Te ich matki, ci ich ojcowie...

Obrazek użytkownika matka trzech córek
Kultura

Pierwsza część za mną. Już wstępne sceny wbiły mnie w fotel: rzucający się w ramiona umundurowanych wehrmachtowców Żyd, z pozdrowieniem, które nie pozostawia złudzeń co do dalszych losów przyjaźni.

Szalom bracia! – krzyczy żydowski kolega, nie wiem jednak, nie dosłyszałam, czy pozdrowieni odpowiedzieli mu takim samym zwrotem?

Żyd ten, to syn wiernego obywatela niemieckiego państwa. Zasłużonego podczas poprzedniej wojny i docenionego przez nazistowskie władze, ponieważ jest „cenionym szewcem”.

 

Mamy rok 1941, ale przecież nic nie przeszkadza przyjaciołom w relacjach, bo Auschwitz to jeszcze przyszłość (kto by tam zawracał sobie głowę Polakami w Oświęcimiu). O Buchenwaldzie pewnie realizatorzy filmu zapomnieli. Ach nie! Pada tam zdanie o godzinie policyjnej dla Żydów, przekroczenie której może narazić na obóz. I wszystko jasne.

Tak więc, sielski nastrój pożegnalnego wieczoru psuje gestapo, konfiskując nielegalną płytę gramofonową.

Cała piątka młodych Niemców, wliczając żydowskiego kolegę, jest inteligentna, wrażliwa i ujmująco sympatyczna. Twarze ładne, jasne, godne polubienia. Od samego początku trzymamy ich stronę, a w momencie zagrożenia, wstrzymujemy oddech w niepokoju o ich los.

 

Ten ostatni papieros dla komisarza – „bolszewika i Żyda w jednym”, ta chwila wahania przed oddaniem strzału w potylicę. To budzi pozytywne odczucia. Musi je wywołać, bo o to w filmie chodzi.

Bo to nie jest film tylko dla Niemców. To jest kolejny film dla świata o gehennie Żydów,bo tylko oni giną rozstrzeliwani przez anonimowych oprawców, przy aktywnym współudziale ukraińskich sił pomocniczych ( co ci ukraińscy cywile robili w Smoleńsku?).
To film o losach żołnierzy niemieckich, którzy krwią zlewali bezkresy wschodniej Europy, „użyźniając nią jej ziemie dla tych”, którzy w imię tysiącletniej rzeszy przybędą tu, by kolonizować i nieść zachodnią kulturę.
To przekaz dla potomnych, by uznali ofiarę frontu wschodniego i nie potępiali swoich matek i ojców za Drang nach Osten, które ostatecznie przyniosło Niemcom klęskę i kapitulację.

Scena śmierci żydowskiej dziewczynki poraża. Jej morderca, to jednak paskudny zwyrodnialec. Wyjątek, który wzbudza odruch sprzeciwu wśród normalnych, przyjaznych rosyjskiemu otoczeniu żołnierzy wehrmachtu.
Oni nawet przez połowę filmu żywili się w Smoleńsku jednym tylko cielaczkiem, a za pranie swojej odzieży płacili tubylcom konserwami.
Nie widać palonych zabudowań, zarzynanych świń, ściganego po podwórkach drobiu, ani rekwirowanych krów, koni i innego inwentarza. Znamy wszyscy te sceny z autentycznych kronik filmowych. Niemieckich kronik, dla jasności. Tutaj tego nie zobaczymy. Zachód szanuje własność prywatną nad życie, a film sprzedano przecież do USA.

 

Partyzanci radzieccy występują tu anonimowo i giną takoż, poza jedną kobietą, oczywiście bohaterską Żydówką - lekarką, która wślizgnęła się do służb sanitarnych niemieckiego polowego szpitala, w którym podbiera morfinę , pewnie dla swoich towarzyszy – partyzantów.
Jej los jest na razie niejasny, ale można przypuszczać, że będzie dramatyczny .

Nie mogę doczekać się drugiego odcinka, a już najbardziej oczekuję trzeciego. Zawczasu przygotuję stos chustek do nosa, bo czuję, że mocno się przydadzą, kiedy będę wylewać krokodyle łzy nad losem bohaterów filmu, którzy ucierpią mocno z rąk „polnische banditen”.

Ciekawa też jestem debaty po zakończeniu serialu, bo udział w niej weźmie sam Szewach Weiss. Jakżeby inaczej… Wszak to ich film dla nich, o nich i za nich.

Brak głosów

Komentarze

że te chusteczki????
To chyba na wszelki wypadek zaopatrzę się jutro w odpowiedni zapas, zawsze to wzrusza, ślozy płyną, gdy dobrzy, pozytywni bohaterowie giną...

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Vote up!
0
Vote down!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#364368

Ja przy "Jeńcu" zużyłam ich całkiem sporo:)Przy "Upadku" też mi nie było do śmiechu.
Tak działa kino i "inżynierowie"o tym dobrze wiedzą:))
Pozdrawiam:)

Vote up!
0
Vote down!
0
#364372

Bugoodrza Środkowego i POzostałych się spisał, a ciecze nie wystąpią z koryt, bo co jak co, ale koryta mamy obsadzone obficie.
 

Z tym, że nie  wiadomo, czy to wystarczy na koniec trzeciego odcinka, kiedy to szlachetni Niemcy będą bombardowani przez faszystowskich chyba aliantów.
I to dywanowo! Więc gdzie z tymi chusteczkami ?

Vote up!
0
Vote down!
0
#364672

najlepszy, kiedy brodaty Ukrainiec miał w dupie karabiny.

Vote up!
0
Vote down!
0
#364376

Chociaż nie wiem jak przedstawią Naszych, to jednak miałam dziką satysfakcję widząc Ukraińców.
Mam nadzieję, że i oni ten film zobaczą.
To za Wołyń, za mordy, za nasze skrwawione Kresy.
Głupcy wysługując się Niemcom mieli nadzieje im dorównać, a w zamian dostali od nich śmierć i pogardę, wieczną pogardę
Żydzi też, chociaż już nieraz doświadczyli niemieckiej "odpłaty", zawsze wracają pod ich knut i to z własnej woli.
Ten przymilny film też wpisuje się w politykę uwielbienia.

Vote up!
0
Vote down!
0
#364377

na tym zdjeciu to wypisz wymaluj Jozef Tusk.

Vote up!
0
Vote down!
0

Greg Shityna

#364380

Droga matko trzech córek,

Dzięki Tobie, "obejrzałem sobie" to niemieckie dzieło. Dzięki. Czekam na kolejny odcinek. ;)

Wczoraj problem publicznej TV i płacenia abonamentu sam mi się rozwiązał. Une wyłączyły mi analogowy syFnał telewizyjny.

A teraz poczekam na TV Trwam na cyfrowym multipleksie.:)

Pozdrawiam Niepoprawnie

krisp

Vote up!
0
Vote down!
0
#364388

Ubolewam nad tym kolejnym przejawem systemowej swawoli. Wyłączenie analogowego sygnału odcięło zapewne mnóstwo ludzi od telewizji.
Najbardziej żal mi tych "chudoportfelowych" rolniczych emerytów z przestarzałymi odbiornikami, którzy w samotności i opuszczeniu, pozostawieni jako stróże opustoszałych wioseczek i kolonii leśnych, skazani zostali na brak kontaktu wzrokowego ze światem. Dobrze, że chociaż radio działa.

Podziwiam Twoją determinację w walce o telewizję Trwam na multipleksie.
"Kolejny odcinek"nastąpi, jeśli tylko szlag mnie nie trafi podczas dzisiejszej emisji:)
Serdecznie pozdrawiam:)

Vote up!
0
Vote down!
0
#364407

No to masz pecha, u mnie skasowali w marcu, tyle czasu się męczyłeś ?

;)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#364656

Czemu Pani promuje ten Scheiss? I to anty-polski?
Przecież zamiast to-to oglądać. lepiej wypromować

BOJKOT -

tak Scheiss-u, jak i całej firmy Brauna i kolesiów.
BOJKOT - tego oni się boja, nie zaś "oglądaczy".

Vote up!
0
Vote down!
0
#364398

Film wypromowali jego twórcy i telewizja (niemiecka, polska i wkrótce też amerykańska, a widzowi nie pozostaje nic innego jak zobaczyć i ocenić.
To nie kino, że można nie kupić biletu i zbojkotować. Telewizja ma silniejszą moc przebicia i "inżynierowie" o tym doskonale wiedzą.
Skupmy się zatem na ocenie, osądzie i odbiorze tego sentymentalnego gniota.
Poprzez krytykę, której tak bardzo boją się autorzy, można skutecznie z filmem powalczyć. Ale, żeby posiąść argumenty, trzeba ten film zobaczyć. Ot i tyle:)
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#364405

Nie jestem masochistą :-)

Vote up!
0
Vote down!
0

M-)

#364400

Wyobraźnia działa skuteczniej niż obraz. Ten który widziałam, jedynie szokuje, nie przygnębia.
Jeśli kolejne odcinki utrzymają styl, to uznam, że film trafi na tę samą półkę, na której spoczęły Bękarty Wojny i Opór, czy też Odpór - rzecz o braciach Bielskich.
Ta półka jest niziutko, dla małych ludzi:) I będę spokojna.
Jeśli nie, to powalczymy...

Vote up!
0
Vote down!
0
#364410

Też nie oglądałem, bo nie jestem ascetą ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#364534

w AK było o niebo mniej niż na meczach w Łodzi czy Krakowie. Jedyna żenująca kłamstwem jest scena z więźniami w wagonach (nie chcę zdradzać fabuły). Sytuacja jest tak nierealna, że dowcipy o Stirlitzu stają sie historyczną prawdą. Śmiało obejrzycie ten film, jest miejscami niestrawny, ale ukazuje jedno - TENDENCJE.
"Pokłosie", "Tałasz" i "Opór" znalazło także niemieckie wsparcie - "Unsere ..." wraz z fałszowaniem historii:
- piątka przyjaciół, ale żaden nie należy do HJ.(jak wiemy należał nawet Benedykt)
- oni są dobrymi Niemcami, a ci źli to naziści, nie wiadomo zresztą skąd.
- wojna rozpoczyna się w 1941 roku(?)
- żyd spacerujący po ulicach Berlina w 1941 roku
-
etc.
Są również elementy komediowe - Żyd pakujący książkę Mein Kampf do walizki.
Z tą konserwą mogła być prawda - moja babka wspominała Niemców lepiej od sowietów. W ramach walki z partyzantami (bliskość puszczy) nawet pozwolili rozebrać domy (nie spalili) i dali rodzinie mieszkanie w pobliskim mieście.
btw. dom po wojnie złożono i stoi do dzisiaj.
Wracając do TENDENCJI - Europa się wybiela, Polacy są pogrążani przez reżyserów-rezydentów.
W ostatnich latach nakręcono kilkanaście filmów o dobrych Francuzach, Holendrach, Niemcach, Włochach.
Nie powstał ŻADEN o DOBRYCH POLAKACH

Vote up!
1
Vote down!
0
#364409

Bo ja w tym filmie zobaczyłam przede wszystkim"tendencje", a w zasadzie ich kontynuację.
Zastanawiam się tylko, jaki skutek odniosą tego rodzaju filmy, bo jeśli nie są formą terapii a'la hipnoza, podczas której wmawia się złemu pacjentowi, że jest aniołem dobroci, co w efekcie prostuje jego skrzywiona psychikę, to o co tu chodzi?
Jest taka książka białoruskiej autorki Swietłany Aleksijewicz, "Ostatni świadkowie.Utwory solowe na głos dziecięcy", gdzie można znaleźć wspomnienie siedmioletniej w czasie wojny Gieni Zawojner:
"...Babcię znaleźliśmy zabitą w mieszkaniu. Sami ją pochowaliśmy. Naszą wesołą i mądrą babcię, która lubiła niemiecką muzykę. Niemiecką literaturę..."/

Podsumowując: to już było i nic z tego nie wyszło. Czy historia znowu musi zatoczyć koło, by Żydzi zrozumieli, kto jest kim i czego można się po nim spodziewać?
Nie rozumiem tej nacji...
Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
0
Vote down!
0
#364418

Nie oglądałem i nie będę oglądał tego gniota.
Nie interesuje mnie niemiecka, nacjonalistyczna wizja II Wojny Światowej, pisana przez dzisiejszych nacjonalistów niemieckich. Wystarczą mi żydowsko-hollywoodskie "Bękarty Wojny"

Niemieckie "matki" i niemieckich "ojców" znam z autopsji, poznałem ich w Niemczech.
Wszystkie te czułe, troskliwe "matki" i szarmanccy, elokwentni "ojcowie" (dziś troskliwi i elokwentni pradziadkowie), z którymi rozmawiałem, byli podczas II WŚ tylko szoferami, pielęgniarzami, kucharzami, kelnerami, magazynierami, sekretarkami i przedszkolankami.
I chociaż się wysilałem, nie udało mi się spotkać ani jednego żołnierza.
A więc film niemieckich nacjonalistów o niemieckich żołnierzach (których przecież nie było) to czysta fantasmagoria.

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#364423

jest najlepszym zyjacym przykladem milosci Niemcow do Zydow.
jak mozna zacytowac wiki
"Młodość i czas wojny

Urodził się w Borysławiu, w województwie lwowskim (obecnie na Ukrainie) jako Szejwach Weiss, syn Gitł i Meira Wolfa Weissa. Jego ojciec był właścicielem sklepu spożywczego. Po wkroczeniu Niemców, rodzinie Weissów udało się zbiec z getta. Najpierw ukrywali się u Ukrainki, Julii Lasotowej, później u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali, a następnie pomagała im przetrwać sąsiadka, Maria Potężna (której pomagał syn Tadeusz). Jak mówił sam Weiss:
Quote-alpha.png
(...) potem przenieśliśmy się do nowej kryjówki, którą przygotował mój ojciec. Między ścianą naszego sklepu, za szafami, a ścianą magazynu wydzielił pomieszczenie szerokości nie więcej niż sześćdziesiąt centymetrów, za to bardzo wysokie, aż do sufitu, i tam się schowaliśmy[2].

W tej kryjówce spędzili ok. 8 miesięcy. Następnie Weissowie przenieśli się do ukrytej piwnicy pewnego niepozornego domu, gdzie ukrywali się przez kolejne 21 miesięcy[1].

W sierpniu 1944 roku do Borysławia wkroczyły wojska radzieckie. Po zakończeniu działań wojennych Weissowie zamieszkali ponownie w swoim starym domu, a Szejwach poszedł do drugiej klasy szkoły podstawowej. Jednak wkrótce potem zmuszeni byli wyjechać do Polski, gdzie przez pewien czas mieszkali w Wałbrzychu, a sam Szejwach mieszkał i uczył się w sierocińcu w Głuszycy, prowadzonym przez syjonistyczną organizację Bricha. W tym czasie rozpoczął naukę języka hebrajskiego."

To teraz bardzo jestem ciekaw jak Zyd uratowany przed nazistami (?) bedzie po tym niemieckim serialu
[ ktory zafundowal Polakom do ogladania Zyd Braun ...]
kochal tych co go uratowali - Niemcow bedzie wysławiał?
Chwalil Niemieckich honorowych oficerow o ktorych wspominal Wladzio Bartoszewski?
Tego jestem strasznie ciekaw, jak on to rozegra.

Vote up!
0
Vote down!
0
#364428

i teraz widze, cos co jest wysoce zastanawiajace "Jego ojciec był właścicielem sklepu spożywczego.

Po wkroczeniu Niemców, rodzinie Weissów udało się zbiec z getta."

czyli nalezy wnioskowac, ze zanim wkroczyli Niemcy Weisowie w Boryslawiu

[ dzisiaj na Ukrainie , kiedys wschodnia Rzeczpospolita, za Bugiem i Sanem]

 

bylo getto? No ktoz tam zrobil getto, zanim weszli "sprawiedliwi Niemcy".

Chetnie zadalbym tez pytanie Weissowi - jacy to tez sprawiedliwi niemiecccy oficerowie do kryjowek przez taki czas dostarczali jego rodzinie jedzenie !

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#364436

ale co innego dzielnica zydowska z ktorej w kazdej chwili (!) mozna sobie wyjsc nie pytany o zgode a tymczasem Getto za niemcow kojarzy sie nie tylko z dzielnica ale jeszcze dodatkowo - w miescie - z obstawionym murami i policjantami prawie twierdza.

Jak Oboz (no harcerski , mlodziezowy ) rozni sie od OBOZU Koncentracyjnego tak dzielnica zydowska roznila sie od Getta -zwlaszcza podczas II Wojny. Wiec uwazam, ze w tej calej wiki nie powinni uzyc takiego zwrotu w danym momencie

Co Zydzi pisza o gettcie tam -

"Niemcy zajęli Borysław 1 lipca 1941 roku. Następnego dnia Ukraińcy w służbie niemieckiej zorganizowali pogrom Żydów, w którym zginęło 200-300 osób. Władze powołały Judenrat z Michałem Herzem na czele. Pierwszą Akcję naziści przeprowadzili w dn. 29-30 listopada 1941 roku. Zamordowano 1 500 Żydów w okolicznych lasach. Jesienią i zimą, na przełomie 1941 i 1942 r., głód i choroby przetrzebiły borysławskich Żydów. W 1942 roku część Żydów wysłano do obozów pracy w miejscowościach Skole, Popiel i Stryj. W sierpniu 1942 roku, po serii łapanek, w czasie których pojmano i wysłano do Bełżca 5000 Żydów, utworzono w mieście dwa getta[1.1]. We wrześniu 1942 roku deportowano do Bełżca kolejne 1500 osób. W końcu 1942 roku w Borysławiu powstał specjalny obóz pracy, w którym eksploatowane surowce mineralne eksportowano do III Rzeszy."

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/boryslaw/13,miejsca-martyrologii/21850,getto-w-boryslawiu/

Vote up!
0
Vote down!
0
#364442

Jednak, jako historyk, świadomy faktu, że coraz więcej osób poznaje prawdę o udziale sporej liczby Żydów w armii niemieckiej, spróbuje wyłowić paru, by rzucić nowe światło na ich pozytywny, a jakże, wpływ na przebieg działań wojennych Niemców.

Jakieś dziesięć lat temu, w PR1, emitowano reportaż. Stary człowiek - Polak, opowiadał o swoich okupacyjnych losach. miedzy innymi, wspominał o Drohobyczu i okolicznościach śmierci Brunona Schulza.
Willa, w której artysta stworzył fresk - ilustracje do baśni, zajęta była przez niemieckiego oficera, który według wspominającego był Żydem. Inny oficer, który zastrzelił Schulza (jakoby na złość swojemu koledze, do którego artysta "przynależał"), miał mieć również żydowskie pochodzenie.
Słuchałam z niedowierzaniem.
Szkoda, że nie pamiętam tytułu tego materiału, ani nazwiska opowiadającego.
Tak, na marginesie, utkwiła mi opowiedziana przez niego historyjka sprzed wojny, kiedy jako dzieciak oznajmił zaskoczonej matce: mamo, jaka dobra bułka z masłem!
- A ty skąd o tym wiesz?
- Bo widziałem, jak pani jadła.
Nieraz opowiadałam ją moim dzieciom, kiedy grymasiły przy jedzeniu:)
Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
0
Vote down!
0
#364437

Świat według Schulza to cykl audycji zrealizowanych przez Program Drugi Polskiego Radia w ramach programu Zakładka literacka, poświęcony życiu i twórczości Brunona Schulza. W 2012 roku przypadła 120. rocznica urodzin oraz 70. rocznica śmierci pisarza z Drohobycza.

Audycja z cyklu Świat według Schulza zrealizowana przez Katarzynę Hagmajer-Kwiatek została poświęcona okolicznościom śmierci Brunona Schulza. Legenda głosi, że zginął on na ulicy od strzału w wyniku porachunków między dwoma gestapowcami. Jak wyglądały ostatnie miesiące jego życia? Jak świadkowie zapamiętali ów fatalny „czarny czwartek”? O tych zagadnieniach rozmawiają zaproszeni goście: Agata Tuszyńska, pisarka, poetka i reportażystka, oraz Jacek Kleyff, polski bard, poeta, kompozytor, aktor i malarz.
http://www.nina.gov.pl/ninateka/audioteka/detal/2013/04/17/Swiat_wedlug_Schulza_Kat_i_protektor_O_smierci_Brunona_Schulza

a tu cały cykl:
http://www.nina.gov.pl/ninateka/audioteka/#slowa_kluczowe=%25u015Awiat%2520wed%25u0142ug%2520Schulza

btw. ciekawa ta stronka http://www.nina.gov.pl/

Vote up!
1
Vote down!
0
#364472

WWW.nina.gov.pl - rewelacja. Dziękuje za adres. Na pewno, wszystkie "dokumenty" moje:))
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#364495

wczoraj powtórzono "dokument" Operacja Pasztet, a niedawno Fałszerzy - Operacja Bernhard

prawdziwy pasztet to żydowscy agenci (ale też np. naukowcy) po obu stronach konfliktu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#364745

http://www.youtube.com/watch?v=i35gqCLWCds

W zasadzie to nic nowego, kolejny przykład działania "inżynierów".
Chociaż zwykle prawda wychodzi, nawet po latach, na jaw, to jednak znaczenie takich inicjatyw bywa ogromne.
I jeszcze jedna, niepożądana strona tego fałszywego medalu- takie sytuacje powodują, że najszczersza, czysta jak łza akcja, może zostać zdyskredytowana jednym podstępnym szeptem: to prowokacja!

Do całego szeregu dokonań "inżynierów" zaliczam też Chatyń, zwany tez Khatyniem. Pisałam o tym:
http://niepoprawni.pl/blog/5940/ot-wymyslil-chce-odebrac-narodowosc-ofiarom-ukraincow

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#364753

Nie, to są jakieś jaja...

Zaczynam podejrzewać, że razem z TŁ umówiliście się, że robicie prima aprilis w czerwcu ;))))

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#364654

i zasypują nas coraz to nowymi oszustwami, licząc na to, że się uda.
ale, SZEWACH WEISS NAS WYBRONI, BO TO WIELKI PRZYJACIEL POLAKÓW JEST!:)

Vote up!
0
Vote down!
0
#364658

Skóra mi cierpnie na myśl o tym...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#364661