Timeo Danaos... czyli o ksenofobii

Obrazek użytkownika Anonymous
Historia

Poruszony nieco tym, co się ostatnio działo i nadal dzieje w Londynie, Paryżu i Sztokholmie, postanowiłem uzupełnić swoją wiedzą o tym straszliwym, napiętnowania i wytępienia godnym zjawisku, jakim jest ksenofobia.

  Chciałem ją uzupełnić tam, gdzie uzupełniają swoją wiedzę wszyscy – no, prawie wszyscy ;-) – tj. w wikipedii. I trochę się zdziwiłem.

  W polskiej edycji wiki hasło „ksenofobia” liczy sobie... 9 wierszy. A bibliografia... 1 pozycję.

  W edycjach obcojęzycznych wierszy jest nieco więcej, ale i tak niewiele więcej treści.

  Dziwne, że to słowo, pochodzące z połączenia dwóch innych – ksenos (gr. obcy) i phobos (gr, strach), a oznaczające pewne zjawisko i pewną postawę tak znienawidzoną i potępianą przez wyznawców poprawności politycznej, jest w najbardziej masowej encyklopedii świata potraktowane tak zdawkowo. Czyżby był to przypadek? Chyba nie. Tym bardziej nie jest przypadkiem fakt, że hasło „ksenofobia” jest we wszystkich edycjach wiki, do których zajrzałem, pozbawione omówienia historycznego. Czyżby więc ksenofobia pojawiła się nagle, dopiero niedawno, co mógłby sugerować ten brak? Czyżby była związana z nacjonalizmem, co wprost sugeruje wiki? A może z tajemniczym plemieniem nazistów, czego wiki jeszcze nie sugeruje?

  Najbardziej znanym w naszym kręgu kulturowym manifestem postawy ksenofobicznej jest niewątpliwie fragment z „Eneidy” Wergiliusza, w którym poeta – w imieniu pewnego Trojańczyka, Laokoona – stwierdza, że boi się Danajów (tj. Greków) oraz darów, które przynoszą. Znający mitologiczną historię Troi wiedzą, że obawy te nie były bezpodstawne. Co prawda można powątpiewać w słowa Wergiliusza, którego dzieliło od upadku Troi tak ze 12 stuleci, ale przecież każdy uważny czytelnik Starego Testamentu może znależć tam sporo innych, wcześniejszych nawet od Troi, manifestacji ksenofobicznych. Antyk był pełen ksenofobii i ksenofobów, chociażby rodziców demokracji,  Greków, traktujących z dużym dystansem Persów, Żydów, a i siebie nawzajem. W historii ci, którzy nie traktowali obcych z należną im nieufnością, zwykle marnie kończyli, że powołam się na przykład ludów autochtonicznych obu Ameryk.

  Ksenofobia bowiem jest po prostu obawą przed obcymi, naturalną postawą człowieka wobec innych, nieznanych mu ludzi, pochodzącego z obcych stron, obcego plemienia, obcego kręgu kulturowego... Naturalną, powtarzam. Nawet dzisiaj traktujemy początkowo z dystansem tych, których nie znamy, a niekoniecznie tych, od których różni nas przynależność kulturowa, religijna lub rasowa. Murzyn czy Azjata będący naszym wieloletnim sąsiadem, będzie zapewne zasługiwał u nas na większe zaufanie niż pojawiający się znikąd rodak . Szczególnie, jeśli to wieloletnie sąsiedztwo było dobrym sąsiedztwem , a obcy, człowiekiem szanującym obyczaje gospodarzy i zabiegającym o ich tolerancją dla obyczajów własnych, a nie usiłującym narzucać im swoje.

  Termin „ksenofobia” stał się kolejnym słowem-wytrychem poprawności politycznej. I dlatego właśnie politporawni wikipedyści nie chcą nam dzisiaj podawać jego dokładnej, historycznej definicji.

  Czy więc wydarzenia w Londynie były aktem ksenofobii? Jeśli tak, to była to ksenofobia przybyszów wobec gospodarzy. Podobnie w Sztokholmie. Czy samobójstwo Dominique`a Vennera było aktem ksenofobicznym? Jeśli tak, to był to tragiczny, demonstracyjny akt ksenofobii skierowany przeciwko ksenofobii przybyszów. Przybyszów, którzy pojawili się we Francji masowo dopiero przed półwieczem.

  Czy rodziców przestrzegających dzieci przed ufnością wobec obcych też należy posądzać o ksenofobię? Oczywiście tę „złą” ksenofobię, którą definiuje wikipedia.

0
Brak głosów

Komentarze

Właśnie. Bardzo ciekawe spojrzenie.
Ponieważ (na razie tylko?) nie mam nic ciekawego do dodania, ograniczam się tylko do powyższej konstatacji :-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#359439

To tak, na chłopski rozum ;-).

Pozdrawiam

PS. Pro ksenos... ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#359440

Ksenofobia,antysemityzm,nie tolerancja,faszyzm,mohery, to dobre słowa, dla rządzących,tak często używane względem opozycji,by POkazać nas jako ideowców bez rozumnych,nie nadających się do rządzenia,którzy chcą podpalić świat,a tych najbardziej niebezpiecznych,Kaczyński,Maciarewicz,wysyłać na przymusowe leczenie,do zakładów zamkniętych.

W nowoczesne Europie niema miejsca dla ksenofobów itp,jak ogłasza nierząd Tuska.

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#359449

Uświadomiłeś mi, że mój nick jest bardzo poprawny politycznie!!!
Ożeż Ty...!
:-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#359475

Uświadomiłem? No to bardzo, bardzo przepraszam ;-)))!

http://pl.wikipedia.org/wiki/Proksenos

Vote up!
0
Vote down!
0
#359476

No trudno, wydało się :-(
;-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#359483

Tak sobie myślę, że Ty mało nowoczesny jesteś - jakieś starożytności, konkwisty...
Przecież teraz otwarci i gościnni jesteśmy, czasy się zmieniły. Powiem Ci w sekrecie, że ja już przygotowuję sobie "twarzową" burkę. Wkrótce się przyda, zobaczysz ;-)))

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Vote up!
0
Vote down!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#359445

Starzy to w starociach siedzą ;-). I burnusów w szafach nie mają :-(!

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#359446

Pamiętam burkę z bardzo wczesnego dzieciństwa (była jakimś cudem w domu), ale inną. Taką, pod którą synowie Budrysa chowali Laszki :-)
To znaczy nie pamiętam dobrze, jak wyglądała, ale pamiętam, że była.

Vote up!
0
Vote down!
0
#359447

aby szczególnie społeczeństwa zachodnie oswoiły się z tym widokiem:

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Vote up!
0
Vote down!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#359453

Jeśli Panie zechcą się tak nosić, to ja się oswoję ;-).

Natomiast jeśli Panie nie będą miały wyboru, to raczej nie... ;-)!

Vote up!
0
Vote down!
0
#359456

Vote up!
0
Vote down!
0
#359505

Też wolę ;-). Ale na zdecydowanie nie na ulicy! Ta sympatyczna pani wydaje mi się raczej bojówkarką politycznej poprawności. A na dodatek jej manifestacja ma nieco ksenofobiczny charakter... ;-)))!

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#359508

Ksenofobię badał Tazbir w latach 50-tych i potem. Wypisywał niestworzone głupoty jakoby szlachta, domagająca się odsunięcia od dworu obcych doradców, kierowała się ksenofobią!

No cóż, jedyny, który od ksenofobii jest wolny, to zapewne TW Wolski. On bowiem ponoć jako jedyny chciał, aby obcy doradcy w Polsce pozostali na zawsze ;-)

Co do zamieszek w Szwecji i Anglii to dziwnie mi tu śmierdzi ruskimi. Bo i atak hakerski wczoraj urzadzili na strony oparte na wordpress (patrz polecanki). Chyba testują jakąś większą operację: chcą zobaczyć jak zareaguje Cameron (ich sojusznik) i Szwecja (ich przeciwnik) oraz jak działa obrona w internecie.

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0
#359455

Bez przesady z tym Wolskim! III RP dysponuje całymi tabunami osłów nieksenofobicznych ;-).

Co do reszty: każda destabilizacje jest dobra.

Pozdrawiam

PS. W 1985 porwano w Bejrucie 4 dyplomatów sowieckich. Wieść gminna niesie, że odzyskali wolność bez okupu, gdy porywacze otrzymali przesyłkę z czterema głowami swoich bliskich. Od tego czasu w Bejrucie nie porywano obywateli ZSRR. Te historię rząd brytyjski powinien mieć w pamięci. Ale chyba nie ma...

Vote up!
0
Vote down!
0
#359457

którym chcą polit-poprawni szachowac normalnych ludzi .
Dziwnym zbiegiem okolicznosci taka "ksenofobie" to nawet komorki wytworzyly w toku ewolucji i
Biale Krwinki atakuja zawsze obce wirusy i bakterie - jesli nie ma takiej reakcji obronnej, obce bakterie /virusy rozkladaja organizm i organizm ginie/zdycha !

Kazdy polit-multi-kulti powinien pozbawic siebi wlasnego systemu immunobiologicznego i dac przyklad na swoj brak ksenofobii ....

Vote up!
0
Vote down!
0
#359459

Zgoda, ale z małą poprawką."Ksenofobia" to stare słowo, nie mające nic wspólnego z nowomową. Zmanipulowano je - jak wiele innych - nadając mu nowe, negatywne i stygmatyzujące znaczenie.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#359461

Wydaje mi się, ze teraz obowiązuje ksenofobia a rebours. Mamy obowiązek ulegać ządaniom obcych grup mniejszościowych. Jest to chyba potrzebne globalizacji.

Nawiasem mówiąc Anglików jako kolonizatorow nigdzie nie lubiano (np. Egipcjanie woleli Niemców). Afganistan to też skutek działań Anglików, którzy zakładali tam plantacje opium dla handlu z Chinami. 

Pozdrawiam

Cui bono

Vote up!
0
Vote down!
0

cui bono

#359466

Ksenofobia a rebours to byłaby ksenofilia. Sądzę, że - odnosząc się tylko do polskich "elit" - bardziej na miejscu jest określenie "ojkofobia" ;-)

Pozdrawiam

PS. Z tymi Anglikami to trochę przesada. Czyżby wpływ Leszczyny ;-)?

Vote up!
0
Vote down!
0
#359470

Uwielbiam angielski dowcip, lubię Szkotow, i rozumiem ich politykę, ale w moim przekonaniu ich polityka słuszna dla imperium zawsze była sprzeczna z polska racja stanu, i wszystkie polskie nieszczęścia II WŚ w moim pojęciu są wina W.Brytanii. Oczywiście nie mam zamiaru tego poglądu nikomu narzucać ani nie traktuję go jako przeszkodę w dyskusji z innymi poglądami.

Pozdrawiam

cui bono

Vote up!
0
Vote down!
0

cui bono

#359477

Rzadko kiedy w historii najeźdźcy, okupanci, kolonizatorzy, cieszyli się ciepłymi uczuciami najeżdżanych, okupowanych i kolonizowanych. Ale można wskazać wiele przykładów, że imperium brytyjskie było - co najmniej - aprobowane przez swoich "obcoplemiennych" poddanych.

Wydaje mi się też, że stawianie własnej racji stanu nad cudzą racją stanu jest zupełnie normalne i w pełni usprawiedliwione. A wszystkie polskie nieszczęścia podczas II WŚ "zawdzięczamy" przede wszystkim najeźdźcom i okupantom...

Natomiast tracą serce do Angoli w miarę postępów Wielkiej Brytanii w dziedzinie poprawności politycznej. Choć nadal lubię angielski humor... ;-).

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#359485

To spróbuj znaleźć w wiki hasło KSENOKRACJA, się zdziwisz.

This world is totally fugazi.
Andrzej.A

Vote up!
0
Vote down!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#359467

A dlaczego niby miałbym się zdziwić ;-)))?!

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#359474

przeczytać ciekawy i ważny artykuł pozwolę sobie dodać, że dystans (chyba to jest właściwe, odzwierciedlające istotę rzeczy słowo) wobec nieznanego jest właściwością nie tylko ludzi ale właściwie wszystkich zwierząt i tkwi głęboko w instynktach związanych z przetrwaniem. Jest więc naturalny, pozwalający na zwiększenie przeżywalności (lubię to słowo). Potencjalnego wroga najpierw należy poznać, potem zastosować wobec niego odpowiednie postępowanie czy też zaufać mu. Dlatego słowo "ksenofobia", jeśli nie jest opisem ewidentnej psychopatologii (a to łatwo poznać) to wymysł ideologów nowomowy.
A pamiętam "nowomowę" z czasów Gierka z której wszyscy się śmialiśmy, myślałem wtedy że coś jeszcze durniejszego nie jest możliwe...

Vote up!
0
Vote down!
0
#359478

Bardzo dziękuję za uznanie :-).

Odniesienie do zachowań naturalnych w świecie zwierząt jest absolutnie trafne. Szkoda, że sam na to nie wpadłem ;-(! Ale usprawiedliwiam się tym, że podkreśliłem naturalny charakter ksenofobii ;-).

Pozdrawiam

PS. Stalinowski toast za "inżynierów dusz" jest widać nadal aktualny ;-).

Vote up!
0
Vote down!
0
#359481

Bojąca się TVTrwam KRRiT to ksenofob ksenofoba ksenofobem pogania.
Bojąca się PiS-u PO cierpi na zbiorową ksenofobię.
Itd., itp.

No to... po cholerę Polsce taki rząd tchórzy ?

A może polityków obejmujących urzędy państwowe - poza badaniami psychiatrycznymi - by trzeba poddawać jakimś testom na odwagę ?

Ciekawe jakby zamknąć płemieła w tełłałium z taką fajną mohełową tałantulką...
Oj, szkoda pająka ! Co on winien.

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#359569

Tałantulka? A po co zaraz tałantulka? Schetyna wystarczy ;-)!

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#359572

od ksenofobii gorsza jest chyba tylko AGORAfobia, czyli chorobliwy lęk przed otwartą "Gazetą Wyborczą"

Vote up!
0
Vote down!
0
#359625

Masz Szanowny TŁ absolutną rację. Nie powiem, że mi z ust wyjąłeś te słowa, bo tak zgrabnie i celnie nie potrafiłbym ich ująć, ale potrzebę namysłu nad pojęciem ksenofobii już wbijam sobie do głowy. A jak kogoś spotkam, poradzę by postąpił podobnie.

Pozdrawiam i biję brawo!

Vote up!
0
Vote down!
0

charamassa

#359645

Przeczytawszy Twój komentarz nie mogę się oprzeć chęci wypowiedzenia złośliwości... pod własnym adresem. A oto ona:

Mundus vult decipi, ergo decipiatur ;-)

Ale ta maksyma Petroniusza pasuje także doskonale do tematu ksenofobii... ;-).

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#359653