Czy synalek z wirtualnej rzeczywistości?

Obrazek użytkownika Janusz 40
Kraj

"Obaj z ojcem wiedzieliśmy, ze to była lipa". "Nie martw się synu - komisji śledczej w sprawie Amber Gold nie będzie".

To niektóre zdania z zeznania świadka M. Tuska w sprawie owej afery. Były też inne interesujące - np. fakt, że wszystkie faktury wystawione przez niego firmie (parabankowi) Amber Gold były zapłacone - nawet po jej upadku.

Rzeczywiście - premier D. Tusk powiedział, że wierzy synowi i zrobił wszystko by za jego rządów komisji nie było. Głosowała przeciw powołaniu komisji cała PO i PSL; dyscyplina głosowania była największa z możliwych - ściągnięto wszystkich chorych. Podporządkował się też J. Gowin (i to jest jedyna moja pretensja do tego nadzwyczaj pozytywnego polityka).

Moja najważniejsza refleksja po wysłuchaniu dużej części przesłuchania świadka M. Tuska nie dotyczy ściśle biorąc spraw merytorycznych - w tej mierze całkowicie oddaję pole sejmowej komisji śledczej. Dla mnie szokującą sprawą był JĘZYK, jakim posługiwał się młody Tusk oraz jego przekonanie o swoich kompetencjach w branży pasażerskich przewozów lotniczych. Otóż, fakt - że język jakim posługiwał się M. Tusk ma dość daleki związek z poprawną polszczyzną - ma pewne uzasadnienie zważywszy na okoliczność bycia świadkiem w nie najbardziej chlubnej dla niego sprawie. Oczywiście to okoliczność stresująca. Tyle tylko, że przez większość czasu przesłuchania świadek wcale nie wydawał się zestresowany - całkiem przeciwnie - odnosiło się wrażenie, że nawet popisuje się swoja znajomością branży, chwilowo nawet wypowiadał się jak znawca do laików.

Istotne jest jeszcze coś innego - mianowicie - odpowiedzi M. Tuska były dość obszerne, ale wypowiadane w jakimś slangu ludzi szybkich interesów, stosował jakieś (nabyte oczywiście) skróty myślowe połączone z bogatą gestykulacja i mimiką, z absolutnym deficytem poprawnej dykcji. Szybko, skrótowo - przecież rozumiesz tak? Słowo "Tak" było najczęściej używanym słowem. Z treści wypowiedzi wynikało, że był kompetentnym fachowcem, którego każdy wysłuchiwał i liczył sie z jego zdaniem. Nie był w stanie pojąć, że wynikało to z jego nazwiska. Wracając do formy wypowiedzi, którą można nazwać niechlujną - nie ze względu na brak w niej wymaganej uprzejmości czy poszanowania członków komisji - nie; tutaj nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Owa niechlujność, czy niestaranność wynikała właśnie z tego, że w tych środowiskach interesów, czy kręconych mniej lub bardziej przyzwoitych lodów - tak się właśnie rozmawia. Tak się rozmawiało w sławetnej kawiarni (lokalu) "Sowa i Przyjaciele". Tam ludzie ze świecznika ufni, że nikt ich nie słyszy uprawiali w całej rozciągłości ten knajacki język. To ich rdzenny język, jego pogłos dał sie słyszeć dość nawet często u Tuska-seniora. Nie podejrzewając podsłuchu był gęsto okraszany tzw. "mocnym słowem". Doświadczeni politycy potrafili w oficjalnych wystąpieniach nawet wyrażać się w dobrej polszczyźnie. Tego młodemu Tuskowi brakło - nie potrafił, nie potrafił ukryć swojej prawdziwej twarzy. Jego zawodowe życie przebiegało w pewnej otoczce - jako syna premiera. Jego postrzeganie rzeczywistości uległo wykrzywieniu, choćby się zarzekał, że zawsze pracował na swój rachunek bez pomocy ojca. Ton jego niestarannych wypowiedzi połączony z pewnością - nieuzasadnioną stopniem rzeczywistych kompetencji zawodowych - daje podstawę do stwierdzenia, że żyje on nadal w świecie równoległym, właściwym dla synalków i córeczek właścicieli państw. Ściśle biorąc - właścicieli III RP...

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (17 głosów)

Komentarze

A gdzie moje komentarza ?

Cenzura :-)))))))

Vote up!
9
Vote down!
0
#1542734

... komentarze zniknęły. To wyjaśnimy.

Ale teraz... zamieść jeszcze raz te dwa memy, bo ja i Eva śmialiśmy się do łez.

Pozdrawiam,

Satyr

 

 

Vote up!
9
Vote down!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1542736

- Donald? Słuchaj, ten Michał to twój syn na pewno? Szczerość ma chyba po ma matce, bo nie po tobie...

Vote up!
11
Vote down!
0
#1542737

... pierwszy przedstawiał czereśniaków ojca i syna siedzących na polu, a na niebie samolot OLT Express. Synek mówił do ojca: "popatrz tatko, to teraz Tuski takie cóś robią z lipy" - cytuję z pamięci.  

Drugi zaś z tekstem Giertycha i Wassermann. Giertych prosił o uchylenie, a ona jemu: - uchylić to panu mogę, ale drzwi do stajni :-) 

 

Pozdrawiam,

Satyr

Vote up!
10
Vote down!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1542739

poszukam

Vote up!
5
Vote down!
0
#1542742

gdańskiego i reszty platformerskiej OLT-AmberGold swołoczy zręcznie skomponowany...

 

Pozdrawiam.

Vote up!
13
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1542747

Vote up!
8
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1542749

Vote up!
9
Vote down!
0
#1542740

To dalsza część złodziejskiej reprywatyzacji, rozpoczętej przez UD, UW, a dzisiaj PO, gdzie Donek uczestniczył.

Wtedy robił to Balcerowicz i Lewandowski, a stocznie zniszczone i próba zniszczenia Lotu, by weszła szwabska Lufthansa,  to Tusk.

Niszczyć wszystko co Polskie, co jest konkurencją dla Niemiec. A nagrodę od Niemców odebrał Tusk 

Bękart Wersalu Polska, nie ma prawa istnieć, Niemiecka opinia z 1918 roku, dalej aktualna.

Tak jak pakt Ribbentrop- Mołotow, też dalej aktualny.

Vote up!
12
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1542738

Vote up!
7
Vote down!
0
#1542743

Vote up!
2
Vote down!
0
#1542787

Wychodzi na to, że w zasadzie Michał "Lipa" Tusk się nie przepracowywał w tym OLT.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1542789

...należałoby mu raczej współczuć. Oczywiście sprawiedliwą karę powinien otrzymać ...ale nieodpowiedzialny ojciec i zapewne trudne dzieciństwo oraz brak wzorców wychowawczych stanowi okoliczność łagodzącą.

Vote up!
2
Vote down!
0

Verita

#1542791

Jest dorosły, teraz sam sobie może wyznaczać standardy. Żadnych okoliczności łagodzących.

Vote up!
0
Vote down!
0
#1542884