Rząd Donalda Tuska zrabował 70% „naszych” składek OFE - NACJONALIZACJA OFE!

Obrazek użytkownika 2-AM
Gospodarka

Właśnie wczoraj tj. 30.12.2010 w wigilię Nowego Roku A.D 2011 podano informacje że miłościwie nam panujący historyk (oby żył wiecznie) o wdzięcznym imieniu Donald Tusk,

którego jedynym doświadczeniem zawodowym zanim przeszedł na wikt i opierunek podatników (od ponad 20 lat żyje kolorowo utrzymywany z naszych podatków) było malowanie kominów w spółdzielni ś.p. Macieja Płażyńskiego „Świetlik” , postanowił dokonać „skoku na kasę” przy którym wyczyny twórców NFI są dziecinna igraszką.
Jak można przeczytać w artykule zamieszczonym na stronach Bankier.pl Rząd nacjonalizuje składki OFE
pan premier podjął decyzje że na wiosnę blisko 70% naszej składki kierowanej do OFE (w chwili obecnej ponad 12% pensji brutto idzie do ZUS, 7,3% do OFE) zostanie zatrzymane w ZUS a do OFE przekazywane będą zaledwie 2,3% składki czyli ok. 30% wartości pierwotnej). Oczywiście żeby ten złodziejski "geszeft" za bardzo nie rozdrażnił co rozumniejszych przyszłych emerytów (jest ich chyba coraz mniej :) wymyślono bajeczkę że składki zatrzymane prze ZUS będą nadal traktowane jako składki II filarowe i będą odkładane na „indywidualnych kontach” tylko że ich „operatorem” nie będzie prywatny OFE a państwowy ZUS.
Czy te konta będą czymś więcej niż tylko wirtualnym zapisem księgowym to tego już pan premier nie wyjaśnia.
Należy dodać że składki z I filara czyli te trafiające od początku do ZUS od roku 1999 też są ewidencjonowane na indywidualnych kontach w ZUS i wynika z tego tyle że pieniądze te znikają w tej samej sekundzie w której wpływają bo są wypłacane na emerytury obecnym emerytom. Jedyne „nowym” od tego z okresu przed reformą emerytalną z roku 1999 polega na tym że zapisy o naszych składkach są ewidencjonowane w bajońsko drogim systemie informatycznym ZUS autorstwa firmy Prokom (nim się zmutowała pod inna nazwą) należącej swego czasu do „wielkiego płatnika” tj. pana Krauzego. Oczywiście tak samo jak wpisano te składki do systemu komputerowego ZUS tak samo mogą one zniknąć (w jednej chwili) gdy ktoś uzna za stosowne by wymazać te zobowiązania na pokrycie których nie ma już pieniędzy. Skoro nie będzie pieniędzy na wypłaty obiecanych, głodowych emerytur to po co dodatkowo denerwować ludzi przypominając im ile pieniędzy im odebrano przez cały okres pracy zawodowej w zamian za obietnicę emerytury której i tak nie będzie?
Jedynym wtedy dowodem że faktycznie tyle składek zabrano nam pod pretekstem zbierania na naszą emeryturę będą indywidualne druki RMUA, które od roku 1999 każdy pracownik powinien otrzymywać co miesiąc od swojego pracodawcy.

Oczywiście prawie nikt poza samymi OFE i nielicznymi ekonomistami nie protestuje przeciwko tej jawnej grabieży. Ludzie nie mają świadomości że rząd dobrał się bez wprowadzania nowego podatku do 5% ich każdej pensji i że przepuści te pieniądze na potrzeby utrzymania bankrutującego państwa i swoje osobiste przyjemności (np. wycieczki młodocianego Tuska do Chin na koszt podatnika). Za kilka lat gdy kolejne roczniki pójdą na emeryturę z ZUS i OFE okaże się że brakuje nie tylko kasy w ZUS z I-go filara ale z II-go też prowadzonego przez ZUS po praktycznie rzecz biorąc dokonanej nacjonalizacji OFE. Jedyna kasa jaka będzie to ta z OFE (z tym że trudno będzie wyżyć za 2% pensji bo tyle składek pójdzie do OFE według proponowanej noweli).
Tą decyzją Tusk i jego ekipa ostatecznie zamykają reformę OFE, za którą odpowiada ich kompanion rezydujący aktualnie na stołku przewodniczącego wesołego klubu dyskusyjnego zwanego szerzej jako Parlament Europejski. Chodzi oczywiście o niejakiego Jerzego Buzka, który był premierem rządu AWS/UW (1997-2001) a obecnie jest prominentnym członkiem PO zarabiającym na emeryturę swoją i swoich dzieci w Brukseli (też z naszych składek członkowskich z jakich finansujemy ten "euro-kołchoz").
Przez ponad 11 lat oszukiwano 14 milionów pracujących odbierając im pieniądze pod pretekstem dostatniej i mitycznej emerytury z systemu ZUS i OFE po czym wypięto się na tych ludzi i oświadczono że to była pomyłka i teraz zrobimy inaczej - znaczy lepiej.

Co oznacza ta decyzja dla przyszłych emerytów ?
Oznacza że zrabowano ich ostatnie pieniądze, które mogły do nich wrócić pod postacią aktywów zgromadzonych w OFE. Pisze że składki te „mogły” do nich wrócić bo zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego składki w OFE nie są już „nasze” ale „publiczne” i należą do „systemu emerytalnego” (wyjaśnienie tego "fenomenu" prawnego jest zawarte w zamieszczonych poniżej linkach). Co prawda nawet najważniejsi współpracownicy premiera zajmujący się „reformą OFE” jak pan Boni chyba o tym nie wiedzą Czyje są składki OFE? Boni vs Fedak
Oznacza to ze sytuacja budżetu państwa polskiego jest katastrofalna (spadek dochodów w kasie państwowej) a rosnące zadłużenie (wzrost kapitału i dramatyczny odsetek) grozi że wkrótce spotka nas to samo co Grecję i Irlandię i to chyba przed pozostałymi państwami grupy PIIGS czekającymi na swoją kolejkę (Portugalia, Włochy, Hiszpania). Aby nieco przedłużyć agonię i zachować pozory wypłacalności w tym nadal móc przez jakiś czas obsługiwać wypłaty emerytur z ZUS dla rzeszy obecnych emerytów zrabowano kasę członków OFE.
Poza konsekwencjami dla samych przyszłych emerytów o wiele szybciej pojawią się konsekwencje dla całej gospodarki a w szczególności dla spółek notowanych na GPW. Odcięcie tego strumienia kasy z którego max. do 40% lądowało na GPW spowoduje zadyszkę giełdy a w końcu bessę nie do zahamowania.
Dodatkowo jeśli OFE „ze złoszczą się” za pozbawienie ich kasy, która należała im się jak przysłowiowa "psu micha" (dodajmy że ledwo parę tygodni temu po raz kolejny obcięto OFE stawki "za zarządzanie" naszą kasą) i zaczną spekulować swoimi aktywami (mają "zaparkowane" na GPW ponad 100 miliardów PLN i dodatkowo ok. 140 miliardów w obligacjach SP i gotówce) to mogą załamać rynek a z nim całą gospodarkę. Ryzyko takiego scenariusza omówiono na tutejszym portalu w artykule:
Nadciąga emerytalny i jednocześnie finansowy Armagedon. Szaleńcy dorwali się do gospodarki

Przykrywką dla jawnego rabunku składek OFE są opowieści dla „ciemnego ludu” o tym że fundusze OFE wcale lepiej nie zarządzają tymi pieniędzmi niż będzie zarządzał ZUS więc lepiej niech ma je ZUS. Jak mawiał klasyk „jest prawda czasu i prawda ekranu”. OFE zarządzają „gorzej” niż ZUS gdy na giełdzie jest bessa (do 40% kapitału OFE mogą inwestować na polskiej GPW) i rosną ceny obligacji. Gdy na giełdzie jest bessa zwłaszcza gwałtowna OFE mają straty (maksymalne straty roczne w przypadku najgorszych OFE sięgnęły 19% zgromadzonego kapitału - 2008/2009, najlepsze straciły ok. 12%) . Wynika to najczęściej z faktu że nie chronią należycie powierzonego im kapitału bo za złe inwestycje w praktyce nie odpowiadają.
W czasach bessy gdy fundusze grające na giełdzie nie potrafią zarobić pieniędzy (dobrzy maklerzy zarabiają zarówno w czasie hossy jak i bessy ale widać oni nie pracują dla OFE) ich wyniki są gorsze niż wyniki ZUS który za ewentualny nadmiar gotówki kupuje obligacje skarbu państwa lub trzyma gotówkę na lokatach. Każde dziecko wie że OFE zarządzały by o niebo lepiej gdyby za straty odpowiadały swoim majątkiem i swoich właścicieli i ponosiły rzeczywiste konsekwencje swoich nie udanych inwestycji. Jedną z tych konsekwencji powinna być możliwość wycofania z OFE swoich zasobów ale bez konieczności przekazywania ich do innego OFE czyli zniesienie przymusu systemu emerytalnego a przynajmniej w zakresie II filara.

Wcześniej już sygnalizowano kolejne szalone pomysły ekipy Tuska odnośnie OFE :
Nasz „żont” zapowiada masową kradzież pieniędzy – składek emerytalnych płaconych do OFE

Po raz kolejny rządowe spece zapowiadają kradzież emerytur z OFE 14 milionom pracujących

Sam temat systemu emerytalnego w tym ZUS i OFE został szczegółowo omówiony na tym portalu w 8 częściowym opracowaniu „Emerytura której nie będzie”:

Emerytura której nie będzie ZUS+OFE CZ.1
Emerytura której nie będzie ZUS+OFE CZ.2
Emerytura której nie będzie ZUS+OFE CZ.3
Emerytura której nie będzie ZUS+OFE CZ.4
Emerytura której nie będzie ZUS+OFE CZ.5
Emerytura której nie będzie ZUS+OFE CZ.6
Emerytura której nie będzie ZUS+OFE CZ.7
Emerytura której nie będzie ZUS+OFE CZ.8

Brak głosów

Komentarze

Dobosz
wszyscy skończymy w kontenerach

Vote up!
0
Vote down!
0

Dobosz

#120160

Póki to nie nastąpi trzeba przyjąć założenie że:
- żadnej emerytury od państwowego systemu opieki nie będzie
- "nasze" składki emerytalne to kolejny podatek (emerytalny) dla państwa mający jedynie ograniczyć siłę nabywczą naszych pensji.

Inne założenia i rady nie tracące nic na aktualności są zawarte w ostatniej części (8) mojego tekstu poświęconego systemowi ZUS i OFE.

Vote up!
0
Vote down!
0
#120163

zadyszki i to w krótkim terminie, ale chyba najdrastyczniej przejawi się podkopanie piramidy finansowej do czego sprowadza się emisja i wykup obligacji skarbowych.

Juz obecnie mami się "szczęśliwych' nabywców polskich papierów dłużnych stawkami rzędu 5,25% - większymi od oprocentowania lokat co jest znamiennym symptomem chwiania się piramidy.

Stawiam tezę, że brak dopływu tych 3% co szły do OFE z naszych pensji (3% bo z 5% jakie obcięto 60% tych p[ieniędzy alokowana jest w papierach dłuznych) zadadzą ostateczny cios piramidzie finansowej "Skarb Państwa 3 RP" i ulegnie ona nieuchronnej implozji- czy się mylę?

"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wilde

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#120168

Dobosz
po tym zdjęciu widać na co te pieniądze pójdą

Vote up!
0
Vote down!
0

Dobosz

#120197

mylisz się Waćpan ani na jotę.
A jak do tego dodamy czystą złośliwość zarządzających OFE (a co im rządzący mogą więcej zrobić ? jedynie to chyba próbować znacjonalizować to co już OFE mają u siebie - jakieś 240 miliardów) by nauczyć głąbów że za błędy trzeba płacić to wyprzedaż na GPW zacznie się jeszcze zimą. OFE muszą dać rządowym kretynom dobrą lekcje. Jeśli lekcja będzie naprawdę bolesna to rządowe filuty wycofają się z tego pomysłu. Z tym że za tą lekcje zapłacimy wszyscy czyli tzw. społeczeństwo.
Osobiście poważnie zastanawiał bym się czy w perspektywie owej nadciągającej lekcji trzymanie gotówki w postaci papierów GPW nie jest zbyt dużym ryzykiem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#120199

Dobosz
odpowiadam - trzymanie gotówki w postaci papierów GPW jest dużym ryzykiem a swoją drogą nie przypuszczałem ,że Rostowski tak lubi się opalać/patrz zdjęcie/

Vote up!
0
Vote down!
0

Dobosz

#120204

rzut oka bo ja podkleiłem jakiegoś zasłużonego towarzysza z córkami a ten typek z cynicznym uśmiechem to osławiony Vincent ksywa "no-pesel". Bardzo ładne, gratulacje :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#120316

PROSZE  PRZECZYTAJ  MOJ  WPIS  NA "NOTORYCZNA   NARZECZONA"  - MYSL  I  DZIALAJ !

Vote up!
0
Vote down!
0

Teraz  z  duzym  wysilkiem  wysluchalem  wypowiedzi  chyba  najwiekszej zgnilizny  moralnej z  Kutzem, a duzy  to wysilek  mego systemu  nerwowego.  Kanalia  pasozytujaca  ciagle &

#120210

PROSZE  PRZECZYTAJ  MOJ  WPIS  NA "NOTORYCZNA   NARZECZONA"  - MYSL  I  DZIALAJ !

Vote up!
0
Vote down!
0

Teraz  z  duzym  wysilkiem  wysluchalem  wypowiedzi  chyba  najwiekszej zgnilizny  moralnej z  Kutzem, a duzy  to wysilek  mego systemu  nerwowego.  Kanalia  pasozytujaca  ciagle &

#120220

Jan Bogatko

...oszustwa emerytalne dzieją się wszędzie, rządy, zamiast powiedzieć ludziom, że przy odwrotnej piramidzie )mało młodych, dużo starych) emerytura to bajka, wmawiają im, że jest bezpieczna. Tymczasem gdyby ludzie inwestowali wartość swej składki, oni byliby szczęśliwi a nie kasta rządząca,

Dosiego Roku!

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#120257

emerytalny dla 14 milionów ludzi by przedłużyć ułudę spokoju i to w sytuacji gdy wszem i wobec opowiada się (od blisko 3 lat minus 2 ostatnie miesiące) że nie ma żadnego kryzysu, jesteśmy "zieloną wyspą" i jest ogólnie "super" w związku z czym nic nie trzeba robić.
Wyjątkiem jest Irlandia gdzie tamtejszy rząd zrabował całe OFE ale wynikało to z tego że za mało kasy wycyganili od EBC i MWF na ratowanie tłustych bankierów mających pijacką czkawkę hipoteczną
http://www.eurobankier.pl/news/article.html?article_id=2250166

Wszystkiego najlepszego w NY2011, oby chociaż nie był gorszy niż 2010

Vote up!
0
Vote down!
0
#120320

Rabunek i złodziejstwo. Tylko patrzeć jak reforma służby zdrowia Tuska i Kopacz zapewni Polakom darmowy dostęp do zbiorowej eutanazji w ramach ratowania budżetu. Będzie to takie humanitarne.

Troska na czole Tuska o swój portfel i portfel dwóch sąsiadów z lewa i z prawa jest przecież na jego czole wymalowana.

 

 

Dziękuję za artykuł. Pozdrawiam z 10.

____________________________

"Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów!-serce orle i wzrok orli ku przyszłości."-Prymas Tysiąclecia St.Wyszyński

Vote up!
1
Vote down!
0
#120273

nabrała szaleńczego tempa. Plany likwidacji polski jako kraju już zakończone kwestia tylko ogłoszenia tego faktu. Na ogłoszenie "nieistnienia Polski" czyli V robioru trzeba jeszcze zaczekac -powód jest jeszcze zbyt duża liczba ludności, która utożsamia się z Polska, czuje, myśli i kocha ojczyznę właśnie po POLSKU, całym sercem. Kiedy juz doprowadzą POlitycy do ustalonej liczby ludności POLSKI przez swoich zwierzchników, wtedy zostanie ogłoszona likwidacja tego pięknego kraju na Wisłą. Spełnią się "ruskie przepowiednie- był sobie kiedyś piękny kraj POLSKA". Wszystkie metody od aborcji, eutanazji po masowe ograniczanie dostępu do lecznictwa, opieki socjalnej i wszystkiego co ludzkie po smoleńską masakrę -zamach stanu dokonany na polskich patriotach na oczach świata. Niestey naród ten wciąż śpi zamroczony cudami cudaka mordercy i jego kompanów z mafii rządzącej krajem nad Wisłą.

Vote up!
0
Vote down!
0
#120327

Szczerze podziwiam tych, którzy myśleli, że będzie inaczej (czyt. normalnie). Na pocieszenie dodam, że to nie jest ich ostatnie słowo. Mimo wszystko jest jeszcze parę rzeczy do podpier....lenia. Chłopaki po cichu kombinują przy podatku katastralnym i wtedy dopiero się zacznie kraj mlekiem i miodem płynący. Narodzie, jak już nie chcesz spotkać się z rozumem, to chociaż trzymaj się za własną kieszeń.

Vote up!
0
Vote down!
0
#120328

Na temat finansów mam niewielkie pojęcie(jestem tylko elektrykiem)niemniej staram się śledzić bieżące znaczące informacje. Na dzisiaj nie wiem czy pomysł tuska (z determinacją piszę z małej litery, ten człowiek nie zasłużył by pisać go z dużej litery)będzie dla mnie korzystny czy nie. Jedno jest pewne nie lubię gdy ktoś dobiera się do moich pieniędzy !!!. Pamiętam gdy w latach 90-tych miałem zdecydować się czy będę skazany na ZUS czy wybieram fundusz emerytalny. Wybrałem fundusz emerytalny OFE licząc na wspomożenie emerytury z ZUS. Na dzisiaj wygląda na to, że ani z ZUS ani z OFE nie będę miał zapewnionych świadczeń pozwalających na godziwe życie, cokolwiek to znaczy w indywidualnym wydaniu. Pracuję uczciwie dla siebie i dla tego kraju od 1974r (bagatela 36 lat)zapieprzałem w mrozie, upale, po 10 do 12 godzin dziennie a sobota wola od pracy była świętem (w latach 90-tych)jakoś znoszę to chore państwo ale to co robi obecna ekipa "rządząca" przekracza wszelkie normy przyzwoitości a przede wszystkim ten rząd ma obywateli w dupie. Bez względu na preferencje polityczne. Owszem POparańcom jest po drodze z " lodziarzami" a tych nie brakuje- przykłady widzę na co dzień. Uczciwy obywatel, czy przedsiębiorca w tym chorym kraju jest z góry podejrzany.Ale reasumując ta banda POpaprańców doprowadzi ten kraj do ruiny. Gdy widzę niejakiego D.T. w telewizorni i słyszę jakie brednie opowiada "grilowcom" sympatykom myśli- "po nas choćby potop" to na wymioty mi się zbiera. A tak w ogóle niejaki D.T. powinien zostać postawiony przed Sądem lub Trybunałem Konstytucyjnym za brak " drugiej Irlandii", autostrad i wiele innych. D.T. łapy precz od moich pieniędzy a jeżeli chcesz się do nich dobrać to przynajmniej zapytaj mnie o zdanie w przeciwnym wypadku jest to kradzież. Mam dosyć kiwania mnie przez 36 lat pracy. I na koniec, pajacu D.T.jeśli będę miał okazję plunąć ci w twarz to się nie zawaham. Z pozdrowieniami szybkiego zejścia.

Vote up!
0
Vote down!
0
#120340

JUŻ DAWNO BYŁO WIADOMO , ZE

ZUS BANKRUTUJE

. MŁODZI WYJECHALI NIE MA KOMU ROBIĆ NA RENCISTÓW I EMERYTÓW...A JEŚLI NAWET BY SIĘ CHCIAŁO TO NIE MA GDZIE , BO POLSKA GOSPODARKA LEŻY W GRUZACH I PRACY NIE MA !

Vote up!
0
Vote down!
0
#120469