Masakra w Buczy jak rzeź Dominopola, jak rzeź setek innych polskich miejscowości na Wołyniu i Kresach

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Świat

Rosyjska armia zaskoczona dzielną obroną Ukraińców w okolicach Kjowa, upokorzona sromotnie wielkością strat w ludziach i w sprzęcie, nie mogąc przełamać ukraińskiej obrony, zdecydowała po miesiącu morderczych walk o wycofaniu zmęczonych oddziałów na południe i wschód Ukrainy. Zmiana taktyki rosyjskiej od pierwszych dni kwietnia oznacza fiasko operacji lądowo-powietrzno-desantowej szybkiego zajęcia bądź pełnego okrążenia stolicy Ukrainy. Jest to bezprzecznie b. duży sukces Ukraińców! Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, iż przejął kontrolę nad 15 miejscowościami w obwodzie kijowskim oraz 14 w obwodzie czernihowskim. Oswobodzono miejscowości takie jak: Borodzianka, Bucza i Hostomel, kontynuowana jest natomiast blokada Czernihowa na północy oraz Charkowa na pół-wschodzie. Poza tym Rosjanie nie odpuszczają i kontynuują natarcie na południe od rzeki Doniec, gdzie odnoszą pewne sukcesy lokalne, jak w Iziumie. Nadto trwa ostrzał pozycji ukraińskich na południe od Zaporoża i na pograniczu obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego. Po raz pierwszy ogniem artylerii rakietowej zostały ostrzelane południowo-zachodnie obrzeża Krzywego Rogu. Sytuacja napadniętej Ukrainy jest zatem b. trudna i daleka od stabilizacji. [1]

 

Masakra w Buczy pod Kijowem

 

Ukraińcy po wejściu do podkijowskiej Buczy w piątek 1 kwietnia 2022 r. znaleźli rozrzucone na ulicach ciała niewinnych ofiar. Odnaleziono przynajmniej 330-350 zabitych, także zakopanych w nieładzie w masowym grobie, usytowanym tuż obok cerkwi. Z kolei w niedzielę 3 kwiatnia ukraińskie władze i dziennikarze opublikowali wstrząsające zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa. Widać olbrzymie zniszczenia i ciała ofiar poddawanych doraźnym egzekucjom, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach, niektórzy z rękami związanymi na plecach. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do państw grupy G7 o nałożenie nowych stanowczych sankcji na Rosję, w tym embarga na rosyjską ropę, gaz i węgiel, napisał 3 kwietnia na Twitterze: „Masakra buczańska była zamierzona. Celem Rosjan jest wyeliminowanie tylu Ukraińców, ilu będą mogli. Musimy ich powstrzymać i wyrzucić. Żądam nowych niszczycielskich sankcji G7 natychmiast”. [2]

Na miejsce tragedii w Buczy od razu pojechał Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij, który powiedział w poniedziałek 4 kwietnia: „To są zbrodnie wojenne i zostaną uznane przez świat za ludobójstwo". Dodał zarazem, iż w obliczu skali okrucieństw dokonywanych przez rosyjskie wojska: "Będzie trudniej negocjować z Rosją"! [3]

Tymczasem Moskwa beszczelnie zaprzecza tym oskarżeniom. Otóż tego samego dnia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył: „Kategorycznie odrzucamy wszystkie oskarżenia.”. Co więcej, Komitet Śledczy Rosji już mówi o możliwym rozpowszechnianiu "fałszywych doniesień" o zabójstwach ludności cywilnej w Buczy. Zapowiedziane śledztwo ma wykażać, czy jest zniesławiana rosyjska armia, co jest w tym kraju przestępstwem.

Jednakowoż tej propagandy Kremla nikt normalny już nie słucha, a po masakrze cywilów w Buczy, wściekli Ukraińcy otwarcie grozą Rosji odwetem. Minister Obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow napisał w poniedziałek 4 kwietnia na Facebooku: "To zło po prostu nie może pozostać bezkarne". I dodał jednoznacznie: "Nasz wywiad konsekwentnie identyfikuje wszystkich najeźdźców i morderców". Zasugerował następnie, iż każdy z nich w swoim czasie otrzyma to, na co ‘zasłużył’. Nadto porównał działania rosyjskiej armii do działań nazistowskiej Schutzstaffel, głównej organizacji paramilitarnej Adolfa Hitlera, w czasie II wojny światowej. [4]

Widzimy zatem, iż nawet sam naczelny wódz ukraińskiej armii przywołuje wspomnienie zbrodni nazistowskich w kontekście zbrodni rosyjskich, a nam Lachom to może nie wolno wspomnieć, co czynili jego bohaterzy spod znaku OUN-UPA na Wołyniu i Kresach. To tak krótkim póki co komentarzem, gdyby kogoś korciło w sercu wielkie oburzenie, co do śmiałości przywoływania w tych okolicznościach polskich krzywd na Wołyniu i Kresach. Nastawaj w czas i nie w czas!

 

Umożliwić prawdziwy proces w sprawie zbrodni wojennych

 

Naturalnie zdjęcia ciał niewinnych mieszkańców Buczy, które odkryto po wycofaniu się wojsk rosyjskich z terenów pod Kijowem, wywołały poruszenie na całym świecie. W poniedziałek 4 kwietnia Prezydent USA Joe Biden, po przylocie do Białego Domu ze swojej rezydencji w stanie Delaware, komentując zbrodnie powtórzył, że uważa Władimira Putina za zbrodniarza wojennego: „Byłem krytykowany, kiedy nazwałem Putina zbrodniarzem wojennym. Widzieliśmy, co stało się w Buczy. On jest zbrodniarzem wojennym. Musimy zebrać informacje (…) musimy zebrać wszystkie szczegóły, by umożliwić prawdziwy proces w sprawie zbrodni wojennych. Ten człowiek jest brutalny i to, co się dzieje, jest oburzające (…). Myślę, że to zbrodnia wojenna.”.

Zapowiedział nadto nałożenie kolejnych sankcji i kontynuowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy, by mogła ona się bronić. Dzień wcześniej w niedzielę Sekretarz Stanu USA Antony Blinken obiecywał z kolei w wywiadzie dla CNN, że: „odpowiednie instytucje i organizacje (…) będą miały wszystko, czego potrzebują, by ocenić dokładnie to, co się stało, kto jest odpowiedzialny i jak to sklasyfikować”. [5] A ja chciałbym usłyszeć, iż Pan Blinken równie mocno interesuje się charakterem i właściwą klasyfikacją międzynarodową nieludzkich zbrodni, jakich nacjonaliści ukraińscy dopuszczali się na niewyobrażalną skalę podczas ludobójstwa w latach 1939-1947.

Już w niedzielę 3 kwietnia głos w sprawie w mediach społecznościowych zabrał i Prezydent RP Andrzej Duda, który napisał: „Przestępcy muszą być nazywani przestępcami, stawiani przed sądem i skazywani. Zdjęcia z Buczy obalają przekonanie, że za wszelką cenę trzeba szukać kompromisu. W rzeczywistości Obrońcy Ukrainy potrzebują przede wszystkim trzech rzeczy: broni, broni i jeszcze więcej broni”. [6] To co dopiero ciekawe Panie Prezydencie Duda, aż ciśnie się na zaraz na usta pytanie: „A ilu to ukraińskich ludobójców z OUN-UPA stanęło przed polskicm wymiarem sprawiedliwości od ponad 30 lat, by być sprawiedliwie osądzeni i uczciwie skazani za swe nieludzkie zbrodnie, jak wielu z nich?”.

 

Z barbarzyńcami się nie negocjuje gdyż chcą nas zastraszyć

 

Jescze b. zdecydowanie wypowiedział się 4 kwietnia Premier RP Mateusz Morawiecki, który podczas konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie powiedział: „(...) Krwawe masakry, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze zasługują na nazwanie ich po imieniu: to jest ludobójstwo; ta zbrodnia musi być osądzona jak zbrodnia ludobójstwa (...) Kiedy patrzymy na te strasznie zbrodnie na kobietach, dzieciach, całych rodzinach, to nasz krzyk powinien być jeszcze głośniejszy. (...) Musimy razem, głośno mówić o tym zbrodniach, które tam są i musimy im przeciwdziałać. (...) Każdy, kto pozwoli, żeby kolejna taka tragedia stawała się faktem, ponosi też współodpowiedzialność.”.

Po czym dodał jeszcze stanowczo: „Wzywam liderów Unii Europejskiej do zdecydowanego działania, do wdrożenia takich działań, które wreszcie złamią machinę wojenną Putina, które zabiorą jej powietrze, które doprowadzają do skonfiskowania majątku Federacji Rosyjskiej, zdeponowanego w bankach zachodniej Europy, które doprowadzą wreszcie do skonfiskowania majątków oligarchów rosyjskich wspierających Putina, wspierających faszystowski reżim rosyjski, takich, które złamią tą agresywną politykę Putina.”.

Nawet w końcu pozwolił sobie na zwrócenie się bezpośrednio do Prezydenta Francji Emmanuela Macrona: „Panie prezydencie Macron, ile razy negocjował pan z Putinem, co pan osiągnął? Czy powstrzymał pan którekolwiek z tych działań, które miały miejsce? – pytał. – Ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy trzeba zwalczać – stwierdził premier. – Z Hitlerem nikt nie negocjował. Negocjowalibyście z Hitlerem? Negocjowalibyście ze Stalinem? Negocjowalibyście z Pol Potem?”.

A jak tak od razu sobie myślę dlaczego to Premier Morawiecki zapomniał (nie wymienił) nagle o innych znanych ludobójcach, jak Stepan Bandera (lider OUN-UPA), gen. Roman Szuchewycz (naczelny wódz OUN-UPA), czy wreszcie Hetman Bohdan Chmienicki (ludobójca spod Batoha 1652) i wielu innych Co to Panie Premierze Morawiecki, cosik nie pasuje, cosik przeszkadza ogólno-propagandowej narracji kierowanej do Polaków, Ukraińców i innych narodów Europy i świata?

Tym bardziej, iż to są jego własne słowa, dziś kierowane do całego, zdumionego świata: „Zbrodnie ludobójstwa musi zostać osądzona, musi zostać we właściwy sposób opisana, udokumentowana i osądzona. Dlatego proponujemy powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa w miastach na Ukrainie. (...) Potrzebna jest taka międzynarodowa komisja, jeśli chcemy poznać prawdę o zakresie rosyjskich zbrodni, o zakresie rosyjskich, faszystowskich zbrodni.”.

Premier RP Mateusz Morawiecki zwrócił się w końcu do samego kanclerza Niemiec: „Panie kanclerzu Scholz, Olafie, to nie głosy niemieckich biznesów, niemieckich miliarderów, którzy teraz pewnie wstrzymują was od następnych działań, powinny być dzisiaj głośnio słyszane w Berlinie. To głos tych niewinnych kobiet i dzieci, głos tych mordowanych powinien być usłyszany przez wszystkich Niemców i przez wszystkich polityków niemieckich.”. Po czym nie odpuścił nawet i byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel: „Pani kanclerz, milczy pani od początku wojny. Tymczasem to właśnie polityka Niemiec przez poprzednie kilkanaście lat doprowadziła do tego, że Rosja ma dziś siłę wynikająca z monopolu na sprzedaż surowców. Trzeba zabrać głos. Dzisiaj, tu i teraz. Potępić to, przyznać, że to była niewłaściwa polityka, bo mamy do czynienia ze strasznymi zbrodniami. Ze zbrodnią ludobójstwa w XXI wieku.”.

Na koniec szef rządu RP chciał błysnąć odwagą, gdy mówił wzniośle o stylu sprawowania władzy: „Przywództwo zobowiązuje nas do działania, do robienia wszystkiego, co w naszej mocy, żeby zapobiegać zbrodniom ludobójstwa, przywództwo to bezkompromisowa walka ze złem. (...) Z ludobójcami, z barbarzyńcami nie da się negocjować. Oni chcą nas wszystkich zastraszyć. Nie dajmy się zastraszyć. Dajmy ludziom na Ukrainie normalnie żyć, tak jak my w Europie.”. [7]

Brawo! Brawo! Tylko proszę to Panie Morawiecki rzeczywiście robić! Proszę to robić osobiście i proszę być konsekwentnym! Właśnie o tym piszą Kresowianie od b. wielu lat. Apelują niemal do wszystkich ośrodków politycznych i społecznych w Ojczyźnie i poza jej granicami. Dla przykładu proszę Panie Premierze RP Mateuszu Morawiecki równie jasno, klarownie i publicznie potwierdzić (zadeklarować), że potępia Pan gloryfikowanie ludobójczej OUN-UPA na współczesnej Ukrainie. Oznaczać to będzie, iż nie jest Pan ukrytym. cichym sympatykiem banderowców, winnych piekielnych zbrodni oraz neobanderowców, którzy cerkiewnie i państwowo, bezkarnie czynią ich od lat bohaterami na współczesnej Ukrainie. To demoniczna podłość! To obrzydliwe zakłamanie historii! To działanie przeciwko polskiej Racji Stanu. Proszę o to publicznie Pana Premiera Morawickiego bowiem osobiście od lat potępiam takie dzaialnie, które jest zdradą de facto prawdy i zwykłej przyzwoitości, zdradą setek tysięcy męczenników Wołynia i Kresów, którzy po dziś dzień nie mają własnego grobu, a nawet prostego krzyża na swojej mogile.

O starej polskiej wsi Dominopol na Ziemi Swojczowskiej zgładzonej przez morderczy, ludobójczy atak OUN-UPA w Krwawą Niedzielę 11 lipca 1943 r., pisałem na wielu forach, już wielokrotnie. Każdy zainteresowany losami niewinnych mieszkańców tej Perły Wołynia znad rzeki Turia, znajdzie w sieci wiele wyczerpujących artykułów, opisujących bogato Ich męczeńską drogę do Niebieskiego Jerusalem ale i do Panteonu Narodu Polskiego.

 

Papież Franciszek o winie wszystkich

 

Tymczasem na oficjalnym profilu na Twitterze papieża Franciszka pojawił się 4 kwietnia wpis dotyczący wojny w Ukrainie i prawdopodobnie źródeł samej potwornej zbrodni w Buczy: „Trzeba płakać na grobach. Nie zależy nam już na młodych? Napawa mnie bólem, to co dziś się dzieje. Nie uczymy się. Niech Pan zmiłuje się nad nami, nad każdym z nas. Wszyscy jesteśmy winni!”.

Jeszcze tego samego dnia wypowiedź papieża spotkała się z ostrą krytyką wielu, a dziennikarz Jerzy Bokłażec wprost b. ostro potępił "neutralność" papieża, uznając ją za moralną klęskę Franciszka, gdy napisał na Twitterze: „Franciszek upada coraz niżej, a wraz z nim cały Kościół, którego głosem jest papież. To, co mówi – i o czym nie mówi – "namiestnik Chrystusa" w chwili, gdy wychodzą na jaw kolejne zbrodnie wojsk Putina, jest moralnym skandalem. I kompromitacją religii jako źródła moralności.”.

Ja natomiast przeczuwam, choć nie sądzę, iż papież Franciszek może zdradzać dla przykładu poczucie osobistej winy, iż nie dość dużo zrobił, uczynił w swoim czasie dla zatrzymania karygodnego i de facto bluźnierczego gloryfikowania ludobójców na współczesnej Ukrainie i to na poziomie państwowym, jak i cerkiewnym. Nie wynosi się bowiem ludobójców na pominiki! Tego robić nie wolno robić nikomu, w jakiejkolwiek części świata, gdyż jest to ciężkie antyświadectwo, wprost zachęcające innych do naśladowania zła. Człowiek patrzy potem na takiego upiora ociekającego noewinną krwią i tak sobie duma: „I ja mogę gwałcić, rabować, mordować, palić do gołej ziemi ale ponieważ robię to z miłości do Ukrainy to i tak mi przebaczą i na pomniki z czasem postawią!”. To także jest nieludzkie! I na to zresztą otwarcie i publicznie powołuje się sam Prezydent Putin, cała elita rosyjska oraz generalnie wierzący im Rosjanie. Tym właśnie także usprawiedliwiają spytnie swoją złą i bezprawną agresję na niepodległą Ukrainę.

Poza tym wierni na całym świecie zastanawiają się zarazem (nie jest to tajemnicą), dlaczego Papież Franciszek w swoich apelach, kazaniach i audiencjach właściwie nigdy nie używa słów “Putin”, “Rosja” czy “rosyjska inwazja”. Niektórzy mówią już wprost o pochwale jakiej udzielił Stolicy Apostolskiej na początku marca Cyryl I (patriarcha Moskwy, zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej) za: “umiarkowane i mądre stanowisko w wielu aktualnych kwestiach międzynarodowych, odpowiadające stanowisku Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej”. [9]

My katolicy wiemy natomiast b. dobrze jaką wagę papież Franciszek od pierwszych dni swego pontyfikatu, przywiązuje do tajemnicy Bożego miłosierdzia. Niemal nieustannie i na każdym kroku głosi Chrystusa miłosiernego, szczególnie dla ubogich tego świata. Jego nauka nie idzie w las i dziś w Kościele nieustannie niemal zarzuca się nas, iż Pan Bóg jest b. miłosierny! Tak to prawda! Pan Bóg jest b. miłosierny, bo gdyby tak nie było, to by wypalił Wołyń, Podole i w ogóle całą Zachodnią Ukrainę z banderowskich rzeźników i to w krótkim czasie i to do białej ziemi. Tak się jednak nie stało, bo właśnie króluje Jego nieskończone miłosierdzie nad podłymi zbrodniarzami z OUN-UPA z Ukrainy. Jak to się mówi Pan Bóg ma czas! Czeka na łzy nawrócenia i prawdziwą przemianę zbrukanych zbrodniami serc i umysłów!

Jednakowoż nasz Pan i Bóg choć jest tak miłosierny i jest także b. sprawiedliwy, a owo miłosierdzie zasiada właśnie na tronie sprawiedliwości! Tak uczy nas św. Faustyna, sekretarka Bożego miłosierdzia! Ta pamięć o ludobójstwie, dokonanym przez zdziczałe, demoniczne bandy OUN-UPA to także owa Boża sprawiedliwość, nadto tylko jeden z Jej elementów, bo inny tylko, to choćby godny pochówek dla ofiar Rzezi Wołyńskiej, których to pochówków Ukraińcy robić jednak dalej (mimo upływu tylu lat) nie chcą. Zatem niech ma Bóg w opiece każdego, ktoby się choćby w myślach ważył się zdetronizować miłosierdzie z tronu, na którym dumnie wiecznie zasiada, bo Bóg jest Królem na Niebieskich Przestworzach.

 

Przypisy:

[1] ]]>https://niezalezna.pl/437045-fiasko-rosyjskiej-armii-nie-moze-przelamac-...]]>

[2] ]]>https://niezalezna.pl/437117-masowe-mordy-w-buczy-kuleba-nie-ma-watpliwo...]]>

[3] ]]>https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36009551-zelenski-pojechal-do-buc...]]>

[4] ]]>https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36009931-masakra-cywilow-w-buczy-...]]>

[5] ]]>https://pch24.pl/biden-potrzebny-proces-w-sprawie-rosyjskich-zbrodni-w-b...]]>

[6] ]]>https://pch24.pl/prezydent-duda-zdjecia-z-buczy-obalaja-przekonanie-ze-z...]]>

[7] ]]>https://pch24.pl/premier-morawiecki-masakry-ktorych-dopuszczaja-sie-rosj...]]>

[8] ]]>https://www.o2.pl/informacje/papiez-o-wojnie-w-ukrainie-jedno-zdanie-roz...]]>

[9] ]]>https://nowemedium.pl/wiadomosci/czy-papiez-franciszek-boi-sie-potepieni...]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (9 głosów)

Komentarze

"Wszyscy jesteśmy winni" /Franciszek/

Nie przypominam sobie abyś spojrzał na sprawy ukraińskie kiedykolwiek z ich strony, czyli ukraińskiej, Czcigodny Autorze. Czy Polska wobec Ukrainy była bez winy?

Papież Franciszek wielokrotnie spotykał się z Putinem i często prowadził z nim rozmowy. A sama Rosja przez długie lata kreowała się na ultraprawicowego Katechona. Rosja moralnie, gospodarczo i politycznie chciała królować ponad Zachodem. Niestety, kto bliżej spojrzał w to świetliste rosyjskie oblicze, znajdował obłudę i fałsz. A przerażały też stojące za tą prawicową ikoną zaciągi wojsk Antify. Takie rozdwojenie rosyjskiej jaźni było z pozoru niezauważalne, aczkolwiek schizo-faszyzm stworzony w Rosji stał się z biegiem lat widoczny. I to na tyle widoczny, iż rosyjska narracja powielana namiętnie przez znanych polityków i globalne media zaczęła praktycznie od pierwszego zdania razić oczy czytelnika. W polskich mediach napędzanych przez punkt widzenia Rosji dominowała krytyka Zachodu, przepowiadanie jego szybkiego upadku, jak również celowe wprowadzanie nienawiści w stosunkach polsko-ukraińskich. Fundamentalne dla tej narracji było postawienie znaku równości pomiędzy Ukraińcami i banderowcami.

W roku 1939, zaraz po napaści Niemiec i ZSRR na Polskę, rozpętała się na Zachodzie, w tym USA, rosyjska kampania propagandowa przeciwko Polsce. To nasz kraj, ofiara wojny, podlegał wtedy "denazyfikacji", a więc rosyjska napaść i mord uznane były za słuszne. Posiadam wydany w USA The Communist International ,z października 1939 roku, z artykułem autorstwa S. Dzerzhinskaya (!), zatytułowanym "The Bankruptcy of Imperialist Poland", gdzie znajdziesz Czcigodny Autorze rosyjskie opisy polskiego faszyzmu i imperializmu. Cały artykuł miał wzbudzić nienawiść Ukraińców do Polaków. Kopie w każdej chwili prześlę. Pragnę zauważyć, że stamtąd prowadziła prosta droga do Wołynia i Katynia.

Na koniec, jest jeszcze inna, być może najważniejsza sprawa - sprawa zemsty. Oko za oko, ząb za ząb. Czy wystarczająco niewinnej krwi przelano aby zapłacić za tamtą niewinną krew, czy też nie? A być może tamta krew była przelana za inną jeszcze niewinną krew. Któż do mroków historii sięgnie pamięcią? Czasze będą wypełnione. Może wkrótce będą wypełnione na równo. 

Vote up!
8
Vote down!
-3

AgnieszkaS

#1643028

To znane hasło ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA! W odpowiedzi na twój wpis AS. Napisano już o tym setki tysięcy stron i każdy kto jest uczciwy może b. szybko wyrobić sobie własne i nieskalane propagandą neobanderowską zdanie, Ty też, ale musisz chcieć. O Ukrainie pisałem b. wiele razy i przy różnych okazjach, choćby w komentarzach, można sobie poczytać, a jest wielkim złem  lenistwo duchowe. Generalnie Twój wpis jest pytaniem o obecność i rozmary dwóch cywilizacji we świecie, czyli cywilizacji miłości i cywilizacji śmierci, to jak owe dwa sztandary.

My zawsze musimy wybierać pod którym sztandarem chcemy stanąć, czy pod niebieskim NMP, białym Chrystusa Pana Zmartwychwstałego, czy może pod czarnym diabła rogatego, lub czerwonym smoka ognistego. Ukraińcy którzy masowo poparli Rzeź na Wołyniu i Kresach w tamtym czasie opowiedzieli się po stronie zła, takie są fakty. Dziś sami cierpiią ataki zła i płaczą. Prawda jednakowoż jest wymagająca i zawsze czarno-biała, trzeba jednak prawdy chcieć, trzeba jej szukać, pragnąć. Pozdrawiam  STRoch

Vote up!
6
Vote down!
-3

Sławomir Tomasz Roch

#1643039

.....sąd nad człowiekiem ukrywającym się z wartością swojej oceny, tego wpisu. Masz do tego prawo, takie są tu zasady i ja te zasady anonimowści ocen pracy innych szanuję. Nie masz natomiast prawa żadnego, bo nikt nie ma takiego prawa nigdzie, by niszczyć pracę (deprecjonować, obniżać, zaniżać wartość) pracy bezpodstawnie kogokolwiek (konieczna argumentacja nad którą można się na forum wspólnie pochylić), dlatego właśnie sąd nad tym uczynkiem, ktokolwiek to był, pozostawiam samemu Bogu. Pan mówi nam wyraźnie: miejscie w sobie bojaźń Bożą. Nie mówimy tu naturalnie o przypadkowym, nieszczęśliwym błędzie (pomyłce).

Zarazem chcę przypomnieć wszystkim blogerom niepoprawnym, iż mamy cztery grzechy śmiertelne, wołające o pomstę do Nieba, poświadczone przez KKK: zabójstwo, uciskanie wdów i sierot, grzechy przciwko naturze (homoseksualizm) i właśnie niepłacenie za pracę! Tu na tej b. pożytecznej stronie nikt nam za pracę nie płaci, tym b. trzeba szanować pracę innych, znaczy nie niszczyć tej pracy, bez żadnej argumentacji. Jeśli jednak ktoś to robi celowo (o nieszczęśliwym błędzie pisałem powyżej), to przez swoje czyny jest po prostu człowiekiem podłym, którego potocznie zwie się kanalią lub inaczej. I po temu oświadczam na forum, iż ponieważ celowe niszczenie pracy innych jest wielkim złem, mam to przeciwko tej osobie, która to czyni, zarazem skrywając się za swoim przywilejem anonimowości! I będę to miał przeciwko, dopóki ta osoba otwarcie na forum nie przeprosi! Pozdrawiam gorąco wszystkich blogerów niepoprawnych.

Vote up!
5
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643040

Jack Watling z zajmującego się obronnością i bezpieczeństwem londyńskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI) w rozmowie z radiem BBC 4 wyraził obawę, że na innych obszarach zajętych przez rosyjskie wojska również następują podobne akty przemocy. O masakrze ludności cywilnej w podkijowskiej Buczy powiedział: „To nie jest jednorazowe okrucieństwo. W ten sposób Rosjanie prowadzą wojnę antypartyzancką. Myślę, że na tych obszarach, gdzie Rosjanie zajęli terytorium, odkryjemy znaczną liczbę takich aktów. Intencje tych okrucieństw będą takie same, czyli odwet na ludności za to, że miała śmiałość stawić opór. Myślę, że będzie to bardzo rozpowszechnione.”.

I dodał jeszcze klarownie: „To samo robili w Afganistanie. To samo robili w Czeczenii i w czasie II wojny światowej. To jest doktryna wojny antypartyzanckiej, która polega na stosowaniu zbiorowej kary.”. Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.tvp.info/59435242/wojna-na-ukrainie-ekspert-z-wielkiej-brytanii-masakra-ludnosci-cywilnej-w-buczy-to-rosyjski-sposob-prowadzenia-wojny

 

Gorąco polecam te filmiki, które dają dość czytelny obraz tego co obecnie dzieje się pod Kijowem i na Ukrainie ogarniętej brutalną wojną. Pierwszy pt. „Satellite images appear to show Russian atrocities in Bucha, Ukraine”. Opublikowany 5 kwietnia 2022 r. przez BBC News:

Russian troops pulled out of the Ukrainian town of Bucha, near Kyiv earlier this week. Since then investigators have uncovered what they say is evidence of civilian deaths at the hands of the Russian military. Ukrainian President Volodymyr Zelensky says that these are war crimes but Moscow says that the evidence has been faked.

 

Drugi pt. “‘Mass graves’ and ‘hundreds of bodies’ found near Kyiv”. Opublikowany 4 kwietnia 2022 r. przez BBC News:

The United Nations is calling for an independent investigation into evidence that war crimes have been committed by Russian forces around Ukraine’s capital Kyiv. As Ukrainian troops have re-entered areas close to the capital, after Russian forces retreated, they have reported finding mass graves and hundreds of bodies. The BBC has seen evidence of bodies of civilians lying in the street in the town of Bucha, some with their hands and feet bound.

Russia says the scenes have been fabricated. Mishal Husain presents BBC News at Ten reporting by Jeremy Bowen and Orla Guerin.

 

I trzeci pt. “Zelensky UN speech: Russian leaders must face war crimes trial”. Opublikowany 6 kwietnia 2022 r. przez BBC News:

Ukraine's President Volodymyr Zelensky has accused the Russian military of carrying out the worst crimes since World War Two. He told the UN security council that civilians had been murdered and Russian tanks had crushed people "for pleasure". He called for those responsible to be tried as Nazi leaders were at Nuremberg. Gruesome images of bodies lying in the street in towns such as Bucha have generated condemnation worldwide.

After his speech by video link to the Security Council, Mr Zelensky showed a graphic video of images of dead Ukrainians, some burned and disfigured. "The Russian military searched for and purposefully killed anyone who served our country," he said. Russia has denied killing civilians and says the scenes of bodies in Bucha were fabricated. Clive Myrie presents BBC News at Ten reporting by Sarah Smith in Washington and Steve Rosenberg in Moscow.

Vote up!
5
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643044

Parafialny ksiądz z Buczy imieniem Andrij w rozmowie z portugalską telewizją publiczną, dał takie świadectwo: „Niedaleko stąd byli ludzie, którzy byli torturowani. Mieli zasłonięte oczy, związane ręce. Najpierw byli torturowani, a potem zostali zastrzeleni. Oni nie zginęli przypadkowo, w wyniku jakiegoś wybuchu, oni zostali celowo zabici. Mówimy o sytuacjach, kiedy mąż jest zabijany na oczach żony.”.

Świadkowie z samej Buczy opowiadają o tym, co działo się, gdy w mieście byli Rosjanie. Do tej pory w Buczy, w zbiorowych grobach, pochowano co najmniej 280 ciał Ukraińców zabitych przez Rosjan. Ukraińska prokuratura twierdzi, że z rąk rosyjskich żołnierzy zginęło ponad 400 osób. Zbrodnie w podkijowskich miastach Bucza, Irpień i Hostomel wychodzą na jaw od kilku dni, czyli od czasu, gdy wycofali się stamtąd Rosjanie.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://pch24.pl/kaplan-z-buczy-swiadek-rosyjskiej-zbrodni-ludzie-najpierw-byli-torturowani-a-potem-zostali-zastrzeleni/

Vote up!
7
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643046

   Witam! Czas stanąć w prawdzie. " Rzeż Smoleńska" wydarzyła się na na terenie zajętym przez zbrojne niemieckie wojska okupacyjne. Czas jasno powiedzieć, że mieliśmy do czynienia z przyzwoleniem, ba wręcz inspiracją Niemiec. To Hitler kłamliwie inspirował Ukraińców propagandowo, sen o "wolnej Ukrainie" Cenię Pańskie wypowiedzi obnażające prawdę o Wołyniu, ale...W obecnym czasie, ktoś pomyśli , że podejmowanie tego słusznego przez Pana wątku, wpisuje się akurat  w tym czasie wojny , (gdzie Ukraina broni wrota Europy przed hordami dziczy rosyjskiej),  w to, co obecnie chciałby usłyszeć Putin, czyli przykrywanie masowych mordów ludności cywilnej na Ukrainie, tematem "Wołynia". Moim zdaniem słuszny temat "Rzezi Wołyńskiej", czas przenieść na czas powojenny, a nie dolewać benzyny do ognia ku uciesze Putina. Mam stanowcze przekonanie, że obecna Ukraina pochyli czoło po wojnie nad ofiarami "Wołynia" , a także w podzięce za okazaną teraz pomoc. Pozdrawiam!

Vote up!
5
Vote down!
-2

ronin

#1643048

.....musi być osadzona na b. solidnych podstawach mądrościowych. Chcę powiedzieć, iż potrzebne są niezachwiane argumenty rozumowe, by Twoje marzenia o "nowej Ukrainie" mogły się ziścicć. Wybacz ale ja póki co nie dostrzegam takich podstaw rozumowych, takich solidnych argumentów, a trochę w życiu o Ukrainie się naczytałem, trochę nasłuchałem, trochę widziałem i niestety mam na przyszłość złe przeczucia. Dlaczego!? Otóż jedyną racjonalną przesłanką dla jakiejś normalnej przyszłości, którą roztaczają przed nami obecnie na lewo i prawo propagandyści jest radykalny zwrot Ukrainy na zachód.

Tak Ukraińcy nabrali nagle przyśpieszonego pędu na Zachód! Bo wcześniej, jakoś niespecjalnie im śpieszyło przrz ostatnie blisko 500 już lat (od Powstania Chmielnickiego). Owszem, też zauważam taką relaną przsłankę. Jednakowoż, samo obranie prozachodniej polityki Ukrainy to dopiero początek długiej, żmudnej i b. wymagającej drogi, która już teraz rodzi się w bólach, kosztuje życie tysięcy Ukraińców.

I po prawdzie jest to skała, na której można w dłuższej perspektywie coś zbudować. Tutaj jednak trzeba żelaznej konsekwencji! I tu dochodzimy do sedna sprawy bowiem Ukraina to kraj na styku kultur wschodu i zachodu, to kraj który rodzi się nie od jednej dekady tylko przez stulecia. Po temu poza polityką w całej złożonej sprawie z Ukrainą równie ważna jest ukraińska tożsamość, kultura i historia, a te trzy dosłownie po uszy oblane są polską niewinną krwią. Pozdrawiam STRoch

Vote up!
4
Vote down!
-2

Sławomir Tomasz Roch

#1643072

Miała dosyć czasu Ukraina, by zezwolić na ekshumacje i godne pochowanie bestialsko zamordowanych Polaków (i nie tylko) przez zdziczałych zwyrodnialców z OUN-UPA. Zamiast tego w wielu (głównie na zachodzie) ukraińskich miastach, miasteczkach i wsiach zaczęły się mnożyć pomniki Bandery i innych czołowych ludobójców spod znaku OUN-UPA, ulice być nazywane ich imieniem, a czerwono-czarne flagi "zdobić" budynki ich siedzib w eksponowanych miejscach (i nie tylko).

Oficjalne propagowanie i gloryfikację banderyzmu na Ukrainie Rosja wykorzystała z premedytacją, czyniąc z "denazyfikacji"  główne uzasadnienie swojej napaści.

W negocjacjach pokojowych "denazyfikacja" Ukrainy  jest jednym z ważnych punktów.

 

Vote up!
7
Vote down!
-2

jan patmo

#1643052

Tylko dodam malutkie pytanie.Ilu z naszych polskich zomowców odpowiedziało za mordy na Polakach ,ilu komunistów do dzisiaj szczyci się swoimi legitymacjami?

Na to było też 35 lat i niewiele udało się zrobić.

Vote up!
10
Vote down!
0

exTetrus

#1643062

Piszę o czymś zupełnie innym, a mianowicie o tym, co stanowi osnowę starożytnego dramatu Sofoklesa "Antygona", a zarazem co stanowi fundament europejskiej cywilizacji. Polska wspierała i wspiera europejskie aspiracje Ukrainy, tyle że to sama Ukraina musi w końcu zdecydować, czy chce być w Azji, czy w Europie. 

Pozdrawiam   

Vote up!
7
Vote down!
-1

jan patmo

#1643066

   Nie wybielam Ukraińców, ale to do teraz nie było możliwe, bo tam też do niedawna rządziły marionetki i zdrajcy pokroju Tuska.

Vote up!
8
Vote down!
0

ronin

#1643071

Z całą pewnością Moskwa maczała swoje krwawe paluchy w szerzeniu i gloryfikacji banderyzmu na Ukrainie po roku 1991 przy udziale swojej agentury i pożytecznych idiotów.  Ale i bez tego banderyzm by kwitł na Ukrainie zachodniej i w środowiskach ukraińskiej diaspory.

Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
6
Vote down!
0

jan patmo

#1643080

   Obecnie, jednym z głównych celów Rosji, było i jest maksymalne propagandowo podzielenie społeczeństw Polski i Ukrainy. To się teraz maksymalnie nasila. To obawa Rosji i Niemiec przed sojuszem gospodarczym i militarnym Polski i Ukrainy, który przekreśliłby ich odwieczne cele. Dwa duże sąsiadujące państwa, przekreślają plan stworzenia zniewolonej Euroazji.

Vote up!
3
Vote down!
0

ronin

#1643116

.....jeśli świadomie i dobrowolnie opowiadasz się za gloryfikowaniem demonicznych zbrodnirzy z ludobójczej OUN-UPA. Jesteś zdrajcą Chrystusa Pana gdyż nikomu nie wolno głościć i czynić wg tego przykazania: "7. Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy". Jesteś zdrajcą Narodu polskiego, gdyż nikt nie może powiedzieć sobie: będę gwałcił i to z pasją i zezwierzęceniem, będę diabelsko okrutnie mordował niewinnych, będę kradł wszystko co się da, będę palił i niszczył wszystko dosłownie do gołej ziemi ale ponieważ będę to robił z miłości do Polski, to mi przecież miłosiernie państwowo i kościelnie wybaczą i jeszcze  b. liczne pomniki wystawią, ba bohaterem ogłoszą, a jakże. Jesteś w końcu zdrajcą męczenników Wołynia i Kresów, gdyż porzuciłeś dla jakiś korzyści lub lęków obiektywną prawdę, zwykłe człowieczeństwo i ogólnoludzką przyzwoitość. Lecz będzie kiedyś taki dzeiń, że staniesz jak każdy z nas przed Panem twarzą w twarz i wtedy wszystko zobaczysz raz jeszcze, lecz nie ja będę cię wtedy o to pytał. Pozdrawiam STRoch

Vote up!
2
Vote down!
-4

Sławomir Tomasz Roch

#1643095

I nic nie da bicie piany, czy minusowanie bez jakiegokolwiek komentarza. Całe forum niepoprawnych blogerów i blogerek widzi teraz jasno jak sprawdza się stare polskie ludowe, mądre porzekadło: "Uderz w stół a odezwą się nożyce". Nie da się po prostu pogodzić prawdy i kłamstwa, są one bowiem tak daleko od siebie, jak miłość i nienawiść. Zarazem rozumiem, iż nie jest łatwo zmienić swojego sposobu myślenia, swoich ukrytych pragnień, czy nawet uzależnień, a tym b. ciemnych układów, w których dla przykładu tkwi się od lat po uszy. Co ważne, nawet przy zdrajcy Januszu Radziwille, przy jego bratanku Bogusławie do końca wytrwało wielu, choć prawda i rozum nakazywały czynić inaczej, miłość do Ojczyzny. Kasiorka, splendory dworskie, przyszłe zaszczyty, złudne nadzieje, wreszcie spódniczki dworskie, to wszystko zrobiło swoje. W końcu przyszedł jednak dzień, gdy zwyciężyła prawda i zdrajców okrył cień wiecznej hańby! Takie jest życie, iż łatwiej iść drogą szeroką, niż wąską, łatwiej schodzić w dół, niż piąć się pod górę, jednakowoż mądrość usprawiedliwiona jest zawsze przez swoje czyny. Pozdrawiam całe forum b. serdecznie STRoch

Vote up!
2
Vote down!
-2

Sławomir Tomasz Roch

#1643107

Wielka Brytania przewodniczy obecnie Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zwołała posiedzenie tego gremium w celu omówienia masakry w Buczy na Ukrainie. Brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward powiedziała w filmie, zamieszczonym na swoim koncie twitterowym: „W ten weekend w przerażających materiałach filmowych i raportach z Buczy widzieliśmy nieuzbrojonych ukraińskich cywilów, którzy zostali zastrzeleni z rękami związanymi za plecami. Ponad 800 ciał pozostawiono na ulicy lub wrzucono do masowych grobów. Kobiety były gwałcone na oczach swoich dzieci.”. I dodała jeszcze, jak na razie górnolotnie: „Wykorzystamy nasze przewodnictwo, aby zapewnić przejrzystość, odpowiedzialność i sprawiedliwość.”.

Czytaj więcej na stronie: https://pch24.pl/wielka-brytania-zwoluje-pilne-posiedzenie-rady-bezpieczenstwa-onz-w-sprawie-buczy/

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643108

We wtorek 5 kwietnia miała miejsce posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, które niestety znowu niewiele wniosło. Dzień później papież Franciszek podczas audiencji generalnej z goryczą mówił do świata: „Dziś często słyszymy o ‘geopolityce’. Niestety, dominującą logiką są strategie najpotężniejszych państw, mające na celu afirmację własnych interesów, poszerzanie obszaru wpływów ekonomicznych, ideologicznych i/lub militarnych. Widzimy to także i podczas tej wojny.”. Po czym papież kontynuował: „Po II wojnie światowej podjęto próbę położenia fundamentów pod nową erę pokoju. Ale niestety – nigdy się nie uczymy, prawda? – wciąż ciągnęła się stara historia rywalizacji między większymi mocarstwami.”. Po czym podkreślił jasno i klarownie: „podczas obecnej wojny na Ukrainie jesteśmy świadkami bezsilności Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Swoją głęboką frustrację w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, której Rosja jest stałym członkiem z prawem weta, wypowiedział i Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (za pośrednictwem łącza wideo). Mówił i grzmiał do zgromadzonych: „Gdzie jest bezpieczeństwo, które Rada Bezpieczeństwa musi zagwarantować? Nie ma go tam.”.

Cały wpis jest dostępny na stronie:

Na stronie: https://pch24.pl/watykan-papiez-zawiedziony-bezsilnoscia-onz-w-sprawie-ukrainy/

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643110

Pomimo iż Izrael unika krytyki Rosji od początku konfliktu na Ukrainie wobec ostatnich krwawych wydarzeń Premier Izraela Naftali Benet na konferencji prasowej powiedział: „Jesteśmy zaszokowani potwornymi obrazami z Buczy; to straszne sceny i potępiamy je. Cierpienie obywateli Ukrainy jest ogromne i robimy wszystko, co możemy, aby im pomóc.”. Zarazem Reuters przypomniał, że szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid proponował mediację między Moskwą a Kijowem w porozumieniu z Niemcami i Francją. Minister MSZ Jair Lapid miał zadeklarować w marcu: „Izrael musi utrzymywać kontakty z Rosją w sprawie bezpieczeństwa swej granicy z Syrią, a ponadto zadbać o bezpieczeństwo setek tysięcy Żydów mieszkających w Rosji i na Ukrainie.”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://pch24.pl/w-co-gra-izrael-premier-benet-potepil-masakre-w-buczy-ale-nie-wspominal-o-rosji/

Vote up!
4
Vote down!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1643111

    Żydzi zawsze mieli dwa oblicza twarzy. Jedna Rosyjska, druga sakiewka.

Vote up!
6
Vote down!
-2

ronin

#1643112

Osobiście zawsze trzymam się faktów roninie i z daleka od antysemtyzmu! I proszę nie epatuj mi tu zaraz setką dowodów na współpracę poszczególnych osobników pochodzenia żydowskiego z komunistami w bliskiej przeszłości, bo te fakty też są dość dobrze znane. Trzymaj się tematu, to się nie zgubisz we własnych myślach. Taka dobra rada. Poza tym co myślisz o gloryfikowaniu ludobójców spod znaku OUN-UPA na współczesnej Ukrainie, jakoś znowu b. mnie to zaciekawiło w kontekście tego co widzę na stronie. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Vote up!
1
Vote down!
-3

Sławomir Tomasz Roch

#1643115

  Nie dbam o to, czy ktoś mnie nazwie antysemitą. Czuję się rdzennym Polakiem i Żydzi są dla mnie obojętnym narodem, ale oczu też nie trzeba zamykać. Bardziej interesuje mnie antypolonizm, który trzeba prawnie karnie usankcjonować. Do tego czas dodać odpowiedzialność karną za wszechobecne kłamstwo. W tej chwili postępują prace nad nowelizacją KK, więc te nurtujące sprawy trzeba poruszać. Co do tematu UPA, to postrzegam zdecydowanie jak większość społeczeństwa. Zdecydowane nie dla Bandery, ale nie będę tego tematu w tym obecnym czasie rozpalał, bo to na rękę kacapi, aby dzielić i podsycać nastroje. Dzisiaj Polska zachowuje się jak trzeba i serce moje rośnie.  

Vote up!
5
Vote down!
0

ronin

#1643127

Prawda! Zawsze prawda powiedziana z miłością i tylko prawda. To mi się podoba. Tak trzymaj! Stanięcie w prawdzie jest pokorą, a pokora i miłość przepędzają ducha nieczystego, to jeden z najważniejszych moich z kolei filarów duchowych i życiowych. Kto pyta nie błądzi ronienie, błądzi ten który idzie w ciemności! Przynajmniej nie uniosłeś się emocjami.

Osobiście nie widzę żadnych preszkód w tym by przypominać losy naszch rodaków na Wołyniu i Kresach, jeśli tylko jest to solidnie udokumentowane, to nikomu nie zaszkodzi, może tylko pomóc, nawet samym Ukraińcom, tym b. teraz gdy mogą osobiście wczuć się w męczeństwo niewinnych kobiet i dzieci, męczenników Dominopola i innych osiedli polskich. Mądremu bowiem wystarczy roztropności, głupiemu zaś raczej nic nie pomoże, jedynie łaska i Boże zmiłowanie. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643128

W tych słowach brytyjski Premier Boris Johnson zwrócił się 5 kwietnia wieczorem bezpośrednio do Rosjan. Na Twitterze tak opisywał całą sytuację: "Okrucieństwa popełnione przez wojska rosyjskie w Buczy, Irpieniu i w innych miejscach na Ukrainie przeraziły świat. Cywile masakrowani - rozstrzeliwani ze związanymi rękami. Kobiety gwałcone na oczach swoich małych dzieci. Ciała ordynarnie palone, wrzucane do masowych grobów lub po prostu pozostawiane na ulicy. Doniesienia są tak wstrząsające i obrzydliwe, że nic dziwnego, iż rząd stara się je przed wami ukryć". Po czym dodał zdecydowanie, jasno i klarownie: "Wasz prezydent wie, że gdybyście mogli zobaczyć, co się dzieje, nie poparlibyście jego wojny. Wie, że te zbrodnie zdradzają zaufanie każdej rosyjskiej matki, która z dumą macha na pożegnanie swojemu synowi, gdy ten idzie do wojska. I wie, że są one plamą na honorze samej Rosji. Plama, która z każdym dniem trwania wojny będzie coraz większa i bardziej nieusuwalna".

A wzywając mieszkańców Rosji do korzystania z połączeń internetowych VPN Premier Boris Johnson zakończył już po rosyjsku: "Wasz prezydent jest oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Ale nie mogę uwierzyć, że działa w waszym imieniu".

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://londynek.net/wiadomosci/+Boris+Johnson+do+Rosjan+Zas%C5%82ugujecie+na+prawd%C4%99+wiadomosci+news,/wiadomosci/article?jdnews_id=85036

 

Warto zobaczyć i wysłuchać osobiście w relacji pt. „Prime Minister speaks directly to Russian people: 'You deserve the facts'”. Opublikowanej już tego samego dnia przez Sky News:

Boris Johnson has addressed the Russian people in their own language, telling them they "deserve the truth" and "deserve the facts".

 

Polecam i ten filmik pt. „Ukraine War: Russian troops retreat from Northern cities and focus on South East Ukraine”. Opublikowany 5 kwietnia 2022 r. przez Sky News:

Professor Michael Clarke shows how Russian troops have been retreating from Ukrainian cities to refocus their efforts on conquering the South East. Sky's Defence and Security Analyst also takes a closer look at the atrocities in Bucha.

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643113

Polscy prokuratorzy zadeklarowali pomoc przy wyjaśnieniu zbrodni wojennych w Buczy w Ukrainie. Prokuratura Krajowa przypomniała nadto o śledztwie w sprawie napaści Rosji na Ukrainę wszczętym już 28 lutego 2022 r. . W komunikacie na stronie prokuratury napisano: "Celem śledztwa jest przede wszystkim szybkie zabezpieczenie materiału dowodowego obrazującego zbrodnie wojenne popełniane przez siły zbrojne agresora na terytorium Ukrainy".

Jednocześnie przekazano, że 25 marca na terenie Ukrainy Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, Prokurator Generalna Litwy Nida Grunskiene, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisali umowę dotyczącą utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Litwą i Polską w sprawie napaści Rosji na Ukrainę. O celach współpracy napisano: „Utworzenie zespołu śledczego umożliwi bezpośrednią wymianę dowodów i spowoduje uproszczenie procedur prawnych.”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/437331-okrucienstwo-w-buczy-polscy-prokuratorzy-chca-pomoc-w-wyjasnianiu-rosyjskich-zbrodni

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643118

Dziennikarka Miłada Jądrysiak opublikowała b. ważne świadectwa z Buczy, 36-tysięcznego miasto na północ od Kijowa, jeszcze niedawno modne i zamożne, stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych. Walczyli tam żołnierze z Dalekiego Wschodu, konkretnie z 64. samodzielnej brygady zmotoryzowanej z Chabarowska, którą dowodził puł. Azatbek Asanbekowicz Omurekow.

Opowiada Władysław Kozłowskij z Kijowa, który na początku wojny wrócił do Buczy, by zaopiekować się matką: „2 marca przyszli Rosjanie. Schowaliśmy się w schronie. Najeźdźcy rozbili pierwsze drzwi, drugie otworzyliśmy im sami, bo baliśmy się, że wszystkich zabiją. Byli wśród nich Rosjanie i Białorusini, łatwo było ich rozpoznać po akcencie.

Przez pierwsze dni traktowali nas dobrze, przynosili jedzenie. Ale mózgi mieli wyprane propagandą, normalni ludzie przecież nie okupowaliby obcego kraju. W tym czasie w mieście trwały silne walki i nie pozwalali nam wyjść. Nie mieliśmy światła, wody ani ogrzewania. Potem na ich miejsce pojawili się inni. 7 marca wyciągnęli ze schronu najpierw kobiety i dzieci, potem mężczyzn. Kazali nam uklęknąć i przeszukali nas. Miałem pieniądze i zegarek. Wszystko zabrali. Znali niektórych ludzi, sprawdzili ich dokumenty i jeśli ktoś brał udział w wojnie w Donbasie, albo był zarejestrowany w armii, natychmiast go zabijali. Sprawdzali również tatuaże w poszukiwaniu nazistowskich. Rozstrzeliwali nawet tych, którzy wytatuowali sobie ukraińskie godło – tryzub. Strzelali do nich od tyłu albo prosto w serce. Byli wśród nich Rosjanie, i sądząc po wyglądzie – Buriaci”.

Po czym Władysław Kozłowskij jeszcze dodał: „Zastrzelili chyba osiem osób. Wczoraj widziałem ich zwłoki za budynkiem na jednym ze zdjęć z Buczy. Pamiętam wszystko jak przez mgłę. Byłem przekonany, że już nie wrócę do domu. Mojemu znajomemu przestrzelili bok, mówiąc: ‘żebyś się za bardzo nie śpieszył’. Pytali mnie, gdzie mieszkają weterani z Donbasu i nacjonaliści, ale nic o tym nie wiedziałem i nie mogłem im odpowiedzieć. Pobili mnie”.

Ta relacja naocznego świadka jest dostępna pod adresem: https://oko.press/co-wiemy-o-mordach-w-buczy/

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643122

Wstrząsająca relacja z 4 marca 2022 r., opublikowana w raporcie Human Rights Watch (HRW). Otóż miejscowa nauczycielka opowiedziała że około 07:00 rano trzy transportery opancerzone i cztery ciężarówki Kamaz przyjechały na jej ulicę. Schowała się w piwnicy, ale Rosjanie zagrozili, że jeśli wszyscy nie wyjdą z domu, wrzucą tam granat. Wraz z innymi sąsiadami zabrali ją na niewielki skwer, razem około 40 osób. Mówiła tak: „Dowódca miał odznaki spadochroniarzy. Mówił z akcentem z zachodu lub środkowego zachodu Rosji. Urodziłam się w Rosji, więc słyszę takie rzeczy”.

Z jej świadectwa wiemy, iż wyciągnięci przez żołnierzy z domów mieszkańcy Buczy musieli stać na zimnie przez kilka godzin. Rosjanie sprawdzali ich telefony i pytali, gdzie są osoby, które wcześniej walczyły w Donbasie. Nauczycielka zeznała HRW dalej że: „w pewnym momencie przyprowadzili młodego człowieka, potem jeszcze następnych. Kazali im zdjąć buty i kurtki, uklęknąć. Żołnierze naciągnęli im koszulki na głowę. Strzelili jednemu w tył głowy. Upadł. Kobiety zaczęły krzyczeć. Czterech pozostałych mężczyzn dalej klęczało. Dowódca powiedział do ludzi na skwerze: ‘Nie bójcie się. Wy jesteście normalni – a to jest brud. Musimy oczyścić was z brudu’. ”.

Jak dalej zeznała po kolejnych kilku godzinach żołnierze zabrali buczan z powrotem do ich domów. Czwórka mężczyzn nadal klęczała. Kiedy nauczycielka opuszczała Buczę 9 marca, ciało młodego człowieka nadal leżało tam, gdzie został zastrzelony. Wstrząśnięci ludzie zasłaniają twarz rękami.

Ta relacja naocznego świadka jest dostępna pod adresem: https://oko.press/co-wiemy-o-mordach-w-buczy/

 

W kontekście tylko powyższego koniecznie trzeba zapoznać się z treściami i zdjęciami w tym materiale filmowym, gdyż są bezcenne. Gorąco polecam filmik pt. “Russia Ukraine conflict: Zelenksyy accuses Putin of ‘deliberately destroying cities’”. Opublikowany 5 kwietnia 2022 r. przez Channel 4 News:

His country echoes to the sound of air raid sirens - historic buildings, churches, hospitals and playgrounds have been reduced to ruins. Today, Volodmyr Zelenskyy accused Russia of the most terrible war crimes since the second world war - telling the UN Security Council that Moscow was “deliberately destroying Ukrainian cities to ashes” and must be brought to justice.

 

Gorąco polecam i ten filmik pt. „Russia Ukraine conflict: Mass graves discovered amid new claims of war crimes on eastern border.”. Opublikowany 6 kwietnia 2022 r. przez Channel 4 News:

Mass graves, civilians tortured and shot, an entire town virtually obliterated as residents took whatever shelter they could. This happened to Bucha, on the outskirts of Kyiv, but it also happened to Trostyanets, a pleasant spa town which was home to 20,000 people until the Russians came. Entirely bordered by Russia on the east, the Sumy region in north-east Ukraine quickly became a thoroughfare for Putin's tanks when he ordered his troops to invade.

About 20 miles from the border, the town of Trostyanets was occupied by the Russians on the very first day of the war as they made their move West. An orchestrated Ukrainian assault successfully drove the Russians out, but not before they had turned the town to rubble and left many dozens of people dead. Now claims of war crimes against the people of Trostyanets are coming to light.

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643126

.....na Ukrainie?! Gdzie te watahy młodych Ukraińców wykrzykujące buńczucznie: "Smert woroham! Smert woroham!". Czyżby nie pasowały teraz do obrazów płaczących Ukrainek, którym właśnie Rosjanie bestialsko pomordowali synów, zgwałcili córki i spalili majątek całego życia?! To jest wojna i to są właśnie jej realia i niech za te straszne wojenne realia owi młodzi z kijowskich ulic z cerwono-czarnymi szmatami, niech wezmą za to pelną odpowiedzialność. Nie ma wolności bez odpowiedzialnpści, a róbta co chceta zawsze kończy się tragicznie, zawsze wcześniej, czy później jest oblewane ale przez łzy niewinnych. Po temu właśnie precz z gloryfikowaniem odrażających zbrodniarzy z OUN-UPA na współczesnej Ukrainie, po prostu precz z szatanem i cywilizacją śmierci. Pozdrawiam STRoch

Vote up!
2
Vote down!
-2

Sławomir Tomasz Roch

#1643142

Ukrainka z miejscowości Tarasowka w centralnej części obwodu zaporoskiego na południu kraju w rozmowie ze swoim kuzynem, żołnierzem samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej mówi: "Sierioża, chodź i sam zobacz, co się tutaj dzieje. Zawsze ci ufałam. Wierzyłam, gdy tłumaczyłeś mi, kim są ‘banderowcy’ i znienawidziłam ich. A teraz kogo mam nienawidzić?". Po czym relacjonuje ze szczegółami o co chodzi: "Nie wiem, gdzie mam ochronić swoje wnuczki przed tymi ‘wyzwolicielami’. One są w wieku 10 i 14 lat. Częstujemy ich jedzeniem, a oni wchodzą do domów i gwałcą, nie oszczędzają nawet dzieci, strzelają w nogi. Co mam robić? Oni chodzą po wsi, wypytują o młode dziewczęta i proponują w zamian za nie olej napędowy".

W odpowiedzi wojskowy z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej radzi, żeby wyjechać z Tarasowki, dopóki jest jeszcze taka możliwość. Proponuje zatem wprost: „Gdzieś na tyły frontu, do miasta".

Doniesienia o gwałtach skomentowała 3 kwietnia na Twitterze ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons: "Gwałt to zbrodnia wojenna i narzędzie wojny wykorzystywane przez Rosjan w trakcie wojny na Ukrainie. Chociaż nie znamy jeszcze pełnego zakresu tych czynów, jest już jasne, że stanowi część rosyjskiego arsenału".

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/437715-rosyjscy-barbarzyncy-nie-oszczedzaja-nawet-dzieci-czestujemy-ich-jedzeniem-a-oni-wchodza-do-domow-i-gwalca

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643145

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian, Kresowian, dzieci niepełnosprawnych, b. zasłużony działacz społeczny, historyk Kościoła w odpowiedzi na liczne pytania Karola Kubickiego dla Frondy, tak m.in. odpowiadał: „(...) Ojciec Święty z jednej strony w bardzo właściwy sposób wyraża swoją troskę, wzywa do zakończenia wojny i sprzeciwia się użyciu siły. Jako głowa państwa jednak prowadzi też dyplomację, która w mojej ocenie zawodzi. Największy problem leży w tym, że Stolica Apostolska nie wskazała jasno agresora tej wojny. Dotychczas Kościół bardzo wyraźnie akcentował problem „wojny sprawiedliwej”. (...) Wskazywano na różnicę między napastnikiem a narodem, który się broni. Dwa lata temu w encyklice „Fratelli tutti” papież Franciszek określił każdą wojnę złem, nie korzystając z tego rozróżnienia. Papież wskazuje, że wszystkie wojny są złe, w związku z czym w kontekście wojny na Ukrainie nie używa tych kategorycznych rozróżnień na napastnika i ofiarę. To w oczywisty sposób rodzi rozgoryczenie. Słyszę to od posługujących na Ukrainie księży, którzy oczekiwali zupełnie innego podejścia Watykanu. Stąd ta krytyka Stolicy Apostolskiej. (...)

Obawiam się, że te wypowiedzi papieża są bardzo nieczytelne dla wielu ludzi i wywołają pewien chaos. Bo co to znaczy „wydatki na obronność”? Może dojść do takiego absurdu, że powiemy, iż wydatki na obronność to na przykład wydatki na policję. I są one złe, bo policja używa siły. Wynikałoby z tego, że utrzymujące armie państwa też popełniają zło. Osobiście się z tym nie zgadzam i jest to w mojej ocenie otwarcie pola kolejnym kontrowersjom. Łatwo mówić Watykanowi, że nie chce mieć armii, ale pewną armię w postaci Gwardii Szwajcarskiej posiada. Pierwszym krokiem powinno być więc jej rozwiązanie. Żeby utrzymać tę retorykę należałoby odebrać broń dbającym o bezpieczeństwo papieża ochroniarzom. To całkowicie utopijny pacyfizm. Dzisiejszy świat funkcjonuje zupełnie inaczej. Dlatego należy powrócić do pojęcia „wojny sprawiedliwej”, w ramach której agresor jest jednoznacznie zdefiniowany. Państwo, które się broni, i które wydaje środki na obronę w czasie pokoju, jest państwem dbającym o swoich obywateli. (...)”.

Cały wpis znaczniej bogatszy w treści znajduje się pod adresem: http://fronda.pl/a/ks-isakowicz-zaleski-dla-frondapl-papiez-posluguje-sie-retoryka-utopijnego-pacyfizmu,175913.html

 

Sprawa jest zatem dość poważna i b. na czasie. Warto wsłuchać się i w te opinie, zawarte w tym wywiadzie pt. „Franciszek w pułapce pacyfizmu?”. Paweł Lisicki, Grzegorz Górny są gośćmi Krystiana Kratiuka w programie "Ja, katolik. Extra". Opublikowany 7 kwietnia 2022 r. przez PCh24TV · Polonia Christiana

 

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643146

Listę opublikował wywiad i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). To żołnierze 748. samodzielnego batalionu rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii). Chodzi o zbrodnie popełnione w Buczy, Borodziance i w innych miejscowościach obwodu kijowskiego. Strona ukraińska zapewnia i zapowiada: „Zidentyfikujemy wszystkich, którzy dopuścili się zbrodni wojennych w Buczy i innych miastach obwodu kijowskiego, zarówno żołnierzy rosyjskich, jak i ukraińskich kolaborantów.”.

W komunikacie ujawniono nadto, iż grupy dochodzeniowo-śledcze SBU pracują w ponad 20 miejscowościach obwodu kijowskiego: „Zbierane są dowody, ustalamy kto był odpowiedzialny za te przestępstwa - zarówno wśród rosyjskich najeźdźców, jak i ukraińskich kolaborantów.”. Dodano, że SBU przesłuchała już blisko 2 tys. świadków zbrodni.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/437744-rosyjskie-okrucienstwa-na-ukrainie-padla-zapowiedz-rozliczen-ujawniono-liste-zbrodniarzy

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643149

Federalna Służba Wywiadu (BND) ma być w posiadaniu obciążających wiadomości radiowe rosyjskich wojskowych, w których mają przyznawać się do zabójstwa cywilów w Buczy. Niemiecki wywiad poinformował w środę 6 kwietnia odpowiednie służby parlamentarne w Berlinie. W raporci napisano wprost: "Nagrania z podsłuchów najwyraźniej całkowicie unieważniają rosyjskie zaprzeczenia".

Na jednym z poratli SPIEGEL tak skomentowano te rewelacje: „Mają to być wiadomości radiowe odpowiadające lokalizacji ciał znalezionych wzdłuż głównej drogi. Na przykład w jednym z komunikatów radiowych żołnierz miał opisać innemu, że on i jego koledzy zastrzelili osobę na rowerze. Zdjęcie zwłok człowieka z rowerem obiegło cały świat.”.

Z przejętych materiałów ma wynikać, że w okrucieństwa zaangażowani byli członkowie rosyjskich oddziałów najemnych, takich jak "Grupa Wagnera". Nadto żołnierze mieli mówić o okrucieństwach tak, jakby opowiadali o swoim codziennym życiu.

Cały wpis jest dostępny na stronie:: https://niezalezna.pl/437684-najpierw-przesluchaj-potem-zastrzel-wyciekly-rozmowy-bandytow-putina-z-masakry-w-buczy

 

Gorąco polecam te dwa raporty filmowe z uwagi na treści ale przede wszystkim zdjęcia. Pierwszy pt. “Russian atrocities: Evidence of civilian killings, rape and torture in northern Ukraine.”. Opublikowany 8 kwietnia 2022 r. przez DW News:

Ukraine's president says there could be more gruesome discoveries ahead in the wake of the Russian troop withdrawal from the north of the country. There is mounting evidence of civilian killings, rape and torture. Authorities believe hundreds have been killed in one town alone. Mass graves were recently uncovered in the town of Bucha. But President Volodymyr Zelenskyy says the situation in Borodyanka - 70 kilometres north-west of Kyiv - is "much more horrific".

 

I drugi pt. “Von der Leyen offers Ukraine fast track to EU membership.”. Opublikowany także 8 kwietnia 2022 r. przez DW News:

European Commission President Ursula von der Leyen in Kyiv on Friday presented Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy with paperwork for his country to join the European Union. Handing over a document at a joint press conference, she said: "This is where your path towards the European Union begins."

During the joint press conference von der Leyen said: "Russia will descend in economic, financial and technological decay while Ukraine is marching towards a European future." Von der Leyen traveled to Ukraine with her deputy Josep Borrell, who is also the bloc's commissioner for foreign and security affairs. During the trip, the first by high-ranking EU officials since Russia invaded Ukraine on February 24, von der Leyen traveled to the city of Bucha.

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643219

Watykański sekretarz stanu w wywiadzie dla portalu Aci Stampa. Kard. Pietro Parolin: „Wspólnota międzynarodowa chce uniknąć eskalacji i dlatego nikt nie interweniował bezpośrednio, ale widzę, że wielu wysyła broń. To straszne, gdy się o tym pomyśli, to może wywołać eskalację, której nie będzie można kontrolować.”.

A mówiąc o mocno krytykowanej roli wyczekiwania Watykanu w tej wojnie, podkreślił iż zawsze prosił Rosję o rozwiązanie kryzysu ukraińskiego w drodze negocjacji. Tłumaczył zatem: „Ponieważ wcześniej trwał dialog, choć nie został zakończony i nie osiągnął pozytywnego wyniku. Strony jednak rozmawiały, także przy udziale wspólnoty międzynarodowej. Dyskutowało się o granicach. W sytuacji dialogu, logiczne było to, że nie powinno dojść do żadnego wrogiego aktu, lecz starano się wykorzystać wszystkie możliwe środki negocjacyjne z nadzieją, że negocjacje te zakończą się sukcesem, co jednak niestety nie nastąpiło.”.

Okazuje się, iż priorytetem dla Stolicy Apostolskiej było przekonanie obydwu stron do realizacji porozumienia mińskiego: „W kwestii Ukrainy Stolica Apostolska nigdy nie przestała zwracać uwagi na sytuację w Donbasie i w rejonie Doniecka i Ługańska. Stolica Apostolska zawsze nalegała na poszanowanie i wprowadzanie w życie porozumień z Mińska, które wydawały się najlepszą drogą, by uniknąć tego, co potem się stało.”.

I jeszcze dodał: „Nalegaliśmy zawsze na to, aby była konieczna elastyczność ze strony Rosji i Ukrainy. (...) Właśnie dlatego, że trwał stały dialog z prezydentem Putinem, my zawsze zwracaliśmy uwagę na potrzebę znalezienia pokojowego i wynegocjowanego rozwiązania. Dlatego, także zanim wybuchła wojna, wyraziliśmy gotowość mediacji, zwłaszcza po tym, gdy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wskazał Watykan jako możliwe neutralne miejsce, gdzie mogłoby odbyć się spotkanie na szczycie Rosja-Ukraina.”.

Korespondentka TVP w Watykanie Magdalena Wolińska-Riedi zwróciła uwagę na zamieszanie i będy w mediach społecznościowych, w tłumaczeniu wypowiedzi kard. Parolina z języka włoskiego. Po temu napisała: „Błędne tłumaczenie z włoskiego‼ absolutna nadinterpretacja‼ kard Parolin mówi: widzę, że jest wielu, którzy wysyłają broń. To straszne, bo może spowodować eskalację, która wymknie się spod kontroli. Jednak zasada uzasadnionej samoobrony pozostaje‼ Nie ma słowa, ze to błąd!”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://pch24.pl/to-straszne-kard-parolin-krytykuje-zaopatrywanie-ukrainy-w-bron/

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643230

Premier Węgier Viktor Orban opowiadział się za międzynarodowym śledztwem, by wykryć sprawców. W sobotę 9 kwietnia rzecznik szefa rządu Bertalan Havasi, cytowany przez agencję MTI zadeklarował: „Takie jest wspólne stanowisko Unii Europejskiej i Węgry je reprezentują. Myślę, że wszystkie te okrucieństwa należy zbadać (…), podobnie jak należy bezwzględnie chronić cywilów i bardzo zdecydowanie potępiać ich krzywdzenie, a takie przypadki zbadać. Chcemy niezależnego i bezstronnego śledztwa”.

Wcześniej Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał, że należy zastanowić się nad relacjami z Węgrami, a nawet pozwolił sobie na dość ostre słowa wobec polityka zawsze b. przyjaznego naszej Ojczyźnie: „Kiedy premier Orban mówi, że on nie widzi dokładnie tego, co się zdarzyło w Buczy, to mu trzeba poradzić pójście do okulisty, i to jest zawód”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://pch24.pl/wegry-premier-orban-potepia-masowe-zabojstwa-w-buczy/

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643257

Masakra cywili w Buczy zszokowała cały świat. Po wejściu do Makarowa okazało się, że tam również torturowano i mordowano cywili. Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało niestety znowu na Twitterze: „W miarę jak ratownicy ukraińscy posuwają się na terytorium wyzwolone z rąk rosyjskich okupantów, odkrywane są nowe potworne zbrodnie wojenne. Miasto Makarów w obwodzie kijowskim jest na wpół zrujnowane. Odnaleziono już 132 umęczone ciała torturowanych i zamordowanych obywateli.”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/438020-ponad-130-cial-w-masowym-grobie-w-makarowie-dokonano-kolejnych-makabrycznych-odkryc

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643258

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo w kontekście doniesień medialnych dotyczących masakry w Buczy powiedział: „Odsunęliśmy Boga poza horyzont naszych ocen, wartościowań, to teraz nie dziwmy się, że człowiek staje się nieludzki”. I dodał: „Papież Jan Paweł II prosił na przełomie XX i XXI w. o wpisanie imienia Boga do konstytucji europejskiej, jednak tak się nie stało. Papież, mówiąc kolokwialnie, został przegłosowany”.

Pomimo to przestrzegł przed instrumentalnym wykorzystywaniem religii do celów politycznych. „Przypomnę, że hitlerowcy na pasie mieli wypisaną dewizę: ‘Gott mit uns’, to znaczy: ‘Bóg z nami’. To było szydercze. Tam, gdzie religia jest włączana w system, który jest nieludzki, sprawy przyjmują obrót diabelski. Nie chcę tu oceniać moralnego konfliktu, bardzo mocnego, jakim są słowa patriarchy Cyryla – Bóg jest od sądzenia i On nas osądzi – ale ta czy inna aprobata nieludzkiego postępowania zawsze woła nie tylko o sprawiedliwość Boga, ale też o karę Bożą”.

Następnie skupił się na pojęciach jak prawo do obrony i wojna sprawiedliwa i wyjaśnił, że: „Ale tutaj mówimy o walce obrońców wolności i suwerenności, nie tylko terytorialnej, ale przede wszystkim godności ludzkiej. Człowiek ma prawo się bronić i ma prawo przemocy powiedzieć nie. W wypadku konfliktu zbrojnego Ukraina po to zabezpiecza swoje granice, żeby postawić tamę złości i pysze agresora. Czasem bierność wobec agresji tylko rozzuchwala tego, który jest ludobójcą”.

I jeszcze to rozwinął: „Żyjąc w zgodzie z przykazaniem ‘Nie zabijaj’, mamy prawo bronić swojego życia. Dlatego pojęcie wojny sprawiedliwej musi na nowo być przemyślane. Bez prawa do obrony słabszych pokazalibyśmy politykom o zapędach imperialistycznych, że jeśli posiadają silną armię, mogą robić co chcą wobec państw militarnie słabszych. To byłaby niesprawiedliwość wołająca o pomstę do nieba.”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://pch24.pl/abp-depo-biernosc-wobec-agresji-tylko-rozzuchwala-tego-ktory-jest-ludobojca/

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643259

„Odsunęliśmy Boga poza horyzont naszych ocen, wartościowań, to teraz nie dziwmy się, że człowiek staje się nieludzki”. I dodał: „Papież Jan Paweł II prosił na przełomie XX i XXI w. o wpisanie imienia Boga do konstytucji europejskiej, jednak tak się nie stało. Papież, mówiąc kolokwialnie, został przegłosowany”.

_____________________________

Natomiast Rosjanie wpisali sobie Boga do swojej konstytucji w roku 2020. Cóż z tego - pozytywne zmiany duchowe nie nastąpiły, a Federacja Rosyjska po umieszczeniu poprawki, dokładnie jak przed, jest zbiorowiskiem okrutnych hipokrytów.

 „Federacja Rosyjska, zjednoczona tysiącletnią historią, zachowując pamięć o przodkach, którzy przekazali nam ideały i wiarę w Boga, a także ciągłość w rozwoju państwa rosyjskiego, uznaje historycznie ustanowioną jedność państwową”

https://przegladprawoslawny.pl/2020/04/20/rosyjska-konstytucja-wspomina-o-bogu/

Vote up!
3
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1643261

W miejscowości Buzowa w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono masowy grób z cywilami. Taras Didycz, szef władz dmytriwskiej hromady (gminy), cytowany przez agencję Unian powiedział wieczorem 9 kwietnia: "Wracamy teraz do życia, ale mieliśmy podczas okupacji swoje +gorące+ punkty, zginęło wielu cywilów". I dodał jasno i klarownie: "To trasa Kijów-Żytomierz, w szczególności między wsią Myłe i Mrija, gdzie ostrzelano ok. dziesięciu samochodów z ludźmi. Również obok stacji paliw w Buzowej znaleźliśmy dziś w dole (...) cywilów". Zaznaczył, że pozostali żywi świadkowie tych wydarzeń.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/438118-kolejna-miejscowosc-w-obwodzie-kijowskim-w-buzowej-znaleziono-masowy-grob-z-cywilami

Warto posłuchać tego raportu Wojciecha Sumlińskińskiego o przechwyconej rozmowie dotyczącej zbrodni w Buczy! Czy Putin zostanie osądzony? Opublikowany 7 kwietnia 2022 r. przez Media Narodowe:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643278

W niedzielę 10 kwietnia agencja Ukrinform poinformowała: „Żołnierze rosyjscy okradli katolickie seminarium duchowne w Worzelu w obwodzie kijowskim na Ukrainie, zabierając także pamiątkowy kielich z mszy św., odprawionej tu w 2001 r. przez św. Jana Pawła II”. Szokujące informacje potwierdził bp kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki, który napisał na Facebooku: „Szabrownicy sforsowali bramę ciężkim sprzętem, żeby wjechać do środka i nie wyjechać z pustymi rękami. Wywieźli praktycznie wszystko, co można sprzedać. Od klimatyzatorów, przez pralki, komputery, routery, sprzęt kuchenny aż po stare adidasy ojca-rektora, w których lubił biegać”.

Nadto żołnierze uszkodzili też kilka samochodów, niektóre pomieszczenia seminarium przez spowodowanie wybuchów. Po temu seminarium zostało ewakuowane. Wciąż nie ma tam wody, światła ani gazu, jednakowoż: „Na szczęście wszyscy seminarzyści żyją”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://pch24.pl/ukraina-bandyci-putina-zaatakowali-i-okradli-seminarium-duchowne-w-worzelu/

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1643285