Uroczystości 76 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w Lublinie

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

W 76 rocznicę apogeum dokonanego ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich 11 lipca 2019 r. młodzież lubelska skupiona w organizacjach i stowarzyszeniach, spotkała się przed Pomnikiem Wołyńskim. Byli to przedstawiciele Stowarzyszenia Koliber, Kukiz 15, Młodzież Wszechpolska, Młodzi dla Wolności, Fundacja Kisielin, Ruch Narodowy, Vade Mecum. W kilku zdaniach ukazali ogrom cierpienia i tragedii rodaków, którzy w tamtym czasie ginęli tylko dlatego, że byli Polakami po czym zostały złożone przed pomnikiem wieńce, kwiaty oraz zapalone znicze.

W tym roku Uroczystość Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie, zorganizowali: Instytut Pamięci Narodowej, Lubelski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski oraz przedstawiciele budowy Pomnika Wołyńskiego.

W dniu 16 lipca 2019 r w sali konferencyjnej IPN dr Leon Popek przedstawił rys historyczny Zbrodni Wołyńskiej i w tym zagadnieniu omówił: przyczyny, zakres, konsekwencje oraz dzień dzisiejszy w relacjach polsko- ukraińskich. Następnie głos zabrał redaktor Piotr Kuśmierzak (Polsat News Lublin), który przed projekcją zobrazował nagrany przez siebie film pt. „W martwym punkcie”.

Film przedstawia kontakty i pracę polskich historyków oraz osób które przeżyły osobiście zbrodnię wołyńską. Nadto ukraińskich historyków oraz inne osoby z Ukrainy zainteresowane żywo tym tematem. Widz po obejrzeniu tego filmu ma przedstawione dwie wizje, ogrom cierpienia i zbrodni dokonanej na Polakach oraz walk Ukraińców o niepodległość Ojczyzny. Film ukazuje, że mimo upływu czasu, badań historyków, śledztw, wspomnień setek świadków i zebranych dowodów, wydarzenia na Ukrainie wciąż dzielą i są przeszkodą na drodze do pojednania.

Uroczystości w dniu 17 lipca rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 11 w Kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Modlono się za wszystkich Polaków pomordowanych przez UPA-OUN na Ziemi Wołyńskiej, Tarnopolskiej, Stanisławowskiej, Lwowskiej, Poleskiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej oraz za sprawiedliwych Ukraińców, którzy zginęli ratując swych polskich sąsiadów.

Mszy Świętej przewodniczył ks. dr hab. Andrzej Pietrzak prof. KUL, (rodzina księdza uratowana przez samoobronę wsi w Przebrażach), koncelebrował mszę świętą proboszcz kościoła garnizonowego, ks. podpułkownik Andrzej Piersiak, kazanie wygłosił ks.Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W kazaniu nawiązał do pierwszego czytania (Rdz 4, 1-15.25), gdzie jest opis zabójstwa Abla przez Kaina. Tragedia która się wydarzyła między braćmi ma dalszy ciąg, pole które wspólnie uprawiali i które było miejscem zbrodni zostało zamienione w cmentarz. Dla Boga życie człowieka jest najważniejsze, za tą zbrodnię Kain otrzymał znamię na czole.

76 lat temu w polską ziemię wsiąkła polska krew, krew niewinnych, bezbronnych dzieci, kobiet i starców. Zazdrość przerodziła się w nienawiść i na lata zmieniła pola uprawne w cmentarze i doły śmierci. Mija trzecie pokolenie od tamtych dni. Pieśń Wołyńska, która opiewała piękno tej ziemi, zamarła została zabita przez kosy i to co było pod ręką. Tą pieśń próbuje się dzisiaj odbudować, odtworzyć zwrotki tej pieśni, zwrotki prawdy do Boga o odnalezienie szczątków pomordowanych.

Po zakończeniu mszy świętej nastąpił przemarsz uczestników uroczystości do Pomnika Wołyńskiego, w kolejności, Sztandar Komisji NSZZ Solidarność Węzła PKP Lublin, Sztandar Ochotniczego Hufca Pracy, osoby mundurowe i wszyscy uczestnicy, kolumnę zamykał niesiony transparent z napisem: „Ihrowica 24.12.1944. 92 ofiary mordu wigilijnego”.

Na Skwerze Ofiar Wołynia uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania „Hymnu Państwowego”. Pełnomocnik Prezydenta Lublina ds. kombatantów Zdzisław Niedbała powiedział, że jesteśmy dzisiaj tutaj aby pamięć o naszych rodakach na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich nie została zapomniana, a szczególnie musimy przekazać nowym pokoleniom konieczność tej pamięci. Następnie powitał zgromadzonych gości oraz udzielił mnie prawo głosu.

W pierwszych słowach nawiązałem do 11 lipca 2018 r, kiedy został odsłonięty pomnik przez żywych świadków zbrodni, obecnego Stefana Wichnika jednego z tych który dokonał tego odsłonięcia. Przedstawiłem w krótkim zarysie okoliczności powstania samoobrony w Hucie Stepańskiej, ich heroiczną obronę i wyprowadzenie z okrążenia około 5 tysięcy cywilnej ludności polskiej. Następnie przypomniałem uchwaloną przez Sejm RP ustawę o zmianie ustawy o IPN, która wpisała do naszego systemu prawnego jasny przepis, że banderyzm powinien być traktowany jako akt wrogi naszemu krajowi i potępiany przez Polskę i Polaków.

W tym kontekście odniosłem się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który przepisy nowelizacji ustawy o IPN zawierające pojęcia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” uznał za niezgodne z konstytucją. Powiedziałem, że wyrok TK oddalił w czasie pojednanie polsko - ukraińskie i może być przyczyną narastających konfliktów społecznych. Powyższy wyrok świadczy o tym że, obóz rządzący jest dalej uległy politycznie wobec Ukrainy. Na zakończenie poprosiłem Prezesa IPN o przekazanie informacji sprawującym władzę w naszej Ojczyźnie, że Kresowianie i mieszkańcy Lublina nigdy nie pozwolą dokonać zmiany na tym pomniku, na którym napisane jest, że zbrodni ludobójstwa dokonali nacjonaliści ukraińscy. Na ręce Prezesa IPN złożyłem podziękowanie za udzieloną pomoc przy budowie tego pomnika.

Następnie głos zabrał Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek powiedział, że obchodzona jest rocznica niezwykle dramatycznych i tragicznych wydarzeń na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, o których pamięć przez wiele lat była mocno zaniedbywana. Dzisiaj potomkowie tych, którzy byli w tak okrutny sposób mordowani, ich bliscy nie są już sami. Z nimi jest już państwo polskie. Prezes IPN przywołał moje wystąpienie w którym zasygnalizowałem obawy o możliwości dokonywanych zmian na pomniku w związku z wyrokiem TK. Powiedział abym jako Przewodniczący budowy tego pomnika był spokojny, bo takie zmiany nigdy dokonywane nie będą.

Na zakończenie głos zaprał przedstawiciel młodego pokolenia, który zapewnił że młodzież tą pamięć o zbrodni na Wołyniu, będzie kultywować i nigdy nie zapomni o tych Polakach, którzy w tak okrutny sposób zostali zamordowani. Rozpoczęła się uroczystość złożenia wieńców, kwiatów i zniczy pamięci – jako pierwszy złożyłem wieniec wraz z żywym świadkiem zbrodni oraz wykonawcą tego pomnika. Wieniec złożył Prezes IPN wraz z dyrektorem IPN oddział Lublin i Naczelnikiem IPN, złożono wieńce od Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin i Przewodniczącego oraz Radnych Miasta Lublin, nadto wieniec złożył Przewodniczący Zarządu Powiatu, Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, były też inne wieńce: od Rektora, Senatu i Społeczności Akademickiej - Lotniczej Akademii Wojskowej, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręg Lublin, 27 Dywizja Wołyńska, przedstawiciele środowisk kresowych, mieszkańcy Lublina.

Po zakończeniu tej ceremonii delegacje przeszły na cmentarz przy ul. Białej w Lublinie, gdzie wieniec na grobie śp. por. Henryka Cybulskiego, komendanta polskiej samoobrony Przebraża w 1943-1944, porucznika Armii Krajowej złożył Prezes IPN dr Jarosław Szarek, złożono wieniec od Wojewody Lubelskiego, zapalono znicze i pomodlono się. Następnie poproszono Prezesa IPN o udanie się do Krzyża Wołyńskiego na cmentarzu, gdzie 1 listopada mieszkańcy Lublina zapalają setki zniczy pamięci. Jest to miejsce wybrane spontanicznie przez kresowian w 2012 roku, gdzie ustawiono dębowy krzyż poświęcony przez miejscowego księdza, bo nie było gdzie zapalić znicza za ofiary banderowskiego ludobójstwa w Lublinie.

Prezes IPN stanął w zadumie przy tym skromnym Krzyżu Wołyńskim, który symbolizuje nieistniejące groby Polaków oraz zadeklarował, że IPN udzieli pomocy aby to miejsce posiadało godniejszą wymowę. I tym pozytywnym akcentem zostały zakończone w Lublinie uroczystości 76 rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich.

Zdzisław Koguciuk

 

Zobacz również:

]]>https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/obchody-narodowego-d...]]> ]]>http://www.tvp.pl/regiony-tvp/regiony/lublin/aktualnosci/inne/pamieci-of...]]> ]]>https://www.wojskonews.pl/article,obchody_rocznicy_tragedii_wolynskiej_w...]]>

]]>https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/74443,Pokaz-filmu-i-obchody-upamietnia...]]> ]]>https://www.dzieje.pl/aktualnosci/w-lublinie-obchody-76-rocznicy-zbrodni...]]>

]]>https://radio.lublin.pl/news/lublin-pamieta-o-ofiarach-zbrodni-wolynskiej]]> ]]>http://wlubelskim.pl/2019/07/18/lublin-obchody-76-rocznicy-rzezi-wolynsk...]]>

 

P.S

Otrzymałem w czwartek 19 lipca 2019 r. e-maila tej treści: „Szczęść Boże. Zwracam się z prośbą o zapoznanie Kresowian z relacją z uroczystości 76 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w Lublinie oraz umieszczenie na stronach internetowych. Z poważaniem Zdzisław Koguciuk”. Co też z największą przyjemnością i starannością czynię. Podkreślenia w relacji Pana Zdzisława, pochodzą od autora bloga S. T. Roch

 

Zdzisław Koguciuk

20-560 Lublin

tel. 698967884

E-mail: zdzislawko@poczta.onet.pl

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)

Komentarze

Vote up!
5
Vote down!
0


,,żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę, wystarczy jeden człowiek”.

#1597327

Vote up!
5
Vote down!
0

Astra - Anna Słupianek

#1597369

Niezwykłe JEST TO co ROBISZ Sławomirze Tomaszu Rochu. Niezwykle Ważne dla nas nieznających tak dokładnie tamtych tragicznych wydarzeń, o których TY Wiedzę Masz Wielką, i Którą to Wiedzą Dzielisz się z nami.  Ważne TO jest dla nas dziś żyjących, i ważne bardzo dla następnych po nas pokoleń. 

Dziękuję Ci za Twe ŚWIADECTWO. To tylko mogę uczynić.

Pozdrawiam,

i posłuchajmy Świadka tamtych wydarzeń

:

https://www.youtube.com/watch?v=_V_u1yBH9EY

 

Vote up!
4
Vote down!
0
#1597484