PO i media kłamliwie oskarżają PiS w sprawie waluty euro

Obrazek użytkownika Filip_Stankiewicz
Gospodarka

Polskie media 18 lutego 2009 przytaczają artykuł "New York Timesa". Gazeta ta stwierdza, że Polska straciła okazję szybkiego przygotowania się do przyjęcia euro zaraz po przystąpieniu do UE.

"Ówczesny nacjonalistyczno-konserwatywny rząd, kierowany przez Lecha (powinno być Jarosława - PAP) Kaczyńskiego, był bardzo sceptyczny wobec euro i nie chciał rezygnować ze złotówki".

Jest to kolejny atak niekompetentnych dziennikarzy zagranicznych na rządy PiS. Ostrożność Prawa i Sprawiedliwości wobec euro nie miała żadnego znaczenia, ponieważ Polska nie mogła wtedy rozpocząć trwającej kilka lat procedury przyjmowania euro z powodu nie spełniania kryteriów makroekonomicznych. Nawet zakładając czysto teoretycznie, że moglibyśmy to zrobić nie bylibyśmy jeszcze teraz w strefie euro, a w mechanizmie ERM2 i kurs złotego musiałby być związany z kursem euro. Z tego powodu stracilibyśmy rezerwy walutowe na obronę tego kursu co zakończyłoby się katastrofą gospodarki Polski podobną do załamania jakiego doświadczają kraje bałtyckie. Dla przykładu w Estonii, której waluta związana jest z kursem euro, PKB w całym 2008 r. zmalał o 3,6 proc., wobec wzrostu o 6,3 proc. rok wcześniej. IV kwartał w ujęciu rocznym przyniósł spadek aż o 9,4 proc.

Kłamliwie rządy Prawa i Sprawiedliwości oskarżają również politycy PO. Czy są oni naprawdę tak niekompetentni, czy świadomie cynicznie kłamią chcąc oczernić konkurencje polityczną?

Filip Stankiewicz

 

Źródła:

http://www.rp.pl/artykul/259197,262847.html

http://finanse.wp.pl/kat,1356,title,Euro-tworzy-nowa-linie-podzialu-w-Europie-Srodkowej,wid,10861170,wiadomosc.html

Brak głosów