Prezydent Gdańska z PO rozpowszechnia fałsz o Kaszubach?

Obrazek użytkownika Filip_Stankiewicz
Kraj

Na portalu trojmiasto.pl możemy przeczytać: "Na rogatkach Gdańska stanęły tablice z napisem "Gduńsk - stolëca Kaszëb witô". Dziewięć tablic ustawiono z okazji obchodzonego w sobotę Dnia Jedności Kaszubów, na ulicach miasta wywieszone zostały także czarno-żółte flagi kaszubskie. (...) Inicjatorem ustawienie tablic jest prezydent Gdańska Paweł Adamowicz."

Nie mam nic przeciw pielęgnowaniu tradycji czy gwary kaszubskiej, ale te tablice zawierają nieprawdę. Według map Kaszuby nie zawsze obejmowały Gdańsk, a gdy zamieszkiwali w nim Kaszubi to stanowili oni zdecydowaną mniejszość, więc jaka to stolica???

Zresztą nawet w tekście jest sformułowanie "O to miano zwykle rywalizowały Kartuzy z Kościerzyną" - i to jest logiczne, bo w tych miastach Kaszubi stanowią zdecydowaną większość. Jeszcze rozumiałbym gdyby taki "cyrk" robili działacze kaszubscy, ale nie rozumiem dlaczego kompromituje się w ten sposób prominentny działacz Platformy Obywatelskiej i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz?

Czy to zwykła głupota czy chodzi o generowanie jakichś napięć na tle narodowościowym, jak na Śląsku gdzie PO zawiązała koalicję z Ruchem Autonomii Śląska, co ma wiele niepokojących skutków - na przykład Stadion Narodowy w Chorzowie zamiast w naszych barwach narodowych jest w barwach żółto-niebieskich?

Filip Stankiewicz

Źródło:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Kaszubskie-witacze-na-rogatkach-Gdanska-Slusznie-n46422.html

Przykładowe mapy zasięgu Kaszubszczyzny:
http://pl.kaszubia.com/wp-content/uploads/2008/08/kaszubi_1660.png
http://pl.kaszubia.com/wp-content/uploads/2008/08/kaszubi_przelom19_i_20.png

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Boże, to taki sam Kaszub jak Tusk, a i prawnik jako prawnik z niego żaden.

Znam ten mały wysoką umieszczony um i dlatego tak piszę.

Pozdrawiam z Gdańska, stolicy Pomorza lecz NIE KASZUB!

Obibok na własny koszt

======================================================

Nunquam sapiens irascitur.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#144630

Dobosz
coś jest nie tak, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz,zwany Budyniem ,oficjalnie powołał 2 marca br. Basila Kerskiego z Berlina na stanowisko Dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności,teraz Gdańsk został stolicą Kaszub, nie wykluczone , że chce wybudować Europejskie Centrum Kaszubskie w Gdańsku

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Dobosz

#144637

 chodzi zapewne o politykE PO dotyczAca tworzenia autonomicznych regionöw , ktöre potem Latwiej zostanä zniemczone. Adamowicz realizuje politykE Tuska.

Gdansk bedacy  przed wojnä Wolnym Miastem z 90% ludnosci niemieckiej,coraz bardziej zaczyna przypominaC sobie swojä niemieckosC. Przypisujäc Kaszuby Gdanskowi Tusk i Adamowicz pröbujä wmöwiC Polakom, ze regiony te mialy wspölnä przeszLosC, w zwAzku z tym ich przyszLosC powinna pöjSC  tym samym torem.

Tymczasem GdaNsk z Kaszubami nie ma historycznie nic wpölnego, opröcz tego, ze lezä w geograficznej bliskosci, a rywalizacja o miano stolicy Kaszub odbywala sie pomiEdzy Kartuzami a KoScierzynä a nie z GDANSKIEM !

Ludzie -Nie dajcie siE ogLupiC kLamcom i ich manipulacjom.

jazzmin

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jazzmin

#144655

problem jest ważki.  Każde, nawet idiotyczne przedsięwzięcie, dąży w kierunku landyzacji Polski. To jest marzenie Tuska, które uparcie realizuje. Ale nie tylko - podział państw na regiony jest dążeniem globalistów, co na świecie jest łatwe do zaobserwowania.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#144670

gość z drogi

a drugi mu POdobny to kuc...........Uważajmy,bo nawet  niezauważymy

,ze Polski już nie ma.........

10.....za ostrzeżenie,z kim mamy do czynienia..............

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#144960

costerin

Takie jest glowne motto Kaszubow od wiekow,czy pisac cos wiecej??? przeciez to jasno mowi ze ani herr tusk ani zaden tam inny czlonek POlszewi kaszuba nie jest.Dlaczego ruszyla akcja w gdansku??? jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase.Bruksela,warszawa,posypie kasa na rozwoj regionalny,dlaczego jakas tam Koscierzyna czy Kartuzy mialaby dostac kase,kogo obchodzi prowincja i jacys tam kaszubi,niech sie gonia,wazne ze do koryta POlszewi cos wplynie do podzialu.
PS. stolica Kaszub jest Koscierzyna i to nie tylko dlatego ze to moje rodzinne miasto,tak po prostu jest i juz a Kartuzy to juz zagranica ha ha ha.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

costerin

#144686

jutro Pomorze niemieckie!. Obym był, złym prorokiem!.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#144736

[quote]Czy to zwykła głupota czy chodzi o generowanie jakichś napięć na tle narodowościowym, jak na Śląsku gdzie PO zawiązała koalicję z Ruchem Autonomii Śląska, co ma wiele niepokojących skutków - na przykład Stadion Narodowy w Chorzowie zamiast w naszych barwach narodowych jest w barwach żółto-niebieskich? [/quote]Prosiłbym o nie kłamanie.
1. Kolacji PO-PSL-RAŚ jest typową kolacją proregionalną. RAŚ nie prowadzi działalności antypolskiej (nikt nie potwierdził argumentami hipotezy o szkodzeniu Polsce). RAŚ wybrali obywatele w demokratycznych wyborach.
2. A czyje są barwy żółto-niebieskie? To są barwy niemieckie, chińskie, czy kongijskie? Są to barwy POLSKIEJ jednostki administracyjnej, tj. województwa śląskiego. Oznacza to, ze barwy są poprawne. A stadion nazwa się "Stadion Śląski", a nie "Stadion Polski", więc barwy są na miejscu. Autor najwyraźniej popiera centralizm w stylu Hitlera i Stalina, którzy niszczyli wszelkie regionalizmy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150688