"I tak na nas nie zagłosują"

Obrazek użytkownika Rybitzky
Kraj

Wspominałem już o tym, lecz w kontekście obecnej dyskusji o szansach PiS w przyszłości warto szerzej opisać pewne wydarzenie. Przed wyborami 2007 roku próbowałem przekonać wrocławskich działaczy PiS do próby zwrócenia uwagi na studentów. Doczekałem się jedynie uwag w stylu: „Po co? Przecież oni i tak na nas nie zagłosują!".

PiS nie był nawet zainteresowany (także w skali całego kraju) studentami prawa, którzy powinni być naturalnym elektoratem partii proponującej ułatwienie dostępu do zawodów prawniczych. Czy naprawdę tak trudno było spróbować dotrzeć ze swymi propozycjami do młodych adeptów prawa? Skoro - jak wiadomo - media są przeciwko PiS, to chyba nic dziwnego, iż mogli oni nie wiedzieć o projektach Zbigniewa Ziobro? A w takim razie naturalną strategią powinna być próba samodzielnego dotarcia do studentów. Tymczasem nic takiego nie nastąpiło. Absolutnie nic.

Warto dodać, że wcześniej do kandydatów na prawników nie trzeba było docierać. Przed wyborami 2005 roku sami się zgłaszali deklarując chęć współpracy. PiS było dla nich autentyczną szansą na realizację swoich interesów. Potem jednak coś ich odstraszyło. Biorąc pod uwagę „entuzjazm" polityków PiS do współpracy z młodzieżą, możemy się domyślić co to było.

Niestety, podstawową wadą znacznej części działaczy PiS lokujących się wyżej w hierarchii - i prócz mnie zauważyło to sporo osób - jest całkowity brak politycznej intuicji. Często tak się zdarzało (teraz już rzadziej), iż do partii zgłaszały się osoby z jakimś pomysłem. Zwykle kończyło się to tak, że wykorzystywano ich zapał, a następnie zostawiono samym sobie.

Można by rzec, iż to niezbędny polityczny cynizm (o którym pisałem wczoraj) - ale nie. To po prostu głupota. Bo w sytuacji PiS nie jest mądrą rzeczą zrażać do siebie najbardziej zaangażowane osoby. Tymczasem dla działaczy ważne jest tylko dobre zaprezentowanie się na spotkaniu z prezesem - a nie zadbanie o skuteczność działań PiS w przyszłości.

Moim zdaniem dla takiej „strategii" nie ma usprawiedliwienia. Podobnie jak nie ma usprawiedliwienia dla powracającej (także wśród wielu blogerów S24) wizji zwycięstwa dzięki „niskiej frekwencji". Tak miało być w 2007 roku, i jak się skończyło?

Teraz również Platforma będzie mogła z łatwością wykorzystać całkowicie opuszczony przez PiS najmłodszy elektorat. Wystarczy, iż przed wyborami zaproponuje cokolwiek atrakcyjnego, coś co skłoni studentów do głosowania - i już prawicowi blogerzy będą mogli znów żalić się na głupotę wykształciuszków i lemingów.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Poznałem studentów, przyszłych prawników, którzy na "Kaczory" mieli alergie, jednocześnie pomstując na problemy związane z dostaniem się na aplikacje.

Jak powiedziałem im o pomysłach PiS w sp. dostępu do zawodu prawnika, to robili wielkie oczy, że Kaczory mogą coś takiego wymyśleć.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#7973

Wyrok w sprawie ustawy rozszerzającej dostęp do zawodów prawniczych i tworzącej nowy zawód doradcy prawnego? Sam wyrok i rozumowanie, wykładnia przepisów przez sędziów TK jest dla mnie do dziś nie do zrozumienia. Szyty na zamówienie korporacji grubymi nićmi wyrok..Media (TVN) manipulowały wtedy jak mogły. Pamiętam jak by to było wczoraj - wypowiedź speszonego, zawstydzonego, zmuszonego do występu przed kamerami studenta o słuszności wyroku TK i pomyłce Ziobry. Mi się wydaje, że akurat wielu normalnych studentów prawa (tych niemających koneksji i zapewnionych aplikacji) miało nadzieję na przejście tej ustawy i wejście jej w życie. Sam jako świeżo wykształcony prawnik się cieszyłem...Do czasu...

O Najwyższej władzy sądowniczej, jej ludziach, zasadach, pisałem już wiele razy - stary system panuje tam jak w niewielu dziedzinach życia. Tym bardziej ciężko będzie starych komunistów wypędzić stamtąd im bardziej przepisy konstytucji uniemożliwiają szybkie i radykalne zmiany w obsadzie sądów. Tylko i wyłącznie zmiana Konstytucji i doraźne ustawy wywalające dotychczasowych sędziów na zbity pysk. Pamiętajmy, że ostateczną kontrolę legislacyjną sprawuje wentyl w postaci TK. Jak może wyglądać uzasadnienie wyroku? Bardzo abstrakcyjnie i egzotycznie.. TK zaś stoi i będzie stał na straży zasad istotnych dla budowy IIIRP.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#7989

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

It's not about who's right, but who's left. ("Ojciec amerykańskiego karate" Ed Parker)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#7988

a tu znajdziesz odpowiedź.

http://video.google.pl/videoplay?docid=1100296323191682742&hl=pl

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

--------------------------------------
Polska krajem krzyży.

#7994

Właśnie wypiekłem świeżą polemikę do tego tekstu, zapraszam zainteresowanych do lektury mojej nowej notki, która lada chwila pojawi się na Niepoprawnych.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8007

Już jest w Trackback'u.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8008

Też zauważyłem, nie chcę tego sam przyklejać. Postarałem się pisać łagodniej - w końcu Ryba to nie lewak;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8009