Trybunał Okupacyjny

Obrazek użytkownika Rybitzky
Kraj

Trzeba powiedzieć to jasno – Trybunał Konstytucyjny jest obecnie instytucją szkodzącą Polsce.
Od dłuższego czasu sędziowie TK wydają orzeczenia blokujące wszelkie inicjatywy zmierzające do zwalczania patologii dręczących nasze społeczeństwo. Obronili korporacje, obalili lustrację, a dziś zadali cios instytucji walczącej z korupcją.
I nie można bynajmniej bronić Trybunału stwierdzeniem, że on przecież dokonuje po prostu interpretacji konstytucji. Nie, sędziowie często posuwają się do daleko idących nadinterpretacji. Pojedyncze wyrazy ustawy zasadniczej potrafią przekuwać w dziesiątki, albo setki stron spekulacji – które, niestety, stają się w Polsce prawem.
Oczywiście dla takiego stanu rzeczy kluczowe znaczenie ma wyjątkowa nędzność konstytucji z 1997 roku. Z tego mętnego dokumentu odpowiedni ludzie mogliby zapewne wyciągnąć nawet uzasadnienie dla wprowadzenia w Polsce np. teokracji lub faszyzmu. Na razie jednak w TK są ludzie, których głównym celem zdaje się być utrzymanie przegniłych struktur III RP.
Taki stan rzeczy nie przyczynia się bynajmniej do stabilizacji polskiego życia publicznego. Odwrotnie, orzeczenia TK wprowadzają tylko coraz większy chaos. W przypadku CBA będzie to szczególnie widoczne. Nie dość, że chwilo służba ta traci rację bytu (jak ma tropić korupcje, skoro nie wiadomo, co nią jest?), to w dodatku Trybunał zanegował w ustawie o CBA przepisy, które istnieją także w ustawach o innych służbach. Może się okazać, że równie „niekonstytucyjne” są ABW, AW, CBŚ itd. Jeśli oczywiście ktoś to zechce sprawdzić.
Rację ma PLK przyrównując Trybunał Konstytucyjny do irańskiej Rady Strażników Islamu. Niestety, ale celem polskich sędziów nie wydaje się być służenie prawu na sposób obiektywny. Nikt już chyba nie ma problemu z przewidywaniem kształtu orzeczeń TK w najistotniejszych dla kraju sprawach. Nie trzeba być prawnikiem, by wiedzieć, co z konstytucją będzie zgodne, a co nie.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

gdy w Najwyższych trybunałach siedzą wychowankowie stalinowskiej doktryny.. Wierchuszka polskiego wymiaru sprawiedliwości z TK, SN jest odpowiednio zabezpieczona konstytucyjnie i proceduralnie przed zmianami, ktore mogłyby przywrócić sens i znaczenie prawa. Niestety na chwilę obecną to głupie prawo rządzi ludźmi.. Nie mądrzy ludzie prawem..

Jedynym sposobem zwalczania tego nienormalnego formalizmu prawniczego jest rozwiązanie i powołanie na nowo instytucji z nowymi ludźmi. Może się powtarzam, ale np Trybunał Norymberski i sądy w Niemczech miały odwagę i uzasadnienie stosować w swoim rozumowaniu, orzekaniu formułę Radbrucha (lex iniustissima non est lex). Naszych sądów nie stać na to... Długo nie będzie.. Zaślepieni literą prawa formaliści pieprzeni..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#23887

"trzecia władza" sprawowana jest przez ludzi przez lata wyuczonych, że prawo jest jedynie aparatem, dzięki któremu "warstwa panująca" sprawuje władzę.

Wiele przedziwnych wyroków jest tego najlepszym dowodem.

Uważam, że trójpodział władz w takim składzie i warunkach jest totalną fikcją.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

andygo

#23895

Pewnie dlatego, że tam też rządzili sędziowie. :P

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#23901

 w wykonaniu TK dawno przekroczyła juz granicę prawotwórstwa. To zresztą nie tylko nasza specyfika. SN w Stanach tez potrafi wycinać niezłe numery. Tak kończy się brak społecznej kontroli nad jakąkolwiek władzą - brakiem odpowiedzialności i arogancją.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#23912

To nie tylko nasz problem:

http://niepoprawni.pl/blog/161/dyktatura-sedziow

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#23933

Na szczęście nie jest tak źle. Sama definicja korupcji to pomysł PO (hehe tylko ich poprawki wzbudziły zaniepokojenie), poza tym od tej definicji nie zależy działalność CBA - patrz wypowiedzi Wassermanna dla Dziennika.

Przeklejam odpowiedź z Salonu (łamię ich monopol;))

Na szczęście nie jest tak źle. Moje obawy ze wczoraj nie potwierdziły się.

CBA funkcjonuje bez przeszkód i to nie tylko przez następny rok. Dopóki nie znajdą następnego punktu zaczepienia.

Twoje spostrzeżenia nt. uprawnień CBA oraz jakości konstytucji pokrywają się z moimi. Dyskutowałem o tym na niepoprawnych i wspomniałem we wpisie. Jeśli byłem dla Ciebie inspiracją to się cieszę. Jeśli mamy choć w tej sprawie takie samo zdanie to tym bardziej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#23929

to rzecz konstytucyjna , konstytucja to rzecz trybunału.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

halibuter

#24711