Czy PiS ma szansę na przyciągnięcie młodych ludzi?

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb
Kraj

(Bloggerska próba analizy).

Namnożyło się ostatnio analiz na temat sytuacji wokół PiS-u – co jest nie tak wewnątrz partii, jak zwiększyć społeczne poparcie, rozszerzyć bazę wyborczą – słowem, temat - rzeka. Ja dzisiaj chciałbym zająć się tylko jednym z nurtów owej rzeki.

W tytule postawiłem pytanie, którego nie sposób sobie nie zadać w kontekście następnych wyborów. Czy Prawo i Sprawiedliwość ma szansę skutecznie powalczyć o młody elektorat – ten sam, który, skutecznie ogłupiony lansowaną w mediach i szeptanej propagandzie tezą, że Kaczory to obciach, w ostatnich wyborach gremialnie zagłosował na Platformę? Ma szansę, jak najbardziej, należy tylko trafnie zdefiniować charakterystykę tego młodzieżowego „targetu” – kim są ci ludzie, jakie mają potrzeby i aspiracje; następnie zaś podjąć stosowne działania.

Część I (diagnoza)

W telegraficznym skrócie „platformiana młodzież”, są to ludzie na starcie życiowej drogi, przeważnie uczniowie starszych klas liceum i studenci, z silną potrzebą szeroko rozumianego awansu. W owym „szeroko rozumianym awansie” wyróżniam trzy podstawowe składniki.

1) Awans intelektualny.

W sensie zdobycia „papierowego” wykształcenia – termin „wykształciuch” pasuje tu, ale nie wyczerpuje wszystkich objawów chorobowych – o zwalczaniu wewnętrznej „wykształciuchowszczyzny” i zaspokajaniu głębszych potrzeb intelektualnych nieco więcej będzie w postulacie tworzenia think – thanków - Cz. II p. 3).

2) Awans środowiskowy.

Wbrew mitom, na PO głosowała nie tylko młodzież wielkomiejska. Spora część pochodzi z prowincji, do większych ośrodków wyjechała na studia, zaś głosowanie na Platformę potraktowała jako swoisty probierz przynależności do „lepszej” Polski – tej bardziej nowoczesnej, cool, wyzbytej „moherowej” zaściankowości. Wielu z nich zżera mniej lub bardziej uświadamiany kompleks prowincjusza, chcą więc za wszelką cenę dostosować się do „elit” (lub tego, co jako „elity” zostaje im przedstawione). Czynią to w sferze werbalnej i wyborczej – snobizm ów sprawia, że rechoczą z niewybrednych dowcipów o Kaczorach, zaś wybory stały się dla nich testem lojalnościowym. Popularnie zwie się ich „lemingami”; ja wolę określenie „eliciarz”, którego używałem zresztą w poprzednich tekstach.

„Eliciarz”, to pojęcie pojemne i wielowątkowe, przyjdzie omówić je szerzej w osobnym elaboracie, tu powiem jedynie, że eliciarza cechuje m.in. głęboka wewnętrzna potrzeba autoidentyfikacji z tymi, których uważa za „lepsze towarzystwo”, między którymi chciałby się znaleźć, krótko - tymi, którzy mu imponują. Zarazem towarzyszy mu nieustanny lęk przed środowiskowym ostracyzmem, który sprawia, że gotów będzie się podpisać pod każdą publicystyczną, intelektualną i polityczną modą, jaką przedstawią mu „parnasiarze” (zwani również „autorytetami”). Słowem, „eliciarz”, to aspirant do Salonu na wiekuistym okresie próbnym, niczym sługa wampira ( - yyeeesss, Masta’), któremu „Pan”, pozwala się żywić jeno krwią pośledniejszych stworzeń, lecz który nie traci nadziei, że wreszcie dane mu będzie dostąpić ostatecznej inicjacji…

Eliciarz nie musi być zresztą młodociany – nocne moczenie się, którego doznawała jeszcze nie tak dawno choćby część naszych artystów i publicystów, żyjących w permanentnym zalęknieniu, że „ktoś ich zbudzi o piątej nad ranem” świadczy, że przypadłość ta jest uniwersalna i dotyka najróżniejsze grupy społeczno - zawodowe. Starsi eliciarze są już w znacznej mierze straceni, ale o młodych trzeba walczyć, zanim nie dokona się w nich głęboka internalizacja tego rodzaju postawy.

3) Awans materialny.

Szczerze mówiąc, tu właśnie widzę najszersze pole do skutecznego pozyskiwania młodego elektoratu. Siłą rzeczy, większość młodych wyborców nie ma dostępu do ściśle reglamentowanych, skorporacjonizowanych i sfamiliaryzowanych, często wysoko płatnych zawodów. A pragnienie awansu jest tu silne, oj silne… Poza ogólnie znanymi i znienawidzonymi, z prawnikami na czele, są tu najróżniejsze profesje jak chociażby… animator kultury, czy… pilot wycieczek! (kto ciekaw, niech sprawdzi w bazie danych o zawodach regulowanych w Polsce, aczkolwiek nawet ta lista nie jest pełna – link: http://www.buwiwm.edu.pl/eu/public/db/index.php?fullinfo=true).

Owszem, zdaję sobie sprawę z tego, że nawet studenci prawa wiedzeni omówionymi wyżej eliciarskimi ciągotami, głosowali w większości na Platformę. Rzecz w tym, że niebawem czeka ich tyleż bolesne, co nieuchronne rozczarowanie. Zaczną odbijać się, wraz ze swymi aspiracjami, od „szklanego sufitu”, co spowoduje traumatyczny wzrost otrzeźwiającej frustracji (to, wbrew pozorom, nie oksymoron), której w dobie kryzysu, nie rozładuje już zmywak na Wyspach. Nie od rzeczy będzie wtedy przypomnieć które to, jako bodaj jedyne ugrupowanie polityczne w III RP starało się poszerzyć dostęp do zawodów prawniczych. A także kto, i z jakich pobudek starania te storpedował.

I tu przechodzimy do środków zaradczych. Przypominanie o inicjatywie zablokowanej przez miłościwie nam panujący Wiadomy Trybunał, to jedno. Należy jednak przystąpić do działań pozytywnych.

Część II (propozycje)

1) Wysiłek ustawodawczy…

…czyli - zgłaszać dobrze przemyślane i bezbłędne od strony sztuki legislacyjnej projekty ustaw deregulujących kolejne skorporacjonizowane (lub w inny sposób reglamentowane prawnie) zawody. Musi to przybrać formę wręcz „ofensywy ustawodawczej”. Bezbłędność legislacyjna jest tu ważna gdyż, primo – pozwoli łatwo odeprzeć od strony merytorycznej nieuchronny kontratak PO i sprzęgniętych z nią przekaziorów; secundo – stanowi naturalne podglebie dla ustaw uchwalanych już po ew. zwycięskich wyborach. Innymi słowy – niech choć raz w dziejach III RP inicjatywy ustawodawcze zgłaszane przez opozycję przydadzą się do czegokolwiek po zmianie władzy… Niech „pełne szuflady” wreszcie zafunkcjonują.

2) Nie dawać łatwego żeru wrogim przekaziorom…

…czyli kwestie wizerunkowe. Pamiętacie kampanię prezydencką Lecha Kaczyńskiego, gdy przedstawił się jako polityk stateczny i konserwatywny, ale jednak sympatyczny i przyjazny ludziom? To zadziałało. Wiem, że każda medialna obróbka to temat drażliwy dla obrabianych liderów („nie jestem margaryną” – L. K.) i realia społeczno – przekaźnikowe też już inne (wtedy przekaziory wciąż wychodziły z szoku po aferze Rywina). Niemniej jednak, zalecałbym jako plan minimum usunięcie z widoku publicznego mamroczących, buraczanych facjat raczących kamery (i, co za tym idzie, rzesze mediotrawców) wrażeniem, jakby mieli potknąć się zaraz o własne buty. Być może, są bezcenni w robocie wewnątrzpartyjnej, dyscyplinującej, jednak przed kamerami przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Wiem, że to szalenie płytkie – wystawiać „gadaczy” do kamer w zależności od pijarowskiego potencjału, ale niestety, tak to działa – merytoryczny background nie przebije się bez odpowiedniego opakowania. Czytaliście „Małego Księcia”? Pamiętacie tureckiego astronoma, którego nikt nie chciał słuchać, bo był ubrany w szlafrok? Został wysłuchany (i doceniony) dopiero wtedy, gdy przebrał się w zachodnie ciuchy.

3) Think – thanki…

…czyli instytucje składające się z wysokiej klasy fachowców sympatyzujących z daną opcją polityczno - światopoglądową. Stanowią one niezbędne intelektualne zaplecze dla każdej nowoczesnej partii. Muszą też mieć pewien zakres autonomii – nawet, gdy wodzowi pewne sugestie nie „idą” po aktualnej myśli, w dłuższej perspektywie to zawsze procentuje. Warto wydać na to część otrzymanej z budżetu podatniczej krwawicy. Bez nich nie będzie postulowanych w pierwszym podpunkcie projektów ustaw. A już na pewno nie na pożądanym poziomie. A poza wszystkim – gdzie obiecujący, młody człowiek mógłby się lepiej spełnić intelektualnie i znaleźć ewentualną odskocznię do dalszej kariery, a przy okazji wyzbyć się co bardziej upierdliwych objawów, tudzież przyczyn, eliciarstwa? Pamiętacie, co pisałem kilka akapitów wyżej, że o młodych eliciarzy warto walczyć, zanim eliciarska postawa nie przeżre ich dusz do głębi (dla zapominalskich – cz. I p. 2)? I o pogłębionym awansie intelektualnym, którego potrzebę jakaś część z nich czuje (cz. I p.1)? Pod odpowiednią pieczą wyrosnąć mogą piękne kwiaty.

Część III (retrospekcje)

1. Retrospekcja ogólnopolityczna.

PiS, by zjednać sobie młodzież, powinien wyzbyć się wizerunku partii zamkniętej, nie tracąc przy tym konserwatywnych pryncypiów. Trudna to sztuka, zwłaszcza w nieprzyjaznej medialnej atmosferze. Ale… da się! Spójrzmy choćby na sukces Muzeum Powstania Warszawskiego i cały ruch młodych ludzi, którzy się wokół niego zgromadzili. Wielka to zasługa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i tych, których potrafił odpowiednio dobrać. To nie umrze. Będzie żyć i procentować.

Jednak co do samego PiS-u, prezes powinien jednak wyzbyć się, doklejonego słusznie, czy też nie, wizerunku sułtana otoczonego przez eunuchów – potakiwaczy (być może przez Dorna przemawiało rozgoryczenie… niemniej jednak, jest coś na rzeczy). Nieznośny mezalians z Samoobroną i LPR jest tu dodatkowym garbem, który będzie wypominany PiS-owi po wsze czasy. Tak, wiem że wtedy nie dało się inaczej, ale wrażenie wśród młodych pozostaje – zresztą, pamiętam, jak Jarosław Kaczyński przyznał, że jego największym błędem w tamtych czasach była, po załamaniu się koalicyjnych rozmów z PO i późniejszym niezatwierdzeniem budżetu, negatywna rekomendacja do Prezydenta co do przyśpieszonych wyborów. Wszystko, co stało się później, było prostą konsekwencją tego błędu – ale któż chce dziś o tym pamiętać… Może jakiś zdolny pisarz spłodzi ku pokrzepieniu serc nowelę, a może wręcz powieść z gatunku historii alternatywnej, w której, w newralgicznym momencie, gdy PiS momentami górował nad PO w sondażach, jednak rozpisano wybory i doczekaliśmy się IV RP ).

2. Retrospekcja osobista.

Poświęciłem tu sporo miejsca kwestiom pijarowsko – wizerunkowym, ale nie bez przyczyny. Otóż, w moim przypadku, przysłowie, „zapomniał wół, jak cielęciem był” – nie działa. Pamięć bywa upierdliwa, ale niech tam, „nic to”. Pamiętam, gdy kolega polecił mi, bym kupił w kiosku „Najwyższy Czas!” (jeszcze w starym, „płachtowym” formacie – któż to pamięta?). Z pewną taką nieśmiałością podszedłem do okienka niczym młoda laska po pierwsze „alwaysy”. Pani, po długiej grzebaninie, wydobyła spod lady plik powiązanych taśmą, nie przeznaczonych zapewne do wyjmowania na widok publiczny niszowych, prawicowych pisemek (to były, przypomnę, lata 90 – te) – i wydobyła wreszcie „NCz!”. Czytając to - to, przeżyłem niedowierzanie graniczące z szokiem – to takie rzeczy można wypisywać? Legalnie?! To był „turning point of my game”. Wiele to pokazuje zarówno o ówczesnym stanie mojego umysłu, jak i o atmosferze polityczno – medialnej tamtych czasów.

Czemu o tym „kombatantuję”? Otóż, dla młodzieżowego „targetu”, treść którą byli by ewentualnie skłonni zaabsorbować, pozostaje daleko w tyle za formą – wiem, że jest to dość bezwzględna ocena, ale jeśli forma przybliży ich do treści – to czemu nie?

Kiedy popierałem UPR – wierzcie mi, w swoim środowisku należałem do baaardzo nielicznych wyjątków – przyszło mi znosić zdziwienie pomieszane z niedowierzaniem i docinki o „pajacu z muszką”. Oczywiście, zero merytorycznych argumentów, zero wiedzy na temat programu UPR – liczyło się to, że Korwin jest „clownem” z przyprawioną gębą fanatycznego ekscentryka, który pragnąłby zamknąć kobiety „w kuchni” i „przy garach”. Na UPR przestałem głosować dopiero po wielu latach wyborów parlamentarnych i prezydenckich – zraziła mnie chroniczna nieskuteczność tej partii. Zbyt wielu znajomych też nie nawróciłem. Po długich przekonywaniach byli w stanie przyznać mi „teoretycznie” rację, a później… głosowali, jak głosowali.

Dlatego właśnie tak rozwlekam się nad medialną nieporadnością PiS-u. Jeżeli będzie dalej tak, jak jest, to będziemy mieli Kaczorów w roli Korwina i UPR – medialnych pajaców i dyżurnych clownów „fleka kontaktowego”. Nawet, gdyby mieli 2,5% poparcia., to i tak będą ich flekować. Za nocne, mokre zmory przeżywane „o piątej nad ranem”.

I „młodzież” to kupi, choć sama z siebie nie jest aż tak demonicznie idiotyczna. Po prostu, nie widzi alternatywy. Dlatego, na dzień dobry, już od teraz, należy przedsięwziąć środki zaradcze. Choćby te, przedstawione w Cz. II mojego jakże oszołamiająco bezczelnego wystąpienia.

Gadający Grzyb

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Zgadzam się w większości z Twoimi wywodami.

Kaczyńscy jeśli chcą walczyć na polu przeciwnika powinni dostosować środki. Układ jest niestety taki, że na to pole muszą wejść i walczyć nie na swojej ziemi, jeśli chcą coś ugrać. Ja widzę, że oni chcą tak prostolinijnie i uczciwie, ale się nie da. To dociera do nas. A co dla Leminga?

Dobrze gdyby przeczytał to Jarosław Kaczyński.

I na koniec życzenie - pisz częściej - miło się i płynnie czyta - masz dobrą "klawiaturę"..

Pozdro!

Vote up!
0
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#9636

Myślę, że Jarosław Kaczyński ma dostęp do podobnych analiz. Więcej optymizmu - na zmiany potrzeba czasu i pieniędzy.

Dużo myślałem o tym, czy PiS powinien przyjąć zasady gry PO.

Zastosował je w dwóch przypadkach - w sprawie dziadka Tuska i w kwestii Niesiołowskiego a SB. Skutki nie były dobre. Nie wiem czy ta droga jest dobra, naprawdę ciężko przelicytować PO.

P.S.: Obserwujmy co się dzieje wokół komisji ds. służb specjalnych, PO poświęca wiele, by pewne sprawy nie wyszły na jaw, co posłowie PiS mogą wykorzystać i wyciągając hak po haku zmiażdżyć tę partię.

Vote up!
0
Vote down!
0
#9643

że ma takie analizy, ale się nimi nie przejmuje. Efektem jest zaś cała ta obecna stagnacja, która sprawia, że jest trudno. PiS nie wykorzystuje kolejnych oczywistych szans, nie podejmuje oczywistych tropów, wystawia na pierwszy front ludzi najmniej medialnych, podsumowując - ułatwia zadanie swoim przeciwnikom.

Vote up!
0
Vote down!
0
#9647

Nie o wszystkich sprawach można powiedzieć i nie wszystkie należy już teraz tłumaczyć. Więcej optymizmu Budyń:)

Vote up!
0
Vote down!
0
#9651

Nie piszę, że PiS powinien przyjąć "zasady gry PO". Chodzi mi o minimum medialno - merytorycznej sprawności, dzięki czemu można by "odzyskać" choć część mieszkańców "miasta zaginionych dzieci"(jest fajny film S.F. o tym tytule). Celowo zawęziłem analizę do tego aspektu, gdyż inaczej nie miała by końca.

Pozdrowienia

Gadający Grzyb

P.S. Co do komisji - pełna zgoda

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#9721

Postaram się pisać częściej - niestety, doba nie jest z gumy, pomysły też nie wlatują do łba codziennie. Po prostu - nie chcę pisać byle jak i byle czego, tylko dla nabicia sobie statystyki. Poza tym, mam dość czasochłonny "cykl twórczy" - najpierw jest kartka i długopis, potem przeklepuję tekst do komputera, wprowadzając na bieżąco poprawki, wreszcie ostatecznie "formatuję" rzecz bezpośrednio na blogu (plus ściągnięcie z netu i obróbka jakiejś sensownej ilustracji) - a i tak zdarzają się jakieś interpunkcyjne i stylistyczne niedoróbki. Generalnie, wyznaję zasadę, ze warto potrudzić się nad tekstem, by nie musiał się nad nim trudzić Czytelnik.

Pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#9720

Właśnie przeczytałem Twój kolejny tekst o GW i TVN. Oby taka częstotliwość ;) No i oczywiście nie kosztem jakości.

Pozdrawiam
Gawrion

Vote up!
0
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#9723

Już gorszego nie mogli wynależć.
Jakby sobie specjalnie na złośc robili.

albo Cymański z kłapiącą szczęką.

Nie mówiąc o obślinionym Urbańskim.

Czy nikt inny Kaczorów nie lubi?

Wystarczyło by trzech wygadanych przystojnych brysiów, a wzrosło by im z 20 procent.
Taki Cenckiewicz, ...powinni go wypożyczyć choć na pół roku, na rzecznika prasowego. Nawet poseł Górski, który ma dykcję przynajmniej.

Nie rozumiem, żeby najbardziej bełkotliwych gości z krzywymi gębami do gadania wystawiać.

Vote up!
0
Vote down!
0
#9637

No narszcie jakaś poważna analiza, pod którą moge się podpisać obiema rękami. :)

Zwłaszcza że wiele zjawisk wymienionych w pierwszej części miałem okazje widzieć naocznie...

Vote up!
0
Vote down!
0
#9640

dla młodych - bardzo dobre. analizować potrzeby  grup i składać konkretne oferty zamiast  irlandzkich cudów.  reklamować jako deskę ratunku w kryzysie ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#9642

Za mądre. Przestrzeliłeś. Jedyna w miarę skuteczna na dziś rada to raz - zmienić gadaczy a dwa - zatrudnić do obróbki wizerunku kogoś kto się na tym zna i jest spoza partii.

Przez rozum? Przez argumentację, pokazywanie czystych intencji, bezbłędnej legislacji to można trafić do 5%.
W skrócie: należy udowodnić, że popieranie PO jest obciachowe - i tyle.

Vote up!
1
Vote down!
0
#9644

... świetne wspominki, interesująca i sensowna analiza...

A wnioski i recepty jak zawsze - ogólnikowe i pasujące do jakiegoś wyimaginowanego świata. Z tym zawsze najgorzej.

Ja byłbym za tym, by stać się elitą. I nie mówię o PiS, ino o nas. Wtedy będzie działał ten mechanizm, o którym mówisz w związku z Twoim własnym upeeryzmem. Wątpię byśmy zdążyli, skoro tak marnie się za to bierzemy, ale to byłby cel.

A na lemingi/eliciarzy należałoby po prostu się wypiąć. Niech to oni na odmianę zaczną chcieć! Poza tym, że idzie kryzys, o jakim najstarsi ludzie już zapomnieli. To nigdy nie pomaga elytom.

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Think but don’t think too much, just fucking whack him.

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#9660

"wnioski i recepty jak zawsze - ogólnikowe i pasujące do jakiegoś wyimaginowanego świata. Z tym zawsze najgorzej."

Wieem, z tymi think-thankami trochę się rozmarzyłem... Podobnie z perspektywą sensownych projektów ustaw, które można by wykorzystać w przyszłości. Ale, do kroćset, mogli by przynajmniej nie dawać żeru przekaziorom i "flekowi kontaktowemu". Choćby to.

Pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#9722

Dokladnie tak to jest!

Vote up!
0
Vote down!
0
#9670

Czytałem nie jedną analizę, słuchałem nie jednej audycji, dziennikarze rozpisują się na ten temat do bólu. Ale to wszystko wygląda mi tylko na podglądanie PIS-u i to dość nieporadne. Wiem, że nie jeden czytający ten komentarz posądzi mnie o stronniczość. Owszem, jestem za PIS-em i życzę im jak najbardziej dobrze. Mnie zastanawia tylko jedno, dlaczego tak zajadle PO odmawia PIS-wi odwołanie się do narodu w formie referendum w sprawach kluczowych dla samych obywateli? Otóż widzą w tym swoje realne poparcie. A jest ono bardzo mierne. Boją się zobaczyć to na własne oczy. Ja wiem, że wszyscy ci sceptycy będą przecierać oczy ze zdziwienia w następnych wyborach do parlamentu europejskiego. Ale to pod warunkiem, że PO nie wytnie jakiegoś chamskiego numeru wyborcom. Niektórzy wiedzą o czym piszę. Życzę wszystkim zdrowych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz cierpliwości i wytrwałości przy tej władzy jaką mamy. Życzę też aby ta władza skończyła się jak najszybciej. Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#9683

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Think but don’t think too much, just fucking whack him.

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#9686

[quote=Gadający Grzyb

;młodzież” to kupi, choć sama z siebie nie jest aż tak demonicznie idiotyczna.
Po prostu, nie widzi alternatywy. Dlatego, na dzień dobry, już od teraz, należy przedsięwziąć środki zaradcze. Choćby te, przedstawione w Cz. II mojego jakże oszołamiająco bezczelnego wystąpienia.

Gadający Grzyb

[/quote]
Rok za rokiem mija -

Vote up!
0
Vote down!
0
#33846

[quote=Rebeliantka]<

Kiepsko widzę przyszłość PiS. I nas w związku z tym też.

[/quote]
Zdolność wyciągania wniosków istotnie nie jest najmocniejszą stroną -
Paraliż -plegia .Przed kim , czym?
Mierni ale wierni mają pierwszeństwo ? Nie chodzi mi o tych co odsunęli się czy odsunięto ich -
Prawdziwą klęską jest to że nie ma dopływu "Swieżej Krwi".
Jaka jest możliwość awansu i kariery w PIS?
Struktury na dole - ociekają "smalcem" ,skostniałe nieruchliwe.
Panicznie boją się brania udziału w lokalnym dialogu ze społeczeństwem.Brak atrakcyjnego przekazu (nie chodzi o taniec na rurze).
Rozumie to patrząc na apodyktyczne działania .
Ech,

Vote up!
0
Vote down!
0
#33854

Pzdrwm

triarius
- - - - - - - - - - - - - - - -
Liberalizm to lewactwo sklepikarzy (i alibi aferzystów).

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#33905