10.03.2013 – ZAPAL ŚWIATEŁKO PAMIĘCI !!!

Obrazek użytkownika contessa
Kraj

Gdy 1 marca zapalałam na blogach światełko pamięci Żołnierzom Wyklętym, myśl  bezwiednie  poleciała mi ku  Smoleńsku...

Nie tylko dlatego, że to właśnie Prezydent RP, śp.Lech Kaczyński zostawił  Polsce  wielką pamiątkę po sobie  -  1 marca, Dzień Żołnierzy Wyklętych. Również dlatego, że Prezydent Lech Kaczyńskie  sam jest dziś  jakby jednym z Nich.

On i wszystkie Ofiary smoleńskiej tragedii.

 

Porównajmy kilka spraw, tamtych z przed lat i tych z dziś - czy nie ma w nich  podobieństwa ?

To co robił z Żołnierzami Wyklętymi reżym komunistyczny PRL, reżym III RP  robi dziś z Ofiarami Smoleńskimi.

Katowanie, mordowanie, odsądzanie od czci i honoru Ich i Ich rodziny, bezczeszczenie Ich zwłok grzebanych jak padłe zwierzęta – to spotkało Żołnierzy Wyklętych.

Dziś to samo współczesny reżym III RP robi  z  Ofiarami Smoleńskimi – np. szkaluje  osobę śp.gen.Błasika, osoby członków załogi Tu154M (niedawny artykuł o majorze A.Protasiuku w pewnym piśmie na „N” niejakiego U., do którego wrócę w bliskim czasie),  poniewiera Rodziny Smoleńskie za to, że domagają się rzetelnego śledztwa... Czy zamiana ciał Ofiar Smoleńskich w grobach nie jest swego rodzaju  aktem ich bezczeszczenia ? Porównuję badania szczątków Żołnierzy Wyklętych z Łączki i badania ekshumowanych ciał Ofiar Smoleńskich. IPN może zidentyfikować szczątki i poznać na ich podstawie wiele szczegółów choć leżały w ziemi DZIESIĄTKI  lat, a NPW nie  radzi sobie pod tym względem choć od tragedii smoleńskiej minęło TYLKO 3 lata. Pominę podłe wypowiedzi prominentów i mediów rządowych pod adresem Ofiar i Ich Bliskich, które nie ustają od prawie trzech lat.

 

Są jeszcze inne analogie między  Żołnierzami Wyklętymi i Ofiarami Smoleńskimi, między reżymem tamtych lat i obecnym ale nie będę ich wymieniać. Pozostawiam je Wam na chwilę refleksji  gdy  będziecie zapalać Światełko Pamięci dziś w swoich oknach....

 

10 kwietnia 2010 r....

Im więcej czasu dzieli od niego, tym  staje się  bliższy Polakom.

Im  dalej od tamtego tragicznego dnia,  tym więcej Rodaków przyłącza się by złożyć Ofiarom Smoleńskim świadectwo pamięci i szacunku.

 

Dziś kolejna Miesięcznica Smoleńska, a za miesiąc III Rocznica. Smoleński różaniec jest coraz dłuższy, przybywa na nim Tajemnic...

Może w maju tego roku będzie jeszcze można zapalić znicz na Krakowskim w Warszawie, pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie, w Opolu, Wrocławiu, Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie. Może... Ale  w grudniu tego roku – czy też będzie można ?

 

Pytam bo zaciska się obroża władzy i coraz trudniej złapać oddech. I  kto wie czy nie zostanie nam wkrótce tylko różaniec smoleński, szeptem  odmawiany  w blasku  płonącego na stole światełka pamięci bo w oknie zapalić go też już nie będzie można...

 

 

 POLAKU – DZIŚ 10.03.2013. PRZYŁĄCZ SIĘ I TY !

GDY ZMROK ZAPADNIE ZAPAL ŚWIATEŁKO PAMIĘCI !!!

DO MODLITWY ZA DUSZE OFIAR SMOLEŃSKICH DOŁĄCZ MODLITWĘ W INTENCJI  WOLNEJ  POLSKI

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Płonie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342311

Wiesz, T. - gdy ostatnio piszę to moje światełko, wciąż przypomina mi się jak któregoś tam z kolei 10-tego dnia miesiąca, grubo po południu spytałeś mnie - a gdzie światełko ?, zapomniałaś? , chora i nie możesz ? Czekam !

To oczywiście nie dosłowna treść Twego zapytania ale taki przekaz miało. I to było... niesamowicie wzruszające !
Dziś, pisząc światełko "coś" kopało mnie po kostkach "szybciej, no szybciej pisz!". To "coś" to było właśnie to "Czekam !".

Gdy piszę światełko zawsze drżę - by prąd nie wysiadł, internet nie nawalił bo przecież... to "Czekam !". Twoje i niech by tylko Twoje...
Temat mych rozważań miesięcznicowych najczęściej pojawia się dosłownie w ostatniej chwili, np.dziś miało być zupełnie o czymś innym, ale Zołnierze Wyklęci wyparli inne refleksje, które za miesiąc stracą już na aktualności ale... pókim przy siłach i w pełni świadomości, światełko będzie co miesiąc, każdego 10-tego dnia miesiąca...

Dziękuję Ci, TŁ.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342369

A dla wszystkich fantastów, pacyfistów itp.
niepoważnych, mam małą refleksję.
To prawda, że istnieją pokojowe metody
rozwiązywania konfliktów.
I zdarza się, że odnoszą skutki.
Ale, czy wzorem Azteków, poczekamy kilkaset lat,
aby i nas uznano za ludzi?
A może poczekamy jeszcze z tysiąc lat, aby
uznano prawo Polaków do Polski?
Bo na tę chwilę, to przekonują nas, że żyjemy
w państwie prawa, ale nikt nie wspomni
o Prawej Polsce...
Dzięki naszej grzeczności,
Polska LEŻY w Europie!
--------------
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Tylko ta myśl ma wartość, która przekona kogoś jeszcze

#342322

gość z drogi

serdeczności niedzielne...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#342380

Piszesz:
"A może poczekamy jeszcze z tysiąc lat, aby
uznano prawo Polaków do Polski?"

Wczoraj lub przedwczoraj napisałam w jakimś komentarzu na Niepoprawnych, że Polacy są w tej chwili wygnańcami w swoim własnym państwie.
Są na jakiejś "emigracji" mimo fizycznej obecności w Polsce.
Jawi mi się pytanie - Polska Polaków, Polska dla Polaków czy Polacy won z Polski, bo rządzi Platforma Obywatelska ? Z wodzem "polskość to nienormalność" na czele.
Kto ma moralne prawo, większe prawo bycia w Polsce, życia w Polsce, pracowania, uczenia się w niej - banda wodza ksywa "polskość to nienormalność" czy Polacy ?
CO(!) wykrzywiło, wypaczyło mentalność Polaków do takiego stopnia, że swego sługę traktują jak suwerena podczas gdy suwerenem są właśnie oni, Polacy ???

Celowo piszę "oni, Polacy", celowo w liczbie trzeciej. Bo "oni" są w Polsce ! Ja jestem Polką ale nie jestem w Polsce. To jest kontekst użycia osoby trzeciej.
Ja nie muszę walczyć o swoje prawa obywatelskie i inne tu gdzie jestem, ale... walczę jak potrafię o to by ci Polacy, którzy zapomnieli, że są suwerenami, przypomnieli sobie o tym. Jeśli tego sobie nie przypomną, nie uświadomią (!), nigdy nie będą stanie NIKOGO postawić na jego miejsce. Dziś rząd Tuska zdominował kogo ? Swego pracodawcę - naród polski. Z jego danin się utrzymuje Tusk i Rostowski, z jego danin dziś jest niszczona edukacja, dziedzictwo narodowe, opieka zdrowotna, gospodarka itd.

Polaku - uświadom sobie, że za Twoje pieniądze niszczą Twoją Polskę, Twoją Ojczyznę ! Za Twoje pieniądze boś wybrał ich - szkodników, którzy mają gdzieś - Ciebie, Polskę i wszystko to co jest poza perymetrem ich koryta.
Za Twoje pieniądze wysyłają Cię za chlebem poza granice Twego kraju bo za Twoje pieniądze zniszczyli Ci Twoje miejsce pracy. Za Twoje pieniądze komornik wyrzuca Cię na bruk, za Twoje pieniądze rozgrzany sędzia Ciebie wsadza do więzienia, a winowajca cieszy się wolnością !
Itd., itp.
Za Twoje pieniądze...

........

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342374

Napisałaś:

"CO(!) wykrzywiło, wypaczyło mentalność Polaków do takiego stopnia, że [...]???"

oraz:
"Polaku - uświadom sobie, że [...]" i tu trafnie wyliczyłaś, co powinien sobie uświadomić.

Tylko że nie uświadomi sobie tego, dopóki będzie poddany praniu mózgu przez telewizję. Może wydawać się, że powtarzam to obsesyjnie. Jednak nie bez przyczyny, bo obserwuję destrukcyjny wpływ tego medium na ludzi. Ty mieszkasz poza Polską, dlatego się jeszcze dziwisz.

Musimy sami, żmudnie, w rozmowach z ludźmi, ten wpływ neutralizować. To jest trudne, bo stawiamy słowo przeciw obrazowi. Ale nie ma innego wyjścia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342407

U mnie w oknie także płonie.

Pozdrawiam (10)

Polak2013

Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!

#342337

gość z drogi

czekałam na Twój Znak ,pozdrowienia ...

PS a co za oknami...? szklana Niedziela ...no cóż...smutno ale nie szkodzi...moja sie pali....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#342340

gość z drogi

fragment z książki Anna Solidarność...str 436

/.../ przemawiając nad Jej grobem ,pomysłodawca  i założyciel wolnych Związków Zawodowych  Wybrzeża Krzysztof Wyszkowski powiedział :"

Gdyby wróg kazał Annie wybrać miejsce ,w którym mają ją zabić.Na pewno wybrałaby

KATYŃ.

Anna zginęła,razem ze swoim  starym przyjacielem  z Wolnych Związków  Zawodowych ,dlatego,że oboje byli wierni prawdzie "

Dobry Boże kochaj te piękne dusze. Kochaj tych 96 ...ściu..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#342341

ela" ale ani deszcz, ani śnieg, wiatr, zawierucha, ani żaden "klosz" tego światełka nie zgasi.
Wiesz - Smoleńsk to jest...sztafeta pokoleń - nas nie będzie, nam współczesnych nie będzie, a Smoleńsk będzie. Nie ma takiego środka, który wymaże Smoleńsk jak gumka, wyżre jak kwas solny, zamaluje jak korektor.

Signum smolenscianum (pisałam o tym) naznaczyło wszystkich mu współczesnych. Naznaczyło zwłaszcza tych, którzy walczą ze Smoleńskiem, którzy wpływają by śledztwo toczyło się jak się toczy.
Jutro, gdy nas nie będzie to nie Ciebie będą wskazywać palcem - o, córka "Gościa z drogi" zamknęła śledztwo w sprawie komórek ofiar katastrofy smoleńskiej z braku dowodów bo operator skasował bilingi z 10.04.2010. Jutro i pojutrze będą pokazywać palcem wnuki Tuska - o, to ich dziadek oddał śledztwo w sprawie śmierci prezydenta RP i 95 towarzyszących mu osób, Rosjanom.

Historia wiele przemilcza ale jak już uwolni usta...
A przecież mamy tu casus nie śmierci kierowcy, który nie przestrzegał przepisów drogowych, a śmierci urzędującego prezydenta państwa...

Gościu, jeśli nie my śmiertelni to Historia... za nas wymierzy sprawiedliwość !
Ona jest bardziej bezstronna od nas, ludzi.
I jest... bezlitosna !

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342393

gość z drogi

Contesso,tak.,tak jak ocaliliśmy pamięć o Katyńskich zbrodniach,mimo prześladowań..,mimo starań stalinowsko-bierutowskich,pamięci nie pogrzebano...a Smoleńsk tylko Ją przypieczętował...ta sztafeta pokoleń,jak napisałaś trwa i trwać będzie,,,aż po czas ukarania ,za oddanie śledztwa w rece Rosjan...

Tusk nie jest wieczny...powoli zaczyna sie jego wizerunek rozsypywać ...a koleżkowie tacy sami jak on,tylko czekają chwili ,by go wymienić na lepszy model...jego, jego syna józefa bąka,czy córcie,specjalistkę od "mody"

i jak trzeba będzie to kwity wyciągną....nie na darmo ucieka ARABski,aż do Hiszpanii...

serdecznie pozdrawiam ze światełkiem w ręku....pamiętam jak go zainijcowałaś...:)

paliły się wczoraj te Smoleńskie światełka...paliły ku przestrodze tchórzom i ku Pamięci tych Smolenskich,Wielkich  Nieobecnych już...

pozdr...

PS istnieje jednak zbiorowa intuicja....czyli stukanie do Ciebie,lub kopanie w kostke ,jak to nazwałaś...zapal  Światełko :)Pierwsza...:)my już czekamy...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#342487

Fiu fiuuuu... Seryjnemu po Ałma Acie szykuje się urlopik w Madrycie ??
Swiatowiec z niego będzie.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342504

gość z drogi

i spiskowo.. bo .tam jak go dopadnie sobotni samobójca...seryjny...to nikt nawet sie nie zainteresuje, kogo rybki wszamały....i czy to była sobota ,czy poniedziałek,co jest bardzo ważne...

pozdr poniedziałkowe,/czy u WAS też mozna kupić W sieci,przepraszam,teraz Sieć...?/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#342514

Płonie u Ciebie, płonie u mnie. Płonie od Sydney po Vancouver. Płonie od Rzeszowa po Szczecin.
Rysowało wielu kółka na czole gdy mówiłam, pisałam, że droga Polski w przyszłość prowadzi przez Smoleńsk.

Póki Smoleńsk niewyjaśniony, nie będzie Polski liczącej się - wewnątrz i na arenie międzynarodowej.

Wyjaśni Polska - Polsce i Swiatu - udział polskich "elementów" w tym, co stało się w Smoleńsku 10.04.2010, ogłosi i ukarze winnych - przywróci sobie honor utracony. Wtedy i Rosja będzie MUSIAŁA pogodzić się z takim status quo.

Nie wyjaśni Polska Smoleńska - nie będzie Jej. Będzie trybikiem w machinie Putina, Merkel i Brukseli.
"Liderzy" Polski i ich doradcy w pocie czoła nad tym pracują bo ... im lepiej być śrubką. Tylko jako taka czują się bezpieczni.

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342381

Miła Contesso, przy wielu okazjach zachęcasz nas do stawiania świeczki w oknie. Otóż jest problem, gdyż chrześcijanom nie przystoi stawianie świeczki w oknie. Uzasadnienie (cytuję): "Stawianie świeczki w oknie to zwyczaj szabasowy i nie ma nic wspólnego z polską kulturą i tradycją.
...
Jest to także opisane u Konecznego, czy Jędrzeja Giertycha w książce pod tytułem "Polska między wojnami". " ... Całość uzasadnienia w http://www.gazetawarszawska.com/2012/12/13/nie-stawiac-swieczki-w-oknie/.
Jesteśmy ludźmi wolnymi i zrobimy, jak uważamy, ale proszę przemyśleć moją uwagę. Serdecznie pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342342

Gazeta Warszawska - nie mylić z Warszawską Gazetą, w której pisuje Kokos, bloger z NP.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342345

Warszawska Gazeta to również moja gazeta.
Nie mylić z "gazeta warszawska".
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342405

Stawianie w oknie gromnicy podczas burzy to też zwyczaj szabasowy?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342348

gość z drogi

tradycją od lat....palenie świeczki w domu za dusze tych,co odeszli jest zwyczajem w moim Domu ,od czasów dzieciństwa...

płonęły  świece za dusze ,zamordowanej Warszawy,płonęły,na kazdego Józefa,za Dziadka...który zginął w Warszawie, płoną za  dusze moich Rodziców,przed Ich fotografiami :)

serd pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#342350

No, a teraz się dowiadujesz, że to szabasowe świeczki były, chrześcijan niegodne.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342351

gość z drogi

Babci,która wspierała całe życie datkami  biednych Kleryków...a i jeszcze zapalam przed fotografią Stryja Kapłana :)

serdecznosci :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#342382

Bóg zapłać za Twoją i naszą pamięć.
To światełko jest w naszych sercach.
serdecznie pozdrawiam
Marek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342353

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342406

moment pożegnania Warszawy zawsze powoduje, że łza w oku się kręci. Dziękuję za przypomnienie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342412

 a do Pań: "nie zginie kraj, który ma takie Matki i Córy" ; - dodam: - i Babcie! 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342472

A ja właśnie zjadłam śledzia z cebulką - też nie powinnam była?
Muszę pomyśleć, co jeszcze robię źle.

Przy okazji - Pani Włodzimiero, niezawodna Wikipedia podaje też:

Świeca Trzech Króli, isl. kóngakerti (świeca króla) – w skandynawskiej tradycji trzy długie cieńkie woskowe świece zwężające się ku końcowi w formie przypominające grecką literę Psi Ψ. Świece zapalane są w noc Objawienia Pańskiego, i symbolizują ostatni dzień kończący uroczystości Bożego Narodzenia. W Szwecji "trzy świece" nazywane są "Trettondedag Christmas" lub "trettondedag", w Danii Helligtrekongerslys. Również w tradycji wschodniej w święto Jordan trzy świece, umieszczane na trójramiennym świeczniku zapalane są w dzień kończący święta Bożego Narodzenia.

Trzeba szybko Szwedów ostrzec!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342352

Liczy się przede wszystkim intencja a nie miejsce zapalenia znicza, to po pierwsze a po drugie, światełka w oknie mogą symbolizować różne rzeczy, u Żydów szabas u Irlandczyków, prześladowania katoliów :
http://www.emito.net/spolecznosc/grupy/religia_i_wiara/duchowe_1220582/forum/swiece_w_oknie_1221079
a u nas zamach w Smoleńsku.
Bardzo mi odpowiada ten rodzaj upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia, propagowany przez Contessę
Światła w oknie spełniają rolę "latarni" dla dusz a także rolę praktyczną...........mamy możliwość się policzyć.

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#342359

Profesory wiedzą swoje, "gawiedź" swoje.
A wśród "gawiedzi" też są profesory...
Takie z prezydenckiego nadania (choć od prezydenta do prezydenta odległość jak od Ziemi do Marsa).
A już od prezydenta do prezydęta to... ho ho !

Dziękuję za Twoje światełko.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342415

Stawianie świecy w oknie ma tradycję nie tylko polską, ale i w ogóle katolicką.

2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Matki Boskiej Gromnicznej. To pamiątka Oczyszczenia Maryi, która tak jak wniosła Jezusa do świątyni jerozolimskiej, tak też przynosi światło wierzącym. Dlatego w kościele dokonuje się wówczas poświecenia gromnic. Świecy tej, zwłaszcza dawniej, przypisywano wielkie znaczenie.
Przede wszystkim zapala się ją i stawia w oknie w czasie burzy, bo jak sama nazwa wskazuje gromnica ma chronić od gromów i przed ogniem. Świeca ta towarzyszy także ludziom w ważnych momentach życia: w czasie chrztu, podczas Pierwszej Komunii Świętej. Wręcza się ją również konającym, aby umożliwić im spokojne przejście na drugą stronę.

Do Ameryki natomiast zwyczaj umieszczania zapalonych świec w oknach na Boże Narodzenie przywieźli irlandzcy imigranci. Ciekawe jest jego pochodzenie. W czasie angielskiej dominacji, kiedy katolicy byli prześladowani w całej Irlandii, nie mieli kościoła, gdzie mogliby się modlić i gdzie odprawiano by Mszę Świętą. Księża kryli się w lasach i jaskiniach, potajemnie odwiedzając domy i odprawiając msze nocami. Każda irlandzka rodzina bardzo pragnęła przynajmniej raz w życiu przyjąć księdza, który by odprawił mszę w noc wigilijną. Wytrwale modlono się o tę łaskę.

Gdy nastało Boże Narodzenie, Irlandczycy zostawiali nie zaryglowane drzwi i stawiali w oknie zapaloną świecę, żeby ksiądz, któremu zdarzyłoby się być w pobliżu, mógł trafić w ciemności do ich domu. Ksiądz wchodził po cichu przez nie zamknięte drzwi, a w środku witano go ze łzami szczęścia i żarliwą modlitwą dziękczynną, że oto ten dom stał się kościołem na czas Świąt.

Żeby usprawiedliwić te praktyki w oczach angielskich żołnierzy, Irlandczycy mówili: "Zapalamy świece i trzymamy drzwi nie zamknięte, żeby Maryja z Józefem, szukając gospody, mogli wejść do naszego domu, gdzie ich powitamy z otwartymi ramionami". Władze angielskie, uznając ten "zabobon" za nieszkodliwy, nie starały się mu przeciwdziałać. Świece w oknach pozostały na zawsze starannie pielęgnowanym zwyczajem Irlandczyków, choć wielu z nich już dawno zapomniało o jego prawdziwym znaczeniu.

Ojciec święty Jan Paweł II w wigilijny wieczór ustawiał w oknie swojej prywatnej biblioteki, z której przemawiał w każdą niedzielę, dużą świecę - w ten symboliczny sposób otwierał drzwi dla całego świata i dla każdego człowieka, dla którego zbawienia Jezus przyszedł na świat.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342363

gość z drogi

w oknach ,w godzinę Jego śmierci ...pamiętacie ?

i faktycznie policzyliśmy sie wtedy i bloki i familoki...:)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#342386

Gdy umierał Jan Paweł II, na całym świecie płonęły w oknach znicze. Płonęły gdy świat dowiedział się, że odszedł do domu Pana...
Wtedy NIKT nie myślał, nie kwestionował, że to obyczaj szabasowy lub Indian z plemienia Tumba-uumba, nikt tego nie kwestionował i... albo zapalał, albo nie zapalał.

10-tego każdego miesiąca po 10 kwietnia 2010 mam w DUPIE Konecznego, tym bardziej Jędrzeja Giertycha, a jeszcze bardziej różnych profesorków.
Po 10.04.2010 każdy 10-ty dzień każdego miesiąca rządzi się swoim własnym prawem, prawem 10.04.2010 ! Jasne ??? Pani Profesor ? Na tle powyższego pieprzenie różnych "gadających głów" o szabasach itd., niechby najbardziej naukowe, pozostaje tylko pieprzeniem !

...Wczoraj rozmawiałam z kimś znajomym o stanie wojennym w Polsce i opowiedział mi jak jechał przez Polskę 13 grudnia samochodem, jak w oknach domów na wsiach, w miasteczkach i miastach przez które ,paliły się w oknach świece.

Czy ci, którzy je wtedy palili, wszyscy byli wyznania mojżeszowego ??? Czy może gest ten wypływał z potrzeby serca, był wyrazem solidarności, modlitwą do Boga za dusze przyszłych ofiar ?
A może to były... wici ??

Czy starodawne polskie wici mają związek z obyczajami żydowskimi ??

Pani Włodzimiero !
A z resztą...

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342403

10-tego każdego miesiąca po 10 kwietnia 2010 mam w DUPIE Konecznego, tym bardziej Jędrzeja Giertycha, a jeszcze bardziej różnych profesorków.
Po 10.04.2010 każdy 10-ty dzień każdego miesiąca rządzi się swoim własnym prawem, prawem 10.04.2010 ! Jasne ???

I za to Cię najbardziej lubię, Contesso.
Szacun!

A 13 grudnia przez kilka kolejnych lat w moim oknie płonęła świeczka. I niechby wtedy ktoś spróbował...

Pozdrawiam ciepło

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342408

Serdecznie dziękuję za Twój komentarz.
Contesso i Ty Droga Ellenai, jakoś rażniej na sercu będąc
z Wami.
- Ten Kraj nie zginie, jeśli ma takie Białogłowy.
pozdrawiam
Marek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342416

Dziękuję !
Wiem, że nie powinnam tak ale nie zdzierżyłam.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342474

U sąsiada obok też.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342355

gość z drogi

podoba mi sie TO :)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#342387

U mnie też jak sąsiedzi "tubylcy" widzą, że w moim oknie płonie świeca to zapalają u siebie i nie pytają o powód.

Tak im zostało po Janie Pawle II gdy dowiedzieli się ode mnie, że w milionach polskich okien płonęły świece w Jego ostatnich ziemskich chwilach.

Palą również każdego 10-tego dnia miesiąca. Znajomi "tubylcy" w innych punktach miasta również. I nikt nie pyta, po prostu zapala.

Nikomu normalnemu do głowy nie przyjdzie szabas itd.
A jak wypadnie Wszystkich Swiętych w sobotę i ktoś kto nie może być na grobach swych bliskich zapali świecę w oknie to łamie szabas ??

A przepraszam, Polska to Polska czy już kolonia ?
Wkurzyła mnie ta... profesora !

Amelio - pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342413

BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ!!!!!!
A ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA NIECHAJ IM ŚWIECI!!!!!
NA WIEKI WIEKÓW. AMEN

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342447

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342475

 contesso za artykul, jak zwykle madry i patriotyczny. Niektorym przeszkadza wszysko co przypomina o zamachu nad Smolenskiem, nawet swiatelko. Nie tak dawno temu Polacy zapalali swiatelka w oknach w rocznice wypowiedzenia im wojny przez sowieckiego generala o polskim nazwisku.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#342449

Za chwilę i płonące w kościołach świece będą przeszkadzać.
Aż szkoda słów.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342476

Piękny tekst !!

A światełka płoną. I nigdy nie zgasną !!

 

Pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

<p>Bechis</p>

#342456

Pozdrowienia.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342477

Pozdrawiam Cię

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342462

Wiem, że Ty zawsze. Nawet gdy Cię nie ma na Niepoprawnych.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342478

Contessa, uff, spokojnie, trzymajmy się tematu, skąd ta napastliwość? Nikomu nic nie sugerowałam, prosiłam o przemyślenie, bo może jednak jest coś "na rzeczy"? Tak krótki tekst, a nie został zrozumiany. Gdyby ktoś z Państwa zapoznał się z polecanymi książkami Jędrzeja Giertycha (który, po wyczynach wnuka, zapewne przekręca się w grobie), Feliksa Konecznego, a i Jima Marrsa "Oni rządzą światem" (tam są dopiero "kwiatki"), podejrzewam, że dyskusji w takim tonie by nie było, co najwyżej wymiana myśli. Uczczenie pamięci osób, które zginęły w zamachu smoleńskim, obchodzimy idąc na mszę św., przemarsz przez miasto z transparentami i sztandarami pod Pomnik Katyński, gdzie ułożony jest ze zniczy duży krzyż, przemówienia, różaniec, niekiedy występy artystyczne. Podobnie obchodzimy rocznice pod Pomnikiem Powstania, Pomnikiem Armii Krajowej, Marszu Niepodległości 11 Listopada itp., i to są okazje do policzenia się. Policzyć się należy podczas działania, bo to wymaga wysiłku i, niekiedy, odwagi. Czy ktoś zwrócił uwagę, że zwyczaj zapalonej świeczki w oknie celebrują osoby z Pałacu Namiestnikowskiego? Proszę pomyśleć, to nie boli.
Nie rozumiem Tł, co ma tutaj do rzeczy zapalona gromnica? Zapalona gromnica w oknie podczas burzy, to nie okazja "dla upamiętnienia", a o tym teraz mówimy.
Sarkazm Proxenii, podjęty przez Contessę, nie na miejscu, i to bardzo. Ciekawe pytanie Contessy "Polska to Polska, czy już kolonia?". No właśnie, proszę sobie odpowiedzieć. Muszę zmartwić Contessę, nie jestem profesorem, ani prezydenckim ani etatowym.
Contesso, nie chcąc zakłócać Pani spokoju, zobowiązuję się, że nie będę zaglądała na Pani stronę, proszę o mnie zapomnieć. Pozdrawiam, miłego dnia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342714

       @Włodzimiera - zdanie "proszę pomyśleć, to nie boli"  jest nietaktowne. Owszem, czasem boli. Jeśli ktoś czuje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#342716

nie każdy ma możliwość przyłączenia się do uroczystości bo....?
I tu jest mnóstwo powodów jak np. trudność z poruszaniem się, nieobecność w Polsce - że wymienię te najprostsze - a mimo to chciałby w nich jakoś uczestniczyć, zjednoczyć się z tymi, którzy w nich biorą udział.
Dla takich osób alternatywą może być m.in.światełko. No ale... alternatywę mieć - to wymaga myślenia.

Czy myślenie boli ? Myślę, że nie - wystarczy czuć, jak pisze Markowa. I chcieć myśleć. Nie tylko o sobie.
To lepsze od powoływania się na autorytety lub antyautorytety. Tym bardziej, że one nie są od myślenia za innych i często są daleko od naszych ludzkich, wewnętrznych potrzeb.

Ponad 2 i pół roku palę światełko, nikt go nie kwestionował, nie doszukiwał się cielaka pod wołem. Tto taki "tubylczy" u mnie odpowiednik szukania dziury w całym...
Wiem, że zapalają je osoby, które nigdy tu, pod notką się nie wpisywały.
Nigdy nie pisałam o tym, ale palę je również za tych, którym przekonania nie pozwalają przyłączyć się do miesięcznic smoleńskich.
Taki symboliczny akt zadośćuczynienia...

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#342756