„Historia bez cenzury” - niepokojąca tendencja kanału

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kultura

Kanał „Historia bez cenzury”, to lubiany kanał, który w wesoły, komunikatywny, i nieco ludyczny sposób przybliża historie Polski, świata, znane postaci i ciekawe wydarzenia.

Wczoraj obejrzałem odcinek pt. „Napalona caryca - Katarzyna Wielka. Historia Bez Cenzury – YouTube”. Odcinek dotyczył „zamiłowania do seksu” i drogi do władzy tej niesympatycznej postaci. Pomijano tu wiele elementów. Uważam, że brak oceny moralnej tej osoby jest szkodliwy, a sam odcinek niemalże gloryfikował tę postać. To zdecydowanie za mało, jak na odcinek kanału o bardzo dużej oglądalności.

Kanał „Historia bez cenzury” znany jest, że często jego odcinki powstają w kooperacji z miastami i instytucjami (np. muzea), które sponsorują powstawanie tych odcinków. Sponsorowane są wówczas opatrzony komentarzem: „Odcinek powstał we współpracy z urzędem miasta w…”. Mam tylko nadzieję, że odcinek o Carycy czy o Piotrze Wielkim – nie był sponsorowany „wiadomo przez kogo”.

Nie jestem purytaninem ani konserwatystą, ale ostatnie odcinki zbyt często dotyczą trochę prymitywnej tematyki, co zapowiadają same tytuły:

 

„Epoka wielkiego bzykania – Libertynizm

„Gejniusz - Leonardo da Vinci”

„Napalona caryca - Katarzyna Wielka”

„Kiedyś to było - kultowe rzeczy PRL-u”

"Rosyjski Przekozak - Piotr Wielki" ten odcinek opublikowano kilka miesięcy temu

 

Owszem, i w PRL-u były dobre rzeczy, ale odcinki wprost gloryfikujące naszych wrogów – rosyjskich carów – są trochę dziwne. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Tak, mam pytania odnośnie finansowania tych odcinków i inicjatorów (przyczyny) ich powstania.

Jestem sceptyczny wobec pewnych, hurraoptymistycznych i propolskich inicjatyw. W 2010 r. zespół Sabbaton śpiewał o obronie Wizny i bohaterskim kapitanie Raginisie. Cała Polska ekscytowała się, że ktoś „wreszcie nas docenił”. No fajnie, super! Ale zespół Sabaton śpiewa również o niemieckim wehrmachcie. Np. utwór Ghost Division „docenia” niemiecką 7. Dywizję Pancerną z czasów II wojny światowej, dowodzonej przez Erwina Rommla. Niby chodzi tylko o taktykę wojenną, ale jest jakiś nieprzyjemny niesmak, niczym z niemieckiego piwa.

No tak, są kanały, lepsi lub gorsi vlogerzy, znane osobistości, którzy do każdego mówią co innego.

Mam nadzieję, że nie doczekam się „Historii bez cenzury”, gdzie będą doceniać Putina, a odcinek ten zatytułują: „Jak powinno się reformować państwo i budować relacje z innymi” albo o historii pornografii, czy pełnego istotnych faktów odcinku, o kolejnym „wielkim”, królu Prus Fryderyku. Np. odcinek o Mussolinim był totalnie propagandowy i nierzetelny. Proponuję odcinek o wojnie w Czeczenii. Dobry byłby odcinek, jak w Rosji dochodziło, zazwyczaj do krwawych przekazów władzy "sukcesorom". Taka natura ludzi w tym kraju. A wystarczyło np. omówić, jak zdemoralizowane życie carycy wiązało się ze zdegenerowanymi rządami.  

Mam nadzieję, że ten lubiany kanał wróci do pokazywania niuansów historycznych i przedstawiania rzeczy przykrytych niepamięcią. Rubaszność jak najbardziej mi nie przeszkadza. Natomiast dziwne sympatie twórców (podejrzana propaganda) i posługiwanie się niepełnymi danymi, to już tak.  

Nie pierwszy raz program kanału był nieobiektywny. Takimi odcinkami były np. te poświęcone Mussoliniemu, Kennedy'emu, czy komentarz o powstaniu chmielnickiego. Mam nadzieję, że to tylko wypadki przy pracy.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.1 (głosów:8)

Komentarze

Fajnie, że o tym piszesz. Nie znałem tego kanału i dzieki Tobie nie mam zamiaru go poznać. Już same tematy jakie podałeś, świadczą o prywitymiźmie ludzie ten kanał robiących, a Twoje obiekcje do tego dopełniają całości. Mam tylko wrażenie, że się łudzisz, że to tylko wypadki przy pracy - nie bądź naiwny, zbyt dużo tego i jeszcze w taki sposób.

Ps. Muzyków z Sabatonu widziałem na Powązkach w rocznicę Powstania Warszawskiego jak szli inkognito, bez lansu - dlatego uważam, że ich podziw nad Polską armią nie jest fałszywy, pod publiczkę.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1596774

Tyko twierdzę, że program za mało porusza interesujących, ważnych kwestii.

Sabaton to podziwia chyba każą armię.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Romuald Kałwa

#1596800

Dzięki ale szkoda mi czasu na prymitywów, a już nie tylko Twój wpis mi pokazał, że takimi są.

Co do Sabatonu, to nie twierdzę, że są Polskimi Patriotami, tylko podziw dla naszej armii. Co do dywizji Romla, to też ją podziwiają jako armię - nie znam przykładu aby ta dywizja zachowała się niegodnie miana żołnierza - dla nas oczywiście to wróg dla nich nie - to są szwedzi a Szwecja podczas wojny była oficjalnie neutralna.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1596956

Jest to kanal dosc prymitywny nie mylic z prymitywizmem bo

to rodzaj sztuki tworzony czasem przez wybitne jednostki.
Koles opowiada pod publiczke stara sie byc smieszny, a jest zalosny, ale prostota podana w chamski sposob dociera do grona ludzi prostych, a takich mamay wiekszosc w Polsce stad ta popularnosc.Tyle ze to jest grozne bo ludzie lykaja bezmyslnie wiadomosci podane w sposob propagandowy i o to moze autorom chodzi, aby zebrac jak najwieksza ilosc dusz, nad ktorymi pozniej sie panuje i przekazuje sie im obok glownego tematu informacje sluzace do manipulacji i wyrobienia sobie zdania na dany temat tak jak autor sobie tego rzyczy.
Nie mam watpliwosci, kto za gogusiem stoi i skad bierze kase typowy nowy produkt do mieszania Polakom w glowach na odleglosc smierdzi zydoPOblszewia WSIokowata.
Prosze zwrocic uwage na zakamuflowany atak na Ziembe w tym odcinu o Carycy cham do piet Ziembie nie dorasta, ale wlasnie takich wstawek jest duzo aby kogos przy okazji podowania histori upokorzyc czy osmieszyc.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2
#1596779

No właśnie, choćby ten przypadek ośmieszania Ziemby...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

Romuald Kałwa

#1596801

No tak, "dr" Ziemby, "dr" ZOMO Czerniaka i Wielkiej Lechii (UBeckich rzygowin jak mawia pan St. Michalkiewicz) nie wolno ośmieszać i już.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

panMarek

#1596929