Relacja ze spotkania z Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim

Obrazek użytkownika Filip_Stankiewicz
Kraj

W piątek 2 grudnia uczestniczyłem w spotkaniu otwartym z europosłami Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim w Gdańsku. Była pełna sala, bardzo ciekawe tematy wystąpień i interesującą dyskusja. Najwięcej czasu poświęcono powodom domagania się reform w partii przez europosłów i ich usunięcia z PiS. Była mowa o licznych błędach PiS zarówno w okresie sprawowania rządów, jak i w opozycji. Błędy zarówno na poziomie centralnym, jak i decyzje dotyczące struktur terenowych przyczyniły się do sukcesu PO, a co gorsza nie są naprawiane i mogą pozwolić Platformie rządzić długie lata. Szczególnie bolesne dla reformatorów było nie realizowanie programu PiS w zakresie polityki gospodarczej i społecznej (szczególnie drastyczny przykład niewystarczającego wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci), w zakresie obrony suwerenności Polski (presja na posłów, aby zgodzili się na wprowadzenie niekorzystnego dla Polski Traktatu Lizbońskiego) czy w sprawie lustracji. W tym kontekście należałoby odpowiedzieć na pytanie o zrzeczenie się mandatów poselskich - jeśli ktokolwiek powinien się ich zrzec, to ci którzy nie realizowali programu PiS. Nie chcę używać ostrych sformułowań w rodzaju „zdrada” chętnie używanych przez krytyków Zbigniewa Ziobro i innych reformatorów, ale brak realizacji programu w ważnych kwestiach to niewątpliwie sprzeniewierzenie się ideałom na jakich ufundowane było Prawo i Sprawiedliwość.

Nowe ugrupowanie ma unikać błędów popełnianych przez PiS i z determinacją dążyć do realizacji swoich obietnic wyborczych. Aktywność ma być skupiona na krytyce działań nieudolnego rządu Tuska i koalicji rządzącej - ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie da się uniknąć mówienia o faktach dotyczących PiS, choćby dlatego że w innym przypadku wyborcy mogliby uznać stanowcze domaganie się reform za nieuzasadnione. Pokazywanie błędów i nieracjonalnych działań PiS wymuszają też brutalne ataki Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników, z których wynika, że każdy kogo on usunął z partii jest złym i niewiarygodnym człowiekiem. Jednak to nie zmienia faktu, że bardzo potrzebna jest krytyka rządzącej Platformy w stylu innym niż dotychczasowy - powinno to pozwolić przekonać do poparcia prawicy wyborców przeciwnych PO, a którzy z różnych względów nigdy nie zagłosują na PiS. W ten sposób jest szansa na zbudowanie silnej i wiarygodnej partii. Choć na razie nie ma jeszcze programu, statutu czy rejestracji ugrupowania, to po spotkaniu optymistycznie oceniam jego szanse i co za tym idzie przyszłość naszego kraju.

Filip Stankiewicz

Brak głosów

Komentarze

Chyba Pan sam nie wierzy w to co mówi... Ci Pana rozłamowcy działają w chwili obecnej przeciwko Polsce. A to co gadają na temat Traktatu, to juz szczyt beszczelności.

Vote up!
0
Vote down!
0
#205401

Nie, wygrali bo opozycja jest źle zorganizowana, zarządzana i popełnia wiele błędów. Dwie partie to nie 7 czy 8 jak w latach 90. Jakkolwiek duża ilość głosów rozłoży się pomiędzy te ugrupowania, to gwarantuje to dużą ilość mandatów. Weźmy choćby sprawa Angeli Merkel - gdyby przed tymi wyborami istniała partia Zbigniewa Ziobro to wyborcy przestraszeni tą sprawą nie zagłosowaliby na Platformę, ale właśnie na tą drugą partię prawicową. Plusów jest więcej, ale może opisze je w osobnym wpisie.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205527

Jeśli tak ma wyglądać budowanie partii prawicowej, to znaczy, że Gazeta Maleszki jest też prawicowa. Antykaczyzmu nie da się dopasować do prawicowego wizerunku.
Atakowanie śp. Lecha Kaczyńskiego przez Kurskiego oznacza, że publicity jest dla niego ważniejsze od programu ideowego, a to wróży niechybną klęskę.

Vote up!
0
Vote down!
0

ixi band

#205408

Zaś europoseł Jacek Kurski krytykuje konkretne decyzje.

Jak byś chciał pozyskać przeciwników Traktatu Lizbońskiego, którzy zrazili się do PiS z powodu przyjęcia tego traktatu bez mówienia, że to była zła decyzja i przypomnienia, że było się temu przeciwnym? A takich ludzi jest w Polsce przynajmniej kilka procent.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205554

Kurski się zeszmacił atakując Jarosława Kaczyńskiego i śp. Lecha Kaczyńskiego. Powoli dogania w tym sporcie Michałą Kamińskiego.

Vote up!
0
Vote down!
0
#205414

Nie można bez końca udawać, że te decyzje były dobre - szmaci to się Radek Sikorski, który naciskał na podpisanie Traktatu Lizbońskiego, a teraz krytykuje za to Lecha Kaczyńskiego.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205561

że po prawej stronie jest miejsce dla różnych opcji prawicy. To, że powstaje nowa formacja nie powinno nikogo dziwić. Ludzie mają do tego prawo. Ja rozumiem, że wzbudza to niesmak u tych, którzy bez określenia "sprawdzam" wierzą we wszystko, co PiS robi. Też mają do tego prawo, ale ja nie odsądzam ich od czci i wiary. Pewnie, że dobrze byłoby aby na prawicy istniała jedna silna partia ale takiej nie ma. Przegrywane wybory o tym świadczą. Poczekajmy na program, rejestrację w sądzie i dopiero później zacznijmy dyskutować a nie obrzucać epitetami tych, co mają inne zdanie. To nie po polsku. Gdyby nowa formacja nie miała wzięcia, to na spotkania nie przychodziłoby dużo osób. Widocznie jednak ludzie czekają na coś nowego i konkretnego. Czyżby nie mieli do tego prawa?

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#205430

marcopolo

Trzeba miec czelnosc i odwage stanac przed wyborcami i opowiadac jakies bajeczki,a najlepiej na tych co juz nie zyja,przeciez to oni byli najblizej Pana Premiera Kaczyskiego i to oni odpowiadali za wszystkie "przegrane "wybory,to oni byli na widoku publicznym dzien w dzien w kazdej polskojezycznej TelaVizji,to oni opowiadali nam codziennie ,ze PiS wygra i ze przejmie wladze w POLSCE!!Dzis graja "bohaterow" i "wyzwolicieli" Polski spod ucisku" Kaczynskiego"LUDZIE, prosze spojrzec jak oni sie poruszaju po korytarzach Sejmowych,Ziobro, to jakby "POLONEZA" czas zaczac,a KURSKI jakby w LOTTO wygral!ONI JUZ SA SZEFAMI KOLEJNEJ PARTII,na ktora my bedziemy placic za nic nierobienie!!Ja czegos nie rozumie,jak moze byc kilka opcji prawicowych,wedlug mnie powinny istniec prawica i lewica i to wszystko a reszte to "pranie "w na naszych glowach,poniewaz lewica sie juz "sprawdzila"to zostawiam tylko prawice w czystym jej wydaniu!!!To sa ZDRAJCY i KUNDLE,to wszystko w tym temacie!

Vote up!
0
Vote down!
0

marcopolo

#205443

że wygrane wybory prezydenckie i parlamentarne przez PiS były wówczas, gdy w kampanię wyborczą był zaangażowany Kurski i Ziobro. Później gdy kampaniami kierowali inni, PiS przegrywał. A to, że Pan widzi tylko prawicę i lewicę, to Pana sprawa. Każdy ma prawo widzieć tak jak mu na to oczy pozwalają. Jego święte prawo. Ale jak ktoś widzi inaczej to już jest źle, bo nie po Pana myśli? Inaczej nikt nie ma prawa widzieć niż Pan?Proszę o trochę więcej tolerancji dla innych jeżeli Pan chce być tolerowany ze swoimi poglądami. Takie są reguły gry w cywilizowanym świecie.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#205501

marcopolo

Tylko,ze ja pisze o przegranych wyborach na ktore powoluja sie ci ZDRAJCY, i ktorzy tez brali udzial w pierwszym szeregu i tez odpowiadaja za przegrana! Wie Pan jak slysze,ze ktos dzieli prawice na iles tam czesci ,to jakis chory i natychmiast trace z nim kontakt!W polityce zamiast grac,wciaz tasuja karty!Wcale nie zalezy mi ,aby byc tolerowanym w Panskim cywilizowanym swiecie ,zreszta Panskie dalsze wpisy mowia po czyjej jest Pan stronie!Panski wybor! "Spadajac ze szczytu,mozna wywolac lawine" i tego sie boje!! Winnych niech wlasne potepi sumienie!Amen!

Vote up!
0
Vote down!
0

marcopolo

#205719

Szczególnie bolesne dla reformatorów było nie realizowanie programu PiS w zakresie polityki gospodarczej i społecznej (szczególnie drastyczny przykład niewystarczającego wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci), w zakresie obrony suwerenności Polski (presja na posłów, aby zgodzili się na wprowadzenie niekorzystnego dla Polski Traktatu Lizbońskiego) czy w sprawie lustracji. W tym kontekście należałoby odpowiedzieć na pytanie o zrzeczenie się mandatów poselskich - jeśli ktokolwiek powinien się ich zrzec, to ci którzy nie realizowali programu PiS. 

 

Ździebko to na głowie postawione. PiS miał realizować swój program będąc w opozycji? Z Brukseli bez wątpienia realizuje się go lepiej :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#205442

Mowa jest o okresie sprawowania rządów w latach 2005-2007.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205569

Rozumiem, ze błędy PiS w okresie sprawowania władzy były wszędzie poza ministerstwem sprawiedliwości... Z utęsknieniem chcę zobaczyć ów wzór partii prawicowej i PiS będzie mogło się wreszcie na kimś wzorować... Przepraszam za te kpiny ale inaczej nie mogę na to zareagować...
Pozdrawiam
MD

Vote up!
0
Vote down!
0
#205617

F. Stankiewicz: "Nowe ugrupowanie ma unikać błędów popełnianych przez PiS i z determinacją dążyć do realizacji swoich obietnic wyborczych. Aktywność ma być skupiona na krytyce działań nieudolnego rządu Tuska i koalicji rządzącej - ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie da się uniknąć mówienia o faktach dotyczących PiS, choćby dlatego że w innym przypadku wyborcy mogliby uznać stanowcze domaganie się reform za nieuzasadnione. Pokazywanie błędów i nieracjonalnych działań PiS wymuszają też brutalne ataki Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników z których wynika, że każdy kogo on usunął z partii jest złym i niewiarygodnym człowiekiem".

Coś koledze się pomyliło. Może to efekt krótkiej pamięci? Obecni liderzy SP to do niedawna ścisłe kierownictwo PiS, więc jeśli ktoś za błędy PiS-u odpowiada, to z całą pewnością współwinnymi są także Ziobro, Kurski, Kempa czy Mularczyk. Co do "wiarygodności" przynajmniej niektórych ziobrystów wyższego i niższego szczebla  to będziemy się o tym systematycznie dowiadywać.

Vote up!
0
Vote down!
0
#205448

Czasem może dawał się do czegoś przekonać, ale w wielu sprawach nie. Dlaczego choćby ostatniej kampanii wyborczej nie prowadzili właśnie Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski, biorąc pod uwagę, że gdy ją prowadzili to wygrali?

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205570

Jan Bogatko

Reformatorzy z SP mają dziś takie samo poparcie elektoratu, jak reformatorzy z PJN, którzy krytykowali wczoraj dzisiejszych reformatorów tak samo, jak ci dzisiaj PiS.

A diabeł się cieszy...

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#205453

mają dzisiaj o wiele większe poparcie niż PJN, co widać na przekazach TV. Na spotkania PJNowców nigdy nie przyszło około 500 osób a na Podkarpaciu akurat tyle było. Duża sala była wypełniona po brzegi. To chyba o czymś świadczy. Zresztą SP, w przeciwieństwie do PJN, nie puszcza oka w stronę PO lecz wręcz przeciwnie, wskazuje na szkodliwość jej rządów. Poza tym z pewnością lepiej jest w TV usłyszeć w dziennikarskich wywiadach dwa głosy prawicy, niż jeden głos. Takie rzeczy kodują się w świadomości telewidzów. Oczywiście trzeba poczekać na program i wówczas zobaczymy co to wszystko jest warte.
A diabeł jak będzie chciał się cieszyć, będzie musiał przenieść się na czerwono-różową stronę naszej sceny politycznej z palikociarnią włącznie, bo tam jest jego miejsce.

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#205497

1. Z błędami PiS w naszym okręgu miałam bezpośrednio do czynienia. Autorem przynajmniej kilku z nich jest pan A. Mularczyk, który teraz wytyka PiS błędy. Rozumiem, że A. Mularczyk jako członek SP wytyka te błędy A. Mularczykowi jako (byłemu) szefowi PiS w regionie.
2. Pan A. Mularczyk zawiódł moje zaufanie - głosowałam na listę PiS i na jego nazwisko. Głosowałam na niego jako na członka PiS, a nie SP. Ten pan dostał się do Sejmu oszukując swoich wyborców, bo natychmiast potem zmienił front i odszedł z partii, na którą głosowaliśmy. Skoro startował w wyborach z list tej partii i potem się z niej wycofał, to powinien zdać mandat;
Tyle w temacie.
Iranda

Vote up!
0
Vote down!
0

Iranda

#205455

tak członkowie PS już wzięli za to krytykowanie PO, o którym Pan pisze. Bo jak do tej pory to krytykują oni tylko PiS i Kaczyńskiego. Nie chcą popełniać błędów PiSu niech ich nie popełniają. Póki co tylko mówią, że nie chcą popełniać. 

Wiadomo, nie ma nic bardziej medialnie fajnego od obszczywania Pisiorów. I jadą na tym od czterech lat wszelakiej maści mendy. No ale mendy już dawno się określiły, że mendami są a te cepy tłuką w tego Kaczyńskiego i śmią nazywać siebie PRAWICOWCAMI.

Prawicowiec to nie ten, kto organ do lania w prawej ręce trzyma panowie Kurski, Cymański, Ziobro at al.!!!

Bez pozdrowień

Jeden

Vote up!
0
Vote down!
0
#205459

A dlaczego nie można zupełnie pominąć to co źle robił PiS to już napisałem - może też zresztą PiS dzięki temu podejmie działania na rzecz wyeliminowania tych błędów, co bez powstania nowego ugrupowania nie było możliwe.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205722

Ale oni tej presji nie ulegli, jeden zagłosował za na osobistą prośbę Kaczyńskiego.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205744

argumentacja tutaj:

http://niepoprawni.pl/blog/4991/dlaczego-ziobrze-sie-nie-uda%E2%80%A6

http://niepoprawni.pl/blog/4991/jak-nalezy-wprowadzac-zmiany-w-prawicowej-partii

Vote up!
0
Vote down!
0
#205500

Nawet gdy szef okręgu gdańskiego usunął mnie za krytykę jego nieskończonej nieudolności liczyłem, że Kaczyński cofnie tę decyzję - ale nic takiego się nie stało.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205747

PAN FILIP STANKIEWICZ SZCZYCIŁ SIĘ KIEDYŚ NA NOWYM EKRANIE, ŻE JEST CZŁONKIEM PISU. MOŻLIWE, ŻE NA NIEPOPRAWNYCH TEŻ SIĘ SZCZYCIŁ, ALE TEGO NIE WIDZIAŁEM BO KIEDYŚ NIE BLOGOWAŁEM TAK MOCNO NA NIEPOPRAWNI.PL

Vote up!
0
Vote down!
0
#205502

Tak należałem do PiS i zostałem z niego bezpodstawnie usunięty przez człowieka, który własną karierę przedkłada nad dobro PiS.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205762

stań na nogi i idź prosto...

do łóżka się wyspać... :-((

... to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

Vote up!
0
Vote down!
0

... to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

#205517

zamiast pracować w celu wzmocnienia prawicy osłabiają ją.
Szkoda gadać.

Vote up!
0
Vote down!
0
#205522

I osiągnęła wtedy oczywiście w sumie lepszy wynik niż PiS kiedykolwiek.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205763

Widzę że komentatorzy miotają się między sprzedajnością SP-iskowców a prawem każdego do posiadania odrębnego zdania. Daje to podstawę do przyjęcia tezy o znacznym rozproszeniu po prawej stronie. Reakcje są neurotyczne albo alergiczne i wygląda to tak jakby każdy miał patent na rację. Z jednej strony wszycy czujemy że czas jaki upłynął od przegranych wyborów w 2005 roku mógł być spożytkowany znacznie lepiej i jest to absolutnie zrozumiałe. Mamy też poczucie klęski i frustracji po przegranych ostatnich wyborach. I znów każdy ma prawo do własnego osądu i działania według własnego uznania. Polska prawica nie jest niczyją własnością. Nie powiniśmy też zbyt pochopnie poddawać osądowi (pod kazdym względem) tego co uczynili ziobryści. Po owocach ich poznamy. Walka dobra ze złem nigdy nie jest ani specjalnie atrakcyjna ani nie przynosi szybkich efektów. To już raczej jest żmudna orka. Pewnie, szkoda że prawa strona dzieli się na mniejsze grupy polityczne które są już dostatecznie wątłe aby móc skutecznie przeciwstawić się złu. Ziobryści odeszli i już nic nie jesteśmy w tej sprawie zrobić. Sprzeniewierzyli się wyborcom - jasne. Powinni złożyć mandaty? Powinni. Jesteśmy w stanie to zmienić? Wątpię. Czy mamy z tego powodu popełnić sepuku? Oczywiście, nie. Psy szczekają, karawana jedzie dalej. Mamy do wyboru: zagryzać się i pastwić nad ziobrystami, czy wrócić do pracy organicznej? Ja wolę to drugie. Jeśli komuś nie po drodze ze mną to ma wolną drogę. Szkoda mojej energii na przekonywanie tych którzy, jeśli los pozwoli, już niedługo mogą stać się moimi sprzymierzeńcami. A jeśli okażą się wrogami - ilu już wrogów mamy? Ilu jeszcze czeka na odkrycie? Czy może nas to złamać? Nie, bo uczciwość i praca dla dobra zawsze przynosi efekty. Tyle że trzeba ciężej pracować. Nie wymagajmy zbyt wiele od innych, wymagajmy więcej od siebie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#205582

Odwrotnie też - dzięki niesamowitemu wynikowi Zbigniewa Ziobro PiS miał 2 czy może nawet 3 europosłów więcej. Dzięki wynikowi Beaty Kempy (najlepszy wynik kobiety z listy PiS) również weszło do Sejmu więcej posłów, inni również mieli świetne wyniki.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#205764

Uważam że zachowanie się tych ludzi jest bardzo nie na miejscu.Wychodzenie z partii po wyborach jest pokazanie wyborcom gdzie ich mają.Jeśli zaś chodzi o wygranie wyborów przez PIS to jest oddzielny temat.O wygraniu wyborów powinno zdecydować Społeczeństwo. Pomocą w tym zadaniu miały być normalne media i kościół,czego skutecznie zabrakło.Do puki ta sytuacja się nie zmieni nie ma co liczyć na żadnych Ziobrzystów czy Kluzików.

Vote up!
0
Vote down!
0
#205699

Tylko jedno pytanie - dlaczego "reformatorzy", skoro od czasu podpisania Traktatu, nie godzą się z polityką J.Kaczyńskiego nie wyszli z PiS przed wyborami???

Vote up!
0
Vote down!
0
#205729