PROTEST PRZECIW WYSOKIM PODWYŻKOM CEN BILETÓW W GDAŃSKU

Obrazek użytkownika Filip_Stankiewicz
Kraj

Projekt podwyżki cen tych biletów komunikacji miejskiej w Gdańsku w wielu przypadkach zakłada wzrost o ponad 10% i kilkukrotnie przekracza inflację, która prognozowana jest w 2011 roku na 3%.

Dla przykładu cena biletu na jeden przejazd na linie zwykłe wzrośnie z 2,50 zł na 2,80 zł czyli o 12%, cena biletu czasowego 1-godzinnego na linie zwykłe wzrośnie z 3 zł na 3,40 zł czyli aż o ponad 13%. Podwyżka na bilety miesięczne/30 dniowe i na dłuższe okresy jest niższa, ale w wielu wypadkach również przekracza inflację w 2010 i prognozowaną na rok 2011. W uzasadnieniu uchwały brak informacji o wydatkach ZKM na paliwo,wynagrodzenia, koszty ogólne i innych danych.

Ta podwyżka uderzy zwłaszcza w osoby podróżujące nieregularnie, obniży atrakcyjność Gdańska dla mieszkańców regionu i turystów. Przyczynić się to może do ograniczenia ilości przyjazdów, a na tym ucierpią w jakimś stopniu handel, usługi, gospodarka miasta i w efekcie my wszyscy.

Z powodu wzrostu ceny biletów więcej ludzi przesiądzie się do samochodów, co przyczynić się może do spotęgowania korków i powstania nowych - i to nawet jeśli na drogi wyjedzie choćby kilka procent więcej aut. Będzie miało to też wpływ na większe zanieczyszczenie powietrza i wzrost różnego rodzaju chorób z tym związanych. Dlatego apeluję o podpisanie się pod protestem także zmotoryzowanych mieszkańców Gdańska, województwa pomorskiego i osoby odwiedzające nasze miasto. Zmniejszenie ilości przejazdów komunikacją miejską będzie skutkować także mniejszymi od prognozowanych wpływami ze sprzedaży biletów.

Tymczasem obserwujemy, że władze Gdańska nieracjonalnie wydają pieniądze pochodzące z naszych podatków. Obywatele nie mogą być ofiarami nieracjonalnej polityki prezydenta Pawła Adamowicza i stanowiącej większość w radzie miasta Platformy Obywatelskiej.

Jeśli zachęcimy do podpisania protestu znajomych mamy szansę wywrzeć presję na radnych miasta Gdańska i zapobiec tak znacznej podwyżce. Pokażmy władzom Gdańska, że muszą liczyć się z naszym zdaniem - ze zdaniem obywateli. Radni podejmą decyzję w tej sprawie prawdopodobnie 17 lutego 2011.

PODPISUJEMY TUTAJ:

http://www.petycje.pl/petycja/6560/protest_przeciw_wysokim_podwy%C5%BBkom_cen_bilet%C3%93w_komunikacji_miejskiej_w_gda%C5%83sku.html

Petycję poparło już 200 osób.

Filip Andrzej Stankiewicz

Poniżej ożywiona dyskusja w której odpowiadam na pytania i wątpliwości internautów, w tym urzędnika Urzędu Miasta:

http://www.mmtrojmiasto.pl/blog/entry/7120/PODPISZ+PROTEST+PRZECIW+WYSOKIM+PODWY%C5%BBKOM+CEN+BILET%C3%93W+KOMUNIKACJI+W+GDA%C5%83SKU.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów