Wróżby z zus-ów

Obrazek użytkownika Piana
Gospodarka

W tym roku, zamiast tradycyjnego andrzejkowego lania wosku, proponuje powróżyć z zus-ów. Każdy, także i Ty Szanowny Czytelniku, może wywróżyć sobie przyszłą emeryturę! Potrzebne będą do tego odrobina danych statystycznych i wiedza z matematyki na poziomie szkoły podstawowej.

Przystępujemy do działania. Bierzemy liczę emerytów obecnie, przewidywaną ich liczbą za n lat, średnia wielkość emerytury w stosunku do średnich zarobków, poziom zadłużenia państwa i tendencje wzrostowe, wskaźniki i tendencje demograficzne, podatek płacony na ZUS, etc. Wszystko to dodajemy, odejmujemy, dzielimy i mnożymy według dowolnych wzorów aż do osiągnięcia dowolnego wyniku.

Nie należy się tym zupełnie przejmować metodyką, bo takie wskaźniki jak kapitał początkowy czy też przewidywana wielkość emerytury podawanymi przez ZUS są danymi również branymi z sufitu i nijak się będą miały do rzeczywistości. Szacunkowa wartość świadczenia emerytalnego za 30 lat, przy utrzymaniu obecnych trendów, to (na obecne pieniądze) około 200-300 zł netto.

Dużo to czy mało? Na mieszkanie może wystarczy, ale na jedzenie lub lekarstwa już niestety nie. Wszystko wskazuje na to, że (niestety) kolejki pod Caritasem czy też PCK będą dużo, dużo dłuższe niż kiedykolwiek za komuny. Smutne to, ale nie widzę innej przyszłości. Zatem bawmy się, dopóki jeszcze mamy za co. Niech żyje bal (tu i teraz)!

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

A nawet dyskoteka.
Ze skocznym beginem, na dwa cekaemy i resztę orkiestry.
I tylko dręczące pytanie:
Czy w tym powszechnym amoku "nowoczesności", zauważymy,
że już nas ustawiono pod ścianą?
Czy ginąć będziemy bohatersko, czy też po cichu, jak ptaki Dodo?
Może już czas, zamienić ołówek, na ostrzejsze narzędzia?
Ile w nas zostało z Polskiego Ducha, a ile z jewropejskich
ślimaków?
Pozdrawiam

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#204123

Mix

Myślę tak jak TY

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Mix

#204181

POLAKIEM.
Szarym obywatelem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
I koszmarnym snem, dla KAŻDEGO sowieta.
Jestem ich sumieniem, którego usiłują się pozbyć, ale ja jak czkawka powrócę,i będę dławił, aż do ostatniego tchnienia.
Czarną zmorą, która KOCHA POLSKĘ, i nie pozwoli na Jej
niszczenie przez komusze bękarty.
Bo wiele słyszałem już przezwisk o sobie.
Ale żadne z nich nie brzmiało - miłosierdzie.

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#204189

A propos obecnej polityki demograficznej...
Rząd koalicji PO-PSL (w porywach także SLD i RP) już zapowiedział głosem premiera zaciskanie pasa.
Rządowi brak pieniędzy dla dzieci, dla młodzieży, dla seniorów i w ogóle rodziny. Premier Tusk Donald oficjalnie ogłosił, że kryzys jest i czas porzucić sny o "zielonej wyspie na mapie Europy". Będzie coraz gorzej.
Wolność Ci, Polaku i Polko już odbierają, najpewniej już niebawem będzie Ci zakazane demonstrować dumę i przywiązanie do polskości. Władza się o to postara, abyś nie fatygował się na marsze niepodległości, ale pogrillował sobie kolorowo. Właśnie tak, jak Ci każe redaktor Blumsztajn i Krytyka Polityczna, ewentualnie przywiązani do tradycji polskiej niepodległości goście z Niemiec.
Jak bardzo, Polaku, możesz jeszcze (ekonomicznie) zacisnąć pasa?

Pozdrawiam. Ursa Minor

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ursa Minor

#204193

a wadza nic im nie może zrobić bo niby co, do więzień powsadza? Przecież i tak są bezdomni zlicytowani za długi i mieszkają pod mostami i w rozpadających się ruderach - Mad Max po tuskowemu może stać się rzeczywistością

"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wilde

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#204370