rzeź Woli

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Kwestia reparacji za zniszczenia związane w II WŚ ma szeroki kontekst, który, z racji tej szerokości, ulega spłyceniu. Wyjmijmy więc z tego kontekstu jeden przypadek i poddajmy go oglądowi, bo tu nie chodzi tylko o pieniądze.

Takim przypadkiem może być rzeź Woli z r. 1944, która pochłonęła 50 tys. ofiar cywilnych. Akcją dowodził gen. SS Reinefahrt, który za tę zbrodnię nie tylko nie odpowiedział...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)
Obrazek użytkownika matka trzech córek
Idee

 Szłam kontenta. Rzadko zdarza mi się maszerować z taką satysfakcją i poczuciem spełnienia.  I myślałam sobie, jak łatwo można uszczęśliwić człowieka. Wystarczy tylko zadowolić jego pragnienie, choćby jedno, bo ono daje nadzieję, że i te inne doczekają się szczęśliwego finału.

 Jeszcze przed rokiem ubolewałam nad niesprawiedliwym milczeniem, roztoczonym nad cywilnymi ofiarami Powstania...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (17 głosów)
Obrazek użytkownika matka trzech córek
Kraj

Chociaż to tylko kilka dni minęło, a już kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu Powstańców Warszawy zeschły się i zszarzały. Tylko biel i czerwień z ozdobnych wstęg i napisy na szarfach wyglądają świeżo i dostojnie.

 Wokół kręcą się zaniepokojeni ludzie. Ubrani odświętnie zdają się oczekiwać na coś ważnego. Zbliża się osiemnasta, a na Wzgórzu Pamięci nic się nie dzieje. Co się stało? Pytają siebie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (17 głosów)