Pamięć

Obrazek użytkownika matka trzech córek
Idee

 Szłam kontenta. Rzadko zdarza mi się maszerować z taką satysfakcją i poczuciem spełnienia.  I myślałam sobie, jak łatwo można uszczęśliwić człowieka. Wystarczy tylko zadowolić jego pragnienie, choćby jedno, bo ono daje nadzieję, że i te inne doczekają się szczęśliwego finału.

 Jeszcze przed rokiem ubolewałam nad niesprawiedliwym milczeniem, roztoczonym nad cywilnymi ofiarami Powstania Warszawskiego. http://niepoprawni.pl/blog/5734/wola  Jeszcze przed dwoma laty pisałam o braku stosownej pamięci o ludności cywilnej miasta – anonimowych ofiarach rzezi na Woli i w innych częściach Warszawy. http://niepoprawni.pl/blog/5734/nn

  Wczoraj, 5 sierpnia, obchodziliśmy ważną i tragiczną rocznicę. Rocznicę wydarzeń, które nie bez powodu nazwano rzezią.  Tego dnia, siedemdziesiąt jeden lat temu, do warszawskiej dzielnicy Wola weszły hordy najgorszych oprawców, jakich widziała tamta wojna. Wszyscy nosili na sobie mundury niemieckiej armii i działali w imieniu III Rzeszy Niemieckiej. Dobrano ich skrupulatnie, kierując się jednym celem w kompletowaniu tej formacji. Miała być toporem w ręku kata. Narzędziem  bezwzględnym, okrutnym, beznamiętnym i skutecznym. I nie zawiodła się III Rzesza. Utopiła Powstanie Warszawskie w krwi mieszkańców stolicy.

  Poprawność polityczna ostatnich dekad sprawiła, że nawet o Niemcach nie należało mówić źle, nazywając pacyfikatorów Powstańczej Warszawy mianem bezosobowych „hitlerowców”, co nie stanowiło szczególnego dyskomfortu dla sąsiadów zza Odry, ponieważ termin ten obejmował różne grupy narodowościowe. Wiadomo powszechnie, że tam, gdzie anonimowość, tam brak odpowiedzialności.

  Uszom Sowietów także nie były miłe żałobne westchnienia warszawiaków, bo mąciły wyklarowane z tak dużym trudem relacje, w utworzonym po wojnie, socjalistycznym obozie wzajemnego braterstwa.

  Jednak, wbrew wszystkiemu, Warszawa o swoich pomordowanych dzieciach nie zapomniała. Każdego roku, zawsze 5 sierpnia, na wolskich cmentarzach, skwerach, przy tablicach i pomnikach, zbierali się warszawiacy, by uczcić pamięć cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Robili to spontanicznie, z potrzeby ducha i porywu serca. Czcili ich nie mniej serdecznie niż bohaterskich Powstańców na Powązkach, łącząc ich śmierć w jedną, tę samą, ofiarę z życia, złożoną na Ołtarzu Ojczyzny.

  W tym roku, Muzeum Powstania Warszawskiego zainicjowało chwalebną akcję szczególnego upamiętnienia cywilnych ofiar PW, wśród których znajduje się ogromna ilość osób, dotąd jeszcze bezimiennych.   Wczoraj, po raz pierwszy, zorganizowano obchody rocznicy w sposób, który poraził swoją wymową i doniosłością. Tłumy Warszawiaków uczciły rocznicę,  biorąc udział w bardzo uroczystym Apelu Poległych przy pomniku Ofiar Woli, a następnie , ruszyły w utworzonym kondukcie żałobnym –Marszu Pamięci, postępując za orkiestrą wojskową i reprezentacyjnym oddziałem  Wojska Polskiego.

Uczestnicy nieśli w rękach specjalnie przygotowane przez organizatorów świece, do których dołączone były karty pamięci z nazwiskami i krótkimi informacjami o poszczególnych, pomordowanych cywilach.

 Pochód przemierzał ulice Woli skupiając na sobie uwagę przechodniów , a także kierowców i pasażerów przejeżdżających opodal. Stwarzał niesamowite wrażenie. Z okien domów, z balkonów pozdrawiano maszerujących, śląc w ich stronę serdeczne gesty i wyrazy jedności.

 Po długiej, dość wyczerpującej drodze, na Cmentarzu Powstańców Warszawy, zakończono Marsz Pamięci. Uczestnicy zobaczyli przed sobą szpaler podświetlonych białych słupów, z wypisanymi na nich, ustalonymi dotąd, nazwiskami cywilnych ofiar Powstania. Pod nimi ustawiono świece.

  Kiedy tak patrzyłam na tę „aleję” białych kolumn, przyszedł mi do głowy pomysł. Może warto by było ustawić jeszcze inne kolumny? Czarne słupy z wypisanymi na biało nazwiskami tych, którzy Warszawę pacyfikowali. Wiemy, jak się nazywali. Niemcy byli skrupulatni w dokumentacjach. Są pełne spisy, długie listy tych krwawych oprawców. A to, że już nie żyją? Trudno. Ich ofiar też nie ma już na świecie. Za ich przyczyną. Niech się za nimi pociągnie ten ogon hańby. Niech potomni wiedzą, co to byli za ludzie. I ku przestrodze dla innych, coby wiedzieli, że krew niewinnie przelaną trudno jest zmyć.

 

  I jeszcze to, tak na marginesie, i aż mi wstyd, że tylko jednym zdaniem. Podczas Marszu szeptałam w ucho córki słowa, które za chwilę usłyszałam też z ust jakiegoś, idącego blisko mnie, mężczyzny:  Marsz Wołyński też powinien tak wyglądać!

Post Scriptum: Pamięć jest jak wiara, góry przenosi...

 

 

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (17 głosów)

Komentarze

Gratuluje! Pamiec to ogromnie  wazna rzecz. "Ci, którzy nie pa­miętają przeszłości, ska­zani są na jej powtarzanie." (George Santayana)

Vote up!
9
Vote down!
0

Medardo

Crux Sacra Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas.

#1489730

Jest jak piszesz. Szkoda, że niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Pozdrawiam serdecznie.

Vote up!
5
Vote down!
-1
#1489761

Myslalem ze ten minus pod twoim komentarzem to jakas pomylka ale widze ze ktos z uporem maniaka minusuje twoje komentarze. Mysle ze nie byloby zle zeby plusowanie i minusowanie bylo jawne. Zycze duzo dobrego! :)

Vote up!
2
Vote down!
0

Medardo

Crux Sacra Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas.

#1489871

 

 

Dziękuję Ci Matko Trzech Córek za Twe Słowa. Za Twój wpis. Za Twoje Pamiętanie.....
Dziękuję Ci. 
I dziękuję Ci, za moją łzę pamięci. Za tę łzę, która się kręci w oku....Jak strasznie Matko Ta Nasza Ojczyzna we Krwi Niewinnych skąpana.
Jak każda JEJ piędź Świętej Ziemi, każde ziarnko piasku przesiąknięte Krwią.
Wspominał wtedy w Warszawie o Tej Polskiej Krwi Nasz Papież, mówiąc do Rodaków przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 
......Całuję Ziemię Naszej Ojczyzny jak całowałem spracowane dłonie Swej Matki......
Bo Polska To Nasza Matka Jest.
Nasza Jedyna, Nasza UKOCHANA MATKA. Ojczyzna Polska.....
Śpijcie w Pokoju Bracia Moi. I Siostry Moje. Śpijcie w Pokoju Dzieci Warszawy. Pomordowani Polacy. Za to tylko, że Polakami.
Pamiętamy o Was. Nie zapomnimy nigdy......
 
 
 
http://old.niepoprawni.pl/blog/1601/rzez-woli-warszawa-5-sierpnia-1944

 

Vote up!
7
Vote down!
0
#1489750

 Ty mnie rozumiesz, bo"nadajemy na tych samych falach".

Kiedyś, jeszcze jako trzynastoletnia harcerka, otrzymałam odznakę "Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej". Była srebrna. Dostałam ją za inicjatywę, wskutek której, mój zastęp zuchów zaopiekował się zaniedbanym obeliskiem - pomnikiem  - śladem po byłym obozie pracy dla okolicznych mieszkańców. Trafiali tam za drobne przewinienia. Na przykład, za opóźnienia w dostarczaniu kontyngentów, albo nieprzestrzeganie narzuconych przez Niemców nakazów.

Wyglądała tak jak ta ze zdjęcia:

 

Pozdrawiam:)

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1489760

...Marsz Wołyński...Marsz Katyński...Marsz Powstania Antykomunistycznego Żołnierzy Niezłomnych... Marsz  Pomrdowanych w PRL 1944-1989... Marsz pomordowanych skrytobójczo 1989-2015... Marsz Straconych nad Smoleńskiem 2010.....(???)...

Vote up!
5
Vote down!
0

zimny drań
 

#1489751

Pozwala ludziom skonfrontować swoje przekonania z uczuciami innych. I nie za bezpiecznym ekranem monitora, ale wprost na ulicy. To wyzwala poczucie siły i niesie wiarę w powodzenie.

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1489756

pamięci poległych Polaków za Polskę

 

 

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1489827

wiem  Contesso co to marsze i czemu służą i co, niektóre i jak, wentylują nasrtoje, Tylko ja właśnie większość czasu
spędzam pozaz klawiaturą i monitorem i ponoszę za to jako jeden z niewielu (ze Słomką, Miernikiem i innymi) w Polsce konsekwencje "penitencjarne", łącznie z więzieniem, (1 rok) / za ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy, 2009/2010, z którym pracowaliśmy w ZR Śl. Dąbr. w 1981/.

http://niepoprawni.pl/blog/zimny/farsa-procesu-zbrodniarza-stalinowskiego-i-jej-ciag-dalszy-po-dwoch-latach#comment-1489892
a mszczą sie za to:
http://niepoprawni.pl/blog/zimny/falszerstwa-wyborcze-tuz-tuz-doniesienie-do-prokuratury

i za wiele inych akcji w tzw. "sądach" i na ulicach pod pomnikami "wdzięczności".... i zdrady komunistów.
Moją intencja była aprobata wpisu na temat Marszu i pytanie o to co nas jeszcze czeka, a nie polemika z nim.
 

Vote up!
2
Vote down!
0

zimny drań
 

#1489893

Trzeba wreszcie w marszu upomnieć się o naszych bohaterów i pomaszerować w celu przywrócenia Państwa Polskiego.

Vote up!
6
Vote down!
0

emilia plater

#1489752

Na czele Marszu idzie Andrzej Duda. On nas prowadzi.

Pozdrawiam:)

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1489754

...TRZY, CZTERY LEWA!!!
ale po prawej stronie! oczywiście!

Pozdrawiam Polaków!

Vote up!
7
Vote down!
0

zimny drań
 

#1489762

 bo widzę jakieś ścierwo bolszewickie minusuje...

Vote up!
5
Vote down!
0

zimny drań
 

#1489821