Korona

Obrazek użytkownika matka trzech córek
Idee

   Naszemu Niepoprawnemu Poecie dedykuję.

"Nie może zginąć naród, który ma takie kobiety"

 Od początku istnienia naszej ojczyzny naród polski często zmuszony był bronić granic państwa przed licznymi napastnikami. Z każdej strony, od wschodu , zachodu, południa i północy, Polska atakowana była przez łupieżców żądnych naszej ziemi i jej bogactw.

 Od zarania też, do najcenniejszych łupów wojennych, zwłaszcza u wschodnich agresorów, zaliczano zdobycie  jasyru, w skład którego wchodziły polskie kobiety i dzieci. Uprowadzano tysiące zniewolonych niewiast, by uczynić z nich źródło zysku na targach niewolników, gdzie jasnowłose, dorodne dziewczęta budziły zachwyt i pożądanie.

 Wraz z krzewieniem się chrześcijaństwa w Królestwie Polskim, wzrastała wiara w nadzwyczajną moc matki Jezusa – Maryi. To Polacy, jako pierwsi, zobaczyli w niej orędowniczkę, wspomożycielkę i obrończynię . Z jej imieniem na ustach podążało rycerstwo na boje i wojny. Pod jej opiekę oddawały się pozostawione w  domach kobiety i dzieci. Wpatrzone w obrazy Maryi, zwycięsko depczącej głowę węża, pragnęły być tak dzielne jak Ona i tak samo skuteczne w działaniu.

 

 Silna wiara w zwycięstwo dobra nad złem sprawiała, że przesiąknięte pewnością matki, w takim duchu, wychowywały też swoje dzieci. Kult Maryi – Zwycięskiej Hetmanki towarzyszył Polakom od zawsze, od kiedy tylko sięga ludzka pamięć.

Kobiety polskie wiedziały dobrze, że od tego, jaki skutek odniesie walka ich mężczyzn, zależeć będą losy ich samych i często też, skupionego wokół nich potomstwa.

 Waleczność mężów równała się ofiarności ich kobiet. Bardzo szybko okazało się, że nie tylko głębokim patriotyzmem i gorliwą modlitwą mogą przyczyniać się do zwycięstw i sukcesów na polach walki. Najdzielniejsze z nich, z ogromnym poświęceniem, wkraczały na najniebezpieczniejsze fronty działań bojowych, by wspierać, ratować i wspomagać.   Henryka Pustowójtówna, Emilia Plater

Antonina Tomaszewska

 Z obrazem Matki Boskiej Zwycięskiej w sercu, wstępowały do powstańczych szeregów, kiedy los Rzeczpospolitej zależał od każdej szabli, od każdej pary rąk.

 Przez swoich wielbione za męstwo i przeklinane za niezłomność przez wrogów, dzieliły losy bojowników, jakiekolwiek by one nie były.

 Kiedy Polska znalazła się w ponad wiekowej niewoli, a kolejne Powstania upadały, nikt tak jak kobiety nie krzewił otuchy w sercach rodaków. Z ich inspiracji powstawały rozliczne inicjatywy narodowościowe. Wiara i ufność w pomoc Królowej Korony Polskiej owocowała nieprzerwanym łańcuchem czynów patriotycznych nie pozwalającym upaść nadziei.

]]>http://www.gazeta-mosina.pl/2013/skwer-wladyslawa-tomaszewskiego/]]>

 Bywały aktywnymi członkami wielu tajnych, konspiracyjnych organizacji i przyczyniały się powstawania ruchów narodowowyzwoleńczych, które doprowadziły do odrodzenia się państwa polskiego. Druga Rzeczpospolita stawała się faktem.

  To był czas, kiedy udział kobiet w walce został  prawnie uznany i odpowiednio doceniony. Kobiety – ochotniczki, przywdziały mundury i na równi z mężczyznami maszerowały w szeregach.

    

 Inne Polki, choć pozornie nie związane z walką i konspiracją, zawsze jednak były oddane Sprawie i lojalne względem walczących rodaków.  Nigdy żaden polski żołnierz, strudzony bojem, nie odszedł głodny od drzwi polskiego domu i nieważne, czy była to chłopska chata, czy szlachecki dworek.

 Matki i żony, kreśląc znak krzyża nad głową syna - żołnierza, tak jak zawsze w historii bywało, wsuwały szkaplerze i różańce w kieszenie munduru, powierzając opiece Zwycięskiej Maryi.

 Różańce wpięte na sercu żołnierza

 Po klęsce września, nadeszły straszne czasy okupacji. W Polsce narastał i ruch oporu i buntu przeciw niemieckiemu i sowieckiemu agresorowi. Wspólnie  z mężczyznami, aktywnie przystąpiły do niego kobiety. Nie brakowało ich w oddziałach partyzanckich, konspiracji i dywersji.

                                                                                                                   

 Powstanie Warszawskie ogarnęło swoim zasięgiem niemal całą młodzież Warszawy. W jego heroicznym zrywie, ofiara łączniczek i sanitariuszek zajaśniała nadzwyczajnym poświęceniem i odwagą.

                                                                                           

                                                      

 Były na wszystkich frontach II wojny światowej. I niezmiennie, z hasłem : ku chwale Ojczyzny! I zawsze: w imię Boga i Jego Matki!

                                                                                            

 Nawet, kiedy na Polskę spadła ciężka zasłona kolaboranckiej, komunistycznej zależności, ramię przy ramieniu, wyklęte tak jak ich towarzysze, stanęły dziewczęta przeciw hordom czerwonej bezpieki i jej sojuszniczym enkawudowskim  zastępom.

Były z nimi do końca. Często aż po ścianę śmierci lub szubienicę.

 

 Takie były polskie kobiety. Odważne i zdeterminowane w walce o godność i niepodległość. W niczym nie ustępowały swoim mężczyznom.

To z ofiary ich krwi i łez wzięły się najpiękniejsze klejnoty w Koronie Rzeczypospolitej. Jaśnieją i mienią się tworząc symbol godności i dostojeństwa. Polski Orzeł z dumą prezentuje ich chwałę.

                                             

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (25 głosów)

Komentarze

to czemu jest tak źle? Czemu polskie kobiety nie potrafią obronić swoich dzieci przed t-sitwą..i godzą się na zsyłkę swoich mężów i synów na zmywaki lub do rzeźni?

Vote up!
6
Vote down!
-3

Verita

#1436689

znowu temat dyzurny - ZMYWAK

Vote up!
7
Vote down!
-5
#1436691

//znowu temat dyzurny - ZMYWAK//

.

- że za granicą można pracować tylko na zmywaku...

Albo tak mówią z zazdrości :)

__________

.

Skąd wiem, że jest inaczej? - Mam córkę, dwadzieścia parę lat. Mieszka i pracuje za granicą. Wyjechała zaraz po maturze, sama - do koleżanki. Obecnie jest głównym managerem McDonalda. Zaczynała od stania na kasie. Do wszystkiego doszła sama, swoją pracą, nauką... Ma teraz duży dom, 5 pokoi, dwie łazienki, na ścianach 3 ogromne TV, w tym taki, który steruje się głosem, ogród. Przed domem stoi samochód z siedzeniami w jasnej skórze, lodówką...

.

- To tak apropo kobiet-Polek, ich zaradności, przedsiębiorczości, odwagi... Powtórzę tylko: dwadzieścia kilka lat i jest już tak ustawiona, że jej koleżankom w Polsce to się w głowie nie mieści...

Vote up!
5
Vote down!
-4

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436694

Mieszkam na Chiswick od lat nastu - obok Ealing-u  i Acton-u to duze skupisko polskiej emigracji i widze na co dzien  sukcesy moldych ludzi

az serce sie kraje ze to tu odnosza  ten sukces a nie w naszym kraju

 

 

Vote up!
8
Vote down!
-2
#1436710

 Jak kwitnąca byłaby Polska, gdyby stworzono młodym, pełnym inicjatywy ludziom warunki do godnego życia. Co począć jednak, kiedy okazuje się , że nie wiadomo, kto u nas rządzi? Czy Rząd? Czy służby? A może jeszcze kto inny?

Pozdrawiam

Vote up!
10
Vote down!
0
#1436730

Wielu mlodych zmusilo samych siebie do wyjazdu za granice wierzac propagandzie POlszewikow . Oczywiscie nalezy cieszyc sie z ich sukcesow , nie wiem jaki procent z nich osiagnelo jakis sukces ale oni powinni pozostac w Polsce a nie tulac sie poswiecie . Niestety wielu mlodych kpilo sobie z wyborow , L. Kaczynskiego i PiS , to oni "zabierali babciom dowod" .

Pozdrawiam .

Vote up!
3
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1436897

I co? jesteś dumny z tego co siągnęła Twoja córka?I pewnie ciepła woda w kranie?

Można wyć z rozpaczy.

Józefie,nie idzie mi o ten przysłowiowy zmywak.Ani nawet o te telewizory sterowane głosem.Idzie o to,że nie możemy żyć i pracować u siebie.W Polsce.I że tak traci się naród ,mój naród.

Wańkowicz napisał w "Zupie na gwoździu",że patos bez siły jest śmieszny.Tak mi się widzą niektóre wpisy.

No ale trudno...pozdrawiam

Vote up!
7
Vote down!
-2

Verita

#1436720

//I co? jesteś dumny z tego co siągnęła Twoja córka?I pewnie ciepła woda w kranie?//

- Jestem z niej bardzo dumny!

Vote up!
4
Vote down!
-4

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436722

nie mam zamiaru na nikogo sie obrazac

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=rPo5jTQ39eE

 

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1436724

 I wyję razem z Tobą, kiedy obsewuję to, co dzieje się dzisiaj w Polsce. Dobrze jest wyjechać z kraju, żeby zobaczyć jak żyją ludzie na świecie. Warto podpatrzeć to i owo, by później wdrożyć, co ciekawsze rozwiązania w Polsce. Jednak zawsze trzeba mieć gdzie wracać, a doszło do tego, że zabrakło miejsca nie tylko dla obecnych emigrantów, ale również dla tych, którzy dopiero dorastają.

 Jednocześnie ściąga się tanią siłę roboczą z Ukrainy i rozbudowuje system, by jak najwięcej emigrantów pomieścił. Wszystko to ubiera się w barwne piórka propagandy i wmawia Polakom, że tak powinno być.

 Co do "patosu", to jak może zwróciłaś uwagę, tekst dedykowałam Poecie w związku z jego prośbą. Czy temat jest zastępczy?Chyba nie. Wszystko, co ku pokrzepieniu, zawsze służy dobrej sprawie. Docelowo.

Pozdrawiam optymistycznie

Vote up!
8
Vote down!
0
#1436728

Jest menagerem w korporacji i ma dwie łazienki...
Jakbym Komorowską słyszał:):):)

Vote up!
2
Vote down!
-3

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#1512252

Temat dyżurny....

Też to widzę.....

...a może chodzi o to, żeby odwrócić uwagę od cennej treści pięknego artykułu i jednak coś do wartości i radości Polaków  przykleić?

 

Vote up!
3
Vote down!
-3

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1436708

To raczej Vericie wymsknelo sie - nie posadzam Ja o to

Vote up!
3
Vote down!
-2
#1436709

Również chcę  wierzyć,że to nieporozumienie.

Artykuł "Matki Trzech Córek" dotyczy historii Narodu i zasług polskich kobiet w wydarzeniach dla Ojczyzny bardzo ważnych.

O problemach współczesnych młodych Polek jest wiele innych artykułów.

Według mnie ten wpis powinien być zamieszczony w innym miejscu.

Na pewno nie tutaj.

 

Vote up!
2
Vote down!
0

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1436712

są obecnie również niezwykle dzielne i wspaniałe jak te, które żyły w Polsce 70, 150, czy więcej lat temu. Mamy taki wspaniały Naród głównie dzięki naszym Paniom, do których inne nacje nie mogą się równać.

Vote up!
8
Vote down!
-2

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436716

Wierzę też głęboko, że kiedy przewali się ta  lawina błota  i osuwisko gruzów po poprzednim systemie, oczyszczona Polska ziemia zacznie rodzić...

Pozdrawiam 

Vote up!
11
Vote down!
0
#1436733

Zacytuję samą siebie:Takie były polskie kobiety. Odważne i zdeterminowane w walce o godność i niepodległość. W niczym nie ustępowały swoim mężczyznom.

Świadomie nie pisałam o wspólczesnych kobietach, żeby nie porównywać. Coś się zmieniło w powszechnej mentalności, jednak wierzę, że nie umarło.

Pozdrawiam

Vote up!
6
Vote down!
0
#1436698

po  45    jeszcze    bardziej   się wzmocniła. Nigdy nie możemy zapominać jak  polskie kobiety

w latach 30 były traktowane z pewnymi wyjątkami.

Vote up!
0
Vote down!
0
#1437152

Jeżeli dobrze jest być Polakiem, to przede wszystkim ze względu na nie. Przyznajemy im status skarbu narodowego, grzejemy się przy ich blasku i wyciągamy korzyści dla siebie. Oto 7 powodów, dla których z Polkami nie mogą się równać żadne kobiety świata.
 
Jaka jest prawda o polskich kobietach, a co mówią o nich specjaliści od wciskania kitu.
 
 1.
 
Polki są przedsiębiorcze
 
To mało powiedziane. Według statystyk cytowanych przez "Nowe Życie Gospodarcze", Polki są najbardziej przedsiębiorcze na Starym Kontynencie! Wskaźniki pokazują, że w Polsce w stosunku do krajów "starej" Unii udział kobiet wśród osób pracujących na własny rachunek wynosi od 23 do 11 procent. I to bez tych wszystkich specjalnych programów rządowych, którymi cieszą się inne unijne kraje, mających promować samodzielność, przedsiębiorczość i ułatwiać kobietom zakładanie własnych firm. I oczywiście bez preferencyjnych kredytów. Czapki z głów, panowie!
 
Tymczasem w telewizyjnej reklamie stoi taka jedna z drugą, bezradne, nierozgarnięte szare myszki, po kostki w wodzie we własnej łazience, i płaczą, patrząc na cieknącą pralkę. Dopiero pan Zając, mechanik z calgonem za pazuchą, ratuje sytuację - panie przestają szlochać i "dłuższe życie każdej pralki...". Skąd wy bierzecie takie Polki, panowie specjaliści?! Ze sztambucha?
 
Co my z tego mamy? Wszystko. Samodzielna kobieta z inicjatywą przy Twoim boku jest nie do przecenienia. Nie da się narżnąć byle cwaniaczkowi w warsztacie, rozliczy wspólnego PIT-a, sama zdecyduje, na co idziecie do kina, i zadba o bilety, a gdyby znów przyszło walczyć z zaborcą, zajmie się zarządzaniem majątkiem - jak to dawniej bywało.
 
 2.
 
Polki dbają o dom
 
Co prawda, to prawda. Ktokolwiek miał kiedyś zagraniczną partnerkę, przyzna od razu, że wyprasowane obrusy i wypastowana podłoga nie występowały zbyt często w domowym otoczeniu. Nie to, żebyśmy o tym śnili po nocach, ale fakt pozostaje faktem. A te drobiazgi są bardzo fajne, chociaż - uderzmy się w pierś - faceci mają skłonność do traktowania zastanego porządku jako stałego i zupełnie naturalnego elementu wszechświata. Dlatego być może zapominają za niego podziękować swoim kobietom.
 
 3.
 
Polki są najładniejsze
 
Najładniejsza to jest Monica Belluci - czy nie wystarczy powiedzieć, że Polki są bardzo ładne? Faktycznie, ilość atrakcyjnych kobiet znacznie przekracza średnią w innych krajach, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę, że Polska jest krajem jednorodnym rasowo i nie można tu liczyć na egzotyczne mieszanki krwi spotykane w Paryżu, Rzymie czy Berlinie.
 
W odróżnieniu też od większości Europy, która w znacznej swej części ma określony typ kobiecej urody, charakterystyczny dla danego kraju, w Polsce każdy znajdzie coś dla siebie. Dodajmy do tego naturalność i swobodę zachowań - i mamy komplet.
 
Ale w reklamach, oczywiście, inny świat. Jak zwykle królują w nich spięte blondynki, które zamartwiają się, że chłopak je rzuci, ponieważ w upale spociły się pod pachami. Aż człowieka korci, by podesłać Rewolucyjnej Frakcji Kobiet adresy domowe tych facetów z agencji reklamowej i popatrzeć, jak oni będą się pocić. Żaden sztyft nie pomoże.
 
Co my z tego mamy? Raj. Kochasz blondynki? Proszę bardzo. Szatynki, brunetki, rude? No problem. Wysokie, szczupłe, korpulentne, drobne, rozłożyste, małe, średnie, z biustem, bez biustu, ciche, hałaśliwe, sympatyczne, zołzy, mądre, głupie, dowcipne, nudne - co tylko dusza zapragnie, a gusta rozkażą. Gwarancji sukcesu nie ma, ale gama możliwości nieskończona. Jeżeli, rzecz jasna, nie jesteś zbyt drażliwy na swoim punkcie i pogodzisz się ze statusem "z braku Brada Pitta", bo ankiety pokazują, że za niego polska kobieta poszłaby w ogień.
 
 4.
 
Polki lubią seks
 
Tylko 3% uważa, że współżycie seksualne to grzech. Jeżeli tylko człowiekowi dopisze szczęście, ma ogromne szanse nie trafić na tę feralną trójkę. Badanie SMG/KRC - pod okiem profesora, wybitnego seksuologa, Lwa-Starowicza - nad seksualnością polskiej kobiety pokazało, że 92% z nich osiąga orgazm w trakcie kontaktów seksualnych, a 87% w trakcie stosunku. To ponad 10% więcej niż deklarowano w badaniach kilka lat wcześniej. Na pytanie: "Czym dla Pani jest seks?" 89% odpowiedziało, że naturalną potrzebą, a 73%, że relaksem i przyjemnością.
 
W ankiecie producenta prezerwatyw Durex 21% Polek zadeklarowało współżycie intymne od 5 do 7 razy w tygodniu (jaka szkoda, że nas przy tym nie ma!), 11% miało doświadczenie z użyciem wibratora, 33% - z seksem analnym, a 26% przyznało się do samodzielnego zaspokajania.
 
Co my z tego mamy? Uruchom wyobraźni, stary! Jeśli na podstawie przytoczonych powyżej danych nie wyciągnąłeś dotąd żadnych wniosków dla siebie, to może po prostu nie dorosłeś jeszcze do tego, aby którakolwiek z tych 97% procent kobiet, dla których seks nie jest grzechem, znalazła się w Twoim łóżku.
 
 5.
 
Polki są wierne
 
Może. Jednostkowe doświadczenia niektórych pechowców pokazują, co innego, ale naukowe badania potwierdzają, że nasze żony to mężów korony. Profesor Lew-Starowicz w wynikach swoich analiz nad naszą kondycją seksualną podaje, że całkowitej wierności w małżeństwie dochowuje aż 88% kobiet. Dzię-ku-je-my!
 
Tylko 1% doprawia nam rogi na prawo i lewo, ale tych niewiernych jest tak mało, że chyba każdy polski wolny facet ma w portfelu ich numery telefonu. Co więcej, nie dość, że Polki świetnie się prowadzą, to jeszcze dodają do tego refleksję - w badaniach OBOP "Małżeństwo i życie rodzinne" 89% wymienia zgodnie najważniejsze złe strony związków: niewierność, zdrada, zazdrość, podejrzliwość. Mało, że porządne, to jeszcze mądre...
 
Gdyby jednak uwierzyć reklamom, to jesteśmy otoczeni przez nałogowe flirciary strzelające oczami za każdą parą spodni, tańczące w klubach z chippendalesami i gotowe na romans nawet ze świstakiem od milki.
 
Co my z tego mamy? Święty spokój, poczucie bezpieczeństwa i wolną od trosk głowę. Jeszcze tego brakowało, żebyśmy podczas flirtowania z Danusią z księgowości musieli się zamartwiać, czy przypadkiem nasza żona nie flirtuje z jakimś pacanem! Tego byłoby już za wiele!
 
 6.
 
Polki wspierają swoich mężczyzn
 
Około 70% twierdzi, że dobry związek to opieka i oparcie w potrzebie. Ośrodek Badania Opinii Publicznej sprawdzał nasze zaangażowanie w życie rodzinne i hierarchię wartości. Na pierwszym miejscu - przy pytaniu: "Co daje życie w rodzinie?" - dwie trzecie kobiet umiejscowiło możliwość dawania pomocy i liczenia na nią.
 
Później znalazło się zaspokojenie potrzeb emocjonalnych - miłości, szczęścia, zrozumienia, a na trzeciej pozycji, ex aequo, dzielenie wspólnych zainteresowań, zaspokajanie czyjejś potrzeby istnienia i wspólne rozwiązywanie kłopotów.
 
Co my z tego mamy? Rodzina jest dla naszych pań ostoją, dla której są w stanie zrobić wiele, a nawet - jak podpowiada życiowe doświadczenie - dla jej ratowania więcej z siebie dawać, niż wymagać od partnera. Jeżeli tylko otrzymają z naszej strony porównywalne wsparcie i więź, taki związek przetrwa wszystkie życiowe zakręty i rafy.
 
 7.
 
Polki są zaradne
 
Ty, dzieci, dom i praca. Razem 4 etaty. I jakoś dają radę. Ty byś umarł. Dlatego o ich gospodarności krążą legendy. Faktycznie, spróbuj zarządzać rodzinnymi finansami (i to, niestety, zazwyczaj dość skromnymi) i wykarm, opierz, obszyj, ubierz, daj na kino i takie tam w statystycznym modelu 2+2. Nie da się? Da się.
 
W bogatych krajach agencje cleaningu i housekeeperek dostarczą Ci na telefon panią, która posprząta mieszkanie, ale już mycie okien lub pranie dywanów załatwia inna agencja. No cóż, specjalizacja. U nas pani jest jedna, umie i zrobi wszystko sama, specjalnie nie grymasi i zazwyczaj nosi to samo co Ty nazwisko.
 
45 lat komuny, które były wielką szkołą przetrwania i zaradności, wykształciły w naszych kobietach przekazywaną z pokolenia na pokolenie umiejętność radzenia sobie w każdych okolicznościach. I za to między innymi je kochamy.
 
źróło: http://www.menshealth.pl/seks/7-glownych-zalet-polskich-kobiet,4216,3
Vote up!
6
Vote down!
-5

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436692

Piszesz tak pięknie, że brak słów, jakimi można za Twoje dzieło podziękować.

Twoje artykuły bogate w swej treści - dodatkowo zdobione zdjęciami lub filmami wyglądają, jak korona z najpiękniejszymi klejnotami.

Matko Trzech Córek!

Nie wiem, czy byłaś w  Wilnie w Kaplicy Ostrobramskiej.

Kiedy czyta się treści zamieszczone na wotach i ryngrafach - nie sposób powstrzymać łez wzruszenia.

Jest ich mnóstwo, a czytając je- człowiek wstępuje w tamtą epokę.

Szczególnie wzruszający jest widok tych, gdzie odchodzący na pole walk prosi o błogosławieństwo, a obok niego zamieszczony jest ryngraf dziękczynny za szczęśliwy powrót.

Kaplica mieści sie na piętrze.

W dość stromych kamiennych schodkach ludzkie kolana pątników wytarły szlak.

Ta część schodków była "świętą drogą", na którą nikt nie miał odwagi wejść stopą.

Niedawno schody te usunięto, a położono nowe.

To bandytyzm. Po tamtych schodach, na kolanach szli do Pani Ostrobramskiej polscy królowie i rycerze.

Proponuję, abyś swoim Córkom zrobiła wycieczkę do Wilna.

A może zgrupowanie Radosław, w którym są Córki wybierze się tam. Zapewniam, że przeżycia NIEPOWTARZALNE.

Oczywiści, obowiązkowo - Cmentarz na Rossie i Grób, w którym  leży Matka i Serce Syna, a na Grobie tym od wielu lat leżą zawsze świeże biało-czerwone kwiaty.

Pierwszy raz tam byłam w lutym 1977 roku. Były biało czerwone goździki, a my, (obserwowani przez tajniaków skrywajcych się za parkanem ) - dołożyliśmy również swoje.

Taksówkarz nas ostrzegł i czekał kilkaset metrów dalej.

Pani, u której w mieście kupowaliśmy kwiaty powiedziała: na pewno państwo idziecie do Marszałka.

To było piękne.

 

Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za piękny, bogaty artykuł.

 

 

 

 

Vote up!
7
Vote down!
0

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1436693

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=UfgB6VI13Hg

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=D-U3Yum4aos

 

Vote up!
6
Vote down!
-2
#1436700

Bardzo dziękuję za (jak zwykle) fantastyczne uzupełnienie treści artykułu i komentarza.

Pozdrawiam serdecznie.

Vote up!
3
Vote down!
0

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1436704

Piszesz tak pięknie, że brak słów, jakimi można za Twoje dzieło podziękować.

Twoje artykuły bogate w swej treści - dodatkowo zdobione zdjęciami lub filmami wyglądają, jak korona z najpiękniejszymi klejnotami.

Matko Trzech Córek!

Nie wiem, czy byłaś w  Wilnie w Kaplicy Ostrobramskiej.

Kiedy czyta się treści zamieszczone na wotach i ryngrafach - nie sposób powstrzymać łez wzruszenia.

Jest ich mnóstwo, a czytając je- człowiek wstępuje w tamtą epokę.

Szczególnie wzruszający jest widok tych, gdzie odchodzący na pole walk prosi o błogosławieństwo, a obok niego zamieszczony jest ryngraf dziękczynny za szczęśliwy powrót.

Kaplica mieści sie na piętrze.

W dość stromych kamiennych schodkach ludzkie kolana pątników wytarły szlak.

Ta część schodków była "świętą drogą", na którą nikt nie miał odwagi wejść stopą.

Niedawno schody te usunięto, a położono nowe.

To bandytyzm. Po tamtych schodach, na kolanach szli do Pani Ostrobramskiej polscy królowie i rycerze.

Proponuję, abyś swoim Córkom zrobiła wycieczkę do Wilna.

A może zgrupowanie Radosław, w którym są Córki wybierze się tam. Zapewniam, że przeżycia NIEPOWTARZALNE.

Oczywiści, obowiązkowo - Cmentarz na Rossie i Grób, w którym  leży Matka i Serce Syna, a na Grobie tym od wielu lat leżą zawsze świeże biało-czerwone kwiaty.

Pierwszy raz tam byłam w lutym 1977 roku. Były biało czerwone goździki, a my, (obserwowani przez tajniaków skrywajcych się za parkanem ) - dołożyliśmy również swoje.

Taksówkarz nas ostrzegł i czekał kilkaset metrów dalej.

Pani, u której w mieście kupowaliśmy kwiaty powiedziała: na pewno państwo idziecie do Marszałka.

To było piękne.

 

Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za piękny, bogaty artykuł.

 

 

 

Vote up!
4
Vote down!
0

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1436702

Wiem o nim dużo, ale nie byłam tam jeszcze. O mieście i polskim jego duchu opowiadał mi mąż po powrocie z Litwy. Poznałam za to  Grodno i Nowogródek, a także, co wspominam z dużym sentymentem, miałam przyjemność pływać łodzią po jeziorze Świteź.

 Do Radosława należy tylko jedna z moich córek, nie wszystkie. Pozostałe robią wiele pożytecznych rzeczy na innym gruncie. 

 "Tajniacy za parkanem" na Litwie czają się i dzisiaj, jak podejrzewam. Zmienił się tylko język, w którym rozmawiają.Z dużą uwagą śledzę to, co dzieje się teraz na Litwie. Dobrze nie jest. 

 Dziękuję za bardzo życzliwe komentarze, Bursztynie. Cieplej się zrobiło na Niepoprawnych:)

Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
8
Vote down!
-1
#1436738

... witaj MTC.

Piękny i wartościowy artykuł a fotografie pokazują cudne buzie naszych  polskich "Igiełek" i "Aniołków".

Pozdrawiam i dziękuję.

Dobrze, że kierujesz pióro na nasze, polskie sprawy.

Marek

 

Vote up!
9
Vote down!
0
#1436752

Nie wiem, co się stało...?

Po próbie edycji swojego wpisu zablokowało mi się ponowne przesłanie go na portal.

Teraz widzę, że jest w dwóch egzemplarzach.

Przepraszam, ale nie jest to moja wina.

 

Vote up!
1
Vote down!
0

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1436703

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=v9igMV50-K8

 

 

Kobiety, które zmieniły II wojnę światową

 

 

Działalność Polek, które w czasie wojny służyły w polskim lub zagranicznym wywiadzie, opisuje Marek Łuszczyna w książce "Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię". Autor przybliża m.in. losy Haliny Szymańskiej, Elżbiety Zawackiej i Krystyny Skarbek.

 

"Gdyby spytać Halinę Szymańską, kim jest, odpowiedziałaby pewnie bez zastanowienia: matką trójki dzieci, żoną attaché wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie (gen. Antoniego Szymańskiego - PAP). Być może pomyślałaby: arystokratką, która urodziła się po to, by być dodatkiem do ważnego męża dyplomaty, ozdobą" - pisze Łuszczyna o Halinie Szymańskiej podkreślając, że ta, niezapowiadająca się na agentkę wywiadu kobieta, w czasie wojny odegrała bardzo ważną szpiegowską rolę.

 

Pracując m.in. w brytyjskich służbach specjalnych Szymańska przekazywała aliantom informacje pochodzące ze sztabu generalnego Wehrmachtu; utrzymywała stałe kontakty m.in. z szefem wywiadu i kontrwywiadu III Rzeszy (Abwehry) Wilhelmem Canarisem; przez jej ręce przechodziły plany wielu niemieckich operacji wojskowych.

 

Inną bohaterką "Igieł" jest Halina Szwarc, polska działaczka Związku Walki Zbrojnej. Aby wyjechać w 1940 r. do nazistowskich Niemiec, agentka podpisała za zgodą polskiego dowództwa volkslistę. Pracowała w różnych miastach III Rzeszy m.in. w Wiedniu, Berlinie i Monachium. Dostarczała aliantom informacje na temat lokalizacji niemieckich obiektów wojskowych w Hamburgu, bombardowanych przez aliantów latem 1943 r. w ramach operacji "Gomora".

 

http://www.m.deon.pl/po-godzinach/historia-i-spoleczenstwo/art,32,kobiety-ktore-zmienily-ii-wojne-swiatowa.html

calosc :

 

 

Vote up!
10
Vote down!
-1
#1436707

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=SqYG3f4PaWc

 

 

Vote up!
6
Vote down!
-3
#1436734

Bo mają urodę , w sercu Boga ,oraz kwiecie

Kiedy wróg nastawać będzie na nasze granice

Sięgną po broń zanim zapalą w oknach gromnice

Ważne by wcześniej mężczyźni stawili się razem

Nie czekając ,że będą skrzykiwani rozkazem

Głos rozumu winien decydować o wolności

By po czasie nie wypominać braku jedności

Pozdrawiam

Vote up!
9
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1436737

https://pl-pl.facebook.com/polskiebohaterki

___________

Dzień Dobry.

Felieton    przeczytałem i polecam innym.

Polskie Kobiety były i są również "dzisiaj " dzielne i wyjątkowe.

To pisze Tata 10 oficjalnych dzieci.

Polskie Kobiety Bohaterki od sprzątaczki do naukowaca katedry w UK czy USA czy  też również w Polsce!

Nawet w okupowanej od 89 roku  do dzisiaj Polsce.

One znają okupantów z ich "prorodzinną polityką" czy też zabierających polskie dzieci bez wyroków sądowych.

Wiedzą że tylko codzienna praca,edukacja,pieniądze,dyscyplina,przekaz tradycji

może zatrzymać Holocaust   na polskim  narodzie jakie prezentują "politycy" i ich lobbyści

na terenie okupowanej Polski w roku 2014.

_________________

Dobrze że takie artykuły docierają do czytelników.

Pozdrawiam serdecznie.

 

Vote up!
9
Vote down!
0
#1436740

//To pisze Tata 10 oficjalnych dzieci//

- A ile może być tych "nieoficjalnych"?

Vote up!
6
Vote down!
-1

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436750

Może to ojciec Wirgiliusz? :D

Jeszcze jęczę ze śmiechu..."oficjalnych"!!!

Co się z tymi ludźmi wyprawia?!

Vote up!
7
Vote down!
-5
#1436759

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Mind Service został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Ty wsz wszystkch swch &qt;nfcjlnych&qt;?

Vote up!
3
Vote down!
-6

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436763

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Jinks nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Ja się nie dziwię człowieku, tylko się śmieję.

Ja wiem, a ty wiesz?

Ta ze zmywaka w MacDonaldzie to oficjalana?

Vote up!
4
Vote down!
-5
#1436772

Nadal tu straszy zezwierzęcone indywiduum, które pozwala sobie na teksty, że (niby) Ossala zbiera kasę na ekshumację męża, a ja powinienem pójść śladem Kukiego (czyli umrzeć na raka)???
Portal "publikujący" bydlaków jest... bydlacki.
Nie można tego inaczej ująć.
Piaskownica.
Osrana i oszczana przez psy.
PS
Na tym ma polegać "wolność słowa", Gawrion?
Niepoprawni kiedyś byli portalem "blogerzy dla blogerów".
Dziś to idioci dla dupków.
I odwrotnie.

Vote up!
4
Vote down!
-5

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#1512254

...dyskretne  dlatego  nie znam jeszcze "nieoficjlalnych" a jako  rejestrowany dawca nie tylko

krwi,  w określonym czasie nie miałem  laptopa ani ipoda,które niestety póżniej były wyprodukowane.........aby

prowadzić bank danych (hahaha)osobistych..

______________

 

Od lat  mam   jeszcze  oprócz moich biologicznych skarbów tylko 6 w ramach Adopcji serca.Co to jest?Darczyńcy – osoby fizyczne bądź firmy – deklarują się, podpisując umowę o przyjęciu pod opiekę dziecka lub dzieci. Opieka ma formę comiesięcznych opłat (zwykle 15-20 dolarów) na wyżywienie, odzież, kształcenie, ochronę zdrowia i inne potrzeby dzieci.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Adopcja_serca

Zapytacie dlaczego?Działania   się  liczą zamiast haseł,którymi są zarzucane również i przykładowo  polskie kobiety w Polsce przez Gubernatorów w Polsce.

Vote up!
4
Vote down!
-3
#1436819

Dziękuję za miłe słowa. Wiem, że polskie kobiety są wspaniałe w tym, co robią. Zaradność mamy we krwi. Jednak, cechę tę posiada więcej nacji, nie tylko nasza.

 To, co nas odróżnia jest niesione w genach. To COŚ, jest zauważalne, choć nieuchwytne. Delikatne, a jednak silne. Chociaż samo nieśmiertelne, zabija z łatwością...

Pozdrawiam:)

Vote up!
3
Vote down!
0
#1436799

W zasadzie nie chciałem się  logować ale nie sposób  nie skomentować a w zasadzie pochwalić MTC za ten piękny i treściwy wpis.

Wy, nasze polskie kobiety rzeczywiście jesteście dla nas facetów i dla Polski tym wszystkim o czym pisze autorka.  Bez  wspaniałych, dzielnych,  mądrych, pełnych troski i poświęcenia Polek, Polski dawno już by nie było.

 

Ni jak do tego   patriotycznego tematu  ma się przedstawiony przez jakiegoś ojca mającego córkę w UK obraz jej  kariery zawodowej.

Co ma kariera zawodowa na obczyżnie z poświęceniem się dla Polski polskich kobiet ?

Ja rozumiem, że jako ojciec można być dumnym z tego,  że córka wyjechała "za chlebem" w jednych stringach, z jedną szczoteczką do zębów i paszportem,  a dzisiaj ma dobre stanowisko i dobrze zarabia. Ale czemu taki kochający tata nie widzi tego, że ma córkę idiotkę, która własny status społeczny i ludzki mierzy telewizorami i białą tapicerką  w samochodzie ? Czemu taki  tata nie widzi też tego, że jego córka pracuje  w firmie, która swoim jedzeniem zatruwa pół populacji ludzkiej ? 

 

Trzeba być naprawdę durniem, żeby myśleć, że szczęście i spełnienie daje niewolnicza praca u obcych i pozorne bogacenie się.

 

Vote up!
9
Vote down!
-6

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436743

Polski?   ONI  mają w 4 literach polskie kobiety poza POPISOWą kadrą.Oni mają nawet w 4 literach systemy w EU zachodniej.

Kiedy to zrozumiesz że Polka po uczelniach w UK czy w USA z polskim paszportem

jest w stanie budować silniki samolotów czy satelity?To są bohaterki,które walczą  o Polskę , o jej przetrwanie

ale bez okupantów.Kiedy wszyscy zrozumieją że przykłady  z felietonu autorki  są aktualne w Polsce 2014..?

 

W linku przekazuje informacje na temat również polskich bohaterek z roku 2014 które pomagały jak za czasów okupacji hitlerowskiej.

http://nowyekran.wordpress.com/2014/08/10/polska-policja-przyjmuje-niemieckie-zlecenia-od-jugendamtu/

 

_________________

P.S.Piszesz...jak  Zagozda,który   chciał  polskich księży,muzyków po uczelniach zachodnich pod "ścianę".

Twój cytat mnie zaskoczył:

Trzeba być naprawdę durniem, żeby myśleć, że szczęście i spełnienie daje niewolnicza praca u obcych i pozorne bogacenie się.

Vote up!
7
Vote down!
-5
#1436746

To prawda,  Polscy naukowcy płci obojga po uczelniach w USA potrafią budować miksery, blendery, pralki, windy, samoloty, sputniki,  rakiety a nawet satelity. Niestety niewiele z tych wynalazków służy samym  Polakom i Polsce.  Ci naukowcy to zwykli wyrobnicy (z tytułami)  służący zachodniej cywilizacji. 

Poza tym,  co z tego, że Polki na Zachodzie potrafią budować satelity ? Czy to takie chwalebne, że  te zbudowane przez Polki satelity bardzo często służą właśnie do podglądania Polski przez obce mocarstwa, a w żaden sposób nie przyczyniły się do obserwacji i zajerestrowania tego co wydazyło się chociażby w Smoleńsku. ?

Wyrobniczki Panie. Zwykłe wyrobniczmi i ofiary jasyru.

 

Vote up!
8
Vote down!
-7

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436761

Polacy pracujacy poza naszym ukochanym krajem to taka V kolumna  - co?

Vote up!
6
Vote down!
-4
#1436764

Proszę nie uogólniać. Kazdy przypadek jest inny. Jednak Ci którzy pomagaja  budować wojskowe  satelity obserwacyjne,  inwigilujące,  siłą rzeczy służą totalitaryzmowi.

 

Vote up!
5
Vote down!
-3

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436775

W Polsce jest wiele fabryk gdzie produkuje sie na potrzeby wojaska w tym tez na potrzeby np.amerykanow (Mielec - smiglowce)

to jak nazwiesz pracujacych tam ludzi-

Chlopie trosze sie w tym temacie pogubiles - zamotales 

Vote up!
4
Vote down!
-2
#1436782

 Nigdy nie wiadomo, jak, gdzie i w jakich okolicznościach, dojść może do dania świadectwa swojej polskości. Róznie w życiu bywa. Dobrze jest mieć swoich i blisko, i daleko...

Coś Wam opowiem:

U  „Radosława” w Zośce”, walczył „Maryśka”. Był to chłopak śmiały i sprytny. Dostał zadanie, by zdobyć dla kompanii zasobniki  ze zrzutu, zapowiedzianego nad Placem Krasińskich. Chętnych było więcej, bo chłopaki od Parasola czuwali także. O Niemcach nawet nie wspominam, bo to oczywiste. Byli tuż za murem, w ruinach getta, a ich artyleria pruła niebo żeby dosięgnąć aliancki samolot.

"Maryśka" miał błysnąć przed dowódcą – Andrzejem Morro, zapowiadając obfity łup.

Tak wspomina to „Boruta”z kompanii „Rudy”:

 - No jak tam, Jasiu, nauczyłeś „Parasolarzy”, jak mają podejmować zrzuty?

Spojrzał na mnie smętnym wzrokiem i zatrzymał się. Usiadł na brzegu wykopu, zdjął hełm i z pokorną miną zaczął usprawiedliwiać się jak dziecko:

- Wiesz, nigdy nie sądziłem, że tak się rozkleję jak szczeniak. Kiedy wyleciała maszyna znad Miodowej i zobaczyłem brytyjskie znaki na skrzydłach, szedłem spokojnie na środek placu, aby uchwycić zrzut. Aż tu nieszczęście! Patrzę bliżej i na przodzie silnika – aż mi dech zaparło – polska szachownica lotnicza. Stanąłem jak zaczarowany. Sen czy nie? Nie mogłem oczu oderwać. Maszyna dawno nas już minęła, a ja stałem i patrzyłem za nią z takim uczuciem, jakby to Polska przeleciała mi nad głową. Rozumiesz?... Kiedy ocknąłem się i spojrzałem na plac, „Parasolarze”, cholery, kończyli zgarnianie ostatnich zasobników…”

 „Maryśka” nie doczekał wolności. Zmarł od ran, na początku  października 1944roku.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1436880

Jak Ty TO Robisz Matko, że każdy Twój wpis jest

JAKI

jest ?

 

Jak Ty

TO

Robisz ?

Ja, jak Ten "Maryśka" patrzę na Polskę, co Przylatuje do mnie za ocean

TWOIMI

Słowami..........

 

 

Super Express» Wydarzenia» Kraj» Jak godnie obchodzić się z flagą?. Jak szanować polską flagę?

Jak godnie obchodzić się z flagą?

 
 
 
 

My, Polacy, wiemy, że nie można wyrzucać świętych obrazów czy chleba oraz że nie wolno wyrywać kartek z książek. Traktujemy te sprawy jak część charakteru Polaka. Ale z drugiej strony są ludzie, którzy pozwalają sobie na wsadzanie flag w psie kupy, niszczenie i mazanie po naszych symbolach narodowych.

 
 

 

Vote up!
4
Vote down!
0
#1436894

Mam takie jedno pytanie -

czy mieszkajac tak jak ja w U.K tu pracujac, placac podatki, chodzac na lokalne wybory,

zyjac zgodnie z tut.prawemi zasadami - moge byc patriota brytyjskim i jednoczesnie polskim.

wytlumacz mi to

Vote up!
4
Vote down!
-3
#1436776

po uczelniach   zachodnich    a   nie wschodnich mogą się   tylko  uśmiechać czytając takie krytyczne opinie o polskich kobietach.

Wiem  że okupanci    w  Polsce    wrogo      nastawieni   do   EU zachodniej i jej systemów socjalno-społeczno-gospodarczych

w swoim    cyrku    politycznym mają    publiczność ,klakeróqw i gladiatorów.Dodam że w EU   zachodniej polskie kobiety również z polskimi paszportami są

politykami nawet w parlamentach w krajach zachodnich.Znacznie   więcej zarabiają aniżeli    politycy w "prowizorycznym" na "linie"(W.Młynarski)

"rządzie"  w Polsce.

Co do Smoleńska to wszystko zostało już przedstawione w Polsce,  EU,  USA.To nie była Brzoza.

Vote up!
7
Vote down!
-2
#1436821

Krytyczne opinie ? Raczej prawdziwe.

Polka która pomaga budować zachodnim imperialistom szpiegowskiego satelitę, lub satelitę  przesyłającego ogłupiające Polaków programy satelitatne typu TVN, Polsat, itp, to nie patriotka to raczej podkupiona  zdrajczyni. 

Pan Panie Lipski jesteś typowym przedstawicielem podkupionego przez Zachód polskojęzycznego materialista, oceniającego ludzi po zarobkach.

Vote up!
4
Vote down!
-4

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436835

Wczoraj zadalem Ci pytania o wykladnie patriotyzmu 

Niestety nie doczekalem sie zadnej odpowiedzi

dzis dalej gonisz wlasny ogon i jak nic przypominasz

mi najwiekszego "literata" piszacego na Niepoprawnych( pare lat tem)u,dzis wodzireja

wS24 niejakiego Goryllus-a

Gdybys tak wkleil swoje zdjecie z takim jak ten ponizej tekstem - pasowaloby jak ulal do Twoich

najwyzszych polotow komentarzy 

 

 

 

Mam nadzieje ze starczy Ci odwagi odpisac i udzielic odpowiedzi na konkretnie zadane pytania

Vote up!
5
Vote down!
-3
#1436836

Dość trafną definicje patriotyzmu znajdziesz w Wiki, a więc mój komentarz na ten temat wydaje się zbędny. 

Odpowiadając na Twoje pytanie :

Oczywiście, że można być jednocześnie patriotą starej i nowej ojczyzny.

W skrajnych  przypadkach  można nawet być patriotą wielu ojczyzn i kontynentów. Takie podejście do patriotyzmu prowadzi nas niestety w prostej lini do tzw. patriotyzmu kosmopolitycznego i ogólno planetarnego , czyli do nijakiego. 

 

Obawiam się Józefie, że z powodu braku umiejętności wyrażania własnych myśli, niczym ten człowiek jaskiniowy  wracasz do korzeni,  czyli pisma obrazkowego i cudzych przeklejek.

Czekam z niecierpliwością, kiedy osiagniesz poziom pisma klinowego.

Vote up!
4
Vote down!
-4

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436841

Ja zas widze ze Ty znalazles najnowsza "odmiane" patriotyzmu

Patriotyzm "Anty-satelitarny" - o czym trzykrotnie juz pisales.

Wiec pora uzupelnic wikipedie - nawet pismem klinowym

Vote up!
5
Vote down!
-5
#1436844

Zankomity tekst ktory warto bys w calosci przeczytal tu :
http://wojciech.najlepsza.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=340:patron-dnia&catid=23:czytelnia&Itemid=102

to jego krotki fragment

Zostać czy wyjechać?
Dla starszych pokoleń obecna sytuacja jest pewnie nie do pomyślenia. Wiele ludzi bez żadnego przymusu opuszcza Polskę tylko w celu zarobkowym. Opuszcza granicę Polski dobrowolnie, nie licząc się z tym, że wielu Polaków poświęciło życie, by inni mogli żyć w swoim kraju, w wolnej Polsce. Lekarze, zamiast udzielać pomocy potrzebującym, chorym Polakom, wolą pracować na Wyspach Brytyjskich, w zamian za perspektywę otrzymania większego zarobku.
Ludzie po prostu wolą włożyć swój wysiłek i poświęcenie dla osiągania prywatnej satysfakcji, zamiast przyczyniać się do polepszenia sytuacji we własnej ojczyźnie, ponieważ nie jest ona dla nich już priorytetem. W praktyce może nie jest tak źle z naszym poczuciem narodowym, bo część pracujących za granicą Polaków tęskni za swoim krajem, stara się wychowywać dzieci na patriotów, jak najczęściej odwiedza kraj i kultywuje polskie tradycje.
Należy czynnie uczestniczyć w życiu własnej ojczyzny, podejmować próby rozwiązania nie tylko własnych problemów, ale też krajowych. Trzeba myśleć nie jedynie o sobie, a o całym kraju. Powinniśmy się identyfikować z własną ojczyzną, gdyż to jak będzie się nam żyło w znacznej mierze zależne jest od tego w jakim miejscu będziemy żyć.
Na pytanie: „Zostać czy wyjechać” każdy samodzielnie powinien odpowiedzieć. Wszystko zależy od hierarchii wartość- czy ważniejszy jest poziom życia, czy ojczyzna. Jeśli ważniejsza jest ojczyzna, to odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta. Ale jeśli ważniejszy jest poziom życia, zarobki, poważanie – to należy pomyśleć, o co walczyli nasi przodkowie. Czym dla nas jest pamięć o ich bohaterskich czynach?

Vote up!
8
Vote down!
-1
#1436846

gdyby tak kazdy z blogerow i komentatorow musial zamiescic tu swoje zdjecie w okienku awatara , moglibysmy wtedy w dosc duzym przyblizeniu okreslic , co to za rasa . Juz wszyscy zwrocili uwage , ze on zasmieca patriotyczne i piekne wpisy jak ten . Wracajac zas do kobiet to widac z zalaczonego zdjecia , ze kiedys kobiety nawet w czasie wojny nosily spodnice i sukienki , dzisiaj coraz wiecej nosi dlugie portki , tracac w ten sposob duza czesc swojej kobiecosci . Alleluja i do przodu !

Pozdrawiam .

Vote up!
5
Vote down!
-2

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1436921

Skoro istnieje domniemanie, że TzW zaśmieca portal,  to adekwatnie powstaje podejrzenie, że jakiś  Roman zaśmieca USA, zaś jakis Józio UK.

Vote up!
3
Vote down!
-3

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436924

- jak sądzę można to wytłumaczyć jedynie typowo polską zawiścią.

.

Poza tym widzę, że "autor wpisu" jest wyjątkowo dobrze poinformowany, więc muszę schylić głowę i przyznać mu rację. Wie nawet lepiej ode mnie, gdzie moja córka mieszka... No i wie, że McDonald truje. Ale to poza Polską. Bo w Polsce pracować w McDonaldzie można, i do takich ludzi autor się nie przyczepił. 

Jak rozumiem polskie Patriotki mogą mieszkać tylko w Polsce? Taka Maria Skłodowska-Curie zapewne na miano Polki-patriotki nie zasługuje?

.

Gdzie ja napisałem, że status społeczny mierzę bogactwem? Podałem to jako przykład "pracy na zmywaku". 

.

Oczywiście mógłbym podać inne "osiągnięcia" mojej córki, zupełnie niematerialne (o pielgrzymce do Częstochowy z nią kiedyś pisałem), ale to zapewne nie mieściło by się w ramach stereotypu i stopniu zazdrości @Autora.

 

Vote up!
8
Vote down!
-4

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436754

Czy  zarabianie pieniedzy gdziekolwiek to Patriotyzm ? czy wrecz przeciwnie ?

o co tu chodzi ?

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1436760

//Czy  zarabianie pieniedzy gdziekolwiek to Patriotyzm ? czy wrecz przeciwnie ?

o co tu chodzi ?//

 

.

"Patriotyzm (łac. patria,-ae = ojczyzna, gr. patriates) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycjikultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością." - za Wikipedią.

.

Jakoś nie widzę w tej definicji konieczności mieszkania w Polsce.

.

No ale niejaki widłowy od tańca ma swoją własną definicję. I wogóle wszystko wie najlepiej...

Vote up!
4
Vote down!
-4

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436766

Czy dojenie krowy to patriotyzm?

Myślę, że patriotyzm to patriotyzm, a dojenie krowy to dojenie krowy.

Gdyby jednak mleko z tego konkretnego udoju miało być rozdane polskim dzieciom,

to te akurat dojenie krowy to patriotyzm.

 

Pozdrawiam.

dratwa3

Vote up!
4
Vote down!
-2
#1436777

no i ciekawa wykladnia Patriotyzmu

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1436778

..... OK !... *Mind*, biorę trochę tej goryczy do siebie .

Moja Latorośl, też pracuje poza Polską i też nie na zmywaku :-)))

Już ktoś zadał to pytanie :

.... co się dzieje z ludżmi ?

Gdzie jest napisane, że te dziewczyny i chłopaki nie wrocą jak Kraj będzie w potrzebie jak  będzie taki MUS ? !!

pozdrawiam

Vote up!
9
Vote down!
-3
#1436765

Z moich - powtarzam - moich obserwacji i rozmow -  byly by to promile

z uwagi na to, ze ich na dzis  dzien ,nie interesuje co sie w naszym kraju dzieje a co dopiero w naszym regionie.

 

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1436771

Popatrz, jak wielu Polaków z USA i Kanady zaciągało się do wojska w czasie obu wojen światowych. Kto dzisiaj o tym pamięta?

http://sdstc.pl/polacy-w-armiach-panstw-zaborczych-podczas-i-wojny-swiatowej-vt273326.htm

"Armia została zorganizowana na zasadzie zaciągu ochotniczego spośród Polaków służących w wojsku francuskim, polskich jeńców wojennych z armii państw centralnych, a także z polskiej emigracji z Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady (poprzez Obóz Kościuszko) i Brazylii."

Pozdrawiam:)

Vote up!
5
Vote down!
-2
#1436780

Trudno porownywac to do dnia dzisiejszego ,totalnego globalizmu - to nie te czasy , mlodzi dzis naprawde (na obczyznie)

maja zerowa wiedze o histori i patriotyzmie , tak ich ksztalcono w ostatnich 20 latach.

Zarowno moja corka jak i syn maja tu wielu kolegow i kolezanek i zdarza mi sie z nimi na ten temat porozmawiac,

ale widzac ich wiedzena temat histori (choc niektorzy z wyzszym wyksztalceniem) jest zenujacy,

stad tez moj osad - ale moze sie myle.

Na spotkaniach w  POSK-u z kombatantami, historykami ,mlodziezy jest jak na lekarstwo.

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1436788

nie interesują się tym co się dzieje w Kraju? 

- Mam odmienne zdanie.

.

Zdarzają się i tacy, co to zaraz po wyjeździe z Polski zapomnieli języka polskiego, jednak są to niechlubne wyjątki.

.

Z moich obserwacji wynika, że jest inaczej. Znam wielu Polaków mieszkających poza Polską i bywając u nich w domu zauważyłem, że wszędzie była polska telewizja (N-ka, Polsat z satelity), w tym kanały informacyjne. Wydarzenia w Kraju były zawsze gorąco komentowane.

Poza tym tam gdzie mieszkają Polacy są polskie parafie, msze w języku polskim, polskie sklepy, towary (w tym polski chleb, polskie mleko, piwo, polskie zeszyty, a nawet polskie lekarstwa - jednym słowem full wypas). W każdym hipermarkecie typu Tesco są polskie półki z polską żywnością, bo Polacy zazwyczaj kupują poskie produkty. Są polskie kluby, polskie restauracje, polskie salony kosmetyczne, polscy mechanicy naprawiają samochody, polscy lekarze leczą, a polscy dentyści zakładają plomby. Są polskie księgarnie, polskie czasopisma, itd.

Ach i są polskie szkoły (niedzielne), w których uczą dzieci polskiej historii, polskiego języka...

Ciekawym fenomenem jest to, że Polacy poza Polską nie chcą używać innego języka niż Polski. I dlatego wszędzie, gdzie chcą (w szpitalu, urzędzie, itp.) korzystają z bezpłatnej usługi tłumacza.

Wiecie jak na to patrzą tubylcy? - Że Polacy nie chcą się integrować i zawłaszczają ich kraj urządzając tu Polskę. 

.

Czy można powyższe zachowania Polaków uważać za patriotyzm?

Vote up!
5
Vote down!
-3

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436790

To co napisales to w 100 % prawda, ale ja mowie o pokoleniu ostatnich lat dzis 18 -19 latkow

Vote up!
4
Vote down!
-2
#1436796

nie wrócą....bo ....-nie potrafią się odnaleść po 20-30 latach  w nowej rzeczywistości

                            -nie zostawią swoich rodzin,dzieci które słabo znają j.polski

                            -nie zrezygnują z chleba powszedniego w imię ideałów ..i jeszcze paru innych powodów.

     Ale przede wszystkim dlatego ,że życie jest za krótkie,aby kolejny raz wszystko zaczynać od początku.Cena,którą się płaci za poniewierkę jest zbyt wysoka.

                            

Vote up!
4
Vote down!
-1

Verita

#1436781

Niestety i w moim przypadku jest dokladnie tak samo - zreszta co za pozytek bylby z starego zgreda ( sorry- nie stary, ale wczesnie urodzony)

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1436797

ale nie ze względu na tego "starego zgreda", tylko ze wzgledu na całokształt Twoich komentarzy :)

Vote up!
3
Vote down!
-2

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436804

... Szanowna Verito, odpowiem na ten komentarz w dwójnasób.... najpierw słowami MTC :

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Popatrz, jak wielu Polaków z USA i Kanady zaciągało się do wojska w czasie obu wojen światowych. Kto dzisiaj o tym pamięta?

http://sdstc.pl/polacy-w-armiach-panstw-zaborczych-podczas-i-wojny-swiat...

"Armia została zorganizowana na zasadzie zaciągu ochotniczego spośród Polaków służących w wojsku francuskim, polskich jeńców wojennych z armii państw centralnych, a także z polskiej emigracji z Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady (poprzez Obóz Kościuszko) i Brazylii."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

.....nieskromnie dodam,  ja jestem przykładem, że można, jeśli się chce.

Nie dosyć, że wróciłem z emigaracji, to w ramach przesiedlenia,  "przytargałem" :-))) ze sobą żonę Norweżkę i córkę, która jest dumna z polskiego obywatelstwa  (sic)!

.............

Marek

 

Vote up!
6
Vote down!
-2
#1436798

obu wojen byli i żyli Polacy,rycerze....których skutecznie wytępiono w obozach i łagrac ...ale  nade wszystko była nadzieja na wolną Polskę.Dziś już ani rycerstwa...ani nadziei.

Myślę,że od każdej reguły są jednak wyjątki...i takim chyba ty jesteś,Maruś.Pozdrawiam,szczególnie żonę i córkę.Pilnuj aby Ci nie uciekły.A może im tylko u nas cieplej?

 

Vote up!
3
Vote down!
-2

Verita

#1436806

Obawiam się, że jest Pan typowym męskim przedstawicielem polskiej nacji. Ta typowość nie pozwala dopuścić myśli, że można krytykować coś ( choćby 3 telewizory jako przejaw beztroskiego medialnego  samoogłupiania się)  merytorycznie, lecz wyłącznie z zawiść.

 

 Jako były wieloletni emigrant faktycznie jestem dobrze poinformowany i wiem, że Polska małostkowość,  bieda i zaściankowość nie pozwala patrzeć szerzej. 

 

Proszę nadal wmawiać sobie i wszystkim wokół, że wszyscy zazdroszczą Pana córce. Co prawda nie jest to zbyt mądre ale z pewnością  pozwoli Panu ukoić ból po rozłące z córką i doda trochę sztucznej dumy.

 

P.S. Pielgrzymka do Częstochowy nie jest  żadnym, jak Pan pisze "osiągnięciem". To łaska obcowania z Maryją.

Vote up!
6
Vote down!
-5

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436784

//Obawiam się, że jest Pan typowym męskim przedstawicielem polskiej nacji//

- widzę, że kolega widłowy jest specjalistą od uogólniania i szufladkowania, więc nie będę polemizował z kimś kto wszystko wie najlepiej. Jako były wieloletni emigrant - jak sam o sobie pisze - wie, że polska bieda, zaściankowość i małostkowość nie pozwalają mu patrzeć szerzej. Szkoda, że sam nie potrafi się przebić poza tą skorupę którą się otoczył i przez którą ocenia innych - wg siebie. Nie wiem ile ma lat "widłowy", ale widać, że jest zgorzkniały i przegrany. Z tego powodu pisze o  moim bólu, który "pozwola ukoić ból po rozłące z córką", nie dopuszczając innego wytłumaczenia. Poprostu wie lepiej jakie ktoś ma uczucia. Wcześniej wiedział gdzie moja córka mieszka, a teraz wie co ja przeżywam w sercu. To ciekawe jak ktoś może mieć taką pewność oceniając nieznajomego?

.

Jego pouczenia o "łasce obcowania z Maryją" pominę, bo odkryję jeszcze u niego herezje albo opętanie i będę musiał go zgłosić do egzorcysty?

- Jak myślicie: też mogę mieć pewność co do "widłowego"? 

Vote up!
6
Vote down!
-5

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436800

a i na postawione przeze mnie pytania nie umie odpowiedzie - na ale jak sie nie ma argumentow

zakrecil sie jak bak

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1C8pni1vYEQ

Vote up!
3
Vote down!
-3
#1436803

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Mind Service nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

jak przysłowiowy rzep do psiego ogona...

Vote up!
3
Vote down!
-4

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436808

i co najciekawsze zupelnie nie w temacie o ktorym wczesniej pisalismy

jak sie nazwya takowych ?

Vote up!
3
Vote down!
-3
#1436809

- taki ciekawy i ważny temat: Polki-Patriotki zagłuszył swoimi nienawistnymi atakami na moją osobę, bo mu moja córka mieszkająca poza Polską przeszkadza. I dlatego zaczął mnie i moją córkę obrażać. 

- Skąd się tacy biorą?

Vote up!
5
Vote down!
-4

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436810

Nic z tych rzeczy. Pana córka wcale mi nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, będę trzymał kciuki za jej dalszą karierę oraz  opamiętanie.

Tylko zastanawiam się nad  takim cynizmem i zakłamaniem życiowym,   nad tym jak można pielgrzymować na kolanach do Częstochowy w intencji kolejnego telewizora, jak można zawracać Najświętrzej Panience głowę podziękowaniami za kolejny gadżet w samochodzie. Nie widzicie irracjonalności takiego postępowania, małostkowości i wręcz pogardy do wiary Jezusowej w tym co robicie  ?

 

 

 

 

Vote up!
5
Vote down!
-4

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436832

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Mind Service został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Zrozumiałeś proste zdanie?

Vote up!
3
Vote down!
-5

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436861

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Jozio z Londynu (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Jedyna forma dyskusji z TzW

  byl fakt, to ze dzis wczesnie rano logowal sie do portalu ,minusowal co sie zywcem da, po czym zwiewal.

Tak bylo dzis trzykrotnie ,mialem okazje Go sledzic , ale co zrobic ,jak sie nie ma  sily argumentow, to sie ma argument sily (minusowanie inaczej myslacych)

Moja propozycja jest taka , by nie eskalowac konfliktu , to najzwyczajniej TzW ignorowac zwlaszcza  Jego prostackie wpisy w tym temacie.

pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
-6
#1436862

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika tańczący z widłami nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Zabrakło argumentów obrazkowych  ? Sięgnąłeś więc po jaskiniowe kłamstwa ?

Vote up!
4
Vote down!
-5

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436864

Proszę w przyszłości mnie nie zaczepiać gloryfikacją materializmu nad człowieczeństwem i deprecjonowaniem Najświętszej Maryji do roli patronki czwartego telewizora.

Przy okazji proszę wykorzystać autorytet rodzicielski i pouczyć córkę w kwestii faszerowania i ogłupiania domowników mediami. 

 

To smutne, że młoda wykształcona kobieta, która wyjechała z Polski jako uczciwa, skromna i wrażliwa osoba,  tak szybko zmieniła się i  za mamonę pozwoliła zmanipulować się i kupić  masoniskiej cywilizacji.  Dziś zamiast poświęcać swój czas na wychowywanie  dzieci i troszczyć sie  o męża i domowe ognisko,  jako substytut swojej ciagłej nieobecności w domu, kupuje wszystkim domownikom masońskie gadżety (TV na każdej ścianie).  

Powiedz proszę sowjej córce, żeby się opamiętała i przestała ogłupiać rodzinę.  Jeden TV w domu to i tak o jeden za dużo.

 

Proszę więcej mnie nie prowokować i do mnie nie pisać.

 

TzW

 

Vote up!
4
Vote down!
-4

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436865

Co za idiotyczne wnioski wysuwa TzW, trzeba być niezłym pustogłowiem by do takich wykladni patriotyzmu dojść.

Vote up!
3
Vote down!
-4
#1436838

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Mind Service został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

//Co za idiotyczne wnioski wysuwa TzW, trzeba być niezłym pustogłowiem by do takich wykladni patriotyzmu dojść.//

- Ten "widłowy" to oczywisty prowokator. Ja myślę, że on nie jest aż tak głupi na jakiego wygląda, on celowo wypisuje takie głupoty i jawnie obraża bo w ten sposób chce sprowokować do ostrej reakcji. Myślę, że należy go ignorować bo on będzie tak długo prowokował jak długo będą trwały próby merytorycznej dyskusji z nim. A on do tego nie jest zdolny. Do tej pory nie potrafił na nic z sensem odpowiedzieć, tylko brnie w obrażanie i rzucanie inwektyw. Ewidentnie facet ma problemy emocjonalne i nie potrafiąc sobie z nimi poradzić atakuje innych obarczając ich swoimi wydumanymi przeciwnościami. 

Vote up!
3
Vote down!
-5

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1436860

cieszę się .że Cię znowu widzę..Który to już Twój urlop tego lata?

A wogóle to czemu nie chciałeś się zalogować?.To Twój patriotyczny obowiązek logować się codziennie:-)

Pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
-1

Verita

#1436774

Cóż, skoro ojczyzna w potrzebie, to obiecuje logować się częściej :))

To trzeci urlop tego lata. 

Z wiekiem odkrywam, że im mniej pracuję tym lepiej się czuję :)) .....................A  ktoś mi tu powyżej próbował imputował, że mam tyrać,  chapać i sprawdzać się w budowaniu  rakiet, sateli, mikserów, itd. i jeszcze cieszyć się z tego.

 

Nic z tego :))

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

 

Vote up!
5
Vote down!
-4

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436792

Jak miło, że napisałeś, to co napisałeś. Jakaś łza mi się nawet w oku zakręciła...i wcale nie bujam. Tak było.

  Mówiąc poważnie, dobrze jest wiedzieć, znać swoją pozycję. Częściej mówcie do nas w ten sposób. To dodaje nam skrzydeł.

 Serdecznie pozdrawiam:)

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1436791

Zapomniałem napisać, że jesteście w tym co robicie niezastapione, a przy tym  cudownie urocze, za co przepraszam  :)

 

Pytasz mnie , gdzieżeś to bywał czrany baranie  ?

Ano , we młynie,  we młynie móje miłe Panie  :))

Vote up!
7
Vote down!
-4

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436795

czarny baranie?

Vote up!
2
Vote down!
-2

Verita

#1436802

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika tańczący z widłami nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

korzystał z życia mój miły Panie :)

 

TzW

Vote up!
4
Vote down!
-5

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1436833

Nie zginie...

 

Ojczyzna nasza

na pewno nie zginie

jak będą takie jak Ty

matko trzech córek

mądre i odważne kobiety

w polskiej rodzinie

 

Dędykuję z wyrazami najszczerszego uznania i szacunku

Tobie matko trzech córek

i wszystkim kobietom udzielającym się

w jakikolwiek sposób na Niepoprawnych.

 

PS Dziękuję bardzo za dedykację.

.Poeta przez duże P to doprawdy nadmiar łaskawości

-- wystarczy w zupełności przez małe!

Vote up!
10
Vote down!
0

jan patmo

#1436751

Jak dobrze, że portal stał się przyczółkiem dla szermierzy słowa i twórczego kunsztu. Serdecznie pozdrawiam:)

Vote up!
7
Vote down!
-1
#1436786

Witaj!

 

Tak często zapominamy o naszych walecznych paniach...

Wspaniale, ze przypomniałaś.

 

Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
5
Vote down!
-1

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1436768

 Kobieca waleczność objawia się na wszystkich frontach:)

I ja pozdrawiam:)

Vote up!
11
Vote down!
0
#1436783

Piękny i wzruszający wpis. Bardzo często swoimi artykułami sprawiasz, że człowiek na chwilę się zatrzyma i zastanowi nad tym co ważne, a o czym w codziennej gonitwie zapominamy.

Pozdrawiam Cię serdecznie!

P.S Panowie, ktoś tą głową kręcić musi ;-)

Vote up!
10
Vote down!
0
#1436793

Dziwnie się czuję, kiedy Szefostwo chwali:))

Piszę o tym, co mi siada na ramieniu. Raz jest to motyl, innym razem mucha...

Pozdrawiam serdecznie:)

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1436807

 

 

  

 

"Polskije matieri"
(Matieri archiwum NKWD dwa zdania)
 
"To tajna broń pańskiej Polszy.
Nie do zlikwidowania !...."
 
 
 
Matko Trzech Córek.

Wspaniała jest Ta Twoja dedykacja.

Ta

KORONA.

Dziękuję Ci.
 

Nigdy zbyt wiele słów i zbyt wiele Czci Matce Polce.

Wybacz, że dopiero o tak późnej porze zawitałem na Twój Piękny blog, "mierzyć" się z Twoją Koroną.

Cały dzień dziś "byłem" na Syberii....

 

Kilka dni temu spotkałem człowieka, którego ojciec, dzieckiem pięcioletnim będąc trafił na Sybir.

Przeżył.

Dzięki Matce.

 

......cynga, sybirka, tyfus,

Zbierały, tak to bywa

Wśród wycieńczonych głodem

Obfite śmierci żniwa....

 

Ty, w czasie epidemii,

By życie nam ratować,

Dziesiątki kilometrów

Umiałaś przewędrować.

 

W śnieg,

W głuszę, bezdrożami

Którymi nikt nie jedzie...

Do szpitala !

Choć wilki,

Choć na drodze niedźwiedzie !

I brnęłaś Polska Matko.

Przez lód, powodź, zawieję.....

Przynosiłaś lekarstwo,

Albo tylko nadzieję....

I chowałaś swych bliskich

Z bezgłośnym serca krzykiem

W bezimiennej mogile,

Pod brzozowym krzyżykiem.....

 

Przegadaliśmy parę godzin. Niezwykłą wiedzę ma syn ojca Sybiraka. Doknąłem nieco TEJ ŻYWEJ Pamięci.

Pożyczył mi dwie książeczki do dotknięcia bliższego jeszcze tamtych historii, tamtej gehenny, tamtych strasznych przeżyć, które stały się udziałem prawie 2 milionów Polaków z Naszych Kresów po 17 Września 39.... i tych wcześniejszych zsyłek. Wtedy kibitki wiozły na Sybir Zesłańców, Powstańców Styczniowych, Listopadowych, a te ostatnie, które skończyły się w 1956 (!!!)
wiozły naszych Braci i Nasze Siostry w bydlęcych wagonach.

 

Straszne żniwo śmierci.
 

Zabierani z domów nad ranem, pod lufami karabinów bandytów Stalina. Godzina na spakowanie dobytku całego życia i do wagonów.

Syberia, Kołyma, Kazachstan, Magadan. Długo by wymieniać....
 

I w tych wagonach Matki Połki, małe dzieci, starcy i chorzy.
 

Matki Polki.
 

Polskije Matieri.
 

...."To tajna broń pańskiej Polszy.

Nie do zlikwidowania  !..."
 

 
 

.... Z szacunkiem chylmy przed Nimi czoła, a w sercach

na zawsze zachowajmy bezgraniczną miłość i wdzięczność.
 

" Bo dziś z Ziemi Nieludzkiej

Gdzie spoczywają w Bogu

Tylko w naszych modlitwach

Do Kraju wrócić mogą...."

 

- zapewnia Marian Jonkajtys - poeta, Sybirak -
w swoim wierszu "Poległym i pomordowanym na Wschodzie".....

 

 

 

                     < Matki - Sybiraczki >

       Nie ma takiego trudu
 

Nie ma takiego trudu,
Takiej pracy na świecie,
Której byś polska Matko
Nie tknęła
Dla dobra dzieci !
 
W Sybirze,
Na zesłaniu
Umiałaś
robić wszystko:
Byłaś murarzem, cieślą,
Szewcem i traktorzystą....
Zdunem, hydraulikiem,
Rozwozicielem kwasu,
Budowniczym kolei,
Wyrębywaczem lasu....
 
Wszystkie męskie zawody
Były Twoim udziałem.
W tajdze, w kazachskich stepach,
W kopalniach za Bajkałem.
Złodziejem także byłaś,
Gdy szepcząc "przebacz Boże"
Dla nas, swych głodnych dzieci,
Na toku kradłaś zboże !

 

       Kołysanka mego syna
    
         (Anna Rudawcowa)
 
Śpij, mój synu, tam zima zmarznięta
Klęczy w stepie pod naszym barakiem
Wyrzucono Cię z domu - pamiętaj
Za to tylko, że jesteś Polakiem.
 
     Za pacierze najsłodsze, matczyne
     I za polską tę mowę ojczystą
     Wyrzucono bezbronną ptaszynę
     Mego syna, na Sybir srebrzysty.
 
Małą duszkę tak wątłą, tak kruchą
Małe serce tak drogie twej matce
Skuto w ciężkie niewoli łańcuchy
Zamknięto w baraku, jak w klatce.
 
    Śpij wygnańcu, mój królewiczu
    Z rozbitego dzieciństwa pałacu
    Matka cegły wciąż nosi i liczy
    Matka moknie i ziębnie przy pracy.
 
Żebyś z głodu zbyt głośno nie płakał
By zapewnić Ci jutro niejasne.
Matka gruz i kamienie na traktor
Takie ciężkie jak serce jej własne,
I swą skargę przesmutną ogromnie
Na sąd Boski śle jednym hen szlakiem
Śpij, mój synku, i śpiąc nie zapominaj
Że masz zostać na zawsze Polakiem.

 

 

 

 

 

 

                         

 

                                

Vote up!
7
Vote down!
-2
#1436822

...w pierwszych słowach to - Dziękuję - a w drugich - zobaczyłem zgodę w komentarzach....

Zmykam bo mam śpiącą wachtę a buszuję po NP....

Pozdrawiam Wszystkie Panie na NP :)

Vote up!
11
Vote down!
0

ardawl

#1436824

zjednoczenie

 

choćby nam mężowie

krzyżować pióra gorące

zaszła nawet potrzeba

zjednoczą nasze serca

kobiety przy naszym boku

wraz z Królową Nieba

 

 

Tym większe się należą  podziękowania

matce trzech córek

za Jej wspaniały poetycki tekst!

Vote up!
6
Vote down!
0

jan patmo

#1436845

http://www.fronda.pl/a/oto-dziewczyny-ktore-wywalczyly-polsce-wolnosc,51495.html

 Bo polskie kobiety, to bohaterki.

Czy można dziwić się zatem, że i dzisiaj staną, jeśli przyjdzie potrzeba?

Vote up!
2
Vote down!
0
#1479543

Dziewczęta z 27 Wołyńskiej.

Vote up!
7
Vote down!
0
#1512221

Warto by przekleic wpis - ku pamięci tych wspaniałych kobiet

Vote up!
7
Vote down!
0
#1512244

MTC ! Dzięki za przypomnienie tego tematu, tego wątku.

To był dobry czas na Np.pl...... Nawet *Tańczący z widłam*i, był jakiś sympatyczniejszy :- )))

serdeczności ,

Miło Cię widzieć !

Marek

Vote up!
7
Vote down!
0
#1512247