O co idzie z tą "Idą"?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Nie zamierzałem wypowiadać się na temat "Idy", jako że krytycy i publicyści każdy aspekt tego tematu dokładnie spenetrowali, ale gdy usłyszałem w porannej Trujce komentarz pani minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej postanowiłem się do niego odnieść. Tak już bowiem jest, że gdy ci ludzie otworzą usta, dostarczają znakomitej amunicji swoim przeciwnikom. Otóż Pani minister stwierdziła, iż jest to 

"wielki polski sukces, bo niesie przekaz uniwersalny" 

a uniwersalność ta polegać ma na tym, że 

"Dużo było ludzi zasłużonych, ale nie wszyscy mieli czyste ręce i byli tacy, co mieli coś na sumieniu." 

No to spróbujmy wskazać na błędy pani minister. Po pierwsze, żaden obraz nie jest uniwersalny, każdy jest z natury obrazowości partykularny i dopiero spójna sekwencja obrazów może uzyskać walor uniwersalności. Po drugie, historia Polski jest niezwykle partykularna i sztuka polega na umiejętnym pokazaniu tej partykularności, bo inaczej wyjdzie z tego uniwersalny banał propagandowy, jak z tym "coś na sumieniu", bo przecież każdy z nas ma coś na sumieniu i za uszami.. Wiadomo przecież, że diabeł siedzi w szczegółach. I na tym własnie polega fałsz i filmu i jego ocen. Jakoś nikt nie bierze pod uwagę faktu zasadniczego - tego paradoksu, że to Rzeczpospolita przyjmowała do siebie wielu uciekinierów żydowskich i oferowała im szeroką autonomię i możliwość zachowania swojej odrębności, która w latach drugiej wojny światwej okazała się swoistą pułapką ułatwiającą ich identyfikację przez Niemców i Sowietów. Ręce opadają, gdy słucha się tych półgłówków nie mających pojęcia o takich niezwykłych aspektach polskiej historii. Dodam jeszcze jeden argument podniesiony przez jednego z publicystów - czy słyszał ktoś choćby o jednym Żydzie, który uratował Polaka ? A okazje były liczne, choćby na Kresach, a przede wszystkim - jak to zwykle bywa, że pod latarnią jest najciemniej - w filmowym życiorysie bohaterki filmu.. Dodajmy do tego fakt, iż sumienie to obiekt indywidualny, partykularny, więc jak można, w oparciu o fakt indywidualny wyciągać wnioski natury ogólnej, uniwersalnej,  ponadindywidualnej, politycznej ? Ta logika kupy się nie trzyma. 

Czy to jest "polski sukces" ?. Polski na pewno nie, jak widać z powyższych uwag, jest osobistym sukcesem profesjonalnym reżysera i aktorów, a jednocześnie porażką ideową, bo wpisuje się w propagandowy schemat przemysłu i propagandy religii Holocaustu. Każdy fałsz da się pięknie opakować. Polski będzie film, który pokaże rotmistrza Pileckiego w Auschwitz. A na rotmistrzu się nie kończy, bo w Auschwitz był przecież także ojciec Maksymilian Kolbe.

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do mechanizmów traktowania polskiej kultury na przykładzie "Idy", to niech przypomni sobie stosunek władz do polskiej szkoły. Może też przeczytać zamieszczone w pierwszym numerze miesięcznika "Fronda" artykuły o kształceniu elit w USA, Rosji i w Polsce.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (32 głosy)

Komentarze

Autentycznie dziekuję ci za ten trzeźwy i stawiający do pionu wpis.

 

Oczywiście!!!! że to nie jest żaden sukces Polski. Jeżeli ktos mnie tak zrozumiał, to przepraszam. Chociaż... w pewnym stopniu trochę tego sukcesu jest, bo pojawia się słowo Polsa, a nie Białoruś, Ukraina, czy Mołdawia. To też się liczy.

Zakreślanie pewnych obszarów nietykalności, obszarów tabu, o czym to nie wolno mówić, głosić, pokazywać, połaczone z jednoczesnym generalizowaniem, czyli podciąganiem każdego indywidualnego przypadku, przypadku jednostkowego, pod ogónie załozone hasło, jak w tym wypadku, albo holocaust, albo antypolonizm, jest dużym nadużyciem intelektualnym albo tani chwytem propagandowym.

 

Jakoś w tym wypadku nie mam żadnych kompleksów i skrupułów, co, wydaje się, pozwala mi patrzeć spokojnie i z dystansem patrzeć na taki film, jak Ida.

I nikt mi tego nie zabroni mieć wyłacznie mojej, oryginalnej opinii.

Jak to ktoś powiedział: " z głownym nurtem płyną śnięte ryby".

 

Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
10
Vote down!
-1

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1466893

Teraz widzę pewne niedopowiedzenia w moim tekście. Za słabo podkreśliłem, że oto dochodzi do manipulowania uwagą widza czy odbiorcy komunikatu w ten sposób, że podaje mu się zjawiska indywidualne, partykularne a jednocześnie sugeruje się, że niosą one treści uniwersalne i polityczne. Zabójstwa dokonał jakiś kryminalista, a podkreśla się w jakiś sposob fakt, że uczynił to Polak. To tak jakby mafiozi z gangu wołomińskiego dysponowali jednocześnie statusem politycznym - z czego możnaby wyciągnąć wniosek, iż wszyscy Polacy to gangsterzy.

Vote up!
16
Vote down!
0
#1466896

Dosłownie tak jest, jak mówisz i ja tak ciebie rozumiem od początku.

 

Pzdr

 

Ps. Przepraszam za te literówki, ale już chyba ze sto komentarzy napisałem i jestem zmęczony.

Vote up!
8
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1466908

Do diabła! Co za małość .

Chyba wszyscy wiemy że amerykanie też robią filmy deprecjonujące swój kraj - wiercące dziury w ranach, bo od tego jest prawdziwa sztuka, a nie od utwierdzania się w świetnym samopoczuciu. Nie każdy naród na to stać, czy z tym jest lepiej dla nas ?

Vote up!
5
Vote down!
-6
#1466954

To już kolejny film o żydach i w swej wymowie anty-polski, który dostał prestiżową nagrodę.

Niedawno niejaka Holland też została szczególnie nagrodzona. 

Moja ocena tego filmu jest negatywna. Fabuła jest dęta i momentami nudna. Usprawiedliwieniem takiego przekazu było by oparcie filmu na prawdziwych wydarzeniach. Niestety fałszywy obraz Polaków, którzy zamordowali Żydów po to aby zagarnąć ich gospodarstwo jest równie nieprawdopodobny co wpisujący się w żydowską, permanentną antypolskość. Inaczej trudno wytłumaczyć taki przekaz. 

Można go więc zakwalifikować jako antypolski film idący z duchem obecnej propagandy, że to Polacy są winni mordu na żydach w czasie II WŚ. Chociaż film jest też anty-żydowski. Żydówka, która chce być katolicką zakonnicą i Polką to dla Żydów zapewne coś trudno akceptowalnego. A na filmie są i Krzyże i Jezus!
 
Oprócz tego, jak dla mnie, było zbyt dużo science-fiction. Te odrapane, rozpadające się budynki (wszystkie!) podkreślały irracjonalizm tamtych czasów. Rozum podpowiadał, że ten obraz jest sztuczny, bo budynki są z dykty inaczej zaraz się zawalą. Albo ta scena kąpieli sióstr - jak można się kąpać w koszuli? To jakiś absurd! Zresztą ta rudera, dla której to mieli zabić żydów miała chyba pokazać jak niewiele ich życie było warte. Z drugiej strony trudno jest pojąć jak ktoś mógłby rzucić się na prawie nic nie wartą lepiankę.
 
Ten film jest trudny w swym przekazie, ale należy go obejrzeć, aby wyrobić o nim swoje zdanie. Dla mnie to gniot, choć teraz oscarowy. Martyrologia żydowska dobrze się sprzedaje, ale czy kiedyś nadejdzie czas kiedy żydzi i Żydzi będą potrafili stawić czoła historii i nakręcą film o swoich zdradach i zbrodniach w czasie II wojny światowej i po niej? Czy powstanie film np o Juli Brystgier, organizacji Żagiew? Bo prawda jest jak dupa, ma dwie strony. A Oscar nie do końca jest dla Polski, choć w Polsce zrobiony, z polskimi aktorami i o Polsce opowiadający. To film żyda i jego spojrzeniu na te sprawy. Tylko pytanie, czy ma do tego prawo, skoro zakłamuje historię i odgrzewa dawne resentymenty?
 
Vote up!
11
Vote down!
-1

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1466979

przede wszystkim jesli chodzi o Polskę. W tym także tzw. "polscy" - powinnam napisać żerujacy na Polsce Żydzi np z ga-ga-ga-gazety łżą i manipuluja informacjami. Ale przecież wiadomo dlaczego - bo chcieliby sie dalej naszym kosztem uwłaszczać. Co wiecej niektórzy pseudopolscy politycy z partii rządzącej obiecywali im takie możliwości (obietnice Komora i Tuskosługi) - np. przywatyzacja - sprzedaż polskich lasów w celu zaspokojenia chorych, żydowskich roszczeń!!!

Nie dość, że nas opluwają, to jeszcze chca nas okraść. Kiedy o tym myślę, przypomina mi sie tytuł pewnego filmu włoskiego, który ich doskonale charakteryzuje - "Odrażający, brudni, źli".

Vote up!
1
Vote down!
0

Grasja

Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie.

#1494334

http://wirtualnapolonia.com/2015/02/23/ida-radosc-polskich-polakozercow/

http://www.prawy.pl/z-kraju/8566-ida-wyprowadzi-z-polski-65-miliardow-dolarow-rezyser-juz-robi-z-polakow-pijakow

Vote up!
11
Vote down!
-5

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1466899

Już nie umiesz pisać własnym zdaniem?

 

Czujesz się tak niepewnie, że na każdym kroku podpierasz się drugim blogerem, bo przecież nie autorytetem?

Vote up!
6
Vote down!
-5

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1466910

Wszystko odbywa się bez ich zgody za ich plecami na ich szkodę.

Teraz następuje na ten przykład przesilenie w kampanii wyborczej, które ma wyłonić kontrolowane zastąpienie Bronka.

Kim?

O tym może później a może wcale.

Są przecieki.

 

Vote up!
10
Vote down!
-5

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1466919

Zastąpienie tym który tak pryncypialnie się w stosunku do Rosji zachowuje. Dla Bronisława może to być bolesne. Cyba -bis ?

Vote up!
3
Vote down!
0

#1467237

zstrzelenia Zyda przez granatowego policjanta Polaka, ktory byl tez AKowcem bo AK miala swoich ludzi wszedzie.
Tyle ze nie naglosniono dlczego ten Polak zastrzelil tego Zyda.
Otoz Zyd wyszedl z kryjowki i zglosil sie na szczescie do policjanta, ktory wiedzial co w takiej sytuacji zrobic.
Zyd byl ukrywany przez dluzszy czas przez polska rodzine i nagle zrezygnowal z zycia i poszedl sie zglosic.
Tyle ze jego zgloszenie to nie tylko jego smierc, ale smierc calej polskiej rodziny, a moze i calej kamienicy.Smierc Zyda tak czy inaczej byla juz przesadzona trzeba bylo ratowac Polakow,a moze tez i innych Zydow ukrywanych w tej kamienicy czy okolicy.

Moj dziadek przewozil furmanka bron z jednej kryjowki AKowskiej do drugiej,po drodze pod jedna z wsi zobaczyl dwuch zandarmow znecajacych sie nad Zydami i ich topiacych.
Bez problemu mogl ich zastrzelic byl bardzo dobrym strzelcem i mial ich jak na dloni.
Dlugo sie wachal i nad odruchem ludzkim przewazyl rozum.
Moze by ci Zydzi przezyli ale napewno cala wies by zostala spacyfikowana,moze by bron nie przepadla, ale AK musialo by sie wyniesc z tej okolicy, a mozliwe ze by byly poszukiwania AKowcow w calej okolicy.
Az do smierci mojego dziadka gryzlo go pytanie,czy napewno dobrze zrobil.
O tej sprawie wiedzialo niewiele osob, ale nigdy to nie wyszlo na jaw,a mozna by sobie wyobrazic jak by Zydzi okrzykneli mojego dziadka.

Vote up!
15
Vote down!
-3
#1466918

to nie tylko ukrywał się w okupowanej Warszawie, ale i działał nauczywszy się polskiego "Wisła jak krew czerwona" czy jakoś tak, była opowieść o przejęciu i ukrywaniu czterech zbiegłych jeńców brytyjskich. Jeden wygladał mało brytyjsko, okazał się Żydem polskim, który w latach trzydziestych wyjechał do Anglii. Bardzo chciał uchodzic za Angola i tak być traktowany, a wygląd miał jak karykatury niemieckie semitów - bardzo charakterystyczny. Nie chciał się podoporządkować tym co go ukrywali i zagroził w końcu, że pójdzie na gestapo. W końcu - doszło do wyroku śmieci i wykonania. Czyż nie antysemityzm?:)))

 

Jak by Żydzi nazwali dziadka? To jasne. Widziałem w TV, Żydówkę z Izraela, która stwierdziła, że Polacy powinni zrobić powstanie by ich chronić, czyli jak rozumiem w 1942-43 roku. Nie chce mi się tego komentować, ciekawe czy komuś z nas przyszłoby zarzucanie Ukraińcom antyhitlerowskim (moze nawet  prosowieckim), że nie zrobili powstania przeciw niemcom i pobratymcom banderowcom, by ratować Polaków

Vote up!
13
Vote down!
-3
#1466968

Dylemat jak z "Dwóch teatrów" Szaniawskiego.

Dziadek dobrze zrobił, uratował życie wielu Polakom nie ratując tych dwóch żydów.

Szczerze mówiąc zadziwia mnie bohaterstwo Polaków, którzy narażali życie swoich własnych rodzin ratując żydów. Takie poświęcenie powinno zapisać się złotymi zgłoskami w historii ludzkości. A teraz, zamiast tego,  Polska ma taką zapłatę: domagają się resztek naszego majątku narodowego i opowiadają na forum międzynarodowym o "polskich obozach koncentracyjnych".

Vote up!
11
Vote down!
-5

Lotna

 

#1466972

Uważam ratowanie Żydów za naiwność.Jeden z przejawów naiwności Polaków. Żydowska niewdzięczność jest dobrą lekcją dbania o własny interes. Myślę ,że to zaprocentuje w przyszłości. Jako naród zawsze byliśmy zbyt szlachetni, wielkoduszni i bezinteresowni. Mały zimny prysznic dobrze robi. 

Vote up!
2
Vote down!
-3
#1467181

Pełna zgoda z autorem, tylko cały czas po głowie chodzi bolesne pytanie, skąd ciągnący się strumień wątków naszpikowanych złym obrazem nas Polaków, jako wrogów narodu żydowskiego ??? "Ida", to kolejny przykład dla świata o złych, mściwych i mordujących Żydów Polakach a wspaniały sukces w "oscarowym" papierku tzw. polskiej sztuki filmowej. Dla mnie, ktoś robi to od lat z premedytacją a Pawlikowski ewidentnie na zlecenie.

Vote up!
20
Vote down!
0

Bóg-Honor-Ojczyzna

#1466903

"Przeklęty ten mąż, który za lepszą strawę, za lepsze odzienie

zaprzedaje swą wolność i sumienie".

I dalej:

"http://www.kontrowersje.net/eb_im_si_na_tych_oskrach_noga_powin_a_i_drogi_do_domu_za_lepili

Pozdrawiam.

Vote up!
13
Vote down!
-4

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1466904

Może nie jest Polakiem, może powinien ujawnić etnę?

To raczej ci co mu przyznali granty z pieniędzy budżetowych, a nie wszyscy z nich są etniczno-korzenno-góralscy:), mogą mówić/myśleć o zaprzedaniu. A ci z przyznających co są "etniczni" , choć utrzymują się z pieniędzy polskiego podatnika, to bardziej skomplikowana sprawa. Niby dlaczego mają być lojalni wobec obcej, polskiej etny? Może to bardziej nasza wina, że trafili tam gdzie trafili, bo - zgodnie z ich tresurą - nawet nie ośmielamy się zapytać/zipnąć o etniczności

Vote up!
11
Vote down!
-3
#1466928

Żydzi nas nienawidzą i opluwają, ale cały czas usiłują się uwałszczać na polskim narodzie!

Wydaje się jakby mniej nienawidzą niemieckich nazistów, którzy mordowali ich milionami! To ciekawe zjawisko i ma tylko jedno podłoże - finansowe, ponieważ Niemcy nie dają sie naciągnąć na nienależne płatności, a my Polacy, dzięki żałosnemu wiernopoddańczemu wobec merkeli rządowi, niestety jesteśmy podatni na każde pomówienie - nikt nas nie broni.

Rząd Powski zabiega jedynie o własne stanowiska w Brukseli a reszta nie ma dla niego zanczenia.  

Vote up!
1
Vote down!
0

Grasja

Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie.

#1494545

To jest przecież robione według podręcznika wojny psychologicznej - przemysł pogardy, pedagogika wstydu, to są metody dobrze znane, oczywiście tej częśći publiczności, która ma jakie takie rozeznanie, wykorzystujące przy tym postkolonialne czy neokolonialne kompleksy elit kompradorskich..

Vote up!
15
Vote down!
-1
#1466920

aż za bardzo. Tylko uderzmy się we własne piersi - często mamy dużo winy dając się tak traktować. I zachęcamy środowiska żydowskie do takiej postawy wobec nas. A wystarczyło by się odciąć kategorycznie od tamtych czasów.

- Robiąc więcej świetnych filmów fabularnych (nie dokumentalnych), które będą opowiadały o czasach okupacji hitlerowskiej z naszego polskiego punktu widzenia. Mamy bohaterów, godnych zaprezentowania światu i historię z której możemy słusznie być dumni. Jak jeszcze będą to historie oparte w pewnym stopniu na faktach to takie "Matki i Ojcowie" będą mogły się schować. 

Należy też jasno i wyraźnie zakomuniować Przedsiębiorstwu Holokaust i jemu podobnym, że ich roszczenia są źle adresowane. Powinni zgłosić się do rzeczywistych sprawców nieszczęść żydów: Rosji i Niemiec jako tych, którzy rozpętali II WŚ. Polska nic nikomu nie będzie zwracać ani płacić, bo niby zresztą z jakiej racji.

Trzeba też jasno zakomunikować światu, że Polska nie akceptuje zagarnięcia przez Soviety jej wschodnich terenów. Rosja do dziś okupuje Królewiec. Jako, że zwrot ziem i majątków są obecnie niemożliwe, to Rosja winna nam wypłacić gigantyczne odszkodowanie, liczone w grubych bilionach USD. Tudzież oddając nam swoje złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. 

Czy to aż tak trudne do zrealizowania? 

Vote up!
9
Vote down!
-1

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1466985

"...Tylko uderzmy się we własne piersi - często mamy dużo winy dając się tak traktować. I zachęcamy środowiska żydowskie do takiej postawy wobec nas. A wystarczyło by się odciąć kategorycznie od tamtych czasów".

O co Ci chodzi z tym odcięciem? Czy  ma być jednostronne, czy też ma być aktem obustronnego wybaczenia? 

Żeby przebaczyć, trzeba miłości...

Żeby kochać, trzeba wyznawać prawdę i chcieć dobra drugiej strony bardziej jak własnego, trzeba ponosić ofiary na rzecz jedności.

Przebaczenie ma warunek wstępny zaprzestania czynienia zła przez złoczyńcę (bestię). Jeśli dozna przebaczenia „zaliczkowo”, zawsze poczuje się na tyle bezkarna, że będzie krzywdzić dalej.

Bez przebaczenia i szukania jedności jest tylko transakcja. A transakcje dopuszczają reset, podczas, gdy przebaczenie, to branie win drugiej osoby (strony) na siebie, łączne z kosztami zadośćuczynienia, jeżeli druga strona by go nie była w stanie dokonać sama.

Nawet gdyby doszło do transakcji, a więc i resetu, to jakie mielibyśmy gwarancje, że nas nie oszwabią?  Weźmy ostatnie: o tym, co jest „antysemityzmem”, czy „mową nienawiści” chcą decydować sami...

Pozdrawiam

miarka
Vote up!
6
Vote down!
-4
#1467131

Napisałem wyraźnie co my mamy robić, bo robią Żydzi - wiemy.

Czytać ze zrozumieniem nie potrafisz, czy chodzi ci o to, żeby rozmawiać sam ze sobą?

Vote up!
6
Vote down!
0

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1467223

 Napisałeś "wystarczyło by się odciąć kategorycznie od tamtych czasów". Ja twierdzę, że to bezsens. Że nie ma tu mowy ani o symetrii, ani o ucziwości, tylko jest właśnie presja, by to Polacy tu brali winę na siebie.

Ja u piszę (ze zrozumieniem tematu Twojej wypowiedzi) o sensowności postawy Polaków.

To, co proponujesz, to jest robie nie "z igły wideł", gdzie igła to były winy polskie. Odciąć się, to odejść od jedynego tu sensownego pojednania poprzedzonego przebaczeniem na rzecz PUSZCZENIA W NIEPAMIĘĆ, na rzecz zapomnienia o winach, jakiegoś "resetu". Nawet to zresztą nie jest możliwe, a więc to, co proponujesz jest bez sensu.

Prawda jest taka, że winy były niemieckie, a później, przewrotnie zaczęto je przekręcać na polskie, doszły zbrodnie żydokomuny na Polakach, a tej chwili cała już propaganda niemiecka i syjonistyczna wciąż kłamliwie powiększa winy polskie.

Prawda nie podlega negocjacjom. Jak ktoś kłamie, to żadnego pojednania, żadnego uzdrowienia relacji nie chce.

Owszem jest coś takiego jak jednostronne przebaczenie, ale ma ono na celu wyłącznie ochronę własnej duchowości przebaczającego, natomiast NIE PROWADZI DO POJEDNANIA, DO UZDROWIENIA STOSUNKÓW WZAJEMNYCH.

Pozdrawiam

miarka

Vote up!
3
Vote down!
-3
#1467236

Nigdy i nigdzie nie wypowiadałem się o tym, że Polacy mają brać jakieś winy na siebie. Bo niby dlaczego? A o pojednaniu z Żydami to rozmawiasz sam ze sobą.

Jeszcze raz powtórzę, jak u ciebie cięzko z myśleniem: uważam, że Polacy mają przedsięwziąć szereg kroków, nie oglądając się na nikogo aby bronić swojego dobrego imienia i interesów. Polacy muszą kategorycznie oświadczyć, że żadnych odszkodowań Żydom płacić nie będą. Właściwi adresaci takich roszczeń to Berlin i Moskwa, które rozpętały II WŚ.

Dotarło wreszcie teraz, czy jeszcze czegoś nie rozumiesz?

Vote up!
5
Vote down!
0

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1467240

„Nigdy i nigdzie nie wypowiadałem się o tym, że Polacy mają brać jakieś winy na siebie. Bo niby dlaczego?”

A dlatego, żeby móc przebaczyć. A przebaczyć, by przejść do układania sobie wzajemnych relacji.

Bez przebaczenia konflikt trwa.

 

Właśnie to chciałem powiedzieć, że nie pisałeś tego, co jest według mnie sensowne, a pisałeś

"...Tylko uderzmy się we własne piersi - często mamy dużo winy dając się tak traktować”.

Pisałeś też coś przeciwnego, jak sam twierdzisz teraz.

No bo jakże to inaczej rozumieć, jak że to nasze poczucie winy powoduje, że nie jesteśmy w stanie przeciwstawić się „przemysłowi pogardy, czy pedagogice wstydu” o których wyżej pisał zetjot.

Inaczej mówiąc i gardzimy sobą i wstydzimy się z powodu poczucia winy.

Nie pisałeś że „mają brać...”, pisałeś „mamy...”.

To gorzej.

 

Nie piszesz o tym, co sensowne, a piszesz: „A wystarczyło by się odciąć kategorycznie od tamtych czasów”, po czym chcesz podejmować z Żydami konkurencję w „polityce historycznej”.

Piszesz to ot tak, bez porównywalnych kapitałów, bez medialnego aparatu przemocy i terroru, ani nawet bez wsparcia własnego państwa, nawet własnego (prawdziwie, skutecznie) sądownictwa, żeby móc walczyć z „Przedsiębiorstwem Holokaust”.

 

To „A wystarczyło by się odciąć kategorycznie od tamtych czasów” w tych warunkach oznacza potraktowanie historii jako zamkniętej. A jak zamkniętej, to albo na zasadzie pojednania, albo resetu i puszczenia w niepamieć.

 

Moje więc tu pisanie zmierza do wykazania, że do pojednania nie ma dobrej woli, a co do resetu, to nie ma podstaw do oczekiwań, że będzie uczciwy.

Żadnych podstaw. Wczoraj wyczytałem, że Światowy Kongres Żydów zamierza wygaszać krytykę filmu „Ida” zarzutami o „antysemityzm”.

Naszą samoobronę, chce traktować jako agresję. Naszą walkę o prawdę chce tłumić przemocą i terrorem sądownictwa przy wsparciu mediów. A gdzie sprawiedliwość, gdzie elementarna uczciwość?

 

Ten Twój końcowy akapit to tyle co ogłoszenie „jednostronnego zamknięcia historii” – już nawet bez „wystarczyłoby”!

Co się stało, że się tak nagle wzmocniłeś, że już nawet reset Ci tu nie jest potrzebny? Już jesteś pewny, że wystarczy?

 

Parę razy też powtarzasz zwrot „Polacy mają”. Którzy Polacy? Czy ci, co przy waadzy, czy w mediach nadających na rynek publiczny i sądach to Polacy? Ile Polaków w tych Polakach? Ile patriotów polskich? Ile ludzi uczciwych i Polsce lojalnych? A może w strukturach politycznych opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, narodowcy?

A może to adresujesz do komentatorów i portali internetowych?

Którzy Polacy?

 

Pozdrawiam

miarka

Vote up!
4
Vote down!
-2
#1467370

//Inaczej mówiąc i gardzimy sobą i wstydzimy się z powodu poczucia winy//

Przypisujesz mi słowa, których nigdy nie wypowiadałem i zawzięcie sam ze sobą dyskutujesz. To chyba oznaka urojeń i paranoi?

Pisząc o własnej winie miałem na myśli nie reagowanie na kłamstwa i zaczepki Żydów. I nadal tak uważam: jesteśmy winni po części swojej złej opinii, bo się nie bronimy jak należy. I to należy zmienić. W tym kontekście pisałem o potrzebie tworzenia filmów z udziałem naszych bohaterów narodowych. 

O przebaczeniu i winach za holokaust albo o winie za brak odszkodowań tutaj się nie wypowiadałem. Zresztą uważam, że nie wypada tego robić.

Może ty się wstydzisz, gardzisz sobą i masz jakieś poczucie winy? - Ja nie. I nie uważam żeby Polacy też mieli powody do tego.

Widać, że z tobą jest coraz bardziej coś nie tak. Zgłoś się lepiej do jakiegoś dobrego specjalisty, może nie będzie jeszcze za późno? 

Vote up!
2
Vote down!
-1

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1467390

„Przypisujesz mi słowa, których nigdy nie wypowiadałem i zawzięcie sam ze sobą dyskutujesz”.

Nie przypisuję słow. Chodzi Ci tu o słowa: //Inaczej mówiąc i gardzimy sobą i wstydzimy się z powodu poczucia winy//.

„Inaczej mówiąc...” to nie znaczy „Mówisz...”. „Inaczej mówiąc” to powiedzrnie tego, co mówisz tylko innymi słowami, zwykle w uproszczeniu, mówienie tak, jak się to rozumie (czy jak można zrozumieć, bo rozmawiamy wobec świadków) to co Ty mówisz.

Piszesz: "Pisząc o własnej winie miałem na myśli nie reagowanie na kłamstwa i zaczepki Żydów. I nadal tak uważam: jesteśmy winni po części swojej złej opinii, bo się nie bronimy jak należy".

Może i miałeś to na myśli, (Twoje ”często mamy dużo winy dając się tak traktować” tak by wkazywało, gdyby było samo), ale napisałeś:

"...Tylko uderzmy się we własne piersi - często mamy dużo winy dając się tak traktować”.

A więc nie jest to tylko wina typu pretensja do siebie (tu można powiedzieć "plujmy sobie w brody"), którą teraz wskazujesz, tylko poważna wina, z biciem się w piersi jak przy spowiedzi.

To ta wielka wina (nie wiem jaka) miałaby dopiero być przyczyną tego „nie reagowania na kłamstwa i zaczepki Żydów”. Ja tak odczytałem Twoją intencję i wciąż czuję się do tego uprawniony.

Obraźliwe uwagi osobiste już pominę, ale nie rozumiem, czemu do końca nie dajesz się przekonać do idei przebaczenia.

 

Przebaczenie zaczyna się od stanięcia w prawdzie. Bez prawdy nie rozmawiamy na poziomie ludzkim. Bez prawdy staramy się tylko robić biznes z oszukaniem drugiej strony – itd. Z kolei stając już w prawdzie, a więc zaczynając funkcjonować jak człowiek, najpierw szukamy sprawiedliwości w naszych relacjach (i to nie jakiejś ideologicznej, opartej o „prawa” stanowione, tylko płynącej z jednakowo rozumianej moralności) – a szukanie przebaczenia to pierwszy krok...

Bez przebaczenia i szukania pojednania walka trwa

Wiem, że w sprawiedliwości to walka wygrana, tylko problem jest inny: kto ma ją prowadzić i jakimi środkami?

Pozdrawiam

miarka

Vote up!
3
Vote down!
0
#1467399

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Mind Service został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

- to kontynuuj. Ale beze mnie. Wymyślaj dalej co ktoś chciał powiedzieć, manipuluj i konfabuluj - jesteś w tym dobry. 

A ten bełkot skopiowałem sobie na pamiątkę do mojego notatnika Evernote: 

Inaczej mówiac...” to nie znaczy „Mówisz...”. „Inaczej mówiac” to powiedzrnie tego, co mówisz tylko innymi slowami, zwykle w uproszczeniu, mówienie tak, jak sie to rozumie (czy jak mozna zrozumiec, bo rozmawiamy wobec swiadków) to co Ty mówisz."

Trzeba mieć niezły mętlik w głowie, żeby tak zawodzić :)

Vote up!
0
Vote down!
-2

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1467417

Tym razem tak ale coś bym dodał:jeszcze jeden adresat UA!

Oczywiście miejsce jest dyskusyjne

PS

Odpowiedż na twój komentarz pt:bredzisz.

Vote up!
0
Vote down!
0

kazikh

#1467419

Żydzi w Polsce, robią antypolskie filmy? Możliwe to czy niemożliwe?:))

Jeśli chodzi o ich obecność w filmie, to już Waszyński, Tom, Lejtes, Gardan, Szaro itd itd - a po wojnie w filmie  się zagęściło i zantypolszczyło. Przepraszam, wciąż nurtuje bolesne pytanie?

Vote up!
12
Vote down!
-4
#1466932

 

http://www.poloniatube.com/?p=3755

Vote up!
2
Vote down!
0

Poloniatube

#1466906

Przetłumacz to dokładnie proszę. Przecież potrafisz.

Aha. Może masz dłuższy kawałek, bo ten link taki jaiś wyrwany z kontekstu, jakby zmanipulowany?

Vote up!
5
Vote down!
-3

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1466913

Podałem na ten temat link w polecankach do portalu wpolityce.

http://wpolityce.pl/swiat/234900-oskary-pawlikowski-mowil-o-polakach-pijakach-inarritu-o-godnych-szacunku-meksykanach
 
http://wpolityce.pl/lifestyle/234867-takich-dziennikarzy-produkuje-iii-rp-jaki-kraj-powstal-po-rozpadzie-zssr-polska-odpowiada-studentka-dziennikarstwa
 
http://wpolityce.pl/historia/234864-profesorski-dwuglos-o-idzie-nalecz-to-film-o-tym-jak-historia-gleboko-w-nas-siedzi-dudek-to-nie-jest-film-pokazujacy-prawde-o-relacjach-polsko-zydowskich
Vote up!
3
Vote down!
0
#1466921

ta cała "ida"

to taki sam syf

 

jak ten niemiecki obraz

co nosił tytuł chyba

"nasze matki nasi ojcowie" ?

 

gdzie z kolei niemiaszki, potomkowie bandytów i zbrodniarzy

opluwali obrazami Polskę i Polaków,

Bohaterów AK.

 

świat co i raz bardziej staje na głowie.

 

Kiedy ten cyrk się skończy ?

 

Księga Ksiąg mówi:

 

.....cały świat jest w mocy złego.....

 

....diabeł w ornat się ubiera i ogonem na mszę dzwoni.....

Vote up!
14
Vote down!
0
#1466912

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika jazgdyni nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Dzisiaj gadasz głupoty.

Masz słaby dzień.

 

Pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
-9

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1466914

J z G

 

Ja nie gadam do Ciebie tylko piszę jak uważam.

Nie po to byś mi wystawiał taką czy inną ocenę.

Tak to widzę jak napisałem a autorytetem dla mnie Janusz nie jesteś, na tym łez padołku, ani nikt inny taki nie istnieje spośród ludzi.

 

Tylko

TEN

co nad nami.

Vote up!
12
Vote down!
0
#1466925

Jak piszesz w komentarzach, to zawsze do kogoś. Nie udawaj i nie kryguj się.

Inaczej byś pisał w kajeciku, albo u siebie w Wordzie.

Więc mam prawo takie samo ustosunkowac się do tego krytycznie. Czyż nie?

Vote up!
4
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1466984

komentując mój wpis słowami, że gadam głupoty i że mam słaby dzień,

 

jedno Cię tylko usprawiedliwia:

 

W innym miejscu w innym komencie stwierdziłeś trochę później:

 

- napisałem już ze 100 komentarzy, jestem zmęczony i idę spać......

 

Po przeczytaniu tam, tych Twoich słów o zmęczeniu, uznałem, że słowa pod moim komentarzem, byly pisanie w stanie...

zmęczenia,

a więc i ograniczonej percepcji... I ograniczonego postrzegania rzeczywistości

i niedostrzegania istoty.....

Czuj się usprawiedliwiony.

 

to byłoby na tyle.

 

Pozdrawiam Cię

I Miasto

z Kamienną Górą....

i Port

co jest Poezja...

Jak śpiewał kiedyś Krzysztof Klenczon z Czerwonymi Gitarami.....

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=2RPsoR5gZuE

 

http://www.klenczon.com/wspomnienie.htm

Vote up!
5
Vote down!
0
#1467066

Też tak myślę.

Pozdrawiam.

Vote up!
11
Vote down!
-4

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1466916

tu chyba nikt się nie cieszył z "polskiego sukcesu"

 

Mam refleksję, że po to powstają pokłosia, by idy mogły uchodzić za umiarkowane, godne "niekontrowesyjnego" nadania nagród. Ciekawe czy gdyby pokłosie dostało Oskara, też "kazano by się cieszyć". Sądzę jednak, że zauważono, szczątkowy wprawdzie, opór przeciw wmawianiu świetności pokłosia Zrobiono kroczek w tył: ida.

Potem może przyjdzie czas na pokłosie 2*. Pewnie nie będzie już miało takiego rozgłosu, ale nie ma co się cieszyć, bo to będzie skutkiem naszego zmęczenia tematem, kwitowaniem takich filmów machnięciem ręki.

A kamienice będą szły. Gdy już wyjdą, to  być może "okaże się", że było wiele przekrętów, oczywiście dokonanych przez Polaków. Przyjdzie czas na ustawę reprywatyzacyjną - roszczenia będą nie dotyczyły poszczególnych kamienic, lecz odszkodowań opartych o szacowanie masy nieruchomościowej. Szacunku "ekspertów", raczej nikt, kto nie chce być "antysemitą, nie będzie podważał.:)

 

*Zresztą tresura potrzebuje różnego stopnia flekowania czy czasem tylko wskazywania. Np. "Katyń" wskazywał, jak to bym ujął i jak to widziałem, że "wszyscy byli umoczeni", a z drugiej strony, że wszyscy byli w jakiejś mniejszej czy większej zmowie przeciw władzy, nawet ubecy robili coś "bo musieli". Ewidentne rozmycie winy, ewidentny głos przeciw rozliczaniu - tak to odebrałem

Vote up!
14
Vote down!
-4
#1466924

cieszą się  i tu na NP z tego "polskiego sukcesu".Tu są nawet tacy, którzy są za ..a nawet przeciw.

Vote up!
11
Vote down!
-8

Verita

#1466927

Poszukam wobec tego wśród komentarzy - nawet na onecie mało kto się cieszy

Vote up!
4
Vote down!
-4
#1466930

Jestem ciekawa, podaj któż to taki? Czyżbym jakiś wpis przeoczyła?

Vote up!
10
Vote down!
-1

viki

#1466959

Czy nową zdradę w Polsce zdrajcy namaszczą ?

Głupcy jak barany  chodzą zaczadzeni

Bo nie znają swoich prawdziwych korzeni

Więc tylko topór może odciąć łeb hydrze

Zanim nasze serce Narodowe wydrze

Pozdrawiam

Vote up!
9
Vote down!
-2

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1466940

O tym filmie wiem tyle ile tu przeczytałem. Ale co dzień w drodze do pracy w aucie od kilku dni kotłują się informacje że nominacja, że gala, że oscary. Ok, niech sobie gadają zobaczymy co będzie. Dziś rano słucham - jest oscar. Zacząłem się zastanawiać dlaczego i odpowiedź znalazłem czytając ten blog. Znowu pokazują Polaków w złym świetle, jako tych złych w kontekście Żydów. I już mnie nie dziwi że film dostał oscara. Tylko się pytam dlaczego?Czemu tym Żydom tak bardzo na tym zależy? Aż tak nas nienawidzą?

Vote up!
16
Vote down!
0
#1466945

dostrzec, że słońce wschodzi na wschodzie, Sahara jest pustynią, a Ameryka już została odkkryta - czyli ewidentne fakty.

Nie chcę wchodzić w ton protekcjanalno-pouczający, ale ośmielę się zauważyć: dobre pytania te na koncu (choć, przepraszam: mi wydają się jako świadczące o dość "świeżym" spojrzeniu na świat). Dobrze by chyba był, gdyby więcej osób zaczęło je sobie zadawać.

Vote up!
5
Vote down!
-3
#1466949

...nie...oni kochają nasze dutki, więc robią wszystko, żeby je pozyskać :))

Vote up!
10
Vote down!
-7

http://trybeus.blogspot.com/

#1466951

 pieniądze w zębach i jeszcze za to dziękować? Może dlatego, że ulatwia to pobór pieniądza, w końcu wszystko można sprowadzić do jednego, czyli w sumie  - tak jajk twierdzisz - do dutków. Ale czasem wydaje mi się, że widzę bezinteresowną nienawiść. Nie u tych najwiekszych, którzy rządzą nienawiścią i propagandą, więc wiedzą, że to narzędzie, lecz u tych średniaków, którzy uwierzyli w ich własną propagandę, tj. w to, że są pokrzywdzeni i trzeba im wciąż zadośćuczyniać, czyli że mogą zachowywać się jak rozkapryszony dzieciak, a wszyscy mają ich za to przepraszać.

Tak mi się skojarzyło z tymi dutkami, że obecnie "najbardziej antysemickie kraje" - jak czytałem - to Grecja i Wegry. Dlaczego nie Francja (gdzie napady), Szwecja (uznawanie Palestyny) czy lat but not least Polska (bo zawsze tak)? Może dlatego, ze w Grecji i na Węgrzech grożą może nie straty, ale znaczne zmniejszenie zysków, a to wielka zbrodnia :))

Vote up!
10
Vote down!
-5
#1466971

Wiesz J23.

 

Narzuca mi się jeden wniosek usprawiedliwiający takie właśnie zachowania Izraelitów.

 

Ten mój wniosek, to pewnie nie jest tak całkiem mój, ale, jako, że żyję już sporo lat na tym łez padołku, wiele widziałem zachowań ludzkich, wiele słyszałem i o wielu rzeczach na przestrzeni tych długich lat czytałem,

więc....

Sądzę, że oni, Żydzi, Izraelici, wygnańcy ze swej biblijnej ojczyzny Palestyny,

dlatego wygnańcy,

że nie dopisali swym zachowaniem nakazom Stwórcy, który przestrzegał ich dawno temu, słowami z ust Mojżesza, że jeśli będą tacy właśnie, nieprzestrzegający  zaleceń i przykazań, zostaną wygnani z tej Ziemi Obiecanej, do której dążyli wtedy.

Do ziemi mlekiem i miodem płynacej.....

Jeśli nie dotrzymają zaleceń,

zostaną rozproszeni po ziemi całej, i będą w nienawiści u wszystkich narodów......

 

Tak też się stało.

 

Zostali wygnani, rozproszeni i nikt ich nigdzie nie chciał.

Stąd pewnie powiedzenie.....

Żyd wieczny tułacz....

 

 

 

 

 

I dopiero, gdzieś koło X wieku naszej ery, jak mówią stare kroniki,

w swej wędrówce,

znaleźli przyjaznych, dobrych  ludzi i schronienie w Kraju Polan. W Pięknym Kraju nad Wisłą.

 

Polska przygarnęła wygnańców,

złych ludzi,

których

 

STWÓRCA

 

rozproszył jak Zapowiedział,

za to rozproszył,

że czynili zło.

Byli narodem wybranym w przeszłości, ale przestali nim być.

 

Polska stała się ich domem, Polacy ich

Dobroczyńcami.

 

żli z natury ludzie tak już mają.

Czują nienawiść do swych

 

DOBROCZYŃCÓW.....

pewnie są wyjątki.

No ale

te wyjątki,

jak wiadomo,

tylko potwierdzają regułę.

 

To właśnie chciałem powiedzieć.

 

a jako uzasadnienie mego punktu widzenia, fragment większej całości.                                   Proszę                                    przeczytajcie słowa nieżyjącego już Żyda właśnie, który nosił znane wszystkim,  nazwisko                                 Bronisław Geremek:                       
H.K. Panie profesorze, wydaje mi się, że pan niezbyt lubi Polaków? B.G. Niezbyt lubię? Takie określenie jest nieścisłe. Ja ich nienawidzę! H.K. Ale przecież pana i pana matkę uratował właśnie Polak! B.G. To prawda. Stefan Geremek ukrywał nas oboje w Zawichoście a później nawet, kiedy już było pewne, że mój ojciec — Borys Lewartow, nauczyciel ze szkółki rabinackiej zginął w getcie warszawskim ożenił się z moją matką. Niemniej ja od dziecka musiałem ukrywać swoje pochodzenie i nie jeden raz bluźnić Przenajświętszemu, niech będzie przez wieki sławione Imię Jego, że stworzył mnie Żydem. A zresztą czytała pani na pewno pamiętniki Emanuela Ringelbluma? H.K. Oczywiście, przecież pisałam książkę o getcie warszawskim i bohaterach żydowskiego ruchu oporu. B.G. No to co pewnego razu powiedzieli Żydzi, którzy wraz z Ringelblumem ukrywani byli w bunkrze przy ul. Wolskiej przez ogrodnika Marczaka i jego rodzinę? Pamięta pani, pani Haniu? H.K. Tak, pamiętani. Mówili: nienawidzimy Polaków, bo im jest teraz lepiej niż nam. B.G. No to więc teraz nie będzie się pani zastanawiać, że cały ruch społeczny, który teraz tworzymy i ożywiamy najróżniejszymi nurtami, ma na celu doprowadzić do takich zmian w strukturze państwowo-gospodarczej Polski, aby Żydom w Polsce było zawsze lepiej niż Polakom. Źródło: http://www.jvlradio.com/wwwboard/messages/143.html (link is external) „W czasie wojny zginęli prości Żydzi i wybitni Polacy. Uratowali się wybitni Żydzi i prości Polacy. Dzisiejsze społeczeństwo w Polsce to żydowska głowa nałożona na polski tułów. Żydzi stanowią inteligencję, a Polacy masy pracujące.„ „Dlatego antysemityzm, wszelkie odruchy antyżydowskie w Polsce to choroba umysłowa, to buntowanie się ręki i nogi przeciwko własnej głowie. Żydzi są głową Polaków, bo są lepsi a Polacy to ręce i nogi. Nie może polska ręka bić żydowskiej głowy” – Żydowski pisarz Artur Sandauer „Z pełną powagą, odpowiedzialnością i z przekonaniem stwierdzamy, że w Polsce nie istnieje polska inteligencja, nie istnieją polskie elity, ponieważ prawdziwie polska inteligencja zginęła, została wymordowana podczas II wojny światowej, (podczas okupacji, w części okupowanej przez Niemcy hitlerowskie przez zbrodniarzy niemieckich, a w części okupowanej przez Związek sowiecki przez żydobolszewickie hordy zbrodniarzy sowieckich, ukraińskich, litewskich i białoruskich), oraz w kolejnych latach, po wojnie, w okresie stalinizmu, przez żydokomunistycznych zbrodniarzy spod znaku NKWD, MBP, PPR, KBW, UB i SB, …owa „elita” zwana obecnie „inteligencją” to w ponad 90% żydzi i osoby pochodzenia żydowskiego, w Polsce…” Źródło: http://www.upadeknarodu.cba.pl/jew1.html (link is external) Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/poeta/1111-2014-lepsza-najgorsza-prawda-niz-niewiedza-czylijak-to-z-solidarnoscia-bis-bylo ©

Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/poeta/1111-2014-lepsza-najgorsza-prawda-niz-niewiedza-czylijak-to-z-solidarnoscia-bis-bylo
© Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :) <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle - blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.

 

                

 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1467067

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika J23 nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

  Mówili: nienawidzimy Polaków, bo im jest teraz lepiej niż nam. B.G. No to więc teraz nie będzie się pani zastanawiać, że cały ruch społeczny, który teraz tworzymy i ożywiamy najróżniejszymi nurtami, ma na celu doprowadzić do takich zmian w strukturze państwowo-gospodarczej Polski, aby Żydom w Polsce było zawsze lepiej niż Polakom."
Mówią, że fałszywka, że "protokoły" fałszywka. Pewnie i fałszywka, ale czyż nie odzwierciedla trafnie rzeczywistości?:)
 
Vote up!
2
Vote down!
-4
#1467173

//oni kochają nasze dutki//

- Czy tylko tym, że oni chcieli by w PLN, a ty wolisz kopiejki?

Vote up!
6
Vote down!
-3

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1466987

,...że nienawidzi się najbardziej te osoby, które  się skrzywdziło.

Vote up!
9
Vote down!
-6

Verita

#1466976

Z mojej wiedzy wynika, że to nie zasada, a psychopatia!

Vote up!
9
Vote down!
-1

viki

#1467056

Herlock Sholmes. Znając tylko  imię nazwisko, adres i rysopis człowieka, Sherlock potrafił go odnaleźć.:))

Ja też przewidzialem, jak prorok czy coś, to jest etnicznośc reża:))). Choć do tego wystarczy wprawdzie spostrzegawczość przedszkolaka i wiedza o świecie drugoklasisty, to jednak niektórzy nie zauważają tego słonia w składzie porcelany, za chińskiego boga.

„Mój ojciec był pochodzenia żydowskiego, ale był ateistą, humanistą, wolnomyślicielem. Kochał Polskę jak nikt inny i wyjazd z kraju był dla niego ciosem – opowiada Paweł Pawlikowski.”

Nie podaję źródła,ale można sobie wyguglać- newsweek coś tam

Vote up!
12
Vote down!
-4
#1466948

To ja tu z tesknoty za Nia umieram a ktos bardziej Ja kocha odemnie ? Czy to mozliwe ? Niepoprawni kochajcie Ja POLSKE.

Tak gleboko na kolanach. Nie bede sie gniewal jesli Ja bardziej niz ja bedziecie kochali.

Pozdrawiam z texasu.

Vote up!
7
Vote down!
-2

casey

#1466995

Pozdrowienia. Jako komentarz do naszych tu róznych wpisów i wspomnienia o Teksasie, skojarzyło mi się, że rozmawiałem kiedyś albo raczej współuczestniczylem w rozmowie, ze slawistą z któregoś uniwersytetów teksaskich. Facet - moim zdaniem  - słabo mówił po polsku, choć wiele się po polsku nie odezwał. Etnę miał chyba typową dla katedr slawistycznych w Stanach - nazywał się chyba Rapaport:)))). Jako że na polonistyce wykłada się nie tylko gramatykę, ale i kulturę/literaturę, domyślam się jak przedstawiana jest ta polska literatura:)) No , ale chyba nie mogą pominąć Sienkiewicza, choć mogą go marginalizować.

Jak wspominał jego tłumacz, J. Curtin, o spotkaniu w Szwajcarii: "There were a few Jews at Ragatz, but they kept far away from Sienkiewicz; he has said many sharp things about Jews." Jak on mógł?:)))

Są tam i inne spostrzeżenia (Curtina nie Sienkiewicza), ciekawe, choć czasem niezbyt miłe dla polskiego serca:"Cracow is connected intimately with many of the great historical events of Poland. But how have the mighty fallen! The city is now a city of Jews, a large number of whom are extremely objectionable. Their great and insinuating shrewdness grasps all that the peasant earns. They wear side curls and heel coats, and cleanliness has no home with them. Still a few of the first families of Poland reside in Cracow, for their kings are buried in the old cathedral on the hill, and associations tie them to their erstwhile Polish city."

Vote up!
3
Vote down!
-4
#1467152

"Czy słyszał ktoś choćby o jednym Żydzie, który uratował Polaka?"

Poszukiwanie sprawiedliwego Żyda, który uratował Polaka odbywało się wcześniej już wielokrotnie.

Dla przykładu, na stronie:

http://www.sadistic.pl/tag/pok%C5%82osie

takie poszukiwania ogłosił bloger Nathaniel_Demerest z okazji premiery filmu "Pokłosie".

Jak dotąd poszukiwania są bezskuteczne.

Wiadomo, że Polacy otrzymali najwięcej  medali za ratowanie Żydów (6 454 osób uhonorowanych medalami), mimo istniejącego w czasie II Wojny Światowej  niemieckiego prawa, karzącego śmiercią osoby udzielające pomocy Żydom.

W 2013 r. Radio Maryja ogłosiło Apel o zgłaszanie Polaków ratujących Żydów w czasie II WŚ (bardzo niechętnie przyjęty przez środowisko żydowskie).

Na stronie:

http://www.radiomaryja.pl/polecamy/ks-kard-mardiaga-o-torunskiej-swiatyni/

czytamy:

"Odpowiedź na Apel Radia Maryja o zgłaszanie Polaków ratujących Żydów do Kaplicy Pamięci przeszła wszelkie przypuszczenia. Przeprowadzono dotąd ponad 10 000 wywiadów o łącznej długości ponad 130 000 minut. Z każdego wywiadu wyłania się średnio trzy nazwiska pomagających i tyle samo uratowanych. Ponadto katalogowana jest korespondencja, która liczy obecnie kilka tysięcy listów, w tym bardzo wiele zdjęć."

Skąd taka asymetria?

Vote up!
16
Vote down!
0

Grzest

#1466953

zatrzymani, chyba z okazji jakiejś skromnej manifestacji 3 maja 1946 r. w Krakowie. Losy zatrzymanych były ŕóżne: gorsze i lepsze Jeden z zatrzymanych, Polak, ale o dość semickim wyglądzie, był przesłuchiwany przez UB-ka Żyda. Ten mu mówił (oczywiście biorąc przesłuchiwanego za Żyda): "to nie jest twoja sprawa" i w końcu zdaje się zwolnił. No i co, uratował Żyd Polaka? :))) Uratował! - liczy się:)

Vote up!
7
Vote down!
-4
#1466963

Nie jestem żydem, filmu nie oglądałem i nie będę oglądał.Szkoda mi czasu pieniędzy i nerwów

Vote up!
10
Vote down!
0

przeciw bezprawiu

#1467014

może kiedyś się przełamię, ulewa mi się już od tej tematyki a tzw" tfurców"  podejrzewam o czysty koniunkturalizm. Dziś mam zamiar obejrzeć "Lewiatana "  film który był najpoważniejszym konkurentem do Oskara . Nie można go obejrzeć w Rosji i prawdopodobnie nawet gdyby go zdobył też byłby na indeksie.

Vote up!
5
Vote down!
-1

hobo

#1467017

" Szanowni Państwo,
jak pisze autor petycji, pan Maciej Świrski - prezes Reduty Dobrego Imienia - Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom, twórczość artystyczna wiąże się z odpowiedzialnością. A odpowiedzialność jest ochroną wartości. W tym przypadku tą wartością jest dobre imię Polski i Polaków. Wyjaśnia dalej, że niewątpliwy sukces polskiej kinematografii, jakim jest nagrodzenie filmu "Ida" Oskarem na "najlepszy film nieanglojęzyczny" czyni jeszcze bardziej koniecznym umieszczenie na początku lub końcu filmu informacji o kontekście historycznym, w jakim toczy się jego akcja.
Dziś o "Idzie" mówi cały świat. To szansa przypomnienia tysiącom widzów prawdy o historii i - tym samym - zapobieganie temu, że film wywoła fałszywe przeświadczenie, jakoby Polacy byli sprawcami i wykonawcami Holocaustu.
Petycję podpisało już 52.529 osób! (Być może w chwili, w której czytają Państwo tę wiadomość, liczba ta jest jeszcze większa.) Czy uda nam się zebrać 60 tysięcy podpisów? Spróbujmy! Zachęcam do podpisywania się pod akcją oraz informowania o petycji znajomych:
http://citizengo.org/pl/15781-w-sprawie-filmu-ida
Jak dodaje Autor, nie chcemy ingerować w przekaz artystyczny filmu, ani w żaden sposób zmieniać jego treści. Chcemy tylko, aby na początku lub końcu filmu pojawiła się plansza informująca o kontekście historycznym, na przykład z następującymi sześcioma punktami:
1. Polska była pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945
2. Niemieccy okupanci prowadzili politykę eksterminacji Żydów.
3. W okupowanej przez Niemców Polsce za ukrywanie Żydów Niemcy karali śmiercią nie tylko tego, który ukrywał, ale także całą jego rodzinę, pomimo to wielu Polaków ukrywało Żydów.
4. W ten sposób zginęły tysiące Polaków oddających życie za sąsiadów i współobywateli Rzeczypospolitej – prześladowanych Żydów.
5. Legalne władze Polskiego Państwa Podziemnego, uznawane przez Aliantów, z całą surowością karały śmiercią przypadki prześladowania Żydów przez tych z Polaków, których zdemoralizowała okrutna i bezwzględna okupacja niemiecka.
6. Instytut Yad Vashem najwięcej tytułów Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznał Polakom.
Praktyka umieszczania napisów podających kontekst, w jakim rozgrywa się akcja filmu jest przyjęta i szeroko stosowana w kinematografii. Takie napisy są na przykład w filmie "Mandarynki”, nominowanym w tej samej kategorii co "Ida”. (...)
Link: http://citizengo.org/pl/15781-w-sprawie-filmu-ida
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za Państwa zaangażowanie we wszystkie sprawy, które wspólnie podejmujemy!
Z wyrazami szacunku,
Magdalena Korzekwa
CitizenGO - Campaigns Director
----
CitizenGO jest organizacją aktywnych obywateli,którzy bronią życia człowieka, rodziny i płynących z godności człowieka podstawowych wolności. Naszą działalność opieramy na chrześcijańskiej antropologii. "

PROSZE O PRZSYLANIE TEJ PETYCJI WSZYTKIM POLAKOM KTORYM POLSKA LEZY NA SERCU!!

Vote up!
10
Vote down!
-1
#1467041

polegające na prawdzie, dobru i pięknie. Współcześni twórcy dawno o nim zapomnieli, dlatego mamy kłamstwo strojące się w piórka prawdy, opakowane w piękny papierek, służące dobru tych, którzy uporczywie, metodycznie stosują wobec  Polaków pedagogikę wstydu i przerzucania  na nas odpowiedzialności za Holokaust!

Vote up!
5
Vote down!
0

mika54

#1467209

Co my Polacy zrobiliśmy / robimy aby przeciwdziałać takiej propagandzie ?

Odpowiadam: NIC albo niewiele. Od lat nie mamy żadnej zewnętrznej polityki historycznej. Od lat, durne rządy nie inwestują w narodową pamięć o naszej historii i bohaterach... itd. Za to, np. wszelkie pomniki "chwały po zaborcach" mają się bardzo dobrze.  I na koniec, ta obłuda i hipokryzja w komentarzach pod niektórymi dyskusjami na pokrewne tematy. Ot, polskie piekiełko, mające pod nosem np. "Czterech śpiących" i pedalską tęczę  a rwące szaty z "Idy".

No bo przywalić koledze za Ide można bezkarnie, ale iść w bój przeciw tęczy czy pomnikowi zbrodniarzy ? ... nuuuu... tu trzeba jaj, a nie tanich sieciowych kastratów, których intencje nie są jasne i szczere.

Vote up!
5
Vote down!
0
#1467221