Pożary w Grecji. Teoria obcych służb

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Świat

Wielu zależy, aby Grecja w końcu zaczęła spłacać swoje długi. Przecież, jak restaurator nie płaci haraczu, palą mu lokal.

Media informują, że za pożarami w Grecji stoi... 65-latek palący gałęzie. Skoro już znaleziono kozła ofiarnego, czas na bardziej prawdopodobne wyjaśnienie sprawy tajemniczych pożarów.


Tymczasem przedstawię wymianę zdań z moją znajomą, która przez kilka lat mieszkała w Grecji:

R.K.:-  Pytanie: kto podpalał? Pożary same nie wybuchają. Nie no, słyszałaś, że ma w to być zamieszana deweloperska mafia... Przysłowiowi "przedsiębiorcy budowlani" z amerykańskich filmów.

Znajoma:- Może być i gorzej. Tu może nawet nie chodzić o pojedynczą lukratywną inwestycję, a o cały kraj. W końcu to turystyka jest głównym źródłem wpływów do budżetu, a spośród sektora usług, ta jest najbardziej wrażliwa na spadek popytu wskutek klęski lub zagrożenia. Zostało co prawda obliczone, że i powrót turystów następuje dość szybko po odwołaniu ostrzeżeń, ale i na to znaleziono sposób: pożary są powtarzane stale i w różnych częściach Grecji, tak żeby turysta wiedział, że może go w każde wakacje spotkać nieszczęście i na półwyspie, i na wyspach. Sprzyjają temu zmiany klimatyczne, dodaje się blokadę informacji i brak organizacji, wskutek czego niejeden wolontariusz został narażony, bo dotarł na miejsce, a tu nie ma nim kto pokierować.Ten system się domyka.

- Sądzisz, że to robota wrogich Grecji obcych służb, którym Grecy są winni pieniądze? Ciekawa teoria i kto wie...

- Pierwsza część zdania - jestem niemal pewna, drugiej nie wykluczam. Co prawda nikogo za rękę nie złapałam, ale to się wszystko doskonale układa i nie pozostawia pola dla innych wniosków.

R.K. - To Twoja teoria? Muszę o tym napisać. Czy mogę podać dane Autorki?

- Daj spokój, mało mam problemów. Nie, nie moja teoria. Ameryka już dawno odkryta.


W tym miejscu Znajoma wpadła w panikę...
 

                                                  ***

Prawdopodobne więc, że znowu będziemy mieli kryzys w Grecji. Jako powód pożarów myślałem nawet o islamistach, ale islamiści i deweloperzy... Nie przesadzajmy. Pożary wybuchają z uporem maniaka. Ta sprawa jest poważniejsza niż się wydaje. Nikt nie pojedzie na plaże płonącego kraju, co by przy okazji ratowało deficytowy grecki budżet.

Tylko proszę w komentarzach nie pisać, że to Żydzi, bo dobrze wiemy, kto jest największym wierzycielem Grecji - główne państwa strefy Euro. Czy Grecja straci w końcu jakieś wyspy?

 

Dobrze, kończę już, pisząc ten tekst słyszę syreny alarmowe. Znowu w mojej okolicy wybuchł pożar. Tymczasem zachęcam do zanalizowania wyników greckiej giełdy ATXC z okresu 10 dni (na fot). Widzimy spadki...

źródło: https://www.biznesradar.pl/notowania/ATXC-ATHEX-COMPOSITE#10d_lin_lin

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:11)

Komentarze

Kilka lat temu żeglowałem po Grecji. Zawinęliśmy na Santorini. Proszę sobie wyobrazić że naprawy po trzęsieniu ziemi, które było kilka lat wcześniej nie były zrobione. Cumowaliśmy w kraterze, z dala od miejsca gdzie przypływały Promy. Wcześniej w miejscu naszego cumowania była mała przystań i schody na górę. (Samo miasto leży wysoko ponad stromym brzegiem). Przed miejscem naszego cumowania stał mały domek. W salonie brakowało dwóch ścian, ich brak mieszkańcy uzupełniali plandekami. Wieczorem, kiedy słońce tak nie piekło podnosili te plandeki. Obserwowaliśmy ich z jachtu jak scenę w teatrze. Pani domu codziennie do kolacji zakładała wytworną czarną suknie.

Trudne życie mają ci Grecy na te wszystkie, czy prawie wszystkie wyspy woda jest dowożona tankowcami. Ślicznie to wszystko wygląda, ale życie trudne i stosunkowo biedne.

Na deser greckie delfiny jakie mądre ostatni dzień rejsu, podejście do Aten, a one takie mądre przypłynęły nas pożegnać.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1569556

A co do Grecji i Włoch.Przed wojną Polska i Grecja były na podobnym poziomie gospodarczym. Północnych Włoch nie przegonimy, ale południowe i Grecję na pewno.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Romuald Kałwa

#1569593