Czy Gromosław Cz. był także założycielem PiSu?

Obrazek użytkownika PLK
Kraj

Jak powszechnie wiadomo Gromosław Cz. przypisuje sobie wielkie zasługi w powstaniu obecnej partii władzy, czyli Platformy Obywatelskiej.

Dotychczas Cz. jeszcze nie przyznał się do zaplanowania sukcesu drugiej głównej partii politycznej III RP, czyli PiSu, ale całkiem możliwe że tak mogło być.

Wszak obydwie partie można nazwać partiami bliźniaczymi! Obie powstały w tym samym czasie, obie na bazie koalicji AWS-UW i obie zyskały na aferze Rywina. Te przemeblowanie na scenie politycznej III RP oznaczało zamianę jej podziału z starego: post komuna - post Solidarność na nowy: PO - PiS. Co prawda resztki dawnej sceny w postaci SLD przetrwały aferę Rywina do dzisiaj, ale są likwidowane kawałek po kawałku.

Tak więc skoro projekt PO został zaprojektowany przez Pana Gromosława Cz. to analogicznie PiS musiał zostać zaprojektowany przez... być może nie przez niego ale kogoś innego z tych samych kręgów. Z resztą nawet PO Pan generał raczej nie zaprojektował sam, tylko jak już to musiał stać za tym jakiś większy zespół "fachowców". Ten sam zespół "fachowców" mógł także zaprojektować PiS. Wszak scena polityczna musi się zawsze składać z dwóch stron, koalicji i opozycji, także jeśli się projektuje koalicję to warto by było też zaprojektować opozycję. W tedy mamy gotową scenę polityczną i spektakl można zacząć, aktorzy polityczni mogą wkroczyć na scenę polityczną i odegrać swoje role. W tym przypadku jedni rolę partii w władzy a drudzy wiecznej opozycji mającej zawszę rację ale nigdy żadnego wpływu na rząd. (Podobną rolę odgrywa n.p. w Niemczech SPD, gdzie pomimo większości społeczeństwa o nastawieniu lewicowym, prawicowa CDU rządzi prawie nieprzerwanie. Malutka FDP tak jak u nas PSL chyba rządziła cały czas!)

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

 Gdyby pójść tym tropem, to by może całkiem logiczne z tej perspektywy było wycinanie reszty prawej strony ("bo trzeba wzmacniać siłę jedynej realnej opozycji"). I te wszystkie gafy okołowyborcze wydałyby całkiem racjonalne. 

Z drugiej strony - po co byłyby te pro-tuskowe PJN-y et consortes? No i ta wściekła nagonka na Jarosława. I "wypadek" lotniczy. 

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#205919

"Z drugiej strony - po co byłyby te pro-tuskowe PJN-y et consortes? No i ta wściekła nagonka na Jarosława. I "wypadek" lotniczy."

Faktycznie PJN przemawia za tym że PiS jest autentyczną opozycją.
Natomiast nagonka już zupełnie nie. O ile wiem w książce Orwella jest opisana identyczna nagonka na jedną osobę. Przy pomocy takiej nagonki bardzo łatwo można uwiarygodnić koncesjonowaną opozycję lub wybrać sobie najsłabszą część opozycji jako przeciwnika.
"Wypadek" to już całkiem inna sprawa, innego kalibru, ale czysta logika podpowiada że każdy kto nie wsiadł do samolotu jest podejrzany. Ci co byli w tym samolocie bez najmniejszej wątpliwości byli autentycznymi patriotami! (Warto na chłodno (nie zwracając uwagi na rytualne epitety) poczytać co napisała Wałęsowa o braciach Kaczyńskich! Chyba coś w tym jest. n.p. tu: http://www.fakt.pl/Danuta-Walesa-o-Lechu-Kaczynskim-Byl-niemota,artykuly,137575,1.html)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeden z Pokolenia JPII

#205928

"co napisała Wałęsowa o braciach Kaczyńskich"
Gratuluję autorytetów moralno-intelektualnych.
A w salonowym maglu, też coś pisało?

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#205946

Cóś w tym może być...

; )

BPNMSP

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#205983

"skoro projekt PO został zaprojektowany przez Pana Gromosława Cz. to analogicznie PiS musiał zostać zaprojektowany przez"

To "musi" to chyba na Rusi, bo w zdaniu powyżej na pewno nie.
Stawianie hipotez tak, naciągane wnioskowanie - nie.

"Obie powstały w tym samym czasie, obie na bazie koalicji AWS-UW i obie zyskały na aferze Rywina. "
- to trochę za mało, żeby nazwać partie bliźniaczymi.

Równie dobrze mogłabym, gdybym była mężczyzną, uchodzić za bliźniaka Mela Gibsona, bo oboje mamy niebieskie oczy, ciemne włosy i oboje lubimy jego filmy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#205939

SZKODA GADAC!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

marcopolo

#205951

Nie interesuje mnie opinia Wałęsowej tylko jej świadectwo a jako świadek każdy jest dobry a w końcu mało kto był tak blisko i jest na tyle naiwny aby o tym mówić.

Śmiać mi się też chciało jak czytałem że "Danka" uważa Buzka za faktycznego założyciela PiSu bo to on powołał L.K. na ministra sprawiedliwości.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeden z Pokolenia JPII

#205953

Mix

Radosław Sikorski PIS teraz PO

Zyta Gilowska PO teraz PIS

Pani Kluzik PIS teraz PO

Prawdziwa patriotyczna grupa

Przykładów jest chyba więcej. Można dopisać jak ktoś coś wie.

Pozdrawiam Mix

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Mix

#205959

Mix,

tarnsferow z PiS-u do PO sporo.

Transferow z PO do PiS-u niewiele.

Wywaleni przez Tuska (np. Piskorski) egzystuja sobie w niszowych partyjkach

lub poza polityka.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#205984