Rosja - ekosystem kłamstwa

Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Rosja kłamała, kłamie i będzie kłamać. Carska, bolszewicka, putinowska. Bez różnicy. Na przełomie XIX i XX wieku Zagranicznaja Agientura Ochrany, czyli mieszcząca się w Paryżu (tak, tak!) główna centrala carskiego wywiadu kupowała francuskie gazety, korumpowała żurnalistów i zakładała patriotyczne stowarzyszenia, aby prezentować ulukrowany obraz carskiej rodziny i życia społecznego w Rosji. Agentura Zagraniczna miała na francuskim rynku prasowym swoistego konkurenta w osobie Artura Raffałowicza, paryskiego delegata rosyjskiego ministerstwa finansów, który miał w kieszeni wszystkie liczące się gazety francuskie, z wyjątkiem lewicowej L’Humanite i tak skutecznie okłamał francuskich finansistów, że do wybuchu I wojny światowej ulokowali w Rosji niemal trzy razy więcej inwestycji niż we francuskich koloniach i terytoriach zamorskich.  

Najważniejszym narzędziem manipulacyjnym Rosji bolszewickiej był Komintern określany przez popularnego historyka służb specjalnych Wiktora Suworowa jako organizacja „sprzedajnych łajdaków i wyrzutków, gotowych na rozkaz Kremla walczyć wbrew interesom własnych krajów i narodów”. Komintern otumaniał sympatyków lewicy, że komunistyczna Rosja to „wspaniały eksperyment”, kraj robotników i chłopów a nie aparatu partyjnego i NKWD zaś wszelka krytyka to „podłe knowania”. Komintern był skuteczny. W straszliwych latach „rozkułaczania” i wymuszonej kolektywizacji rolnictwa, kiedy na Ukrainie i Północnym Kaukazie ludzie tysiącami marli z głodu i dopuszczali się ludożerstwa, wybitni zachodni intelektualiści uważali takie wiadomości za kłamstwa burżuazyjnej prasy. Irlandzki dramaturg i myśliciel George Bernard Shaw, po powrocie z Rosji z przekonaniem zapewniał, że nie widział „ani jednej niedożywionej osoby”.  

Po II wojnie światowej i rozwiązaniu skompromitowanego w końcu Kominternu, kampanię kłamstw o miłującej pokój sowieckiej Rosji rozpisano na głosy tworząc całą sieć organizacji sterujących międzynarodową opinią publiczną. Z inspiracji Kremla już w 1945 roku powstała Światowa Federacja Związków Zawodowych, Światowa Federacja Młodzieży Demokratycznej oraz Międzynarodowa Demokratyczna Federacja Kobiet. Wkrótce dołączył to nich cały pęczek różnych organizacji „światowych” aż w 1950 roku w Warszawie, podczas II Światowego Kongresu Obrońców Pokoju utworzono Światową Radę Pokoju, organizację kontrolowaną politycznie i finansowo przez Kreml, która przetrwała Związek Sowiecki i obecnie ma swoją siedzibę w Atenach. 

Zgodnie z tradycją ciągnącą się od carskich czasów, kolejnymi organizacjami zbiorowego otumaniania i kampaniami kłamstw sterują rosyjskie służby wywiadu zagranicznego. W czasach KGB była to Służba A Pierwszego Zarządu Głównego. Jej eksperci planowali operacje, rozdzielali role i werbowali agenturę rozpowszechniającą kłamstwa za honorarium lub bezpłatnie z politycznego przekonania. Putinowska Rosja nic nie zmieniła i narzuca światu „ekosystem dezinformacji i propagandy”. Tak uważa amerykański departament stanu, który opracował raport o „pięciu filarach” rosyjskiego środowiska kłamstwa.

Każdy filar zbudowany jest z kanałów informacyjnych.  

Pierwszy filar jest oficjalny. Jest on w pełni jawny i przypisany do rosyjskiego państwa. Jego kanały informacyjne to:

 • rzecznicy prasowi Kremla, rządu oraz poszczególnych resortów i instytucji państwowych,
 • oficjalne portale i witryny oraz profile tych instytucji w mediach społecznościowych,
 • oświadczenia, publikacje i wypowiedzi najważniejszych urzędników państwowych i rządowych,
 • agencja prasowa TASS.  

Drugi filar jest również państwowy, ale już nie jest oficjalny. Tworzą go:

 • finansowane przez państwo media skierowane do odbiorców zagranicznych takie jak telewizja RT (Russia Today), sieć radiowa Sputnik, agencja prasowa RAI Novosti, 
 • finansowane z budżetu media skierowane do odbiorców krajowych - agencja RAI Novosti,  stacje telewizyjne Pierwyj Kanał i Rossija 24.
 • media zarejestrowane zagranicą, ale finansowane przez Moskwę, 
 • finansowane przez Rosję międzynarodowe instytucje społeczno-kulturalne. 

Trzeci filar stanowią podmioty „szarej” strefy czyli:

 • prorosyjskie organizacje i media o zasięgu globalnym,
 • prorosyjskie media, portale i organizacje o zasięgu grupy językowej (anglojęzyczne, francuskojęzyczne, itp.),
 • świadomi kolporterzy rosyjskich narracji,
 • nieświadomi kolporterzy rosyjskich narracji zwani popularnie „pożytecznymi idiotami”,
 • rozpowszechniające rosyjskie narracje zagraniczne ośrodki państwowe solidaryzujące się z Moskwą zwane „pudłami rezonansowymi”,

Czwarty filar jest niejawny i obejmuje:

 • infiltrację i sterowanie dyskursem publicznym wewnątrz państwa będącego celem rosyjskiej dezinformacji,
 • rozpisany na kampanie długotrwały udział w wewnętrznym dyskursie publicznym obliczony na poderwanie zaufania do instytucji państwowych,
 • nagłaśnianie i sterowanie wewnętrznymi protestami publicznymi i niepokojami społecznymi,

Piąty filar - ściśle tajny - oparty jest w dużej mierze na działaniach „technicznych” :

 • wykradaniu i rozpowszechnianiu informacji kompromitujących instytucje państwowe i polityków,
 • skrytym przejmowaniu witryn i portali,
 • tworzeniu sklonowanych witryn pozorujących autentyczne ,
 • fałszerstwach wizualnych, audio, wideo, foto, dokumentalnych, itp.,
 • zagłuszaniu, czyli zakłócaniu i paraliżowaniu, emisji sygnału oficjalnych źródeł informacyjnych lub obiektywnych mediów.  

Celem operacji prowadzonych przez rosyjskie służby w tworzonym przez nie „ekosystemie dezinformacji i propagandy” jest przejęcie kontroli nad świadomością i zachowaniami społeczeństw wyznaczonych przez Kreml do zdominowania i podporządkowania interesom Moskwy.  Koszty materiałowe i polityczne tradycyjnych wojen energetycznych stają się prohibicyjnie wysokie i wojny informacyjne jawią się przywódcom o imperialnych ambicjach znacznie tańszym rozwiązaniem, gdyż umiejętne ogłupianie kłamstwami może doprowadzić równie skutecznie, co militarna agresja do zniewolenia wytypowanego społeczeństwa. Jednakże pod warunkiem, że bombardowani ustawicznie kłamstwami ludzie poddadzą się, przestaną myśleć samodzielnie i zrezygnują z walki o wolność swojej świadomości. Dezinformację i kłamliwą propagandę można bowiem zwalczyć wiedzą i konsekwentnym demaskowaniem dezinformacji pojawiających się w publicznej przestrzeni informacyjnej. Mahatma Ghandi, przywódca skutecznej walki z imperialną potęgą,  zapewniał, że „prawda jest potężniejsza niż broń masowej zagłady”. 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:16)

Komentarze

- najlepszym lekarstwem na manipulacje. Dzięki autorowi za upowszechnianie tej wiedzy.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#1648813

Dobry artykuł, nic dodać nic ująć. Ale do której grupy zaliczyć tego sprzedawczyka Schrödera? 

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1648814

On nie jest sprzedawczykiem. On tylko zarabia "przy okazji". Schrödera należy zaliczyć do zdrowego rdzenia niemieckiej polityki, a nawet geopolityki. Do tych ludzi, którzy od dziesiątków lat dzierżą realną władzę i kształtują politykę Berlina. Tylko o półkę niżej niż obecny ambasador Niemiec w Warszawie, który należy do rodu, który od pokoleń kształtuje wschodnią politykę narodu niemieckiego. Bez względu, czy Zakonu, czy Prus, czy Cesarstwa, czy Rzeszy, czy Bundesrepubliki. Etykietki państwa się zmieniają polityka rdzenia nie.

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Rafał Brzeski

#1648859

... prawdy nie da się zamienić w "oręż" . W wojnie energetycznej ,to strony tłuką się po głowach maczugami jaskiniowców ,albo głowicami termojądrowymi (w zależności od zaawansowania technologicznego :-) ) . W wojnie psychologiczno-informacyjnej to wymiana ciosów kłamstw.Kulawy jest wojownik ,co to tylko posługuje się tarczą prostowania fałszów i raczej prędzej czy później logika wojny wymusi na nim "wojenne porządki" .

Ruskie kłamią , inni conajmniej mówią tylko co im wygodne ,a pewnie także kłamią . W labiryncie luster kłamst to właściwie szkoda czasu na ustalanie kto daną dezinformację wypuścił .

 

"Inter arma silent musae"

http://youtu.be/YKLJVIubug4

http://youtu.be/YYPx2If9WNU

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1648818

Juz wtedy Moskwa szukala sprzymierzencow w Brandemburgii i wsrod Krzyzakow.

A jakby ktos nie wiedzial - to bitwe pod Grunwaldem tez wygrali moskale...  (oficjalne stanowisko Rosyjskiego  Towarzystwa Historyczno- Wojskowego).

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1648873

Mnie data bitwy pod Grunwaldem zawsze kojarzy się z przepisem na domową Whisky

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1648899

Na Litwie przewodnicy opowiadają wycieczkom, że wygrali Litwini pod wodzą Kiejstuta. Tylko patrzeć a dowiemy się, że tak naprawdę to wygrali Niemcy tylko od wieków Polacy rozpowszechniają kłamliwą narrację. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Rafał Brzeski

#1648894

GRUNWALDU

:

https://niepoprawni.pl/blog/poeta/grunwald-15-lipca-1410jak-dluga-droga-dzis-przed-toba-polsko

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1649032

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Nas jednak najbardziej obchodzi i boli to, że w Polsce Polacy kłamią !!!! Jak najęci! Przez kogo najęci?

W naszej Ojczyńnie kłamstwo jest w przewadze !
Zmuszanie nas do zakładania „pampersów” na twarze to efekt zakłamania, który ma nie tylko władzę ale i zwolenników.
To presja ideologiczna i przemoc,która w szybkim tempie przemieni nas w niewolników.

Jedni służą kłamstwu dla władzy i pieniędzy inni ze strachu i nikczemności.

Dzieje się tak bo brakuje w Polsce wyznawców PRAWDY, są w mniejszości.

Może coś na ten temat Szanowny Pan raczyłby...bo Rosja, Rosją ale...np.:

Absolutna większość wyborców wsparła te ugrupowania, które jednoznacznie odwoływały się do wartości narodowych, niepodległościowych, katolickich.

Antoni Macierewicz, Mowa Marszałka Seniora - 12/11/2019

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5

Verita

#1648989

Możesz siedzieć w domu i nie zakładać. Wolność innych polega na tym, że nie chcą inhalować twoich zarazków. Więc albo pampers, albo dom i tv.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1649100

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Przestałeś myśleć.
Wolność , wolność...o to idzie ! Gdyby mi nie kazali zakładać to wszystko w porządku.
Ja żyję jak chcę a innym nie zagrażam bo inni dobrowolnie się schowali pod pampersami...no chyba ,że te są całkowicie nieskuteczne, he he...
Widzisz brak logiki w twoim myśleniu?

Jeżeli nadal nie widzisz to zdejmij pampersy bo lepiej umierać świadomie niż żyć bezmyślnie, śmierć zresztą nie kończy życia...ono się dopiero wtedy zaczyna.

P.S Bierz przykład z Kefasa z giathalassy. On na pewno nie nosi pampersów. Widać ,że mężczyzna myśli, w porównaniu z takim Tezeuszem-posłusznym budyniem, jak nasze rządowe czy niepoprawne szefostwo.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

Verita

#1649103

to dalej nie wiesz, że maska ma zmniejszać rozprzestrzenianie się chorób a nie chronić ani zwalczać? ile można tłuc do głowy miesiącami?

w przypadku chorób zakaźnych to i owszem, narażasz innych na zarażenie. aż tak ich nienawidzisz czy zwyczajnie masz za nic? takim egoizmem sama się wyłączasz ze społeczeństwa i jego praw. to jest miłość bliźniego, zamiast oddać ostatnią koszulę wolisz rozprzestrzeniać choroby? obrzydliwe antyspołeczne, więc i wrogie ludziom działanie. ale są i na takich sposoby, może jeszcze kiedyś nauczysz się szanować innych.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1649156

Kutas z giathalassy nosi przecież pampersy i popija budyniem ma gest jak nie ma rozumu.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1649162

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

...nie jesteś chamem? A mnie zarzucasz chamstwo ?
To na tym polegała twoja umowa z gawrionem, którą się tak chlubisz? To właśnie jemu obiecałeś, że wszystkich krytykujących głupotę PiSu będziesz obrzucał kutasami...i gawrion na to przystał?
A to ci dopiero !
Niepoprawni "kulturalnieją" na miarę Tezeusza i gawriona.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

Verita

#1649173

Bez komentarza skoro lubisz kutasy. Cóż można na miłość i popęd.

To ty obrażasz wszystkich  Admina także dlatego masz bana na tym portalu i to są fakty.

Powołam się na słowa Puszkina I kończę dyskusję z "głupcem"

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1649177