Cud w TVRepublika

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Widać wyraźnie, że pojawienie się nowego medium w postaci TVRepublika wywiera zupełnie dla mnie nieoczekiwanie dobroczynny wpływ na polską lewicę i to zarówno młodą jak i tę starszą, postkomunistyczną.

Wielokrotie obserwowałem występy lewicowego politologa prof. Kazimierza Kika w TVPinfo, które regularnie budziły we mnie irytację. A tu, proszę, w TVRepublika - zapowiadane eksperymenty z wychowaniem seksualnym w polskich przedszkolach Kazimierz Kik określa jako zagrożenie dla polskiego interesu narodowego z uwagi na konieczność ochrony polskiej rodziny i zdrowia polskiej młodzieży.

http://www.youtube.com/watch?v=pEwmbzPYS-E

To mi zakrawa na cud albo rewolucję w postawach lewicy.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

To nie cud, to oswajanie widza z TVR.

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#356266

odezwał sie prorok

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#356290

To tylko zwykłe legalizowanie nowej TV(ze starymi gębami) i gra pod lemingi(tym razem prawicowe)
Godzinę później ten sam prof, wygłoś w innym kanele polszmatów zupełnie inne zdanie.

Oswajanie i legalizacja trwa.

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#356295

Już w roku 1994 Adam Lepa w swej książce "Świat propagandy” poświęconej manipulacji w mediach na stronie 16 napisał: „Propagandę określa się jako zaplanowane oddziaływanie na daną społeczność odpowiednich treści perswazyjnych prowadzące poprzez urabianie postaw i opinii do wywoływania oczekiwanych decyzji i zachowań".

Skuteczność działań propagandowych ośrodków dyspozycji mediów opiera się na wszechstronnym wykorzystaniu przez nie danych nauk społecznych, zwłaszcza takich jak: psychologia społeczna, politologia, cybernetyka społeczna i socjotechnika. Zdaniem Autora, specyfikę obecnej propagandy antykościelnej, antynarodowej i antyspołecznej tworzą przyjęte cele (zwłaszcza te najbardziej utajnione) oraz stosowane środki i techniki. Analiza dotychczasowych antyspołecznych i antypolskich kampanii propagandowych dowodzi, że na ogół realizowane są w nich cele, których się nigdy nie ujawnia. Chodzi tutaj, zdaniem A. Lepy, przede wszystkim o marginalizację Kościoła katolickiego w Polsce, wyeliminowanie poglądów patriotycznych, skłócenie środowisk prawicowych (vide PiS, Solidarna Polska i PJN) osłabienie i odwrócenie skutków działań wszystkich tych, którzy walczą o prawdę i wartości wypływające wprost z Dekalogu.

Realizacja tych celów dokonuje się poprzez podważanie prawdziwych autorytetów moralnych, traktowanie ich jako „kozłów ofiarnych”, robienie z nich odpowiedzialnych za różne przejawy niedomagań społecznych, wreszcie ukazywanie ich w oczach opinii publicznej wyłącznie w negatywnym świetle.

Szczególnie cenne informacje zawiera rozdział książki poświęcony wyjaśnieniu podstawowych mechanizmów działania propagandowego. Obejmuje on szczegółowe informacje na temat środków, zasad i metod propagandy. Wyjaśnienia i analizy Autora Lepy opierają się na pracach takich znawców wiedzy o współczesnej manipulacji i propagandzie jak Jacques Ellul, E. Aronson, Pratkanis, J. Klapper, M.Schooyans, V.Volkoff, S.van Calster, czy Neil Postman.

Zdaniem wymienionych autorów, szczególnie efektywne w działaniu manipulacyjnym środki propagandy to stereotyp, mit, plotka i kamuflaż. Umiejętnemu ich wykorzystaniu propaganda zawdzięcza wiele zadziwiających sukcesów, a zwłaszcza wysoką uległość ludzi wobec jej zabiegów. Proponuję tu zwrócić uwagę na element kamuflażu, jaki stosuje się w TVR na przykładzie owego prof. Kazimierza Kika.

Konkludując, muszę tu wskazać na to, że patrząc na ekran telewizora, - wcale nie oznacza, że wszystko widzisz. Widzisz bowiem tylko to, co zdaniem twórców audycji powinieneś zobaczyć. Taką siłę rażenia ma medialna manipulacja, a brzmienie mojego (pod kreską) motta nabiera szczególnego znaczenia.

Pozdrawiam zetjot z 10 i "widlastego", a "krysce" proponuję powyższą literaturę. 

Satyr   
________________________ 
"Stan skrajnej niewiedzy czasem potrafi doprowadzić
do stanu skrajnego ogłupienia". (Satyr)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#356314

Na temat wpływu mediów elektr. na odbiór informacji oraz na temat manipulacji ukazało się parę książek, chyba mam ze trzy w swojej bibliotece, ale należy odróżnić manipulacje dokonywane poza świadomością odbiorcy od zabiegów zwjązanych z jawnie wyrażonym zamiarem wpływania na stanowisko odbiorcy komunikatów. Każdy z nas w relacjach z innymi zawsze stara się wpływać na osoby, z kórymi nawiązuje relacje. Należy więc zachować zdrowy rozsądek.

Transmisja kultury właśnie na tym polega, że adaptujemy cudze pomysły na swoje potrzeby.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#356317

Pozdrawiam, Satyr 
________________________ 
"Stan skrajnej niewiedzy czasem potrafi doprowadzić
do stanu skrajnego ogłupienia". (Satyr)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#356377

Przecież napisałem - jeśli jest potrzeba...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#356404