała książka pt. „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”, za którą w listopadzie 2007 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza.

Ks. Tadeusz z racji swoich rodzinnych korzeni jest polskim Ormianinem, stąd też jego zamiłowanie do Pokucia, Podola i polskich Kresów. Kapłan obrządku łacińskiego od 1983 r. jest zarazem duchownym obrządku ormiańskiego bowiem w 2001 r. odbył studia w Papieskim Kolegium Ormiańskim w Rzymie. Aktywny działacz środowiska ormiańskiego, popularyzator wiedzy o historii i kulturze Ormian i wielki orędownik sprawy upamiętnienia ofiar ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim w latach 1915-17.

Ks. Tadeusz od b. wielu lat znany jest także w całej Polsce jako b. zasłużony dla upamiętniania ludobójstwa na Wołyniu i Kresach. Już w 2008 r. wystąpił z apelem o potępienie przez władze polskie ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. 1 lipca 2009 r. uczestniczył w proteście w Lublinie przeciwko nadaniu tytułu doktora honoris causa przez KUL Wiktorowi Juszczence, który wielokrotnie gloryfikował Stepana Banderę. Przyczynił się także wydatnie do protestów przeciwko przejazdowi przez Polskę „Rajdu Bandery”, w związku z czym ukraińscy nacjonaliści grozili mu śmiercią. [1]

Wielka radość wybuchła wśród Kresowian w Polsce i po różnych częściach świata, gdy 22 lipca 2016 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął w końcu uchwałę, w myśl której, dzień 11 lipca będzie Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. [2] Wspaniały ów dzień i wymodlone święto niejedno miało imię, serce i niejedną okrytą zmarszczkami cierpienia twarz. Wielu z Tych wspaniałych bohaterów, tego wielkiego zwycięstwa prawdy i dziejowej sprawiedliwości, odeszło już na wieczną wartę, a ks. Tadeusz jest wciąż z nami. Przez te wszystkie lata był jak pielgrzym podążający do wielu miejsc, w których na niego czekano, odwiedził mnóstwo wspólnot kresowych w kraju i za granicą, a teraz dotarł i tu do na na Ziemię Szkotów.

Na swoim blogu podjął wiele b. cennych inicjatyw społecznych, opublikował w ostatnich latach setki artykułów i wywiadów. Jest to osobowość spójna, dlatego jego działanie cechuje zwykle logiczność i konsekwencja, dla przykładu znane jest powszechenie zaangażowanie medialne w zdecydiwaną krytykę demonicznej ideologii gender, która niczym dzki pożar rozpala się obecnie w Europie i w innych częściach świata, jak choćby w USA i Kanadzie. Na tej kanwie stał się zarazem zaufanym powiernikiem cierpień b. wielu ofiar molestowania seksualnego w Kościele, które przeszły w swoich parafiach piekło, a które zawierzyły mu swoje cierpienia, przesłały na jego adres swoje ciężkie przeżycia, Najbardziej znana stała się sprawa molestowanego chłopca Janusza Szymika. Nie wahał się ale stanął odważnie i publicznie w obronie ich godności, sprawiedliwości i zadośćucznienia.

Z oststnich inicjatyw warto wspomnieć, iż we wrześniu 2020 r. b. aktywnie wsparł ideę wielkiego polskiego artysty Prof. Andrzeja Pityńskiego, posadowienie w Ojczyźnie jego monumentalnego dzieła „Rzeź Wołyńska”. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski pisał: „’W magazynie w Gliwicach za to leży od lat jego przerażające, porażające dzieło o „Rzezi Wołyńskiej”. Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej na świadectwo tragedii, o której politycy starają się zapomnieć w fałszywe imię zbliżenia z Ukrainą. A przecież, po pierwsze, obowiązkiem jest upamiętnić; po drugie, usłyszeć wyrazy skruchy; a dopiero wtedy, po trzecie, przebaczyć.’ – pisze prof. Marek Jan Chodakiewicz o zmarłym niedawno prof. Andrzeju Pityńskim, kawalerze Orderu Orła Białego.

No cóż, takie są paradoksy III RP, która ze względu na ‘poprawność polityczną’ i zmurszały tzw. mit Giedroycia, cenzuruje prawdę i pamięć o Ludobójstwie Polaków na Kresach, tak jak PRL cenzurował prawdę i pamięć o Zbrodni Katyńskiej. (....)”. [3]

Na szczęście wszystko zakończyło się b. pomyślnie, gdy w maju 2021 r. w związku z błogosławioną decyzją Gminy Jarocin k. Niska na Podkarpaciu o ustawieniu pomnika „Rzeź Wołyńska” we wsi Domostaw, przy budowanej właśnie trasie S19 (Via Carpatia). I w te prace o planowanym ustawieniu pomnika, idei i lekcji historii obowiązkowej dla wszystkich Polaków b. aktywnie włączał się ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. [4]

Od 2010 r. nosi zaszczytny tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Rok później otrzymał także Honorowe Członkostwo Światowego Kongresu Kresowian, a w 2012 r. nadany mu został Krzyż Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa. Autor wielu książek i opracowań, w tym: „Przemilczane ludobójstwo na Kresach” (2008). Zaś z całej plejady państwowych orderów, medali i wyróżnień szczególnie wdzięczny, ujmujący pozostaje Order Uśmiechu przyznany w 1997, nadawany za działanie przynoszące dzieciom radość. [5]

Gorąco polecam wykład ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego w cyklu "Przywracanie Pamięci", wygłoszony 5 czerwca 2021 r. w Wielkiej Lipce i zatytułowany: "Ludobójstwo Polaków na Wołyniu". Przypomina historię okrutnych mordów Ukraińców na Polakach w sześciu województwach na dawnych kresach polskich. Opublikowany 11 czerwca 2021 r. przez Przywracanie Pamięci:

 

Przypisy:

[1] ]]>https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Isakowicz-Zaleski]]>

[2] ]]>http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/uchwaly/625_u.htm]]>

[3] ]]>http://isakowicz.pl/pomnik-rzez-wolynska-dluta-sp-andrzeja-pitynskiego-w]]>...

[4] ]]>https://sztafeta.pl/2021/05/28/w-domostawie-stanie-pomnik-rzez-wolynska/]]>

[5] ]]>https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Isakowicz-Zaleski]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (11 głosów)

Komentarze

 Co tak niziutko z oceną? Niepopularny autor, czy raczej bohater artykułu. Ja wystawiłem 5, powód...wyniki głosowania na festiwalu Eurowizji.Powie ktoś-absurd. Czy polski wykonawca tak fatalnie wypadł, że od Ukrainy dostał 0 punktów?

Vote up!
5
Vote down!
0
#1644388

Serwus trutututu. Dzięki za ten krótki, szczery wpis i za czas dla Kresowian. Dzieje się tak bowiem wiedza i umiejętność to jeden z siedmiu darów Ducha Świętego. Generalnie jest zatem jak napisałem w tytule ale trzeba chcieć poznawać prawdę o naszej histroii i wzajemnych relacjach przez wieki całe i przez ostatnie dziesięciolecia, a nie tylko przez ostatnie dwa miesiące. Inaczej grozi nam realnie zbiorowa naiwność, głupota, a nawet pycha! Polecam gorąco zapis spotkania online, które odbyło się 20 kwietnia 2021 r. . Gościem Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Romana Archutowskiego był właśnie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który opowiedział młodym ludziom kawał dobrej historii, a który będzie u nas za tydzień. Zapis ze spotkania opublikowany 5 lipca 2021 r. przez Archutowski TV:

 

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1644397

Ksiądz wardapet Tadeusz Isakowicz-Zaleski opowiada dla Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską PAU o swych kontaktach z Armenią i Ormianami. Urodził się w 1956 roku w Krakowie jako Tadeusz Zaleski. Jego rodzicami byli Jan Zaleski (1926–1981), Polak, filolog z wykształcenia, oraz Teresa z domu Isakowicz (1933–2011) polska Ormianka, polonistka. Jest spokrewniony z przedostatnim arcybiskupem ormiańskokatolickim Lwowa, wybitnym kaznodzieją i filantropem Izaakiem Mikołajem Isakowiczem (jest praprawnukiem brata arcybiskupa). Bliźniacza siostra matki wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i jako s. Miriam Isakowicz pracowała w dziełach pobożnych i charytatywnych w Polsce i na Ukrainie.

W 1983 roku Tadeusz Zaleski otrzymał święcenia kapłańskie i skierowany został na studia do Papieskiego Kolegium Ormiańskiego w Rzymie. Jednak władze komunistyczne trzykrotnie odmówiły mu paszportu ze względu na współpracę z podziemną „Solidarnością”. Dopiero w roku mógł odbyć studia w Papieskim Kolegium Ormiańskim w Rzymie. Po nich został mianowany przez ówczesnego ordynariusza wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce, kard. Józefa Glempa, duszpasterzem Ormian w archidiecezji krakowskiej. W latach 2002–2009 był duszpasterzem Ormian w Polsce Południowej, a od roku 2009 do 2017 – proboszczem ormiańskokatolickiej parafii południowej pw. św. Grzegorza Oświeciciela z siedzibą w kościele Trójcy Świętej w Gliwicach. Wtedy używał już podwójnego nazwiska: Isakowicz-Zaleski, co świadczyło o silnej identyfikacji z tradycją i kulturą Ormian polskich.

Ks. Isakowicz-Zaleski to aktywny działacz środowiska ormiańskiego, popularyzator wiedzy o historii i kulturze Ormian, zwłaszcza Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego. Na ten temat opublikował cenne opracowania historyczne (m. in. Słownik biograficzny księży ormiańskich i pochodzenia ormiańskiego w Polsce w latach 1750–2000, oraz Arcybiskup ormiański Izaak Mikołaj Isakowicz „Złotousty”: duszpasterz, społecznik i patriota 1824–1901). Był inicjatorem zbliżenia między tzw. starą (o korzeniach nieraz kilkuwiekowych) i nową (datującą się od lat 80. XX wieku) migracjami ormiańskimi.

Jest też niestrudzonym orędownikiem sprawy upamiętnienia ofiar ludobójstwa Ormian, zarówno tego szeroko znanego, które miało miejsce w 1915 roku w Imperium Osmańskim, jak też tego, które w latach okupacji niemieckiej dotknęło polskich Ormian z rąk ukraińskich nacjonalistów (pisał o tym m. in. w książce: Przemilczane ludobójstwo na Kresach). Ks. Isakowicz-Zaleski wielokrotnie brał udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, w których przedstawiał historię narodu i Kościoła ormiańskiego oraz problemy polskich Ormian. W latach 2009–2014 pełnił funkcję przedstawiciela mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Filmik opublikowany 31 Maja 2021 r. przez Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską:

 

Gorąco polecam też i inny b. cenny wykład pt. „Ludobójstwo Ormian – 100 lat niezagojonej rany”, który ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opowiedział 20 kwietnia 2015 r. na spotkaniu w Klubie „Kamieniołom” w Krakowie. Opublikowany 21 kwietnia 2015 r. przez Józef Wieczorek TV:

 

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1644402

...i właśnie zatoczyła kolejne koło, teraz Ukraińcy mają swój Wołyń w Buczy, Mariupolu i wielu innych miejscowościach. Być może i mam taką nadzieję, że ich sposób postrzegania korzeni narodowych poprzez cierpienie i bohaterstwo ich prawdziwych współczesnych patriotów zmieni się i że odejdą od dotychczasowych wzorców które dla Naszego Narodu są nie do zaakceptowania z tych samych powodów dla których oni bardzo długo jeszcze - a może nawet już nigdy nie zaakceptują Rosjan jako wspólnoty narodów.

 Oddając cześć i modlitwę poprzednim pokoleniom trzeba też myśleć o przyszłości, na pewno to bardzo trudne dla wielu rodzin ofiar ludobójstwa trzeba jednak zacząć tworzyć nową więź obu narodów z wzajemnym poszanowaniem historii, bo jedno jest jasne jak słońce, że mamy wspólnego wroga na wschodzie a na zachodzie (Niemcy wspomagane przez POlską totalną opozycyjną V kolumnę) też nas mimo deklaracji nie tylko nie szanują ale wręcz na każdym kroku gospodarczo niszczą jak tylko pozwala im na to europarlament.  

Vote up!
6
Vote down!
0

niezależny Poznań

#1644405

Fragment audycji radiowej opowiadający o warsztatach terapii zajęciowej, na których podopieczni skupieni wokół domu w Radwanowicach tworzą i realizują swoje potrzeby. Rozmówcy: Ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski, Małgorzata Godek-Wójcik, Bernadetta Kołacz, Anna Walczowska-Majewska, Renata Łagan, Agnieszka Ryś oraz redaktor A. Szablewska. Audycja opublikowana 11 października 2021 r. przez Agnieszka Szablewska:

Kochani, jesteśmy Fundacją działającą od 1987 roku. Od początku swego istnienia niesiemy pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Tworzymy miejsca w całej Polsce, gdzie gromadzą się osoby potrzebujące pomocy, jak i te, które tę pomoc ofiarują. W każdym swoim Podopiecznym dostrzegamy człowieka pełnego marzeń, zdolności i różnych możliwości, a dzięki wsparciu wielu osób często te marzenia się spełniają. Chcielibyśmy zaprezentować teledysk do piosenki pt.: "Bracie Albercie pomóż".

Dzięki grupie zaangażowanych osób, udało nam się go zrealizować. Przepiękny tekst do piosenki napisała współzałożycielka i wokalistka krakowskiego zespołu Galicja - Lidia Jazgar, a muzykę skomponował Ryszard Brączek. Oboje artyści będą również występować w teledysku razem z naszymi Podopiecznymi, którzy wcielą się w role aktorów - piosenkarzy. Ogrom pracy przy opracowywaniu scenariusza teledysku włożyli terapeuci, opiekunowie i pracownicy Fundacji. Nakręcenia materiału w placówce macierzystej w Radwanowicach oraz jego montażu podjął się Adam Głuch. Pozdrawiamy i dziękujemy, że jesteśmy razem... . Fundacja im. Brata Alberta. Dokumnet opublikowany 24 grudnia 2021 r. przez Fundacja im. Brata Alberta Zarząd Krajowy

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1644417

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski był gościem odcinka Polska na serio. Historia, który prowadził red. Oliver Pochwat. Motywem przewodnim dzisiejszego odcinka jest przypomnienie o “zapomnianym” ukraińskim duchownym bł. Grzegorzu Chomyszynie, który ostrzegał przed ukraińskim nacjonalizmem jako ideologii barbarzyńskiej, anty ludzkiej i pogańskiej. W dzisiejszym odcinku Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski komentował do czego doprowadziło porzucenie przez Ukrainę drogi zaproponowanej przez Grzegorza Chomyszyna. Nagranie opublikowane 22 kwietnia 2021 r. przez Świat Rolnika:

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1644429

.....którzy nie byli Ukraińcami! I kto za nas ma pamiętać? Chińczycy? Pyta retorycznie specjalny gość programu. To oczywiście b. odważny i niezmordowany ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, który od wielu lat jest zaangażowany w upamiętnianie polskich ofiar Rzezi Wołyńskiej. Opowiadając o duchownych zamordowanych przez banderowców, rysuje przerażający, lecz jakże prawdziwy obraz: "Jednego z księży powieszono na stule (...) ojca Ludwika Wrodarczyka przecięto piłą na pół". Zdaniem naszego rozmówcy, o zbrodniach UPA mówi się wciąż za mało. Dochodzi nawet do sytuacji, w której katolicka uczelnia honoruje gloryfikatora zbrodniarzy, byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę. Nagranie opublikowane 29 lipca 2021 r. przez Fidei Defensor:

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1644430

Straszne, co dzieje się już w zepsutej Zachodniej Europie, gdzie za b. ważne i pożyteczne badania naukowe można trafić do więzienia. Otóż ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro. Zarzuca się mu „podżeganie do nienawiści”. Chodzi o jego artykuł w niemieckim naukowym czasopiśmie „Thelogisches”. Duchowny napisał w nim o tzw. ,,lawendowej mafii” w Kościele. Instytut Ordo Iuris broni skazanego księdza oraz uruchamia petycję „BronmyKsiedzaOko.pl”. Drugim skazanym jest ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”. Więcej na ten temat ks. prof. Oko opowiada w rozmowie z Kajetanem Rajskim.

O tym właśnie w Magazynie Religijnym: pt. „Wierzę w Boga”, prowadzenym przez: Bogumiła Łozińskiego, ("Gość Niedzielny", zastępca redaktora naczelnego), a. Gościem specjlanym jest: ks. prof. Dariusz Oko,. Wywiad opublikowany 8 sierpnia 2021 r. przez Telewizja wPolsce:

 

Gorąco polecam także i ten b. cenny wywiad pt. „Skazany za prawdę o homolobby w kościele” - ks. prof. Dariusz Oko, W Punkt. Opublikowany 27 lipca 2021 r. przez Telewizja Republika:

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1644431

Nieliczne, ale bardzo wpływowe! Jasno, krótko i na temat! Po czym ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski rozwija temat w Porannej rozmowie w RMF FM: "16 lat temu mieliśmy sprawę abp. Juliusza Paetza, która nigdy nie została wyjaśniona. Tak kryto, tak tuszowano tę sprawę, że do dziś nikt nic nie wie". Jego zdaniem w polskim Kościele istnieje lobby homoseksualne. Wywiad opublikowany już 6 września 2018 r. przez RMF24:

 

Gorąco polecam też niepoprawnym blogerom, blogerkom i naszym sympatykom ten znakomity wywiad ks. prof. Dariusza Oko z Krakowa pt. „Lawendowa mafia”, opublikowany 21 września 2021 r. przez Wydawnictwo AA, a zatem:

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1644432

Przed II WŚ wspomagali polską wieś, bo znaczna ich część znała pracę w polu i w zagrodzie. Znali głód, budowy zagród od podstaw w bardzo prymitywnych warunkach technicznych. Ale tacy wychowani w trudzie cieszyli się zaufaniem i skupiali wokół siebie młodzież ze wsi i małych miasteczek o czym dowodzą ocalałe zdjęcia.
Podczas okupacji niemieckiej stali na pierwszej linii frontu z tyfusem niosąc ostatnią posługę rannym, umierającym w niewoli jak w Konstantynowie Podl. - 1942 nr. za co wielu zapłaciło własnym życiem w młodym wieku - 35,36 lat. Dzisiaj o nich zapomniano.
W roku 1943 zapłacił życiem - rozstrzelany po torturach za tworzenie oporu Ks. prof. Jan Niedziałek. Zapomniany.
Nie mamy tyfusu, ale mamy zniewolenia umysłów w obronie której staje za NAS kolejny Kapłan - Ks. prof. Oko. Polacy nie chcą widzieć idącego od zachodu zniewolenia ich dzieci, wnuków, rodzin. Na pierwszym miejscu liczy się kasa. Gdy ich potomka pochłonie propaganda jest już za późno. Wysoką cenę zapłaci jego Rodzina ale najwyższą on sam.

Dzięki STR za pokazywanie odwagi polskich Kapłanów. Nie mogę dać plusa, bo jestem objęty CENZURĄ na NP.
Dziwić się cenzurze w NRF jak mamy ją TU, rzekomo w niepodległej. Pozdrawiam.

Vote up!
3
Vote down!
-1

Kolejorz

#1644464

Dnia 21 maja 2022 gościliśmy w Glasgow ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego. Msza święta dla Polonii oraz spotkanie poświęcone historii stosunków polsko - ukraińskich śmiało można nazwać jednym z ważniejszych tegorocznych wydarzeń w życiu polskiej emigracji w Szkocji. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w doprowadzeniu do tego wydarzenia, a zwłaszcza ks. Marianowi Łękawie oraz patronom, których wkład finansowy wydatnie wspomógł organizację spotkania. Zapraszamy zarazem na kolejne wydarzenia Polskiego Klubu Historycznego w Szkocji (naturalnie na miarę możliwości). Zobacz zdjęcia ze spotkania: https://www.facebook.com/KlubHistorycznyWGlasgow/

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1644781