MARS ODYSEJA [1]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Świat

Siedem minut grozy

 

Łazik Perseverance wylądował 18 lutego 2021 r. na Marsie! Lot trwał ponad pół roku (ziemskiego), a cały projekt pochłonął już 2,4 miliarda dolarów. Kolejne 300 mln pochłonie prowadzenie misji, która wg założeń potrwa rok marsjański (687 dni ziemskich). Nic zatem dziwnego, iż dla inżynierów z The National Aeronautics and Space Administration (NASA) było to prawdziwe: "siedem minut grozy".

Łazik został dostarczony na Marsa przez specjalną platformę lądująca, która na wysokości 21,3 metra wypuściła go w dół i łagodnie osadziła na gruncie marsjańskim, a następnie sama odleciała. To już nie tylko kosmos dosłownie ale absolutnie nowy rozdział ziemskiej odysei Marsa.

Nadto po raz pierwszy w misjach marsjańskich wykorzystano dron. Niewielki helikopter o nazwie Ingenuity ma przetestować, czy drony mogą być efektywnym narzędziem przy eksploracji Marsa (którego atmosfera jest dużo rzadsza niż ziemska - mniej więcej taka, jak nad Ziemią na wysokości 35 km). Dron będzie wznosił się na wysokość 3-5 metrów, jego zasięg wynosi ok. 50 metrów od miejsca startu i 90 sekund lotu. [1]

 

Technologiczny robot marsjański

 

Łazik Perseverance to spory pojazd. Ma wymiary 2,7 na 2 na 2,2 metra, a jego masa startowa wynosi 1025 kg. Zasilanie zapewnia mu generator radioizotopowy o mocy 110 watów. Sygnały do komunikacji łazika z Ziemią będą natomiast transmitowane przez sondy orbitalne MAVEN i Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

Kolejną nowością dla misji marsjańskich są mikrofony, którymi dysponuje Perseverance. Wśród siedmiu instrumentów naukowych pracujących na pokładzie łazika znalazły się spektrometr fluorescencyjny do zakresu rentgenowskiego, radar obrazujący obszar podpowierzchniowy, zestaw czujników do pomiarów meteorologicznych, urządzenie do eksperymentalnej produkcji tlenu, kamera do wykonywania zdjęć, analiz chemicznych i mineralogicznych z odległości, stereoskopowa kamera z możliwością przybliżania obrazu, spektrometr ultrafioletowy.

Perseverance będzie też dysponować sporą liczbą kamer. Łącznie cała misja używa ich 25, z czego 19 jest osadzonych na łaziku, trzy na osłonie podczas lądowania, jedna na module lądowania, dwie na dronie. [2]

Na pokładzie łazika jest zatem wiele instrumentów, które umożliwią b. dokładne, specjalistyczne badania. Dla przykładu georadar, który ma przebadać co jest pod powierzchnią Czerwonej Planety. Dr Anna Łosiak, geolog planetarny Instytutu Nauk Geologicznych PAN, mówi: "Takie georadary są wykorzystywane na Ziemi np. do poszukiwań archeologicznych, w badaniach geologicznych. (...) O ile taki sprzęt jest łatwy do używania na Ziemi, to na Marsie jego użycie nie jest takie proste i dopiero teraz udało się skonstruować instrument, który można wysłać i operować nim zdalnie. Mam nadzieję, że dzięki niemu zobaczymy co jest pod powierzchnią Marsa z dużą rozdzielczością i dokładnością".

Radości i entuzjazmu nie skrywa także dr Natalia Zalewska: "Do tej pory mamy do dyspozycji tylko meteoryty marsjańskie. Mając próbki gruntu możemy tego Marsa dotknąć ręką. Możemy badać wiek, badać czy dana skała ma kilka miliardów lat, czy powstała stosunkowo niedawno. Rozbieżności w niektórych publikacjach sięgają milionów, a nawet miliardów lat. Na razie taki wiek badamy na podstawie ilości kraterów meteorytowych. Co jest bardzo niedokładne. Cieszymy się więc, że takie próbki będą zebrane. Oby udało się je przechować, zostawić i wystrzelić". I dodaje: „Taka próbka z Marsa to raj dla geologów.” [3]

 

Woda musiała płynąć tam przez miliony lat

 

Łazik Perseverance wylądował w kraterze uderzeniowym Jezero, który ma średnicę 49 km. Prawdopodobnie w dawnej historii Marsa znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody. Krater Jezero był miejscem trudnym do lądowania i poruszania się dla łazika, ale wybranym niezwykle starannie. Dr Anna Łosiak tak to skomentowała: "To jedno z najlepszych miejsc na całej planecie, aby zbadać, czy na Marsie kiedyś istniało życie. Jest to jedna z lokalizacji, w której na sto procent wiemy, że woda przebywała przez dłuższy czas. Do krateru prowadzą bowiem meandrujące ścieżki wydrążone przez wodę, czyli doliny rzeczne"

I dodaje jednoznacznie: "To nie była więc jedna, nietypowa, gigantyczna powódź, która spłynęła i później zniknęła. [...] By taka delta mogła powstać woda musiała płynąć tam przez miliony lat. Gdybym była przykładowym organizmem marsjańskim i chciała wybrać, gdzie mieszkać, to właśnie wybrałabym okolice krateru. Jest to więc super miejsce z punktu widzenia poszukiwania życia" [4]

 

Analizy na potrzeby przyszłej misji załogowej na Marsa

 

Naukowcy z NASA stawiają kilka celów naukowych dla misji Perseverance. Mają być prowadzone badania zamieszkiwalności Marsa, czyli identyfikacja dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia mikrobiologicznego. Ważnym elementem misji będą analizy na potrzeby przyszłej misji załogowej, takie jak praktyczne przetestowanie produkcji tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery. [5]

NASA opublikowała pierwszy film wideo, ukazujący lądowanie na Marsie. Nieco ponad trzyminutowy film ukazuje obrazy z kilku kamer, umieszczonych w różnych miejscach modułu przelotowego, po jego wejściu w atmosferę Marsa. Jedna pokazuje rozkładanie się spadochronu hamującego kapsułę z łazikiem, druga, znajdująca się pod Perseverancem, ukazuje zbliżającą się marsjańską powierzchnię, a dwa inne ujęcia pokazują łazika, zawieszonego na linach pod specjalną platformą lądującą i stopniowo osadzanego na ziemi. Podczas wejścia w atmosferę Marsa, przy prędkości 20 tys. km/godz., łazik był chroniony osłoną termiczną. Na filmie widać także moment oddzielenia się osłony od kapsuły, transportującej Perseverance'a.

Michael Watkins, dyrektor Laboratorium Napędów Odrzutowych, w którym zbudowano łazik, powiedział na konferencji prasowej: „To pierwszy raz, kiedy udało nam się uchwycić takie wydarzenie jak lądowanie na Marsie. To naprawdę fantastyczne.”

Wtórował mu Allen Chen odpowiedzialny w NASA za proces lądowania, który nie kryjąc radości mówił: „Te zdjęcia i filmy są tym, o czym marzyliśmy od lat. Posłużą one naszym zespołom do badań i lepszego zrozumienia, co dzieje się podczas takiego lądowania.”

Co więcej, na Ziemię przesłany został także pierwszy plik audio z odgłosami z lądowania. Dźwięk został nagrany dzięki dwóm mikrofonom, umieszczonym na łaziku, co jest zupełną nowością w dotychczasowych misjach na Marsa. Słychać metaliczne dźwięki wydawane przez łazika, ale też wyraźnie słyszalny jest marsjański wiatr.

Dave Gruel odpowiedzialny w NASA za sprzęt kosmiczny oświadczył z dozą trymfalizmu: „Tak, właśnie usłyszeliście podmuch wiatru na powierzchni Marsa, przechwycony przez mikrofon i wysłany na Ziemię.” I dodał niezwykle uradowany: „pierwsze dźwięki zarejestrowane na powierzchni Marsa”. [6]

 

Jakość obrazów z oczu łazika zachwyca

 

NASA opublikowała właśnie kolejne obrazy z Czerwonej Planety z perspektywy łazika Perseverance. Jakość obrazów zachwyca. To wszystko zasługa najnowocześniejszego sprzętu obrazującego. Najlepsze dopiero przed nami. Tym razem możemy cieszyć oczy panoramą wykonaną przez robota za pomocą tandemu kamer o nazwie Mastcam-Z. Są to dwa niezależne urządzenia, które znajdują się na maszcie i pełnią rolę oczu łazika.

Na zdjęciach możemy przyjrzeć się nie tylko skałom, które znajdują się kilka metrów od łazika, ale również podziwiać horyzont krateru Jezero, czyli wzgórza stanowiące jego zewnętrzną krawędź. Panorama powstała z aż 142 osobnych obrazów podczas trzeciego dnia pobytu łazika na Marsie. Z niecierpliwością oczekuje się zarazem pierwszych fotek wykonanych przez helikopter. Naukowcy z NASA zapowiadają, że będą to ujęcia niezwykłe. To bez dwóch zdań przyszłość eksploracji nie tylko Marsa, ale również innych planet i ich księżyców, jak np. Tytana, księżyc Saturna. [7]

 

The Insane Engineering of the Perseverance Rover

 

Gorąco polecam też niesamowity raport naukowy o marsjańskiej misji Łazika Perseverance. Prawdziwa gratka dla każdego kto choć trochę fascynuje się kosmosem, naszym układem planetarnym i niesamowitymi zdobyczami techniki. Znakomite zdjęcia, fascynujące rozwiązania technologiczne i dobry angielski. Dokument opublikowany 18 lutego 2021 r. przez Real Engineering:

Przypisy:

[1] ]]>https://niezalezna.pl/381246-lazik-perseverance-wyladowal-na-marsie-to-b...]]>

[2] Jak wyżej.

[3] ]]>https://niezalezna.pl/381275-pierwsze-zdjecie-z-marsa-lazik-perseverance...]]>

[4] Jak wyżej.

[5] Jak wyżej.

[6] ]]>https://niezalezna.pl/381911-sa-pierwsze-dzwieki-z-marsa-nasa-opublikowa...]]>

[7] ]]>https://www.geekweek.pl/news/2021-02-25/najnowsze-zdjecia-z-marsa-od-laz...]]>

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)

Komentarze

Mars rover. Watch the moment the Nasa Perseverance rover landed on Mars. Engineers at Nasa's mission control in California erupted with joy when confirmation of touchdown came through, as their vehicle landed in a deep crater near the planet's equator called Jezero. The crater is thought to have held a giant lake billions of years ago. And where there's been water, there's the possibility there might also have been life.

The robot will now spend at least the next two years drilling into the local rocks, looking for evidence that Mars had life on its surface. “Every time we do one of these missions, we make fabulous discoveries and each one is more exciting than the last,” said the director of Nasa's Jet Propulsion Laboratory Mike Watkins. Dokumnet filmowy opublikowany 19 lutego 2021 r. przez BBC News:

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633247

NASA has revealed footage of its Perseverance Mars rover touching down on the Red Planet. The $2.4billion robot landed last week after enduring "seven minutes of terror" as it plunged through the Martian atmosphere. Dokument filmowy opublikowany 22 lutego 2021 r. przez The Sun:

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633248

Łazik Perseverance wykonał swoją pierwszą przejażdżkę po Marsie. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA Perseverance, który wylądował na Czerwonej Planecie przed dwoma tygodniami pokonał 6,5 metra w ciągu 33 minut. Pojawiło się też nowe zdjęcie. Anais Zarifian z NASA powiedziała na konferencji prasowej: "Poszło niewiarygodnie dobrze. Napęd na sześć kół spisał się doskonale". I dodała zaraz jaśniej: "Jesteśmy teraz pewni, że system napędowy jest gotowy do pracy i w ciągu kolejnych dwóch lat pomoże dotrzeć wszędzie tam, dokąd zaprowadzi nas nauka".

Perseverance jest w stanie pokonać 200 metrów dziennie. NASA zaprezentowała zdjęcia zrobione przez łazik, na których widać ślady bieżnika kół pozostawione po pierwszej jeździe na powierzchni Marsa.

Perseverance ma rozmiary samochodu i waży nieco ponad tonę. Poza zestawem czujników mobilnego laboratorium fizyko-chemicznego, z pokładu łazika będzie startował specjalny latający dron Ingenuity (pomysłowość), przypominający mały helikopter. Zasilany będzie on światłem słonecznym, a w czasie trwania misji wykonać ma minimum kilka lotów rozpoznawczych w niewielkiej odległości od pojazdu macierzystego.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/383980-65-metra-w-ciagu-33-minut-tak-wygladala-pierwsza-przejazdzka-lazika-perseverance-po-marsie

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633249

Jednym z zadań wysłanego na Marsa łazika Perseverance jest analiza powierzchni planety, za pomocą umieszczonych na pojeździe laserów. Łazik Perseverance poza obrazem rejestruje także dźwięk. Na przesłanych nagraniach słychać hałas wydawany przez pracujące lasery pojazdu, przemieniające skały w gaz. W pierwszych dniach marca NASA opublikowała w sieci dziesięciosekundowe nagranie pracujących laserów łazika. Uderzający w powierzchnię planety laser wydaje rytmiczny dźwięk, przypominający pracę metronomu.

Mikrofony utrwaliły odgłos powstały na skutek 30 uderzeń wiązki lasera, charakteryzujący się różnym poziomem głośności. Słyszalny rytm jest wynikiem procesu waporyzacji skały znajdującej się na planecie. Wiązka lasera skierowana została na skałę nazwaną "Máaz", co w języku Indian z plemienia Navajo oznacza "Mars". Jest ona położona w odległości 3 metrów od obecnej pozycji Perseverance. Powstałe na skutek działalności łazika dźwięki posłużą naukowcom do analizy poziomu twardości marsjańskich skał oraz ich składu. Okazało się, że Máaz jest skałą bazaltową, składającą się z żelaza i magnezu.

Astronomka Naomi Murdoch, członkini zespołu SuperCam. w rozmowie z BBC wyjaśnia: „Dźwięk uderzenia w twardą powierzchnię różni się od tego wydawanego przez uderzenie w miękki obiekt.”.

Cały wpis jest dostępny na stronie:

https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/dzwieki-z-marsa-zarejestrowane-przez-lazika-perseverance-posluchaj/ykxthpw

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633252

To już niemal techniczny mały cud oglądania marsjańskiego krajobrazu, po tym jak maszyna „zapozowała się” z piękną marsjańską skałą. Łazik Curiosity (nie mylić z łazikiem Perseverance, który niedawno wylądował na Marsie i skupia na sobie całą uwagę) dokumentuje po prostu swoją starszą (wcześniej zaczętą) misję na zdjęciach (NASA). Po prostu po Marsie chodzi już sobie dwa ziemskie łaziki! We wtorek 30 marsa 2021 r. NASA dostarczyła nowe selfie, które maszyna wykonała na Czerwonej Planecie. Malowniczą skałę, nazywaną "Mont Mercou" na cześć góry we Francji. Formacja skalna ma 6 metrów wysokości i bez wątpienia przyciąga wzrok.

Łazik znajduje się w strefie przejściowej między "jednostką gliniastą a jednostką zawierającą siarczany" - miejscem, w którym naukowcy spodziewają się znaleźć m.in. gips i sole Epsom, które mogą formować się, gdy woda wyparowuje. Naukowcy od dawna sądzili, że ta przemiana może ujawnić, co działo się z Marsem, kiedy stał się pustynną planetą.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.o2.pl/informacje/lazik-zrobil-sobie-selfie-na-marsie-niezwykly-krajobraz-6623978318170624a

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633253

To nie fantastyka, to już dziś dostępne realia! Warunki umożliwiające uprawę i rozwój roślinności na Marsie, stworzyło dwoje naukowców z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Badania prowadzą Izabela Świca ze Szkoły Doktorskiej UWM i Hubert Kowalski - doktorant z Katedry Inżynierii Środowiska na Wydziale Geoinżynierii. Zatem szczytny plan Elona Muska wybudowania kopuł na Marsie i wysłania tam pionierów, zyskał nieoczekiwanego sojusznika. Badania są prowadzone w specjalnie stworzonym w tym celu miejscu, czyli Kapsule Nowego Życia. Naukowcy z Olsztyna chcą je opatentować. Kapsuła umożliwia wytworzenie specyficznych warunków, w których obserwowany jest rozwój biomasy glonowo-grzybowej. Prace badawcze są kontynuowane pod przewodnictwem prof. dr. hab. Marcina Dębowskiego i mają się zakończyć w 2023 roku.

Hubert Kowalski tak o tym opowiada: "Badamy współpracę i wzajemne zależności rozwoju między glonami a grzybami w warunkach niemal samowystarczalnych. Grzyby, rozkładając namnażającą się biomasę mikroglonów wydzielają niezbędny do rozwoju glonów dwutlenek węgla. Glony zaś, w procesie fotosyntezy, wytwarzają tlen dla grzybów. W ten sposób powstaje nawóz, który użyźnia glebę".

Zaś Izabela Świca dodaje: "Pracujemy na symulancie marsjańskiej gleby, który pochodzi z Hawajów. Na podstawie zgromadzonych danych pozyskanych z dotychczasowej eksploracji Czerwonej Planety, amerykanie stworzyli kopię skały pokrywającej Marsa o identycznych właściwościach. Badając wytworzony nawóz, w Kapsule Nowego Życia eksperymentujemy na próbkach właśnie tego symulantu".

Po czym jeszcze rozwija jasno i klarownie: "Nasze badania umożliwią uprawę i rozwój roślinności w miejscach, na których dzisiaj nie da się tego robić. W obliczu zwiększającej się liczby ludności na świecie i ciągle nierozwiązanego problemu głodu, organiczny nawóz użyźniający glebę niesie nadzieję na poprawę warunków życia dla milionów ludzi".

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/387924-mars-sie-zazieleni-polscy-naukowcy-stworzyli-takie-warunki-to-przelom-nie-tylko-dla-nasa

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633254

Tego jeszcze nie grali! Łazik Perseverance odkrył na Marsie dziwnie wyglądającą skałę. NASA postanowiła zbadać ją za pomocą lasera, zatem łazik ostrzelał skałę po prostu swoim laserem, by móc dokładniej ją zbadać. A co se będzie żałował! Na razie nie jest jasne, skąd pochodzi skała. NASA ma na ten temat trzy główne hipotezy. Jedna z nich zakłada, że może to być pierwszy meteoryt namierzony przez łazik Perseverance. Skała ma ok. 15 cm długości.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.o2.pl/informacje/odkrycie-na-marsie-sukces-lazika-perseverance-6624725378640416a

 

Warto zobaczyć i ten ciekawy raport pt. „Perseverance makes a strange discovery while roaming the Martian surface”. Opublikowany 10 kwietnia 2021 r. przez Factnomenal:

The Perseverance Rover has made a strange discovery while roaming the Martian surface. NASA is now also equipped with the Mars helicopter Ingenuity which has just recently prepared to take its first flight. The Mars helicopter can essentially be seen as a Mars drone. With more NASA news coming out about the Perseverance, the public will slowly learn more and more about its findings on the Martian planet!

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633255

19 kwietnia 2021 r. odbył się pierwszy lot marsjańskiego drona, który w lutym wybrał się na Czerwoną Planetę „na barkach” (a dokładnie na podbrzuszu) łazika Perseverance. Ze względu na olbrzymią odległość Ziemi od Marsa i ogromnego opóźnienia w przesyle danych, dron wykonał w pełni autonomiczny lot, który „sterowany” był urządzeniami pokładowymi. Istotnym problemem latania na Marsie jest gęstość atmosfery. W przypadku lotów na naszej planecie śmigłowcom wystarczy 500 obrotów śmigieł na minutę, kiedy na Marsie jest to 2500 obrotów.

Po udanym locie Teddy Tzanetos, zastępca szefa operacji w Ingenuity powiedział: „Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma podręcznika dotyczącego budowy helikopterów marsjańskich. Nigdy wcześniej tego nie robiliśmy – ludzkość nigdy nie umieściła helikoptera na Czerwonej Planecie. Przestrzeń jest trudna. W projekcie było wiele ważnych kamieni milowych, ale wszystkie one budowały projekt aż do dzisiaj.”.

Dron wykona następnie regularne loty w nadchodzących tygodniach. Każdy taki oblot dostarczy szereg informacji, które jak mówi Tzanetos: „będą one skarbnicą informacji dla projektu lotniczego, ponieważ to właśnie zostanie wykorzystane do pomocy w budowaniu i projektowaniu przyszłych misji samolotów na Czerwoną Planetę”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://dailyweb.pl/nasa-opublikowala-nagranie-ukazujace-pierwszy-lot-drona-na-marsie/

 

Tu zaś jest prawdziwa kopalnia wiedzy o tym niezwykłym projekcie: „First Flight of the Ingenuity Mars Helicopter: Live from Mission Control”. Opublikowany 19 kwietnia 2021 r. przez NASA:

Up, up, and away! The Ingenuity #MarsHelicopter​ is set to make history. It will make the first attempt at powered flight on another planet on Monday, April 19. Don’t miss your chance to watch live with helicopter team in mission control beginning at 6:15 a.m. EDT (10:15 a.m. UTC) as they receive the data and find out if they were successful.

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633256

Dostarczyły ich misje marsjańskich łazików takich jak Opportunity, Spirit i Curiosity, a także lądownik Phoenix. Odkryto również pokłady zamrożonej wody na biegunach planety oraz śladowe ilości wody w glebie. Potwierdziła to oficjalnie Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA. Otóż najnowsze hipotezy mówią, że przed trzema miliardami lat krajobraz Marsa wyglądał zupełnie inaczej, niż dzisiaj, gdy jest suchą i niedostępną pustynią. Wówczas temperatura na powierzchni miała być znacznie wyższa, a północną półkulę obejmowały oceany wody. Z czasem, być może w wyniku osłabnięcia magnetosfery Marsa, woda wyparowała w przestrzeń kosmiczną. Sugeruje się, że jej zamarznięte resztki mogą znajdować się na biegunach, a także głęboko pod powierzchnią w formie wiecznej zmarzliny.

Być może lata trzydzieste i czterdzieste XXI w. pozwolą by odpowiedzieć na inne b. ważne pytanie: “czy na Marsie było kiedyś życie?”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://esero.kopernik.org.pl/nasa-przedstawila-dowody-na-obecnosc-wody-na-marsie/

 

Zobacz koniecznie i ten fantastyczny materiał naukowo-popularyzatorski: „NASA Find Liquid Water on Mars!”. Opublikowany 8 Maja 2021 r. przez TheSimplySpace:

Many people dream of traveling through space and perhaps even encountering extraterrestrial life. Evidence for higher life forms is lacking, although single-celled organisms are conceivable. Fungi, bacteria, and viruses have taken up residence on the international space station, the ISS, and are getting along frighteningly well. But microbes follow humans—not the other way around.

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633257

Kolejne przełomowe badania do marca 2021 r. potwierdzają, że Mars to planeta, która ma wodę. Wiadomo było od pewnego czasu, iż jest ona zamrożna w okolicach biegunów. Jednakowoż najnowsze badania sugerują, że antyczna woda nie została głównie uwolniona w kosmos, a znajduje się w skorupie planety. Została ona związana pod powierzchnią, gdzie nawodniła skorupę. Straty wody odbyły się w trakcie okresu Noahian. To oznacza, że nastąpiło to pomiędzy 4,1 a 3,7 mld lat temu. Warto dodać, że pod powierzchnią Marsa są także zbiorniki wodne, które udało się wykryć. To odkrycia przełomowe i milowe dla coraz b. realnych planów zaludnienia czerwonej planety.

Cały wpis jst dostępny na stronie: https://wgospodarce.pl/informacje/93638-rewolucyjne-odkrycie-woda-na-marsie-kolejne-przelomowe-badania

 

Znakomity jest także i ten materiał filmowy: „Looking for Life on Mars”. Opublikowany 25 lutego 2021 r. przez NOVA PBS Official:

Follow along as NASA launches the Mars 2020 Mission, perhaps the most ambitious hunt yet for signs of ancient life on Mars. The spacecraft will blaze into the Martian atmosphere at some 12,000 miles per hour and attempt to lower the Perseverance Rover in the rocky Jezero Crater, home to a dried-up river delta scientists think could have harbored life. Perseverance will comb the area for signs of life and collect samples for possible return to Earth. Traveling onboard is a four-pound helicopter that will conduct a series of test flights—the first on another planet.

During its journey, Perseverance will also test technology designed to produce oxygen from the Martian atmosphere, in hopes that the gas could be used for fuel—or for humans to breathe on future missions.

 

Czy ten ciekawy materiał naukowy: “Measuring Mars' Ancient Ocean”. Opublikowany już 5 Marca 2015 r. przez NASA Goddard:

For decades, planetary scientists have suspected that ancient Mars was a much warmer, wetter environment than it is today, but estimates of just how much water Mars has lost since its formation vary widely. Now, new isotopic measurements by researchers at NASA's Goddard Space Flight Center reveal that an ocean once covered approximately twenty percent of the Martian surface. This new picture of early Mars is considerably wetter than many previous estimates, raising the odds for the ancient habitability of the Red Planet.

 

Specjalnie polecam też zainteresowanym i ten obraz: „How to Terraform Mars”. Opublikowany 22 lutego 2021 r. przez Futurology:

Mars can be terraformed into an Earth-like paradise. By reestablishing a magnetic field to protect Mars, thickening the atmosphere, removing perchlorates from the soil, creating an ozone layer, and adjusting the atmosphere, we can terraform the red planet into a habitable paradise. A terraformed Mars would still be very different from Earth. The days and years would be longer, the gravity would be lower, and the climate would be much different. While terraforming Mars is possible, it would likely take hundreds or even thousands of years and would require technology and megaprojects beyond humanity’s current capabilities.

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633258

Do tej pory udało się to tylko USA! To już prawdziwy wyścig dwóch kosmicznych potęg, gdy Rosja została daleko w tyle, zaś Niemcy, Wielka Brytania i Indie mogą sobie wciąż tylko pomarzyć. Otóż chińska sonda Tianwen-1 z łazikiem o nazwie Zhurong z powodzeniem wylądowała w sobotę 15 maja 2021 r. na Marsie. Co więcej, to pierwsza w pełni chińska bezzałogowa misja na Czerwoną Planetę i od razu zakończona pełnym sukcesem. Naturalnie daje to do myślenia!

Sonda Tianwen-1 wyruszyła z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan w lipcu 2020 roku, a w lutym br., po pokonaniu 475 mln kilometrów, weszła na orbitę Marsa. Wylądowała na obszernej równinie Utopia Planita w północnej strefie okołobiegunowej Marsa. Łazik Zhurong, nazwany tak na cześć bóstwa ognia ze starożytnej chińskiej mitologii, ma napęd słoneczny, sześć kół, 1,85 metra wysokości i waży 240 kilogramów. Ma przemierzać Czerwoną Planetę przez około trzy miesiące, zbierając i analizując próbki skał. Może się poruszać z prędkością 200 metrów na godzinę. Chiny stały się zarazem pierwszym krajem świata, któremu udało się przeprowadzić orbitowanie, lądowanie i wypuszczenie łazika na Marsa w ramach swojej pierwszej misji marsjańskiej. To na pewno niebywały sukces tego państwa.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/395287-pierwsza-chinska-sonda-wyladowala-na-marsie-do-tej-pory-udalo-sie-to-tylko-usa

 

Polecam ten krótki materiał filmowy: „China lands its Zhurong rover on Mars.”. Opublikowany 15 Maja 2021 r. przez BBC News:

China has successfully landed a spacecraft on Mars, state media announced early on Saturday. The six-wheeled Zhurong robot was targeting Utopia Planitia, a vast terrain in the planet's northern hemisphere. The vehicle used a combination of a protective capsule, a parachute and a rocket platform to make the descent. The successful touchdown is a remarkable achievement, given the difficult nature of the task. Chinese President Xi Jinping congratulated the mission team on its "outstanding achievement" in a special message.

 

A także i ten document filmowy: “China’s Zhurong vs. NASA’s Perseverance: Rover Tech in Mars Space Race.”. Opublikowany 14 Maja 2021 r. przez Wall Street Journal:

The U.S. and China are locked in a fierce battle in the race for Mars. China's Zhurong rover is circling Mars as the country attempts to land a spacecraft on the red planet for the first time, just months after NASA landed its Perseverance rover.

 

Albo i ten niesamowity materiał filmowy: “China spacecraft makes successful landing on Mars.”. Opublikowany 15 Maja 2021 r. przez DW News:

China has landed a spacecraft on Mars – the latest step in its ambitious space program. The Chinese rover will stay in its lander for a few days of tests before exploring the Red Planet. The rover has yet to send back any images from Mars, but here's the story of how it got there -- and what the mission aims to find out. After a treacherous journey through the Martian atmosphere, the Chinese spacecraft Tianhe lands safely on the red planet.

A major triumph for Beijing's space ambitions, and the culmination of years of hard work. The Zhurong rover on board will explore an icy area of Mars known as Utopia Planitia. It was formed by the violent impact of an asteroid about four billion years ago. Past space probes have discovered large amounts of frozen water under the surface here. An enormous layer of ice lies only a few meters below the surface. Using radar, Zhurong can precisely measure the underground ice. The rover is named after the Chinese god of fire. Eight days after landing, when diagnostic tests are finished, it will go into action.

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633259

.......w której my niepoprawni blogerzy i blogerki straciliśmy wpisy z całego roku, oto notatka samego Gawriona z 3 Września 2021 r.: „(...) Witajcie. Na razie serwis mocno odbiega od ideału ale już działa. Pierwsza sprawa i najważniejsza - niestety straciłem backupy (powiem Wam jeszcze jak to się stało) i portal jest w stanie z maja 2020. Tak - wiem że to beznadziejna sytuacja. Jeśli macie wszystkie wpisy, treści to możecie je dodać ponownie i dać mi znać w komentarzu jakie daty poustawiać. (....)”.

Wpis pomógł odzyskać Gawrion i za to wielkie, wielkie dzięki! Naturalnie trwale utracona została oryginalna ocena wpisu, pierwotne zainteresowanie wpisem, jak i b. wiele b. cennych, spontanicznych komentarzy blogerów, blogerek i naszych gości pod samym wpisem. Niestety! Powyższe komentarze......, odzyskać się udało ponownie. STRoch

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633260

Łazik Curiosity uchwycił coś rzadkiego i niezwykłego. NASA właśnie opublikowała niezwykłą fotografię. Zachmurzenie na Marsie po zachodzie Słońca 19 marca 2021 r., obraz składa się z 21 połączonych zdjęć skorygowanych kolorystycznie tak, by były właściwe dla ludzkiego oka. Chmury dryfowały nad Mont Mercou, klifem, który akurat badał Curiosity. Pochmurne dni są rzadkością w cienkiej i suchej atmosferze Czerwonej Planety. Ich widok tym bardziej zaskakuje i zachwyca.

Atmosfera Ziemi to w 78 proc. azot, w 21 proc. tlen i 1 proc. innych pierwiastków. Mars składa się w 95 proc. z dwutlenku węgla, w 3 proc. z azotu i w 1,5 proc. z argonu. Ciśnienie potrafi być tu sto razy niższe, niż na Ziemi. Chmury na Marsie zazwyczaj znajdują się na równiku planety tylko w trakcie najzimniejszej pory roku, czyli kiedy Mars jest najdalej od Słońca na swojej owalnej orbicie. W 2021 r. astronomowie byli gotowi do obserwacji chmur na Marsie już pod koniec stycznia.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://wideo.wp.pl/chmury-na-marsie-lazik-curiosity-uchwycil-cos-rzadkiego-i-niezwyklego-6654004711360641v

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633261

Sukces łazika Perservence od NASA. Sensacyjne odkrycie. To wstępne wyniki analiz próbek skał, które pobrał z krateru Jezero łazik Perservence 6 i 8 września 2021 r. . Dwie próbki skał, które nazwano "Montdenier" i "Montagnac", zawierają w sobie strukturę bazaltową, co według specjalistów świadczy o tym, że powstały w wyniku działania lawy. Oprócz tego odnaleziono w nich także sole, a zatem musiały znajdować się tam także minerały. W podsumowaniu swoich ustaleń naukowcy wskazali, że krater Jezero musiał być ogromnym jeziorem.

. Mitch Schulte z NASA powiedział w oświadczeniu: "Te próbki mają dużą wartość dla przyszłych analiz laboratoryjnych tutaj na Ziemi". Następnym miejsce, gdzie uda się sonda Perservence w celu zebrania kolejnych próbek, to "South Séítah", czyli oddalona zaledwie o ok. 200 metrów od krateru Jezero seria grzbietów skalnych, pokrytych wydmami i odłamkami.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://wideo.wp.pl/kolejne-dowody-na-istnienie-zycia-na-marsie-sukces-lazika-perservence-od-nasa-6682809571858561v

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633262

Z Przylądka Canaveral wystartował statek kosmiczny z misją odkrycia „skamieniałości” Układu Słonecznego. Sonda Lucy udała się tym razem na orbitę olbrzyma Jowisza, aby zbadać dwie grupy asteroid, które biegną rojami przed i za gazowym gigantem. Naukowcy NASA twierdzą, że obiekty są pozostałością po formowaniu się planet. Jako takie, te trojany, jak są znane, zawierają ważne wskazówki dotyczące wczesnej ewolucji Układu Słonecznego. Gorąco polecam ten filmik naukowy z uwagi na niesamowite zdjęcia wielkich kamoli, które latają sobie w kosmosie pt. „Nasa mission to seek out Solar System 'fossils'”, opublikowany 16 października 2021 r. przez BBC News:

A spacecraft has launched from Cape Canaveral on a mission to uncover "the fossils" of the Solar System. The Lucy probe will head out to the orbit of Jupiter to study two groups of asteroids that run in swarms ahead of, and behind, the gas giant. Nasa scientists say the objects are leftovers from the formation of the planets. As such, these trojans, as they're known, hold important clues about the early evolution of the Solar System.

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1633263