Młócenie słomy,deptanie kapusty, robota głupiego

Obrazek użytkownika Marek Jastrząb
Kraj

Państwo jest dla narodu!

Teoretycznie można powiedzieć, że jest to prawda znana od lat. Prawda podstawowa i niemal banalna. Lecz być może prawda to znana i banalna jest w krajach niedorozwiniętych i potłuczonych, bo demokratycznych od lat.

U nas nie ma to tamto: naród jest dla państwa i kropka. Buntujemy się, wmawiamy sobie, że nie myślimy w ten sposób, ale fakty wskazują, że prawda jest inna, niż chcemy, by była.

Bo prawda jest inna, niż nasza mentalność, nasze niewolnicze usposobienie. Od prawie dwustu lat, z niewielką przerwą na dwudziestoletnią niepodległość, szarpano naszym krajem na różne strony, tarmoszono wzdłuż, wspak i w poprzek. W tak zwanym międzyczasie, przeżyliśmy zabory i dwie okupacje. Pod pozorem wolności, różne patriotyczne chorągiewki sprawowały nad nami władzę i dzierżyły w złodziejskich rękach nasz kaprawy los.

A myśmy się z tym godzili. Gdyż przez pokolenia, odwykliśmy od poczucia narodowej godności.

PS.

jesteśmy krajem biednym i na wiele rzeczy nas NIE STAĆ (między innymi nie stać nas na prawidłowo funkcjonujący rozum).

PS.2

gdybym zaczął ględzić na samograjowy temat: KTO za to odpowiada, byłoby to "Młócenie słomy,deptanie kapusty, robota głupiego", a zwłaszcza nie zmieni faktu, że sami skazujemy się na wasalstwo, bo nie potrafimy żyć bez bata.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

bowiem na takim stopniu ogólności trudno wypowiadać się rzeczowo. Faktem jest, że wielu Polaków nie grzeszy rozumem, ale to akurat nie jest podstawowy problem. Czy jesteśmy organicznymi niewolnikami? Najnowsza przeszłość temu przeczy. Z pewnością naród jest oderwany od swoich korzeni poprzez brak ciągłości pokoleniowej elit. Mamy niewątpliwie skarlałe poczucie wartości nas samych. Ale to jeszcze nie znaczy że wszystko stracone. Trochę ooptymizmu musimy z siebie wykrzesać. To nasz obowiązek wobec naszych dzieci.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#178482

syzyfowy obowiązek od rozbiorów.

Jedyna wolność, którą teraz mamy, nazywa się wolnością od rozumu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

nieważne, co mówisz. Ważne, co robisz.

#178486