Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Rezolucja w sprawie wolności słowa w Niemczech

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Idee

Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbył się 18-19 listopada w Kazimierzu Dolnym. Wybrano między innymi prezesa SDP i członków: Zarządu Głównego, Głównej komisji Rewizyjnej, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Komisji Interwencyjnej oraz Rzecznika Dyscyplinarnego.

Red. Krzysztof Skowroński został wybrany na trzecią, trzyletnią kadencję prezesa SDP. Wybrano również Zarząd Główny SDP w którego skład weszli: Witold Gadowski, Jolanta Hajdasz, Mariusz Pilis, Ireneusz Bruski, Jadwiga Chmielowska, Piotr Legutko, Stefan Truszczyński, Tadeusz Woźniak, Maria Gietz, Marek Palczewski, Aleksandra Rybińska.

Nie zabrakło sporów i dużych emocji, co zaowocowało konstruktywną pracą podczas zjazdu. Wielu, w tym piszący te słowa, pracowało nad tym, aby Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w osobach wybranych prezentowało spektrum poglądów. 

Dwa dni to zdecydowanie za mało, aby obszernie omówić wszystkie sprawy, jak np. dokładnie ustalić główne kierunki działania Stowarzyszenia, omówić zasygnalizowane problemy dziennikarzy w Polsce i spróbować im zaradzić.

Pojawiły się głosy, aby SDP (najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce), liczące ponad 2700 członków, było bardziej widoczne daleko od dużych miast. Podam przykład: w województwie Opolskim do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich należy zaledwie 5 osób. Media lokalne są tu w opłakanym stanie, a obraz niezależności dziennikarskiej nadaje się do dobrego kabaretu... Na Opolszczyźnie czas zatrzymał się w latach 80-tych. 

Dziękuję Oddziałowi Śląskiemu SDP, ze szczególnym uwzględnieniem Pani Jadwigi Chmielowskiej, za zaufanie i pomoc w uzyskaniu roli delegata podczas lipcowego zjazdu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Katowicach.

Pozdrawiam Krakowski Oddział SDP (Elżbieta Barowa, Ks. prof. Michał Drożdż, Krzysztof Gbura, Dawid Kaczmarczyk, Miłosz Kluba, Barbara Pajchert, Janusz Rząca, Danuta Węgiel i Witold Gadowski) - niesamowitą ekipę ludzi, których miałem zaszczyt poznać i wymienić ciekawe opinie na temat o pracy dziennikarskiej.

Zwraca uwagę świetną współpraca pomiędzy Oddziałem Krakowskim a Śląskim, dzięki czemu wspólnymi siłami udało się umieścić kilku kandydatów w organach Stowarzyszenia.

Trudno wymienić wszystkie osoby, które gościły w Kazimierzu: Mariusz Pilis, Ewa Urbańska, Teresa Królikowska-Avis, Wiktor Świetlik, Andrzej Stawiarski, Marcin Wolski, Jolanta Hajdasz, Krystyna Mokrosińska i wiele, wiele innych znamienitych postaci.

Warto nadmienić, że SDP w osobach Jolanty Hajdasz i Aleksandra Wierzejskiego ustosunkowało się do rezolucji Związku Dziennikarzy Niemieckich  w sprawie naruszania wolności słowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w tym w Polsce. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oceniło, że sytuacja jest zakłamywana. 

Osobiście wolę upowszechniać informację, że SDP chce pomóc dziennikarzom niemieckim w kwestii wolności słowa. Czy to dobrze, oceńcie Państwo sami: link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=EsD0Dxj9Vqw

Krzysztof Skowroński ponownie prezesem SDP: https://www.youtube.com/watch?v=IhcaLaPN-tM  

Romuald Kałwa

superklaster@wp.pl

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:5)