Niewytłumaczalna utrata kapitałów OFE

Obrazek użytkownika Janusz 40
Gospodarka

Jak donosi Dziennik - Gazeta Prawna:
"Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), które zarządzają otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE) zarobiły w 2011 roku 616 milionów złotych. Ale to wcale nie efekt wyjątkowych zysków funduszy. Bo te straciły straciły nieco ponad 11 miliardów złotych. Ani jeden OFE nie zamknął roku nad kreską."

Z tytułu zmniejszenia napływającej do OFE składki - PTE nie poniosły straty, gdyż automatycznie i proporcjonalne zmniejszyły sie ich zobowiązania. Jedynie nie osiągną większych konfitur, ale to co już mają, to jest horrendalnie dużo. W wyniku bessy na giełdzie w r. 2011 - OFE utraciło około 25 mld. zł. Stracili przyszli emeryci, tylko nie PTE, a ściśle ich zarządy i rady nadzorcze, one mają swoją prowizję (3,5 % od wpływających składek) i co bardziej istotne, ale niezauważalne - do 0,05 % od wartości netto zgromadzonych kapitałów MIESIĘCZNIE, czyli np. od 230 mld. zł. razy 0,05% = 115mln. miesięcznie; rocznie 1,38 mld. zł.
Ciekawa sprawa - spadek aktywów OFE na giełdzie był większy niż spadkowy indeks wszystkich notowanych na giełdzie spółek, a przecież tylko w 40 % OFE mogą uczestniczyć w grze giełdowej. Jeżeli uwzględnić jeszcze fakt, że większość aktywów OFE obligatoryjnie musi lokować w bezpiecznych papierach państwowych (przy średniej rentowności 5%), to dochodzimy do wniosku, że trzeba nadzwyczajnego talentu do bezmyślnego tracenia olbrzymich kapitałów. Żeby z posiadanych np. 250 mld. zł. kapitału uzyskać w wyniku 40 procentowego zaangażowania na giełdzie - 225 mld. Przy założeniu, że 60% jest ulokowanych w 5 procentowych obligacjach (150 mld. - daje 7, 5 mld. przyrostu kapitału) więc strata wynosiła 25 + 7,5 + 32,5 mld. zł.; 100 mld. zmalało do 67,5 mld. - zatem wytrawni gracze giełdowi skupieni w zarządach OFE uzyskali spadek kapitałów o 32,5 %. To niewyobrażalne; takiej bessy nie było nigdzie. Jedynym wytłumaczeniem jest celowa działalność, w wyniku której - utrata kapitałów była umiejętnie zamieniana na ogromne, nieprawdopodobne w obiektywnych kategoriach - zyski innych (zaprzyjaźnionych) podmiotów giełdowych.

ponadto:
http://sporozdziwien.salon24.pl/354093,przestanmy-udawac-ze-nie-wiemy-w-czym-rzecz

Brak głosów

Komentarze

to, moim zdaniem był/jest największy wał 3RP. FOZZ to przy tym pikuś. Zysk czy strata trzeba płacić. Cyrk. Zostaliśmy ograbieni w niespotykanej w naszej historii skali, na dodatek za własnym przyzwoleniem. What The Fu...k!!!?

Vote up!
0
Vote down!
0
#254292

Ważniejsze od tego jest ile kolesie z mafii partyjnych zarobili, a wygląda to za rok 2011 tak:

[quote]PTE żyją z opłat pobieranych od wpłacanych na OFE składek oraz z opłat za zarządzanie środkami zgromadzonymi w funduszach. Ten drugi rodzaj opłat w IV kwartale stanowił 66 proc. przychodów PTE. W IV kwartale od 2 mld zł wpłaconych składek PTE pobrały 70 mln zł opłat. Za zarządzanie policzyły sobie 245 mln zł. W sumie w IV kwartale zarobiły 132 mln zł. W III kwartale PTE zarobiły 155 mln zł.[/quote]

To co się dzieje w Polsce w przedmiocie ustaw emerytalnych, to jest nic innego jak wyrafinowane i cyniczne okradanie przyszłego polskiego emeryta w świetle jupiterów i pod strażą i przymusem państwowych i partyjnych biurw.
Pobierają stałą opłatę niezależną od wyników finansowych, gdy powinni pobierać z zysków - nie ma zysków nie ma opłaty.
Lokują dużą część w obligacjach państwowych, które wypuszcza rząd, bo pieniądze poszły między innymi do OFE, a to jest już podwójne skubanie budżetu państwa - BEZSENS.
Działalność OFE powinna być natychmiast zlikwidowana, bo nie ma czegoś tak irracjonalnego w żadnym z państw UE, a i w całej Europie.

Obibok na własny koszt

======================================================

Nunquam sapiens irascitur.

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#254319

czemus biedny, boś głupi - czemuś głupi boś biedny - umysłowo przede wszystkim

Vote up!
0
Vote down!
0
#254329

że OFE powinny być zlikwidowane ale ci, którzy je okradają powinni świat oglądać zza krat. To im się należy jak amen w pacierzu.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#254499

Witam

Dobry tekst. Gratuluję.

Nie wiem ile trzeba jeszcze wyliczeń i wyłożenia "kawy na ławę" aby głosujacy na PO zrozumieli, że najbardziej okradani są oni właśnie (młodzi, wykształceni z wielkich miast i zarabiajacy przynajmniej srednią krajową)...

Niestety myslą tylko krótkookresowo i weekendowo oraz grillowo... łot taki ci to leming...

Pozdrawiam

P.S.

A jak wygląda Fundusz Rezerw Demograficznych i finansowanie ZUS?

krzysztofjaw

Vote up!
0
Vote down!
0

krzysztofjaw

#254330

Witam

Ostatnio doszedłem do wniosku, ze nieraz dobrze jest powtórnie przypominać niektóre własne teksty, które nie tracą na aktualności a mogą w pewnych okolicznościach być nawet bardziej przydatne informacyjnie niż w okresie ich pierwotnego opublikowania. Odnosząc się wtedy do tekstu źródłowego przypominam go ponownie w całości lub dokonuję uaktualniających drobnych zmian. Sądzę, że Pana tekst "Przestańmy udawać, że nie wiemy w czym rzecz" warto byłoby przypomnieć w całości pod tym postem... naprawdę jest wartościowy i raczej przeszedł bez echa...

Pozdrawiam
krzysztofjaw

Vote up!
0
Vote down!
0

krzysztofjaw

#254442

Cos tu nie tak! Zaczynamy ganiać własny ogon.

Nie chciałbym zostać odebrany jako adwokat diabla ale muszę powiedzieć ze w listopadzie 2010 ktoś był za likwidacja OFE i tylko na tym portalu wylaliśmy na niego mnóstwo "emocji".

Ten temat jak sadze jest bardziej skomplikowany i wymaga głębszej analizy bo w przeciwnym razie zapętlimy się a przeciętny czytający zapyta się O CO TU CHODZI!
Likwidują OFE: źle, istnienie OFE tez złe.
Boże zatrzymaj świat ja wysiadam!

Sorki ale daje tylko 1pkt.

P.S zapamiętam ten wpis na pewno przez długi okres bo pierwszy raz dałem 1pkt.

Bez urazy.

Punkty to nie wszystko!

Vote up!
0
Vote down!
0
#254390

Jeżeli OFE zarabia nie tytułem zysku w wyniku obracania składkami - z samego faktu posiadania i zarządzania nimi, wyłącznie tytułem prowizji to emeryt - właściciel składek nie ma żadnego wpływu na zgromadzone przez siebie środki. Więcej - takie przepisy to jawna korupcja i synekura. Ponadto, jeżeli składki ZUS nie odpowiadają w żaden sposób zgromadzonym środkom, a dodatkowo przepada składa wielu osób, które nie dożywają emerytur (takie narzucono zapisy w umowie z ZUS - kto ją widział?) to mamy nie umowę emerytalna lecz haracz!

Vote up!
0
Vote down!
0

Chrust

#254374

Zgodnie z podpowiedzią wklejam swój tekst opublikowany w październiku ub. roku, który może szerzej zaprezentuje mój punkt widzenia na OFE:

13.10.2011 23:1118
opublikowana w: A elita !
Przestańmy udawać, że nie wiemy w czym rzecz

Stan aktywów zgromadzonych w OFE wynosi obecnie nieco ponad 225 mld.zł.; było już ok. 250 mld.zł., ale bessa na giełdzie spowodowała ubytek tych środków. W dłuższym okresie czasu - kapitały jednak rosną (zgodnie z założeniami kapitałowego systemu emerytalnego). Pamiętamy, że w tym roku miała miejsce korekta współczynnika składki emerytalnej rozdzielającego ją na ZUS i OFE; zamiast 12,22% do ZUS i 7,3 % do OFE - od maja do OFE trafia 2,3 % podstawy naliczania, reszta tzn. 12,22 % + 5 % podstawy - do ZUS. Dzięki temu - już w tym roku ZUS nie będzie musiał wpłacic do OFE ok 9 mld. zł. (pozwoliło to Rostowskiemu zamknąc budżet).

Pojawia się pytanie - dlaczego twórcy korekty ustawy o OFE poprzestali na tym 5 procentowym przesunięciu składki z OFE do ZUS, dlaczego nie poszli na całość i nie zlikwidowali OFE całkowicie; oczywiście, te pozostawione 2,3 % składki w OFE, to przykrywka zgromadzonych aktywów i kontynuacji systemu kapitałowego. Przyrost kapitałow w OFE w wyniku możliwości gry rynkowej (częscią kapitału) jest dość niepewny i prawie w całkowitym stopniu jest konsumowany przez należną prowizję i koszty zarzadzania OF przez PTE (Powszechne Towarzystwa Emerytalne). Część kapitałow, za które OFE kupuje obligacje skarbu państwa, to jałowe przelewanie pieniędzy generujące straty w wyniku kosztów technicznych. Roczne przyrosty kapitałów OFE wynikające z uczestniczenia w grze giełdowej są średnio biorąc niższe od rentowności naszych obligacji, których rentowność to ok 4,5 % (w zależności od terminu wykupu).

Nasz publiczny dług to ok 800 mld. zł. i nieustannie rośnie (w każdym momencie można popatrzeć na zegar Balcerowicza); jego koszty obsługi, to ok 40 mld. zł. rocznie. Gdyby reforma emerytalna całkowicie zlikwidowała OFE - wówczas można by np. w krótkim czasie zmniejszyc zadłużenie do ok 575 mld. zl. i proporcjonalnie licząc - koszty jego obslugi o ok. 11 mld. zł.rocznie. Ponadto, z budżetu do OFE (za pośrednictwem ZUS) - nie trzeba byłoby przelewać ok. 25 mld. zł. rocznie. Daje to ok 36 mld. zł. oszczędnmości budżetowych, a przecież wiadomo, że ZUS na bieżące wypłaty jest już wspomagany funduszem rezerwy demograficznej i bankowymi pożyczkami, co jest nierozsądne, zważywszy na konieczność opłacania dodatkowych odsetek.

Bogate zachodnie państwa opierają swoje systemy emerytalne na zasadzie partycypacyjnej, niektóre nawet nie prowadzą rachunku zobowiazań emerytalnych; składki zasilają budżet i z budżetu wypłacane są emerytury. OFE pojawiły się w państwach naszego regionu, ale już premier Orban zlikwidował na Wegrzech OFE. Gdybyśmy mieli w Polsce stan braku długu państwowego i nadmiar kapitałów - wówczas kapitałowy system emerytalny miałby sens. W tej chwili likwidacja OFE, to oszczędność ok. 36 mld. zł. rocznie. Tej wielkości roczne oszczędności budżetowe, to możliwość zmniejszenia podatków, to większe zarobki, to w konsekwencji wyższe emerytury.

Co w takim razie przemawia przeciw? Są dwa powody:
Po pierwsze, to przeswiadczenie płacących składki przyszłych emerytów, że pieniądze zgromadzone w OFE, to są rzeczywiście ich pieniądze i jeżeli dostaną na koniec roku wydruk, na którym jest kwota - równoważność dobrego samochodu - to się czują posiadaczami; nic bardziej mylnego - posiadacz, który nie może tych pieniędzy wybrać. Tymi pieniędzmi obraca jakaś grupa kapitałowa, która doskonale na nich żeruje bez względu na to, czy wartość zgromadzonych aktywów spada.
Po drugie - to najważniejsza przyczyna utrzymywania OFE. Otóż przy wpłacaniu składki do OFE pobierana jest prowizja w wysokośći - poczatkowo 7 %, obecnie 3,5 % (chociaż niektóre źródła podają że w dalszym ciągu prowizja sięga 6 % płaconej składki - jednorazowo) . Przyjmując średnio 4,5 % x 25 mld. zł. daje to 1mld.125mln. rocznie. Ponadto PTE za zarządzanie OFE odpisują sobie z aktywów do 0,05% miesięcznie (jest w ustawie przewidziana malejaca drabinka tego wskaźnika - wraz ze wzrostem kapitału zgromadzonego przez poszczególne OFE). Przyjmując średnio 0,04 % x 225 mld. zł. daje to 90 mln. miesięcznie; 1 mld. 80 mln. zł. rocznie. Te właśnie konfitury, te 2,2 mld. zł., to praprzyczyna powstania i pozostawienia OFE. Nie liczy się 36 mld. dla państwa, liczą się 2,2 mld. zł. dla nas.

Nas - czyli PTE prowadzacych OFE - ścisle biorąc dla ich rad nadzorczych. Oczywiście - są koszty; przedstawiałem wielokrotnie obliczenia porównując koszt prowadzenia konta w banku (średnio 10 zł. miesięcznie) z kosztem prowadzenia indywidualnego konta w OFE ; przy założeniu miesięcznej składki w wys.400 zł. przez okres 40 lat - daje to średni miesięczny koszt prowadzenia konta 38,48 zł. A jak się mają do tego rzeczywiste koszty, kiedy program komputerowy przez 40 lat wykonuje jedną operację? A na co jeszcze przeznacza się ten miliard sciagnięty tytułem prowizji?
Zasadnicze pytanie - kto zasiada w owych radach nadzorczych, lub w bankach i grupach kapitałowych prowadzacych OFE - odpowiedź brzmi: Prawie 100 % tych ekspertów finansowych, doradców rzadowych i "niezależnych" (jeden z autorów korekty ustawy emerytalnej był nawet w dwóch radach nadzorczych PTE) którzy najpierw doradzali na szczeblu rządowym, później spotkali się in gremio u prezydenta i "pochylali" się z troską nad losem przyszłych emerytów. Zaprezentowany spektakl z rozpisanymi głosami, to w gruncie rzeczy narada wilków obradujących nad szcześciem owieczek.

Pozdrawiam serdecznie komentatorów

Vote up!
0
Vote down!
0

Janusz40

#254441