Rosną ceny energii elektrycznej

Obrazek użytkownika Janusz 40
Gospodarka

Najlepsza metoda na galopujące ceny energii elektrycznej to ultimatum w stosunku do Unii. Wypowiadamy udział w unijnej polityce ochrony środowiska, która polega na tym, że elektrownie węglowe muszą kupować pozwolenia na emisję CO2 (podstawowa przyczyna wzrostu ceny energii elektrycznej w Polsce), a ci co emitują o wiele więcej CO2 poprzez spalanie gazu i benzyn - "mają też kupować owe pozwolenia", ale jak dotąd jest to ogólnie mówiąc  - w zamierzeniach. Tym sposobem np. Francja płaci (kupuje te "pozwolenia...") w całkiem znikomej ilości, podczas kiedy emituje CO2 prawie 150 % tego, co Polska. Tak nawiasem mówiąc, to premier D. Tusk podpisał w końcu 2008 r. Pakiet ENERGETYCZNO-klimatyczny w myśl którego po derogacjach - począwszy od 2019 r. instalacje przemysłowe (głównie - elektrownie węglowe) będą musiały owe pozwolenia kupować. D. Tusk uzyskał cenne klepnięcie w plecy w wykonaniu ówczesnego "prezydenta" Europy N. Sarkozy'ego, który potem zacierał ręce i "wygadał się", że ten pakiet, to największe zwycięstwo "starej Unii" nad jej nowo przyjętymi członkami.

Cały ten europejski system handlu pozwoleniami na emisję (ETS) jest właśnie pomyślany tak, by doprowadzić ceny energii elektrycznej w Polsce do stanu, który przekreśli naszą konkurencyjność gospodarczą (wszyscy producenci, czy usługodawcy "żywią się " prądem).

Wielokrotnie prościej i stukrotnie sprawiedliwiej byłoby obciążyć obowiązkiem kupowania inkryminowanych pozwoleń na emisję CO2 - poszczególne państwa - nawet Eurostat podawał wielkość tej emisji w poszczególnych państwach; zresztą można ją wyliczyć znając zużycie paliw kopalnych. Wystarczyłoby kilku statystyków by na bieżąco to wyliczać. W tej chwili przy unijnym ETS pracują rzesze brukselskich urzędników, a dokumentacja prawnicza, to już dziesiątki tomów zarządzeń , uzgodnień i regulaminów. Wszystko po to by bogate państwa unijne nie musiały płacić za emisję CO2 powstałą przy spalaniu benzyn i gazu...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

uwzględniono wpływ klimatu na limity CO w poszczególnych krajach. Patrząc choćby na prognozy pogody widać, że temperatury w Polsce są o kilka stopni niższe niż w Niemczech (nie wspominając już o krajach położonych bardziej na południe). Musi to wpływać na większe zużycie energii podczas sezonu grzewczego.

Vote up!
2
Vote down!
-4

Leopold

#1632940

Czy ktos z Was slyszal o domach pasywnych? Niestety mikra wiedza jest w tym temacie.

Jak czlowiekowi jest zimno to co robi? Ubiera sweter, albo dwa i zaden mroz mu nie jest mu

straszny. To samo mozna zrobic z domem i z mieszkaniem. Najprostsza metoda "ubrania"

mieszkania jest wewnetrzne ocieplenie scian zewnetrznych warstwa welny mineralnej

oraz przymocowanie na drewnianych wspornikach plyt suchego tynku na to ocieplenie.

Do tego wszystkiego potrzebne sa szczelne drzwi i okna najlepiej okina plastikowe z potrojnymi

szybami. Gdyby wszyscy w Polsce zaczeli tak ocieplac swoje mieszkania i domy, wkrotce

rachunki za prad by spadly kilkakrotnie. Niestety brak wiedzy i niewiara w oplacalnosc

pasywnosci powoduje powszechne biadolenie nic wiecej. Ten temat jest szczegolnie

wazny dla krajow w polskiej strefie klimatycznej. Ilu z Was ma takie rozwiazania?

Obawiam sie ze nikt. INwestycja zwraca sie w jednym roku.

Vote up!
8
Vote down!
-5

JanStefanski

#1632952

Dziekuje za zainteresowanie technologia. Prosze podac email, opisze Pani wszystko w szczegolach. Technologia ktora zalecam rozni sie od tego co oferuja na pokazanej przez

Pania stronie. Wedlug opisanej przeze mnie technologii jest tanio i mozna to zrobic samemu, albo zatrudnic kogos kto nie musi byc fachowcem. Metoda jest prosta i co najwazniejsze absolutnie czysta.  Tym co minusy wstawili zycze powodzenia w placeniu wysokich rachunkow za ogrzewanie.

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
-3

JanStefanski

#1632970

Wystarczy że w tym roku będzie ostra zima - i cały ten unijny energetyczny i zielony ład runie jak domek z kart. Kto na tym zarobi? Oczywiście Putin - Niemcy już wzięte do niewoli. Polska niewiele straci w cenach energii - opieramy się na węglu.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1633112