Coraz brutalniejsze manipulacje mediów

Obrazek użytkownika Filip_Stankiewicz
Kraj

13 lipca br. media opublikowały nowy sondaż TNS OBOP. PO uzyskała w nim 45%, PiS 28%, SLD 13%, a PSL 6%. Jednak chyba nie to jest najważniejsze biorąc pod uwagę, że badania te z różnych przyczyn są często niedokładne - ważniejsza wydaje się tendencja i ona powinna być zawsze podawana przez rzetelne media. Tymczasem dziwnym trafem zmiana poparcia w porównaniu z poprzednim badaniem nie tylko często nie jest podawana, ale w dodatku służy głębszej i bardziej bezpardonowej manipulacji - bo trudno przypuszczać, aby dziennikarze nie potrafili dodawać i odejmować. Otóż w wyżej wspomnianym sondażu PO zyskała 1 %, a PiS zyskał 3% - jak brzmiał komentarz w TVP INFO? Dziennikarka oznajmiła, że rośnie przewaga PO nad PiS! Czy to nie jest najzwyklejsze oszustwo? Internauci, którzy również słyszeli to na własne uszy ocenili to nawet ostrzej niż ja, dlatego ich opinie nie nadają się do zacytowania.

Nie tak topornie, ale również w sposób daleki od zasad dobrego dziennikarstwa przedstawił i omówił ten sondaż dziennikarz w rozmowie z profesorem Henrykiem Domańskim w Programie Trzecim Polskiego Radia (także 13 lipca br.). Otóż ani prowadzący ani gość programu w czasie kilkuminutowej rozmowy nie zainteresowali się która partia zyskała, a która straciła w porównaniu z poprzednim sondażem, w dodatku roztrząsali właśnie kwestie różnic w sondażach różnych ośrodków i że tak naprawdę ważne jest, jaka tendencja wynika z kolejnych sondaży - słuchałem tej rozmowy z coraz większym zdumieniem i rozbawieniem, bo wyglądało to mniej więcej jak rozmowa dwóch ślepców o kolorach.

Profesor Domański wykazał się także brakiem wiedzy lub logicznego myślenia. Stwierdził, że ponieważ w żadnym sondażu PO nie uzyskuje 50% to „samodzielne rządzenie jest tak mało prawdopodobne, że graniczy prawda z zerem”. Czy naprawdę profesor nie wie, że nasza ordynacja wyborcza premiuje duże ugrupowania, a dodatkowo listy które nie przekroczą progu 5% nie otrzymują mandatów – przypadają one tym, które uzyskały wymagane poparcie? Zatem nie trzeba mieć 50% głosów, aby zdobyć ponad połowę mandatów, a w korzystnym układzie wystarczy do tego niewiele ponad 40% głosów. Oczywiście inna sprawa, że na podstawie wyników wyborów samorządowych i wielu innych widać znaczne przewartościowanie Platformy w sondażach.

Możemy mieć tylko nadzieję, że Polacy coraz mniej będą ufać tak postępującym dziennikarzom i ekspertom (czy może ludziom przedstawianym jako eksperci), bo inaczej czeka nas niewesoła przyszłość.

Filip Stankiewicz

Źródła:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,PiS-rosnie-w-sile-sprawdz-najnowszy-sondaz,wid,13590673,wiadomosc.html
http://www.polskieradio.pl/61/600/Podcasty/7/Tematy/12743

Brak głosów

Komentarze

zgadzam sie z autorem.Media ciagle manipuluja informacjami. Sa to dzialania wplywajace podprogowo na Polakow. Za komuny tez sie tak dzialo. Nic sie nie zmienilo od 1989 roku :) Za komuny dzieci nie chodzily glodne , a teraz ?

Vote up!
0
Vote down!
0
#170119

A ja swoje.
http://fakty.interia.pl/raport/wybory-parlamentarne-2011/ankiety/na-jak%20%20ie-ugrupowanie-zaglosujesz-w-tegorocznych-wyborach/%20%20wyniki,19411
To paranoja upadającej władzy, mająca dać legitymację, do fałszerstwa wyborczego. Będzie jak z Jarosławem Kaczyńskim. Unieważniono 3 miliony oddanych na niego głosów, wygrał namaszczony...

Vote up!
0
Vote down!
0
#170127

znacznie mniej głosów - ale poparcie dla partii było wtedy podobne :)

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#170135

dziennie jakieś 5-10 tysięcy osób.Wynik był PiS40%,PO27%
przy około 250 tys oddanych głosach.Połowa czerwca.
Cyrk zaczął się około 6-8 lipca.W szczycie "głosowało"
25 osób na sekundę.W sumie w ciągu 2-3 dni "oddano" ponad 2 miliony głosów.Potem wszystko zniknęło ale zaś się pojawiło.Teraz wynik jest kompletnie niewiarygodny bo na PiS59%,na PO37%.Pozostałe 4% na SLD,PSL itd.Bzdet.

Vote up!
0
Vote down!
0
#170148

A jak ktoś nie śledził wyniku to może dać się nabrać, zrobił to także poseł PiS z Pomorza, który umieścił na ten temat wpis na twitterze...

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#170151

bo co pozostało,skoro do 250 tys głosów wyniki były
niekorzystne.Śmiesznie to wyglądąło bo obok podawano najnowsze wyniki "dobrych" sondaży,gdzie sytuacja była niemal doskonale odwrotna

Vote up!
0
Vote down!
0
#170154

"Towarzysze! Nie mówmy, że traktor ma jedno koło zepsute. Rozpowiadajmy, że ma trzy koła DOBRE ! "

Też to zauważyłem, jakby dajmy na to PO miało 45, a PiS 40%, a w poprzednim sondażu odpowiednio 42 i 28 media trąbiłyby: PO wzrosło o 3% !!!! Nie że różnica zmalała do raptem 5 punktów procentowych, ale IM wzrosło. No cóż, my jesteśmy odporni na takie manipulacje, ale reszta Polaków?

Vote up!
0
Vote down!
0
#170149

To nie żadne badania, ale sondaż telefoniczny. Większość ludzi związanych z PiS odmawia udziału w takim czymś, wiedząc, że to manipulacje. Do rolników nikt się nie dodzwoni, no bo pracują w polu. Więc głównie dodzwaniają się do "młodych, wykształconych, z wielkich miast". No i wyniki są już odpowiednie. Jesienią zostaną zweryfikowane.
Ps. Swoją drogą, jeśli przypadkiem PiS wygrałby te wybory, znalazłby się w bardzo trudnej sytuacji - musiałby sprzątać cały ten burdel. Taktycznie lepiej byłoby przegrać te wybory i czekać, aż ludzie zaczną ustawiać szubienice na pl. Zamkowym... Bo inaczej po koniecznych reformach - trudnych dla obywateli - i tak następne wybory przegrają. A nie wierzę, że w 4 lata można ten syf posprzątać.

Vote up!
0
Vote down!
0
#170156

A mi ten sondaz wyglada na nocna robote Bronka od zyrandola. Siedzial chlopina cala noc, dodawal, odejmowal, no i wyszlo-102% glosow.
Albo to kolejny cud Donka, ktory ma zamiar pokazac zacofanej Europie, ze w postepowej Polsce mamy 102% uprawnionych do glosowania. Sam juz nie wiem. Ale wszystko jest mozliwe.

Poznasz głupiego po czynach jego.

Vote up!
0
Vote down!
0

Poznasz głupiego po czynach jego.

#170164

Szanowny autor oraz jeszcze szanowniejsze grono dyskutantów opowiada bajki bazując na bajce! A jakm jest naprawdę? Czy ktokolwiek zacznie bazować na UCZCIWIE I PROFESJONALNIE przeprowadzonym badaniu opinii publicznej? czy takowe wogóle istnieje? Bo jeśli nie to czy nie czas zrobić to UCZCIWIE I AMATORSKO?

Czy to tak trudno znależć kilku ludzi w różnych skupiskach ludzkich, poczynając od wiosek a kończąc na wielkich miastach? Czy to tak trudno opracować sensowne pytania i zadać je poprzez internet, telefonicznie czy na ulicy? Tydzień akcji i bdzie wiadomo czego się trzymać i gdzie.

Bo jak narazie to drodzy państwo, wybaczcie ale powiem trochę nieparlamentarnie. PIEPRZYCIE!!!! Ot i wszystko! Godacie, godacie, godacie i gówno z tego wychodzi!

____________________________________________________

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#170168

Ale tu nie chodzi o dobry sondaż, ale o to jak media na podstawie dowolnego sondażu mogą "urabiać" wyborców.

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Vote up!
0
Vote down!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#170171

http://fakty.interia.pl/polska/news/w-warszawie-doszlo-do-proby-falszowania-wyborow,1668057

Vote up!
0
Vote down!
0
#170175

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Wybory-prezydenta-Warszawy-moga-byc-niewazne,wid,13596794,wiadomosc.html?ticaid=1ca8e&_ticrsn=3

Nieźle się chłpoaki zabawiają...

Vote up!
0
Vote down!
0
#170179

Ciekawe, kto za to odpowie. Bo wina Kaczyńskiego jest bezsporna:) Pewnie po raz kolejny okaże się, że fałszowanie wyborów nie wpływa na ich wynik więc i szkodliwość popełnionego czynu niska. Przerażające

Vote up!
0
Vote down!
0
#170430

o wynikach sondażu zamówionego przez PO na własny użytek. Okazało się, że mają 20% tzw. twardego elektoratu. Tyle samo, co PiS. Teraz wystarczy jedynie zagospodarować niezdecydowanych...

 

Vote up!
0
Vote down!
0

M-)

#170426