[recenzja]"Przebudzenie" Joanny Lichockiej

Obrazek użytkownika Budyń78
Idee

„Przebudzenie” to trzecia, z wydanych w krótkim odstępie czasu, książka zawierająca wywiady z przedstawicielami środowisk prawicowych i patriotycznych i druga, wydana przez Wydawnictwo M. Tym razem Joanna Lichocka rozmawia z osobami, które postanowiły zająć się aktywniej lub powrócić do aktywności politycznej po 10 kwietnia 2010 roku.

Książkę otwiera rozmowa z Anitą Czerwińską z klubów Gazety Polskiej, organizatorką miesięcznic każdego 10., którą wytrwalsi czytelnicy mogą pamiętać jeszcze jako blogerkę pierwszego Blogmedia.pl. Anita zdaje się być najostrzejszą rozmówczynią Lichockiej – pozostałe osoby krygują się przed formułowaniem najostrzejszych sądów. Wspólne jest jednak nastawienie co do kwestii zamachu. Nie przesądzając, czy doszło do niego w znaczeniu ścisłym, w zasadzie wszyscy podpisują się pod zdaniem, że działania władz polskich noszą jego znamiona, zaś wszystko, co dzieje się wokół śledztwa, również uprawdopodabnia taką tezę. Wspólne jest również przywoływanie klimatu lat 80-tych, czy też pierwszej pielgrzymki papieża do Polski, większości rozmówców znanych z autopsji.

Oprócz Anity dostajemy rozmowę z dwoma uczestnikami straży porządkowej comiesięcznych obchodów, harcerzem, czytającym jedną z intencji podczas mszy w katedrze oraz panią, będącą sporadyczną uczestniczką miesięcznic. Podobna jest droga wszystkich tych osób – od pierwszego szoku, poprzez przeżywanie narodowej żałoby, do poczucia, że sytuacja wymaga trwałego zaangażowania. Zawiedzie się ktoś, kto sięgnie po książkę w poszukiwaniu nienawiści, czy fanatyzmu. Mamy tu wiarę, patriotyzm i przywiązanie do tradycji, zarówno solidarnościowych, jak starszych.

Książkę zamyka wywiad z Wojciechem Wenclem. Wencel pojawia się zresztą i w „Lawie” Solidarnych 2010, i w „Kompendium patriotyzmu”, a jednak rozmowa z nim wydała mi się najbardziej inspirującą częścią „Przebudzonych”. Dostajemy tutaj pigułkę z mesjanistyczno-romantycznej wykładni bieżących wydarzeń i osadzenie ich w kontekście całej polskiej historii oraz walki dobra ze złem. Bardzo mocne i bardzo ciekawe.

Jako dodatek dołączono do zbioru płytę z wierszami Wencla, czytanymi przez autora.
Joanna Lichocka, Przebudzenie, Wydawnictwo M, 2012

http://niepoprawni.pl/blog/394/wydawnictwo-m-przedstawia-przebudzenie-rozmowy-joanny-lichockiej

Ocena wpisu: 
Brak głosów