Dezinformacja Teleexpressu o Unii Europejskiej - manipulacja czy błąd?

Obrazek użytkownika Filip_Stankiewicz
Świat

W dniu 21 grudnia 2008 Teleexpress TVP1 informował o rocznicy wstąpienia Polski do strefy Schengen. Prowadzący powiedział, że dzięki temu możemy bez utrudnień jeździć do Unii Europejskiej.

Oczywiście jest to dezinformacja - nie wszystkie kraje UE są w Schengen, a w dodatku należą do tej strefy kraje spoza UE. Mogę zrozumieć, że dziennikarzom Teleexpressu nie chciało się wymieniać poszczególnych Państw lub nie mieli na to czasu - ale w takim razie mogli powiedzieć, że chodzi o kraje Europy. 

Pisałem już o tego typu dezinformacji w przypadku telewizji TVN:

http://filipstankiewicz.salon24.pl/77114,index.html

 

Powtórzę wobec tego raz jeszcze jedno z pytań z mojego wpisu: Trudne pytania do entuzjastów Unii Europejskiej!":

http://filipstankiewicz.salon24.pl/82111,index.html

 

Czy takie nieprawdziwe informacje są celową manipulacją? Obywatele w większości (a na pewno w znacznej części) nie wiedzą, że Schengen i EOG są niezależne od UE - uważają, że to są układy Unii Europejskiej (tak jak Traktat z Lizbony lub Maastricht). A z tego wynika ich nieświadomość, że można być w Schengen i EOG, a nie być w UE. W ten sposób nawet, jeśli będą mieli dość zarządzeń biurokratów z Brukseli, to nie będą chcieli opuścić UE z powodu obawy przed izolacją - tymczasem mając taką wiedzę zobaczą, że warto wyjść z UE, ale zostać w EOG i Schengen jak np. Norwegia.

Filip Stankiewicz

Ocena wpisu: 
Brak głosów