KRESOWE UROCZYSTOŚCI [6]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Lublin - 74 rocznica ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach.

W Lublinie po raz pierwszy w historii naszego miasta władze województwa lubelskiego oraz miasta Lublin upamiętnili pomordowanych Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich. Uroczystości odbyły się we wtorek 11 lipca 2017 r. na Skwerze Ofiar Wołynia u zbiegu ulic Raabego i Głębokiej gdzie przy Krzyżu Wołyńskim została wystawiona żołnierska warta honorowa z Batalionu Dowództwa Wielonarodowej Brygady w Lublinie.

W lubelskich uroczystościach 74 rocznicy rzezi wołyńskiej i ustanowionego w ub. roku przez Sejm Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej wzięły udział następujące delegacje: Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego z Wojewodą Lubelskim, Urzędu Miasta Lublin z wiceprezydentem Miasta Lublin, Radnych Miasta Lublin, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego z pełnomocnikiem Marszałka Województwa, Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, Związku Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego 1939 – 1989 w Lublinie, Fundacji Niepodległości w Lublinie, Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie, 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lublinie, NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni, Lubelskiego Hufca OHP ze sztandarem, Stowarzyszenia Młodzieży Wszechpolskiej Okręgu Lubelskiego z Prezesem, Stowarzyszenia Koliber Oddział Lublin z Prezesem, żywi świadkowie ludobójstwa wołyńskiego Pani Daniela Kubiczek i Pan Stefan Wiechnik oraz Kresowianie i mieszkańcy Lublina.

Rozpoczynając uroczystość w krótkich słowach opisałem grozę jakiej doświadczyli Polacy 74 lat temu na Wołyniu, kiedy płonęły zabudowania w ok stu miejscowościach. Niemowlęta i dzieci nabijano na widły, rozbijano ich głowy o ściany, wrzucano do płonących zabudowań, kiedy kobiety i starcy ginęli od uderzeń siekierami, gdzie ze wszystkich stron dochodziły głosy konających wołających o śmierć. Księża i wierni ginęli w kościołach w czasie sprawowania mszy świętej, tak wyglądał dzień 11 lipca 1943 na Wołyniu.

Następnie w/w delegacje pod Krzyżem Wołyńskim w hołdzie pomordowanym Polakom złożyły wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze pamięci przy rytmach żołnierskiego werbla. Odegrana na trąbce pieśń nawiązująca do zadumy nad dzisiejszym Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów zakończyła uroczystość.

Zdzisław Koguciuk

 

Czytaj również:

]]>http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/lublin-rocznica-rzezi-w...]]>

]]>https://lublin.tvp.pl/33179916/11-lipca-2017-g-1830]]>

]]>http://lublin.tvp.pl/33179072/11-lipca-2017]]>

]]>http://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/74-rocznica-rzezi-wo%C5%82y%C5%8...]]>

 

P.S

Otrzymałem w środę 12 lipca e-maila tej treści: „Zwracam się z prośbą o zapoznanie z powyższym Kresowian oraz publikacje na możliwych stronach internetowych. Z poważaniem Zdzisław Koguciuk” Co też z przyjemnością czynię. Podkreślenia w tekście pochodzą od autora bloga S. T. Roch

 

Zdzisław Koguciuk

20-560 Lublin

tel. 698967884

E-mail: zdzislawko@poczta.onet.pl

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)

Komentarze

Jak sie sami nie upomnimy, nikt o nas nie bedzie pamietal.

W Ameryce i Europie Zachodniej probuje sie od lat relatywizowac wine Niemcow za tragedie i okropnosci  II wojny Swiatowej, a o naszym nieszczesciu narodowym malo kto donosi.  I nie chodzi tu tylko  o nieszczescie rozerwanego, napadnietego panstwa . Przemilczane sa przede wszystkim nasze tragedie narodowe jak  Wolyn,Katyn, Kuropaty i im podobne.

Tylko my sami - my Polacy musimy pamietac o naszej tragicznej , ale tez chwalebnej historii, i o niej przypominac. I za to  skladam wielkie dzieki na rece organizatorow i naturalnie panskie.

Vote up!
4
Vote down!
0

Gosia

#1544569

Witam Cię Mary! Wielkie dzięki za czas i miłość dla Męczenników Wołynia i Kresów oraz dla Kresowian. Ocean męczeńskiej krwi przelali Polacy w tym ta b. krwawym XX wieku. A jednak ojczyzna nasza przetrwała i choć mocno osłabiona, wyszła zwycięsko z tego trudnego czasu. Zwyciężyliśym, bo była żywa wiara w naszym narodzie, bo całe pokolenia Polaków zotały ukształtowane na wspaniałej dewizie: "Módl się i pracuj, a Bóg da Ci Niebo". Ludzie w to wierzyli i tak żyli i zwyciężyli. Obyśmy my teraz okazali się godni Ich wielkiej ofiary i ponadczasowego świadectwa. Pamięć i nadzieja! Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1544655

Dziękuję Sławek za piękną relację z uroczystości w Lublinie. Cieszy mnie, że prawda o tym niespotykanym w cywilizowanej Europie (wyjątkiem jest ludobójstwo w Wandei, której bestialskie metody mordu stosowali bandyci z tzw. UPA i OUN!) ludobójstwie Polaków tylko za to, że byli Polakami, dociera do coraz większej liczby naszych rodaków. Musimy o tym pisać, aby pamięć o pomordowanych nie zaginęła, aby w Narodowym Dniu Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP modlić się w intencji ofiar i zapalić IM znicze pamięci.

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, a pamięć o nich niech trwa po wieczne czasy. Amen.

Vote up!
1
Vote down!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1544674