Rzeź Polaków - rozkaz Jeżowa cz.2

Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Historia

Poniżej tekst rozkazu "krwawego karła", czyli Komisarza ludowego spraw wewnętrznych Związku Sowieckiego, generalnego komisarza bezpieczeństwa państwowego Nikołaja Jeżowa.  Z mocy tego rozkazu rozstrzelano nie tylko sowiecką wierchuszkę pochodzenia polskiego, ale również wymordowano, jak się szacuje, od 111 do 140 tysięcy Polaków mieszkających w ZSRS. Był to początek sowiecko-niemieckiej czystki etnicznej Polaków, zanimi jeszcze rozpoczęła się II wojna światowa. 

 

Ściśle tajne

Rozkaz operacyjny Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRS nr.00485, Moskwa 11 siepnia 1937 roku

 

Rozkazuję:

1. Od 20 sierpnia 1937 rozpocząć szeroką operację w celu pełnej likwidacji lo­kalnych organizacji POW, a przede wszystkim jej kadry dywersyjno-szpiegowskiej i powstańczej, w przemyśle, komunikacji, w sowchozach i kołchozach. Cała opera­cja powinna zostać zakończona w ciągu 3 miesięcy, tj. do 20 listopada 1937;

2. Aresztowaniu podlegają:

a. ujawnieni w trakcie śledztwa i dotychczas nie odszukani najaktywniejsi członkowie POW, według załączonej listy[1];

b. wszyscy pozostali w ZSRR jeńcy wojenni wojska polskiego;

c. uciekinierzy z Polski, nie­zależnie od czasu przejścia do ZSRR;

d. emigranci polityczni i wymienieni z Pol­ską więźniowie polityczni;

e. byli członkowie PPS i innych polskich antyradziec­kich partii politycznych;

f. najaktywniejsza część miejscowych antyradzieckich nacjonalistycznych elementów z polskich rejonów;[2]

3. Operację aresztowań przeprowadzić w dwóch turach:

a. w pierwszej kolejno­ści aresztowaniu podlegają wymienione wyżej kontyngenty pracujących w organach NKWD, w Armii Czerwonej, w zakładach zbrojeniowych, na wydziałach zbrojenio­wych wszystkich innych zakładów, w komunikacji kolejowej, śródlądowej, morskiej i lotniczej, w gospodarce energetycznej wszystkich przedsiębiorstw przemysłowych, w zakładach rafineryjnych i gazowniczych;

b. w drugiej kolejności aresztowaniu podlegają wszyscy pozostali, pracujący w przedsiębiorstwach przemysłowych nie mających znaczenia dla obronności kraju, w sowchozach, kołchozach i urzędach;

4. Równocześnie z aresztowaniami rozpocząć pracę śledczą. Podstawowy na­cisk w śledztwie kłaść na całkowite zdemaskowanie organizatorów i kierownic­twa grup dywersyjnych w celu wykrycia sieci dywersyjnej. Wszystkich ujawnio­nych w zeznaniach osób aresztowanych szpiegów, szkodników i dywersantów - natychmiast aresztować. Do prowadzenia śledztwa wydzielić grupę specjalną pracowników operacyjnych;

5. Wszystkich aresztowanych, w miarę ujawniania ich winy w trakcie śledztwa, dzielić na dwie kategorie:

a. pierwsza kategoria, do której należy cała szpiegow­ska, dywersyjna, szkodnicza i powstańcza kadra polskiego wywiadu, podlega roz­strzelaniu;

b. druga kategoria - mniej aktywni z nich - podlegają karze więzienia lub obozu na okres od 5 do 10 lat. 

(Do tego miejsca tekst za: „Karta" 1993, nr 11, s. 27-29, tłum. z ros. Wojciech Widłak; źródło: Archiwum Ministerstwa Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej).

6. O zaliczonych w toku śledztwa do pierwszej i drugiej kategorii co 10 dni sporządzać spisy z krótkim przedstawieniem materiałów śledczych i agenturalnych, charakteryzujących stopień winy aresztowanego; spisy kierować do ostatecznego zatwierdzenia przez Komisariat Ludowy Spraw Wewnętrznych ZSRR. Zaliczenia do pierwszej lub drugiej kategorii na podstawie analizy materiałów śledczych i agenturalnych dokonuje komisarz ludowy spraw wewnętrznych republiki, szef zarządu NKWD obwodu lub kraju, wspólnie z odpowiednim prokuratorem republiki, obwodu lub kraju. 

Spisy kieruje się do NKWD ZSRR, podpisane przez komisarza ludowego spraw wewnętrznych republiki, szefa zarządu NKWD oraz prokuratora odpowiednich republik, krajów i obwodów.

Po zatwierdzeniu spisów w NKWD ZSRR i przez prokuratora Związku [SRR] wyrok natychmiast podlega wykonaniu, tj. skazani pierwszej kategorii są rozstrzeliwani, zaś skazani drugiej kategorii kierowani są do więzień i obozów zgodnie z kontyngentami NKWD ZSRR.

7. Zaprzestać zwalniania z więzień i obozów po zakończeniu odbywania kary skazanych z oskarżenia o szpiegostwo polskie. O każdym z nich przedstawić materiał dla rozpatrzenia przez Specjalne Kolegium NKWD ZSRR.

8. Całą pracę nad rozbiciem POW i wszystkich pozostałych kontyngentów wywiadu polskiego umiejętnie i przemyślanie wykorzystać dla pozyskania nowej agentury po polskiej linii.

Przy doborze agentury zwrócić szczególnie skrupulatną uwagę na środki zabezpieczające organy NKWD przed przeniknięciem do sieci podwójnych agentów wywiadu polskiego.

Spisy przeznaczonych do zwerbowania agentów z wyczerpującą ich charakterystyką kierować do zatwierdzenia przez szefa Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego tow. Frinowskiego.[3]

9. O przebiegu operacji donosić telegraficznie co 5 dni, tj. 1, 5, 10, 15, 20, 25 i 30 każdego miesiąca.

 

Komisarz ludowy spraw wewnętrznych ZSRR

generalny komisarz bezpieczeństwa państwowego

N. Jeżow[4]

Za zgodność z oryginałem:

sekretarz operacyjny GZBP ZSRR

kombryg Ulmer[5]

   

Tekst za: A. Sudopłatow, Tajnaja żyzń gienierała Sudopłatowa, t.1, Moskwa 1998.

Przekład z ros.: Aleksander Kochański, Polityka i Społeczeństwo, 5/2008

[1] Listy nie udało mi się odnaleźć - RB.

[2] Rejon im. Juliana Marchlewskiego na Ukrainie przy granicy z Polską, Kojdanowski Polski Rejon Narodowościowy im. Feliksa Dzierżyńskiego na Białorusi. 

[3] Michaił Pietrowicz Frinowski – urodzony w 1896 roku (wg. innych danych w 1898 r.), niedoszły absolwent seminarium duchownego. W czasie I wojny światowej wstąpił na ochotnika do kawalerii, a potem zdezerterował. W WKP(b) od 1918 roku. Od 1919 roku w wydziale specjalnym WCzK . Jeden z głównych organizatorów „wielkiego terroru”.  Komandarm 1 rangi. Aresztowany 6 kwietnia 1939 roku pod zarzutem tworzenia konspiracji trockistowsko-faszystowskiej wewnątrz NKWD, do czego się przyznał. Rozstrzelany 4 lutego 1940 roku.  

[4] Nikołaj Iwanowicz Jeżow – urodzony w Petersburgu 1 maja 1985. Ceniony za umiejętności organizatorsko-administracyjne. Mianowany 26 września 1936 roku ludowym komisarzem spraw wewnętrznych. Nakazał stosowanie wszelkich metod wydobywania zeznań, łącznie z torturami, w których sam uczestniczył.  Okrucieństwo i niski wzrost (153 centymetry) dały mu przydomek „krwawy karzeł”. Jego nazwisko stało się synonimem stalinowskiego terroru („jeżowszczyna/jeżowszczyzna”). Aresztowany 10 kwietnia 1939 roku. Rozstrzelany 4 lutego 1940 roku.

[5] Voldemar Augustowicz Ulmer – urodzony 1986 w Rewlu (Tallinie). Z pochodzenia Szwed. Zawodowy wojskowy od sierpnia 1915 roku. W wojskach OGPU-NKWD od lutego 1923 roku. Dosłużył stopnia kombryga. Aresztowany 20 kwietnia 1939 roku, skazany na 15 lat gułagu. Zmarł w obozie w Krasnojarskim Kraju 28 marca 1945 roku.     

 


 

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (19 głosów)

Komentarze

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika jazgdyni został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Wtm

Kwł sldnj rbty. Chć t tk przrżjąc...

 

Czy znw pjwą s ttj dyszący nnwścą d krny? B bbc strszyły ch krwwym rznm?

Cóż mn zwsz brdzj nż zjtyck dzcz w mk, któr jwnł sę n Włyn, brdzj przrżł krdpl Jżw, czy dktr Mngl, którzy nkw zgdn z prgrfm, n zmn mrdwl tysąc.

C jst grsz - plnwn rzędw zbrdn, Ktyń, lb shwtz, czy dzksy mrdjąc wszystk c ppdn?

Trzb drzcć mcj n zmn sę zstnwć.

Przmysł zbrdn, t cś njgrszg, c człwk mógł drgm człwkw czynć.

 

Pzdrwm dzękję

Vote up!
4
Vote down!
-13

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1439541

Witam,

W tym odcinku bylo latwo. Występują w nim z nazwiska znani ludzie. Ciężko było od następnego odcinka. Identyfikacja wymienianych osób zajęła mi 4 miesiące rzeczywiście solidnej roboty. A i tak nie udało mi się wszystkich zidentyfikować :-(

Pozdrawiam,

 

RB

Vote up!
5
Vote down!
-1

Rafał Brzeski

#1439552

Czy ty zdajesz sobie sprawe z tego , co ta dzicz zrobilaby z Polakami (ciebie do nich nie zaliczam) gdyby miala takie "zaplecze" jak szwaby czy ruscy ? Piszesz , ze "Babcie straszyly ich krwawymi rezunami" , przeciez pisanie w ten sposob o ponad 150 tysiacach Polakow wymordowanych na Wolyniu jest pluciem w twarz nam , Polakom , blogerom , komentatorom i czytelnikom . Mnie nie straszyl nikt , moja matka opisywala mi co widziala na wlasne oczy , opowiadala jak wygladaly podlogi w polskich chatach na Wolyniu , gdy chodzilo sie po nich , pod stopami chlupala POLSKA KREW . W Katyniu zamordowano 12 tys. Polakow , na Woluniu rezuny zamordowaly w duzo okrutniejszy sposob ponad 150 tysiecy moich rodakow a ty piszesz , ze jakies babcie straszyly nas krwawymi rezunami . Wbrew twoim zyczeniom prawdziwi Polacy beda pamietali Wolyn tak jak pamietaja Katyn i Smolensk . Mam nadzieje , ze od tej pory bedziesz odpowiednio traktowany na tym blogu , odsloniles swoja twarz . Dziwie sie , ze po tym co napisales wczesniej , jak w tym komentarzu nie spotkales sie ze strony wszystkich moich rodakow z reakcja taka jak moja , to jest po prostu smutne , od niektorych otrzymales nawet pozdrwienia .

Vote up!
8
Vote down!
-3

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1439751

Sygnalizuję to samo od pewnego czasu, ale nikt z mojej rodziny nie pochodzi z tamtych stron, więc nie miałem możliwości tak zaargumentować. Podpisuję się obiema rękami i pozdrawiam.

PS To prawda, że z oddalenia czasami lepiej widać. Cóż, nadchodzi czas, by ta fałszywa blogerska gwiazda przestała tutaj świecić.

 

DODANE

O, maruś tu był.

Vote up!
8
Vote down!
-4
#1439759

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika jazgdyni został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Jestem w stanie tylko wtedy ciebie zrozumieć, jeżeli jesteś człowiekiem, który nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami. Poza tym, jest w twoich słowach tyle fałszu i obłudy, że właściwie nie chce się tobie odpowiadać. Gdzie ty się zetknąłeś z martyrologią narodu polskiego? W Jackowie? Więc co ty wiesz o ogromie tragedii, którą nasz naród doświadczył?

Nie oddalając się o 100 kilometrów od Gdyni, wszędzie spotykam masowe groby, które z Ukrainą nie mają nic wspólnego. W lesie, w Piaśnicy, gdzie niedaleko na grzyby jeżdżę, w ramach akcji "Inteligencja" wymordowano 14 tysięcy Polaków ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Pia%C5%9Bnicy ). A słyszałeś kiedyś o KL Stutthof? (  http://pl.wikipedia.org/wiki/Stutthof_%28KL%29 )  Tak, tuż za Gdańskiem, już 2 września 1939 Niemcy wybudowali obóz zagłady. Szacuje się, że było tam 110 - 130 tysięcy więźniów. W jednym ciasnym miejscu, tyle ile ofiar rzezi Wołyńskiej. A takich obozów zagłady w całej Polsce było kilkaset.

Rosjanie nie byli lepsi. Też masowo wyrzynali polski naród.

 

Masz bardzo fragmentaryczną wiedzę, dodatkowo podbudowaną silnymi emocjami i nie ogarniasz ogromu tragedii naszego narodu. IPN dosyć precyzyjnie oszacował, że zginęło 5,6 - 5,8 milionów obywateli polskich ( http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090828/REPORTAZ/545367516 ).

To są fakty szanowny kolego. Trzeba mieć cały obraz przed oczami, a nie tylko jego fragmenty.

Domagam się choćby minimalnego poziomu obiektywizmu, zanim zacznie się bluzgać i ubliżać. Ja nadal żyję na tej splamionej na każdym kroku krwią polskiej ziemii.

I nie będę się licytował, bo to głupie i obrzydliwe, ktora masakra, które ludobójstwo powinno być pierwsze w rankingu zbrodni. Wszystkie są straszne.

 

A, że teraz, w momencie tragicznej walki Ukrainy o swoją niepodległość, używa się argumentów rzezi wołyńskiej, tylko po to, by naród ukraiński obrzydzić Polakom, co jest głównym celem kremlowskiej propagandy, jest równie obrzydliwe, jak stałe zapominanie o ludobójstwie dokonanym przez Niemców i Rosjan.

Vote up!
3
Vote down!
-9

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1439763

"Czy znowu pojawią sie tutaj dyszący nienawiścią do Ukrainy? Bo babcie straszyły ich krwawymi rezunami?"

 

To zdanie jest brakiem szacunku dla ofiar rzezi wołyńskiej. A to mi się bardzo nie podoba. Wiadomo, że w obecnej sytuacji politycznej Rosja prowadzi swoją grę przeciwko Ukrainie ujawniając w tym roku niektóre dokumenty dotyczące UPA. Ta gra jest prowadzona już wcześniej, od pomarańczowej rewolucji. Dlatego warto  patrzeć na to bez emocji. Tutaj zarzucasz Romanowi emocjonalne podejście do tego zagadnienia. Jednak Twoje emocjonalne zaangażowanie w ukraińskie sprawy jest niezwykle emocjonalne, zbyt emocjonalne. A czym to się tak między innymi charakteryzuje? Umniejszaniem tego, co Ukraińcy kiedyś zrobili Polakom. OFIAROM NALEŻY SIĘ SZACUNEK! Nie dziwiłabym się, gdyby tak pisał Ukrainiec, ale Polak? 

 

Żeby nie było niedomówień. Jestem za wolną Ukrainą. 

Vote up!
8
Vote down!
-3

NIE dla prywatyzacji Polskich Lasów Państwowych

#1439771

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika jazgdyni nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

To ty i reszta moich oponentów stosujecie dziwne skale gradacji wobec morderstw.

Gdy staram sie sprowadzić zbrodnie na narodzie polskim do wspólnego mianownika, to wrzeszczycie histerycznie, że ubliżam ofiarom z Wołynia. Gdzie ubliżam?

Mało daję dowodów, że potworności dotknęły całą Polskę, a tuż przy samej mojej Gdyni zamordowano conajmniej 300 tysięcy Polaków. Tylko za to, że byli Polakami.

Ja nie piszę i nie uwłaszczam ofiarom banderowców, tylko piszę o was - o ludzikach nakręconych kagiebowską propagandą, by tylko obrzydzić i pogardzać Ukrainą.

Tak to wszyscy odczytują, nie ważne w jakie piękne słówka ubierzecie swoje "poglądy".

Vote up!
2
Vote down!
-6

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1439794

Leopardo , ten czlowiek nie chce zrozumiec tego o czym ja pisze i jeszcze kilka osob . Pisze o niesamowitym okrucienstwie rezunow , sposob mordowania nawet dzieci mowi o nich wszystko , nie chce sie juz powtarzac jak , i co robiono z dziecmi i kobietami a ten nam tu wyjezdza o licytowaniu sie i straszacych babciach . Ciekawe jaka smierc by wybral on sam , przez rostrzelanie czy wolalby byc zwiazany a pozniej miec odpilowywane nogi i rece . Ciekawe jak czulby sie patrzac jak jego dzieci sa nabijane na sztachety . Wiem , ze nie jest on jedynym , ktory stara sie pomniejszyc krzywdy jakie Polakom wyrzadzili rezuny . W sejmie jest dwoch poslow , ktorzy sa synami banderowcow a na polskiej ziemi stoja nawet pomniki (nielegalnie) ku czci tych zbrodniarzy .

Pozdrawiam .

 

Vote up!
4
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1439829

"jazgdyni" pokazał wczoraj, kim jest pod blogiem "trybeusa" - >>Drzwi Perejry......<<"

Tam, w komentarzach  jest cała "fotografia" -  "jazgdyni".

BEZ RETUSZU!

 

 

Pozdrawiam.

 

 

Vote up!
6
Vote down!
-5

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1439789

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika maruś nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

.... napisałeś :

 

....."jazgdyni" pokazał wczoraj, kim jest pod blogiem "trybeusa" - >>Drzwi Perejry......<<"

Tam, w komentarzach  jest cała "fotografia" -  "jazgdyni". //

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

- Bursztynie.... jestem bardzo nieśmiałym , dlatego łagodnie coś zasugeruję :

Nie wkładaj paluszków między  *Trybeusa* a  *Jazgdyni*,  bo ci któryś zrobi kuku :-))

To są "starzy" Kumple, dadzą sobie radę bez Twojej adwokatury..... a poza tym , jesteś tutaj dopiero trzy tygodnie i już chcesz być "nianią" :-))) ?

3maj się !

 

Vote up!
4
Vote down!
-7
#1439795

Nie jestem i nie chcę by nikomu nianią.

Czy to, że jestem tutaj od niedawna sprawia, że mam milczeć, kiedy widzę zło?

Czy nie mam prawa się  bronić, kiedy ktoś manipuluje napisanym przeze mnie tekstem?????

To się nazywa "wrabianiem" kogoś w czyn, jakiego się nie dopuścił.

A stąd już tylko krok do sądu kapturowego.

Jeden z "wielkich i sprawiedliwych" powiedział: dajcie mi człowieka, a paragraf na niego znajdę.

To powiedzenie  po mojej modyfikacji - jako wizytówka manipulatorów brzmi trochę inaczej:

"dajcie mi mędrca, a zrobię z niego idiotę"

 

Widzę, że NP  to portal wolnych ludzi.

Nie ma na nim ostrzeżenia: UWAGA! CENZURA !

Jeśli się pojawi,  albo nasilą się ataki kundli na spokojnych ludzi, którzy odsuną się w cień - portal doskonale się rozwijący skończy tak, jak inne, na których Polacy się zawiedli i dla świętego spokoju, chamom zeszli z drogi.

Wielu z nich trafiło właśnie tutaj.

 

 

 

 

Vote up!
6
Vote down!
-4

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1439805

Jesteś mądry, wrażliwy itd.

Już ciebie poznaliśmy.

Ale do zaakceptowania musisz się bardziej starać. Podlizywanie i osądzanie nie prowadzi do sukcesu.

Lepiej by było, gdybyś się trochę poprzyglądał.

Vote up!
4
Vote down!
-6

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1439823

Pozwól, że nie będziesz decydował o tym ,co mam robić i pisać..

Może ściągawki mi podeślesz z gotowymi tekstami do przepisywania, jak trollowi?

Wiem, jakie są zasady netykiety i pisania komentarzy.

Zapewniam cię, że na pewno niektóre blogi będę omijać z daleka.

A może niech się zbierze posiedzenie egzekutywy TWA (Towarzystwa Wzajemnej Adoracji), a wyrok ogłosicie na portalu.

Ciekawe ilu oskarżonych "stanęłoby" przed obliczem szacownego grona?

 

Jeśli pozytywną opinię skierowaną pod czyimś adresem rozumiesz, jako lizusowstwo, to nie najlepiej o tobie świadczy.

Nie jestem z grona malkontentów i wiecznych krytykantów.

Dobro dostrzegam, dobrem nazywam i sprawia mi radość, a zło - też widzę i z nim należy walczyć.

 

To wszystko.

 

 

 

 

 

 

Vote up!
7
Vote down!
-5

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1439828

Ty się po prostu wymądrzasz.

 

EOT

Vote up!
5
Vote down!
-6

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1439843

Ludobójstwo Polaków (i innych narodowości) przez nacjonalistów z OUN-UPA było solidnie podbudowane ideologicznie oraz zaplanowane. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. To nie była przypadkowa, spontaniczna akcja, a zaplanowane ludobójstwo. Ukraińcy nie dysponowali po prostu takimi możliwościami jak Ruscy czy Szwaby. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę "specyficzne tradycje lokalne"!       

Vote up!
9
Vote down!
0

jan patmo

#1439554

ze tak bestialskiego sposobu mordowania Polakow nie wymyslil nikt , stopien okrucienstwa przewyzsza nawet najbardziej zwyrodnialych muzulmanow . Najgorsi ISIS nie morduja dzieci w tak okrutny sposob jak to robili ukrainskie rezuny . Nie potrafie nienawidzec , ale tej nacji boje sie bardziej niz ruskich , obawiam sie o losy Polakow tam mieszkajacych . Jazgdyni pluje Polakom w twarz i piszac to co pisze profanuje groby Polakow zamordowanych na Wolyniu . Powinien byc CALKOWICIE ignorowany przez blogerow i komentatorow na "niepoprawni.pl", chyba ze nikogo tu nie obraza  plucie w twarz .

Vote up!
9
Vote down!
-2

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1439750

Skoro Kolega pisze o Jeżowie i torturach to chciałbym coś wyjaśnić.

Niemcy z formacji Gestapo w czasie II WŚ, na terenie okupowanej Polski, stosowali okrutne tortury względem aresztowanych, aby wymusić zeznania, a właściwie zmusić do sypania innych członków podziemia w celu zniszczenia go. Bardzo im się śpieszyło, bo tortury miały dać informacje, które szybko dezaktualizowały się, bo podziemie reagowało w przypadku złapania jednego z nich szybkim przeformowaniem, zmianą adresów lokali kontaktowych, czy zmianą pseudonimów. Wielu członków podziemia zamęczono na śmierć, a mimo to torturowani nie dostarczyli zadnych informacji. Było wiele takich przypadków.

Rosjanie, mieli więcej czasu, więc udoskonalili metodę wydobywania zeznań z przesłuchiwanych przez wprowadzenie konwejera (конвейер). Polski język nie ma stosownego odpowiednika, więc stosuje sie ten rusycyzm.

Ten sposób traktowania więźnia, zatrzymanego, a często niewinnego człowieka polegał na skojarzeniu tortur fizycznych z totrurami psychichnymi. Uwięziony był przesłuchiwany przez specjalnie powołane do tego grupy przez 24 godziny na dobę, po to aby uniewożliwić katowanemu fizycznie i psychicznie sen. Szło o zniszczenie psychiki człowieka. Konwejer kończono w momencie, kiedy doprowadzono podsądnego do takiego stanu, że mówił to co chcieli, przyznawał się do czynów niepopełnionych, obciążał siebie, a nawet najbliższych. Robił to juz bez stosowania środków bezpośredniego przymusu.

Stosowanie konwejera wymagało czasu i wtedy nikt nie był w stanie wyjść zwycięsko z takiego starcia.

Vote up!
12
Vote down!
-3
#1439556

- na zimno nalezy zauwazyc, ze ilosci zabitych powiedzialbym z tego rozkazu i przez sasiadow, ze porownywalne, a to nie wszystko

- na zimno nalezy zauwazyc, ze ukraincy zrobili to samo w znacznie krotszym czasie, wiec

- na zimno nalezy zauwazyc, ze w tej konkretnej sprawie sprawnosc banderowcow jest znacznie lepsza niz NKWD.  To by bylo tak na zimno.

A tak na goraco:

- alez oczywiscie, ze bardziej wierze w to co babcia i dziadek czy tato mowili niz jakis tam facet czy popisane po papierze

- wlosy mi sie jeza, gdy facet pod tytulem "kontrwywiad obywatelski" pisze czytanki rodem z Bieruta itp.

- Kocham sasiadow nalezy im dostarczyc wszelkich rodzajow broni, wliczajac nowe i ostre kosy tudziez i siekiery - wkoncu co bylo dobre dla ich bohaterow to dlaczego nie mialo by byc dobre dla nich?

Vote up!
10
Vote down!
-2

Bogdan

#1439557

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika jazgdyni nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

No widzisz...

Moja mama mieszkała w czasie okupacji tuż pod Auschwitz. Może dlatego ja się bardziej obawiam i wprost czuje wstręt, do systematycznie i biurokratycznie mordujących Niemców.

A może to przez rodzinę ojca? Jak ruskie wpadły do Grodna i po 17 września (wkrótce rocznica okrągła) i wymordowały resztę rodziny, zgodnie z przygotowanymi przez agentów papierami?

 

Każdy ma swoje strachy i ja swoich się nie wstydzę.

Vote up!
3
Vote down!
-8

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1439560

Nic nie napisalem o strachach, ale jak sam kiedys zauwazyles, nie ma merytorycznej dyskusji na forach.  Przykre ale sam sie do tego wpisujesz - moze jakies konkrety. komentarze do mojego wpisu?

PS. A informacje od babci sa wazne - dla mnie przynajmniej i smial sie z tego zrodla informacji nie bede.

Vote up!
10
Vote down!
-3

Bogdan

#1439562

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika jazgdyni nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Ależ wydawawało mi się, ze jest to dość jasne i merytoryczne...

Ja się nie śmieję... Całkiem poważnie twierdzę, że wdrukowania z dzieciństwa odgrywają ważną rolę w naszych poglądach.

Dlatego, w piramidzie zbrodni przeciw Polakom, ja mam takie priorytety, a ty inne.

Czy to znaczy relatywizacja? Nie sądzę... To raczej osobiste uczulenie i emocje. Nic więcej.

Natomiast w zimnym osądzie należy, bez tych osobistych naleciałości ocenić globalną szkodliwość, w tym wypadku dla narodu polskiego.

Biorąc więc pod uwagę ostatnie sto lat, to najbardziej ucierpieliśmy od Niemców, Rosjan i Ukraińców. W takiej właśnie kolejności.

 

Pozdrawiam

 

Ps. Dla Trybeusa wyjaśniam - przez "ucierpieliśmy" rozumiem ilu Polaków zostało zamordowanych.

Vote up!
4
Vote down!
-8

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1439565

Taka dyżurną pałą jest teraz używanie argumentu zbrodni nacjonalistów Ukraińskich spod znaku OUN-UPA do pałowania niewygodnych przeciwnków, którzy niepoprawnie piszą o Wielkiej Matiuszce, która jest realnym i śmiertelnym zagrażeniem dla Polski, a nie Ukraina. Serdecznie proszę nie usiłować nas rozśmieszać starymi bolszewickimi kawałami!   

Vote up!
2
Vote down!
-5

jan patmo

#1439564

nic tylko powtorzyc - nie ma merytorycznej dyskusji na forach.  Przykre ale sam sie do tego wpisujesz - moze jakies konkrety. komentarze do mojego wpisu?

Moze cos do tego na zimno?  A moze cos do tego na goraco?

A co ja pisalem o ruskich to tez mozna sprawdzic - jak sie chce, ale poco?

Cytat panski "rozśmieszać starymi bolszewickimi kawałami" - panie, czy to napewno o tych na Wolyniu?  A caly czas mowie, piles? Nie jedz.  Ale nie, to prawda pan nie jedzie, pan pisze.  Faktycznie pana to nie dotyczy.

Jakies poprawki do tego na zimno?

 

Vote up!
7
Vote down!
-2

Bogdan

#1439571

Warto obejrzeć ten film i zwrócić uwagę na wójta i tego, który z nim odpowiada na pytania.

Nierozliczenie tych spraw prowadzi, że po pewnych pytaniach cichną lub kłamią. Oni powinni się z tym rozliczyć, aby tego założycielskiego mordu nie ciągnąć za sobą w nieskończoność. Na takim fundamencie nic nie będzie trwałe.

http://www.youtube.com/watch?v=vMy7xb4t8eE

Vote up!
9
Vote down!
-3
#1439582

Temat Ludobójstwa Polaków przed Holocaustem Żydów jest wyjątkowo niepoprawny, bo stawia w zupełnie innym świetle ten drugi. A warto spojrzeć na to Ludobójstwo Polaków w dłuższej perspektywie czasowej, i to zarówno gdy chodzi o Rosję  (carską czy sowiecką)  czy Niemcy. To, o czym pisze Rafał Brzeski doprawdy nie wzięło się z niczego!

Vote up!
5
Vote down!
-2

jan patmo

#1439583

Gdybym zwrócił się do ciebie osobiście, tak jak teraz czynię, to miałbyś powody traktować moją wypowiedź jako osobisty przytyk. A tak już na marginesie -- chyba raczej nie wypada aż tak bezceremonialnie szermować hasłami braku merytoryczności u wszystkich dookoła.

Serdecznie pozdrawiam. 

Vote up!
3
Vote down!
-1

jan patmo

#1439590

Takie rzeczy trzeba przypominać, przypominać i jeszcz raz przypominać. Z wiadomych powodów.

 

pozdr...

/benjamin

Vote up!
10
Vote down!
0
#1439605

"Kto za dwadzieścia lat będzie pamiętał o tej całej hołocie? Nikt. Kto dziś pamięta imiona bojarów, których pozbył się Iwan Groźny? Nikt"

A jednak, o tych ofiarach pisze dziś nasz bloger z Niepoprawnych.

 Na pohybel Stalinowi...

 

 O ofiarach czystek z lat trzydziestych, napisał też Japończyk  Hiroaki Kuromiya w ksiażce "Głosy straconych". Piękny to gest z jego strony, bo skupił się na próbie ukazania grupy  anonimowych dotąd osób, których kości spoczęły w masowych grobach na obrzeżach Kijowa. Dotarł do tajnych akt i w efekcie swojej pracy, nadał bezimiennym szczątkom nazwiska, przybliżając też okoliczności, w jakich ludzie ci tracili życie.

 Wśród opisanych ofiar są też Polacy: Maria Ditkowska, na przykład. Niepiśmienna szwaczka w średnim wieku.30 grudnia 1937 roku aresztowano ją pod zarzutem szpiegowania dla Polski, 4 lutego 1938 roku skazano na rozstrzelanie w ramach "Operacji Polskiej". Wyrok został wykonany 16 lutego o północy. Tego dnia w Kijowie przeprowadzono 44 egzekucje.

 Pisze o Marii Ałbowej, żonie Rosjanina, o Zygmuncie Dziewickim, Józefie Sosnowskim, Timofieju Kurowskim, Czesławie Angielczyk - rodowitej warszawiance.Skazano i zamordowano Emilię Jackiewicz, nauczycielkę pracującą w jednej ze szkół w Kijowie. Był Marcin Głebocki, był Piotr Gurniewicz i Stanisław Andrienko, oraz wielu, wielu innych.

 

Rozpisałam się...

Pozdrawiam

 

 

 

               

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1439737

Książkę na ten temat opracował i zredagował Tomasz Sommer, polecam moje wideo ze spotkania na którym prezentował tę książkę:

http://www.youtube.com/watch?v=eDV2thip2n0

"Prezentacja książki "DZIECI OPERACJI POLSKIEJ MÓWIĄ" - relacji 45 świadków sowieckiego ludobójstwa dokonanego w latach 1937-1938 na Polakach, którzy w wyniku Traktatu Ryskiego pozostali poza granicami II Rzeczypospolitej. Książkę prezentował Tomasz Sommer, który opracował i zredagował te wstrząsające świadectwa o wciąż jeszcze nieznanej szerzej zbrodni dokonanej na Polakach tylko dlatego, że byli Polakami. Tomasz Sommer jest również autorem wprowadzenia i rozdziałów wstępnych książki. Spotkanie prowadził Piotr Zychowicz.
Niniejsze nagranie zawiera również wypowiedź Krzysztofa Jabłonki, byłego konsula w Charkowie, który na początku lat dziewięćdziesiątych jako jeden z pierwszych spotkał się z relacjami tożsamymi z tymi, które zostały zawarte w książce Tomasza Sommera. Relację wideo nagrano 13 stycznia 2014 r. w Klubie Ronina"

Vote up!
6
Vote down!
0

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

#1439738

Historia  w szkołach za komuny przemilczała ten fakt i wiele innych. Dziękuję za ten wpis, za pierwszy również. 

Vote up!
4
Vote down!
-1

NIE dla prywatyzacji Polskich Lasów Państwowych

#1439806

http://www.wizyt.net/index.php?option=com_content&view=article&id=3365:rajd-katyski-wyzwala-w-nas-to-co-najlepsze&catid=111:obwod-ytomierski&Itemid=220http://www.wizyt.net/index.php?option=com_content&view=article&id=3365:rajd-katyski-wyzwala-w-nas-to-co-najlepsze&catid=111:obwod-ytomierski&Itemid=220

 

http://ewastankiewicz.wordpress.com/2014/09/13/dzieci-caly-rok-czekaja-a-slowa-wypowiedziane-powtarzaja-miesiacami-kronika-xiii-rajdu-katynskiego/http://ewastankiewicz.wordpress.com/2014/09/13/dzieci-caly-rok-czekaja-a-slowa-wypowiedziane-powtarzaja-miesiacami-kronika-xiii-rajdu-katynskiego/

Vote up!
4
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1439940