Manipulacja na popularnym portalu – tytuł roku?

Obrazek użytkownika Filip_Stankiewicz
Kraj

Widziałem już różne dziwne tytuły – nielogiczne, wprowadzające w błąd, niepasujące do treści artykułu. Trudno ocenić który z nich był najbardziej kuriozalny, ale ten sprzed kilku dni szczególnie zwrócił moją uwagę.

Tytuł ten wydaje mi się objawem medialnej obsesji posuniętej do absurdu.

Otóż portal Wirtualna Polska informację o obchodach pierwszej rocznicy pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu zatytułował... „O. Rydzyk koncelebrował mszę na Wawelu”.

Poniżej link, gdyby ktoś nie wierzył. Natomiast nasuwa mi się kilka pytań:

1. Czy to była najważniejsza informacja dotycząca tych obchodów lub choćby jedna z ważniejszych? Oprócz Mszy Świętej był również uroczysty koncert i Marsz Pamięci z Bazyliki Mariackiej pod Krzyż Katyński.

2. Czy redakcja wp.pl jest pewna, że wszyscy obywatele pamiętali o tych obchodach i mogli skojarzyć czego naprawdę dotyczy artykuł?

3. Czy zdaniem redakcji wp.pl takie sformułowanie tytułu było zgodne z warsztatem dziennikarskim i etyką oraz czy tytuł ten nie sugerował niezgodnie z prawdą, że obchody rocznicy pogrzebu są organizowane przez Radio Maryja lub inne media stworzone przez księdza Tadeusza Rydzyka?

4. Czy zdaniem redakcji wp.pl tytuł w takiej formie nie działał odstraszająco na ludzi, którzy są pozytywnie nastawieni do Lecha i Marii Kaczyńskich, ale którym ksiądz Tadeusz Rydzyk negatywnie się kojarzy (zresztą w dużej mierze na skutek dziesiątek, jeśli nie setek manipulacji różnych mediów)?

5. Czy – jeśli już uwypuklać ten aspekt - nie należało podać w tytule kto przewodniczył tej Mszy Świętej? Był to wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej ks. infułat Bronisław Fidelus.

6. I na koniec – czy w redakcji wp.pl pracują zdeklarowani przeciwnicy ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i/lub Prawa i Sprawiedliwości, a jeśli tak, to jaki stanowią oni odsetek ogółu pracowników merytorycznych?

Może czas na konkurs na tytuł roku? Jest konkurs dla polityków "srebrne usta", mógłby być też dla dziennikarzy - przykładowa nazwa nagrody to "złota klawiatura" czy "platynowy ołówek".

Filip Stankiewicz

Źródła:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,119674,title,O-Rydzyk-koncelebrowal-msze-na-Wawelu,wid,13332518,wiadomosc.html
http://niezalezna.pl/9314-zostawili-nam-milosc-do-polski
http://niezalezna.pl/9323-tysiace-ludzi-przeszly-w-marszu

Brak głosów

Komentarze

stan z godz. 17. w dniu 23.04.2011. Obywatel "Niemiec" stał się dla Faktu nagle obrońcą krzyża. Ok. Polska rozpętała II WŚ, polskie obozy śmierci, za ludobójstwo w Katyniu odpowiada PiS,... Tusk obiecał cuda, to są. Siłowe rozwiązania w mediach pokazują, że ELYTA się nie zamierza rozstawać z raz zdobytą władzą.

Vote up!
0
Vote down!
0

ixi band

#154262

#154277

Tytuł obliczony na wywołanie pożądanej reakcji u platfusiarskiego motłochu, o przepraszam "elektoratu". Ma to przekonać idiotów że oddający cześć pomordowanym w Smoleńsku są "oszołomami" od Rydzyka. Chciałbym jeszcze powrócić do Onetu, zauważyliście że jakiej strony nie otworzysz to z prawej strony zawsze znajdziemy odnośnik do blogu niejakiego Alme. Swoją drogą takich bzdur i idiotyzmów jakie wypisuje Alme dawno nie czytałem. Gdy otworzyłem odnośnik do tego blogu i poczytałem co się na nim znajduje to spadłem z krzesła, dostałem w twarz z pół obrotu oraz zostałem zabity i zniszczony mentalnie od poziomu bzdur, kłamstw i manipulacji jakie umieszcza "bloger" Alme.

Vote up!
0
Vote down!
0

Tylko umarli widzieli koniec wojny.

#154290

Przyjąłem ten artykuł jako kolejną bzdurę POpaprańców na które przestałem już zwracać uwagę. Życie jest zbyt krótkie i niepowtarzalne, by zawracać sobie głowę bredniami.
Wesołych Świąt Wielkanocnych w gronie rodziny i przyjaciół!
niezależny Poznań

Vote up!
0
Vote down!
0

niezależny Poznań

#154325

W sferze faktów to są rzeczywiscie bzdury, jednak właśnie z takich bzdur i bzdurek, kłamstw i kłamstewek powstaje fundament tego nibypaństwa o nibydemokratycznym ustroju. Brak reakcji na publiczne kłamstwa oznacza, że oddajemy im nie tylko konie i lejce, ale też prawo wyboru - dokąd nas zawiozą. Jak się da protestować, to protestujmy.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

ixi band

#154337

 Zgadzam  się ixi band - fundamentem tego państwa czy nibypaństwa jest kłamstwo.

Tutaj mówimy o manipulacji tytułami prasowymi nie zapominajmy jednak o szczególnej roli w tym kraju wszelkiej maści EKSPERTÓW - w rodzaju Hypkiego.Oni sankcjonują kłamstwa.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że oni zdają się być ponad prawem! - czy widział kto eksperta postawionego przed Sądem za wyrażoną publicznie(!) kłamliwą opinię?

 

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#154342