Uczony cep

Obrazek użytkownika Marek Jastrząb
Blog

Człek niewiedzący niczego konkretnego o cywilizacyjnych ruchach, np. o przyczynach rozwoju i regresach w literaturze, historii, obyczajowości, nie może być uważany za wyrocznię w tych kwestiach; należy mu rzec dobitnie i asertywnie: POSZEDŁ PRECZ lub WON!

Żeby z barbarusa zrobić człowieka, należy go wyposażyć w ludzkie cechy. Wyedukować od podstaw i to opierając się na własnym przykładzie. Pokazać, co w życiu jest ważne, a co jest nadprogramowe, niekonieczne i marginalne; np. mężczyzna potrafiący operować kilofem, nie powinien zabierać się za mędrkowanie o transplantacjach serca, bo tak postępuje arogant.arginalne; np. mężczyzna potrafiący operować kilofem, nie powinien zabierać się za mędrkowanie o transplantacjach serca, bo tak postępuje arogant.

Tu wyjaśnienie: w żadnym wypadku nie utożsamiam buca z człowiekiem o samoukowym wykształceniu. Mark Twain nie pobierał nauk zwieńczonych pokwitowaniem. Podobnie Bernard Shaw: doszedł do rozumu bez urzędowej metki Magistra Inteligencji.

Jak się okazuje, można być człowiekiem mądrym pomimo braku zaświadczenia. Tak sobie myślę, że gdyby ludzie pokroju Marka Twaina weszli w skład naszych politycznych elit, złego słowa bym nie powiedział na ich temat.

Lecz kiedy widzę prostaka bez jakiejkolwiek wiedzy wynikającej z życiowego doświadczenia, gdy mam nieprzyjemność widzieć szemranego typa o subtelności kafara i uświadamiam sobie, że taki prymityw decyduje o jakości mojego życia, steruje moimi zainteresowaniami, bawi się w reżyserowanie mojego życia i orzeka, co jest mi potrzebne do szczęścia, gdzie mam chodzić, co czytać, czego nie oglądać, to „wychodzę z nerw” i kucam ze złości.

Lecz kiedy czytam, że „Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz jest znana z ciętego języka oraz ostrych wypowiedzi...„, zaczynam rozumieć, dlaczego nie rozumiem dzisiejszego świata. Stwierdzam więc, że tego rodzaju wiadomości przeznaczone są dla ludzi mało rozgarniętych, bo nie wiedzących, co to „cięty język”., Bo nie potrafiących odróżnić celnej riposty od zwykłego chamstwa.

Czujnie, w punkt, na temat i błyskotliwie reagującym osobnikiem o parametrach zbliżonych do subtelności, był niejaki Antoni Słonimski, postać ze wszech miar kolidująca z dzisiejszymi arbitrami smaku.

Człowieka szanuję, a obskuranta ni w ząb; zwierzę w porównaniu z nim ma więcej człowieczeństwa. Można je przyuczyć do subordynacji, natomiast jego nie bardzo, gdyż jest odporny na rozsądek i, jak pisze Asnyk: „daremne żale, próżny trud, bezsilne złorzeczenia”.

Zasmuca mnie to zjawisko. Nazwałbym je umasowieniem degrengolady. A zaczęło się ono od wyrażenia pogardy wobec wszystkiego, co wystaje ponad przeciętność. Od niszczenia, poddawania w wątpliwość każdego pojęcia, które nie należy do masowo uznawanych za słuszne.

Człowiek umysłowo nieszczególny pokrzepia się deprecjonowaniem lepszych od siebie. O elitach i inteligencji mówi: ELYTY i ENTELYGENCJA. O autorytecie powie z przekąsem i wyższością głupka: AŁTORYTET. I od razu wiadomo, że takie cechowanie określeń poprawia mu humor. Zwiększa imaginacyjne IQ.

Ocena wpisu: 
2
Twoja ocena: Brak Średnio: 1.1 (głosów:12)

Komentarze

<<Lecz kiedy czytam, że „Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz jest znana z ciętego języka oraz ostrych wypowiedzi...„, zaczynam rozumieć, dlaczego nie rozumiem dzisiejszego świata. Stwierdzam więc, że tego rodzaju wiadomości przeznaczone są dla ludzi mało rozgarniętych, bo nie wiedzących, co to „cięty język”., Bo nie potrafiących odróżnić celnej riposty od zwykłego chamstwa.>>

Już dyskutowaliśmy na temat - jak reagować na CHAMSTWO.

 Parafrazując - jak walczyć z katem władającym toporem - czy szpadą, czy także toporem.

Czy lepiej być chamem, czy może durniem?

Osobiście - durniem nie jestem, ergo - "gwałt niech się gwałtem odciska, a ze słabością łamać uczmy się za młodu".

Ciekawe, w jaki sposób bloger Marek Jastrząb chciałby odpowiadać na chamskie wystąpienia całej tej "totalnej" czy "totalitarnej". Jakby dał jakiś "budujący" przykład wykorzystując znane riposty p.poseł Pawłowicz i proponując, w ich miejsce, swoje własne, "eleganckie i kulturalne", celne, skuteczne i błyskotliwe sformułowania. Jestem niezwykle zainteresowana. Może czegoś się nauczę.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1546896

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Marek Jastrząb został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

 

Ktrzyn Trnwsk

wątpę, by mgł sę Pn czgklwk nczyć

nieważne, co mówisz. Ważne, co robisz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-9
#1546925

Marek Jastrząb

Nie mniej rozumiem, że Pan zaczyna rozumieć, że ... nie rozumie.

To wielce pocieszające. Ta wielka otwartość umysłowa!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1546926

"Ciekawe, w jaki sposób bloger Marek Jastrząb chciałby odpowiadać na chamskie wystąpienia całej tej "totalnej" czy "totalitarnej"."

Pani Kasiu, my nie musimy im się "odszczekiwać", my mamy ich wsadzać do więzień.
Pani to rozumie ?.
Każda partia ma swojego "niesiołowskiego" (też profesor), ale my już nie oczekujemy "cyrków medialnych", my oczekujemy rezultatów...
Pomijam sens i cel (moim zdaniem często prymitywnych) wypowiedzi Pani Pawłowicz, zadając sobie jednocześnie pytanie... czy tak powinien wyglądać wizerunek osoby z tytułem profesora ?.
Zdaje sobie Pani sprawę, jakie spustoszenie w świadomości polskiej młodzieży (i nie tylko) czyni popieranie takich zachowań ?.
Usprawiedliwianie zwykłego chamstwa wyższymi celami, jest tak bezsensowne, że nie ma na to wytłumaczenia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-4
#1547033

A znasz wypowiedzi tych dwóch prymitywów z tyt.Profesora
Może przytoczyć ci tych kretynów jakim są byli i na zawsze będą taki  np.Bydło vel Bartoszewski
czy  Stępień.

Przypomnieć ci tych debili czy raczej byś nie chciał

Pewnie znasz te ścierwa żydowskie ?
To twoi mentorzy

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1547057

Twoje 'przegięcie" polega na tym, że przyrównujesz prof. K. Pawłowicz do prof. S. Niesiołowskiego. Jest to z Twojej strony bezczelne! 

Prof. Stefan Niesiołowski był profesorem w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii UŁ. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu entomologii, czyli nauki o owadach. Jak się ta jego wiedza przekładała na uprawianie przez niego polityki, - mieliśmy okazję zaobserwować. Chociażby zaproponowanie rodzinom wielodzietnym, by konsumowały szczaw zerwany z nasypów kolejowych i dziko rosnące śliwki mirabelki, zamiast wsparcia finansowego przez ówczesną ekipę rządzącą PO-PSL. Poza tym, w swej przeszłości związanej z Solidarnością perfidnie "zakablował" do SB na swoją narzeczoną.

Natomiast prof. Krystyna Pawłowicz ukończyła aplikację sędziowską. Uzyskała także stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa administracyjnego, także habilitowała się na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy habilitacyjnej.
Poza tym, pani poseł nie proponowała szczawiu i mirabelek, a także w przeszłości solidarnościowej nie "kablowała" do SB na swojego narzeczonego.

Stawiam Tobie w związku z tym pytanie: - czyje zatem przygotowanie zawodowe jest przydatne w sejmie? 

 

A teraz "z innej beczki".

Kto Ciebie nauczył takich zasad pisowni, jakie zaprezentowałeś w swoim powyższym komentarzu???

ERRATA

Jest:
"(...) pytanie... czy tak powinien wyglądać wizerunek osoby z tytułem profesora ?.

Zdaje sobie Pani sprawę, jakie spustoszenie w świadomości polskiej młodzieży (i nie tylko) czyni popieranie takich zachowań ?.

Winno być:
"(...) pytanie: ... czy tak powinien wyglądać wizerunek osoby z tytułem profesora?
Zdaje sobie Pani sprawę, jakie spustoszenie w świadomości polskiej młodzieży (i nie tylko) czyni popieranie takich zachowań?

 

Satyr

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1547059

Zrób Pan jeszcze erratę do erraty...
Bez odbioru...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-4
#1547062

Może i byłoby z mojej strony "bez odbioru", gdyby nie fakty. 
Po pierwsze: - nie odpowiedziałeś na postawione przeze mnie pytania.
Po drugie: - mimo, iż w erracie wskazałem na błędy, ponownie je popełniłeś (tutaj: http://niepoprawni.pl/comment/1547064#comment-1547064).

Wobec powyższego, wskażę Ci "łopatologicznie" na kilka zasad pisowni, które złamałeś.

Napisałeś, cytuję: "Satyr".. 
Od kiedy to stawiamy dwie kropki? W polskiej pisowni mamy tzw. trzykropek.
Podobnie ze stawianiem kropki po znaku zapytania. Znaki interpunkcyjne, takie jak: wykrzyknik i znak zapytania kończą zdanie i nie można ich dublować kropką!!! 

Po znaku interpunkcyjnym o nazwie dwukropek ":" następny wyraz zawsze piszemy małą literą, o ile nie jest to nazwa własna.

Skrót "Ps.", który zastosowałeś jest błędny. Tenże odnosi się do słowa "pseudonim", nie zaś do słowa "post scriptum", którego prawidłowym skrótem jest "P.S." lub "P.s.". 

Zamiast podejść z pokorą do wskazanych wcześniej przeze mnie błędów, - Ty unosisz się jak nastoletni smarkacz chowany bezstresowo przez rodziców idiotów.

 

Satyr

P.S.
Odkąd pamiętam, w blogosferze istniała i nadal istnieje zasada wzajemnego zwracania się adwersarzy w formie "per Ty".
Ty tego nie zmienisz, więc się nie obrażaj, bo ja Ciebie nie obrażam, ani nie deprecjonuję jako człowieka w wieku 50+. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1547067

Może to Panisko.........zza Buga

Uczeń Bydłoszewskiego , profesora Bydłoszewskiego

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1547070

Nie obrażaj Panów zza Buga, zmywaku z Londynu. Ostrzegam, zbyt dużo kropek!. Nadworny polonista straci cierpliwość, a ty oddanego kolegę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-4
#1547074

 A my są na Ty

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1547077

Brak odpowiedzi na Pana pytania wynika z tego, że na głupie pytania nie ma mądrych odpowiedzi. Czepiaj się Pan dalej kropek i przecineków, byle konsekwentnie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-4
#1547072

Odpowiem tak: Ma Pan na tym portalu przyjaciół, do których ogromnej sympatii Pan nie kryje... a których pisownia zaledwie w nieznacznym stopniu ociera się o poprawną pisownię w języku polskim.
To Panu już tak bardzo nie przeszkadza?.
To Pana zachowanie, żywcem ściągnięte z również Pańskich ocen wypowiedzi Pani Pawłowicz i Niesiołowskiego.
Niezmiernie Panu współczuję...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-4
#1547064

... pani prof. Krystyny Pawłowicz trzeba spojrzeć przez pryzmat ich manipulacji przez media nieprzychylne ekipie rządzącej.

 

 

Pozdrawiam,

Satyr

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1546902

"... pani prof. Krystyny Pawłowicz trzeba spojrzeć przez pryzmat ich manipulacji przez media nieprzychylne ekipie rządzącej."

Piękne zdanie :).
Rozumiem, że Pana zdaniem "spoglądaniem przez pryzmat" można usprawiedliwić każdy idiotyzm ? :).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-4
#1547053

Jeżeli maistreamy mają na celu zdeprecjonowanie i ośmieszenie postaci pani profesor Pawłowicz, to uciekają się do manipulacji medialnej. Przykładów na to jest sporo. Cytują słowa wyrwane z kontekstu jej wypowiedzi, zwracają uwagę telewidzom na to, jak się pani profesor ubiera, co jada (chociażby sławetna konsumpcja sałatki na sali sejmowej), pomijają istotę problemu, na który wypowiada się merytorycznie owa posłanka, podkreślają zupełnie marginalne jej słowa pod adresem oponentów atakujących ad personam. A że nie lubi pozostawać dłużna swym adwersarzom, stąd daje odpór - odpłacając "pięknym za nadobne".

Pani poseł jest profesjonalną konstytucjonalistką i nie pozwala sobie na to, by jakiś polityk prostaczek bez odpowiedniego wykształcenia zawodowego podważał jej zdanie, a tym bardziej podśmiewał się, wyszydzał i kpił z jej osoby.

Zatem zadaję Ci "a nie mówiłem" pytanie: - dlaczego pani poseł Krystyna Pawłowicz jest tak bardzo nielubiana przez totalną opozycję i mainstreamy??? Jeśli będziesz miał kłopot z udzieleniem odpowiedzi, to Cię wyręczę, gdyż znam odpowiedź.

 

Satyr  

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1547056

Cytat z Pana tekstu: " Cytują słowa wyrwane z kontekstu jej wypowiedzi,...".

Proszę być uczciwym i słowa Niesiołowskiego, podobnie jak słowa Pani Pawłowicz, cytować, ale nie wyciągając bezczelnie z kontekstu.
Niesiołowski nie jest postacią z mojej bajki. Uważam go za chama, zdrajcę i człowieka godnego najwyższej pogardy, ale...
Niesiołowski w swojej wypowiedzi nie zalecał żywienia polskich dzieci mirabelkami i szczawiem.
No ale żeby to zauważyć, trzeba posiadać pewne umiejętności i cechy charakteru...
1} Trzeba posiadać umiejętność słuchania ze zrozumieniem .
2)Trzeba być odpornym na durną, prymitywną propagandę, z jakiej strony sceny politycznej by ona
nie pochodziła.
3) Trzeba mieć wpojoną zasadę stania w prawdzie, niezależnie od sytuacji i sympatii politycznych.
4) Trzeba być zwyczajnie... uczciwym...

Ps. A swoją drogą...Od kiedy jesteśmy na ty ?.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-4
#1547063

Tak widzę, postrzegam, rozumiem Prof. Krystynę Pawłowicz, a czytam Jej wypowiedzi od dość dawna. To jedna z nielicznych kobiet polskich, która otrzmyła taki dar waleczności i mądrości. Owszem jest zdecydowana i b. klarowna i b. dobrze, bo dzisiaj tak właśnie trzeba walczyć ze złem i wprost z powszechnym kłamstwem w III RP Pomrocznej. Dlatego przykro mi Marku Jastrzębiu ale ode nie również za to "chamstwo profesorowej" jedyneczka. Poza tym Twoja korespondencja z Katarzyną Tarnawską też nie wygląda specjalnie. Z Bogiem

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1546928

Jak uniwerek to uniwerek a ja z polibudy i nic a nic nie rozumiem z wywodu (wykładu ?)

Po mojemu : dwukrotne użycie "Lecz kiedy ...." w kolejnych akapitach w sytuacji kiedy nie wiadomo do jakiego pierwotnego twierdzenia ten zwrot się odnosi - świadczy o niedouczeniu.

Wszystko to (w tej wersji ) wygląda jak luźne zapiski na wiele tematów, byle jak sklejone na siłę.

Może autor by jednak zdecydował się na korektę,  przeredagowanie i skupił się na jednym temacie ?!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0


#1546929

KRYTYKując - (jak trzeba) - trzeba wytrwać pełne poznawanie (zwłaszcza Osoby do której się odnosimy,  i do której jej reakcji, którą zwłaszcza zamierzamy sie zawłaszczyć)...

Aby wyTrwale KUĆ młotem na kowadle, by utwardzić to co za miękkie (niejednoznaczne) ...

"Znając się" - po znoju nieustannego poznawania, można przymierzyć się do cepa, ale trzeba dysponować klepiskiem i czymś do omłotu...

Uszanowanie Czytającym ( Osoby) - odpowiedzialnie.

j.k.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2
#1546944

że po tym wpisie zrozumiałam lewackie sympatie Marka Jastrzębia: jego admirację Bernarda Shaw'a (lewaka, bez wykształcenia, podziwiającego Lenina!) oraz negatywny stosunek do wykształconych przedstawicieli polskiej prawicy - ministra - prof. Szyszko, czy posłanki - prof. Pawłowicz.

Sapienti sat!

I mam nadzieję, że Marek Jastrząb zamilknie teraz na dłużej.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1546956

A ja potrudziłem się (dosłownie) z czytaniem eseju Trampolina, opublikowanego na portalu Pisarze. Chciałem sprawdzić tę dziwną stylistykę, gramatykę.

Kiedyś tam bawiliśmy się z kolegami blogerami we wprawki stylistyczne. Nazywało się to " Jaja bzdyklaczy". Nazwa została wzięta z pewnego tekstu, opublikowanego bez korekty, po "partyzanckich poprawkach" i wycinankach/wklejankach.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0


#1546971

Uwaga na lewackich ,, znajomych''

Mogą być przyczyną wielu nieprzyjemności.

Zalecany jest co tygodniowy przegląd i wyczesywanie.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1547058

Pawłowicz ostro do Macrona

 Złomu francuskiego Polska kupować nie będzie. Tusk był ostatnim, który mógł robić takie prezenty – napisała na swoim Fecebooku poseł Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz komentując wczorajsze wystąpienie prezydenta Francji Manuela Macrona atakujące Polskę

Za pogardę wobec demokratycznej, wolnej Polski i dla wyborów Polaków były urzędnik byłego prezydenta Hollanda - niedojrzały narcyz Macron, chce bardzo zasłużyć na niemieckie pochwały i uznanie go za tE antypolskie arogancjE za silnego, właściwego, równego kanclerz Merkel współnadzorcę Europy – napisała Pawłowicz.

– Przecież wolna konkurencja i szacunek dla wyników demokratycznych wyborów w państwach członkowskich są podobno filarami tej ich Unii...
A złomu francuskiego Polska i tak kupować nie będzie.
Tusk był ostatnim, który takie i inne prezenty kosztem Polski mógł robić.
Panie Macron, teraz w Polsce rządzą już POLACY
… – odpowiada prezydentowi Francji posłanka PiS.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1547060