A jednak ludzie są naprawdę głupi ?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Jednak ludzie są naprawdę głupi, szczególnie gdy rozmaite kwestie wykraczają poza horyzont dnia dzisiejszego. Żeby dopiero w XXI w. udało się naukowcom przeprowadzić dość proste, banalne badania, które pozwoliły im stwierdzić ostatecznie, że ludzie posiadają genetyczną skłonność do pomocy innym, do współpracy. To tym bardziej jest kompromitujące dla ludzkości, że ma za sobą kilkutysięczny okres coraz intensywniej rozwijającej się cywilizacji, której podstawą jest przecież nic innego jak owa współpraca. Dodajmy do tego, że przecież założyciel chrześcijaństwa już dwa tysiące lat temu tę prawdę glosił, podkreślając wagę międzyludzkich relacji.

Badania Michaela Tomasello, znakomitego amerykańskiego psychologia i antropologa, opisane w książce “Dlaczego współpracujemy” wskazują na naturalną, genetyczną chęć pomagania innym i współpracy. Hipotezę taką przetestowano na kilkunastomiesięcznych dzieciach, a żeby wykluczyć jakiekolwiek watpliwości powtórzono badania na szympansach wychowanych przez ludzi oraz przez matki. Szympansy też wykazywały chęć pomocy.

Okazuje się więc, że prof. Andrzej Zybertowicz ma zupełną rację krytykując w książce “Samobójstwo Oświecenia” projekt Oświecenia, który wywiódł ludzkie myślenie na manowce w kierunku urojonych idei, zamiast zająć się konkretną, najbliższą nam rzeczywistością, rzeczywistością międzyludzkich relacji. I słusznie zauważa Zybertowicz, cytując Johna Graya, iż

“/.../ wiara w postęp stała się mechanizmem samooszukiwania blokującym dostrzeganie zła przychodzącego wraz z przyrostem wiedzy. W przeciwieństwie do tego, mity religijne są szyframi zawierającymi prawdę o kondycji ludzkiej.”

Wydaje mi się, że warto z tej okazji przypomnieć słynną sentencję Hegla:

“Sowa Minerwy wylatuje o zmierzchu”.

Gdy widzimy lecącą sowę Minerwy, jest to znak, że nastąpił zmierzch. Możemy tę sentencję odnieść do rozmaitych wydarzeń i gdy widzimy pierwszy człon korelacji, możemy oczekiwać, że pojawi się i drugi.

Oto widzimy, że badania psyychologiczne i w zakresie neuronauk wskazują na genetycznie uwarunkowaną skłonność ludzi do współpracy, a jednoczesnie okazuje się, iż na poziomie społeczno-politycznym altruizm jest w opałach i zdaje się zanikać. Możemy zakładać, że w myśl powyższej sentencji, dokonane odkrycia zapowiadają, iż nadchodzi zmierzch cywilizacji, która uruchomiła czynniki niszczące altruizm.

Tego typu refleksje nie są czymś odosobnionym, tak się jakoś nieprzypadkowo złożyło, że jednocześnie niemal stanowią główny materiał pracy Zybertowicza i jego zespołu, jak też i badań Iana Morrisa, które zostały opublikowane w książce “Dlaczego rządzi Zachód - na razie”.

Czyżby Apokalipas czaiła się tuż za rogiem ?

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (6 głosów)

Komentarze

Żeby dopiero w XXI w. udało się naukowcom przeprowadzić dość proste, banalne badania, które pozwoliły im stwierdzić ostatecznie, że ludzie posiadają genetyczną skłonność do pomocy innym, do współpracy.

Wniosek, jaki pan wysunął i umieścił w tytule notatki jest całkowicie błędny, jeśli nie obłędny. No bo przecież sam pan przyznaje, że fakt posiadania przez ludzi (genetycznej?) skłonności do pomocy innym i do współpracy, jest znany od tysięcy lat. Wystarczy prześledzić historię.
Nie bardzo więc rozumiem pana zachwyt nad grupą cwaniaków, którzy w poszukiwaniu łatwych grantów, postanowili zbadać rzeczy znane od tysiącleci. To i tak dobrze, że te badania potwierdziły znane wszystkim fakty. :)
Takie "rewelacje" powinno się umieszczać w dziale "Najgłupsze tematy prac naukowych".
I tyle.

Vote up!
3
Vote down!
0

Grzest

#1503338

Pan zbyt łatwo szermuje epitetami i przy okazji dowodzi słusznośći dowodzonej tezy - w Polsce zbyt mało się wie i mówi o najnowszych badaniach naukowych, w związku z czym niezwykle łatwo ludzi tumanić. Stąd też takie wysokie poparcie PO, które zawdzięcza właśnie zastosowaniu wiedzy z neuronauk do marketingu politycznego.

Tomasello jest wybitnym, bardzo wybitnym anrtopologiem i kognitywistą, ukazało się w Polsce parę jego prac, które warto poczytać.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1503347

Pan zbyt łatwo szermuje.

Proszę pana, ja nic nie pisałem o pracach Tomasello ani nawet o książce prof. Zybertowicza. Wytknąłem jedynie błąd w pańskim logicznym rozumowaniu.
W notatce swojej opisuje pan banalne badania, wykonane przez wybitnych, wg pana amerykańskich psychologów. Aby uwiarygodnić (zalegendować?) swoją tezę, wspomina pan o licznych osiągnięciach tych naukowców. Być może uczeni ci zasługują na opinię przez pana podaną. Ja w to nie wnikam.
Jednak przyznać pan musi, że opisywana przez pana naturalna genetyczna chęć pomagania innym i naturalna chęć współpracy z innymi ludźmi nie jest żadną rewelacją. Zajmowanie się takimi badaniami jest po prostu marnowaniem pieniędzy podatników.
Pisanie, że tak późne wykonanie tych oczywistych badań jest kompromitujące dla ludzkości, jest niczym niepopartym i całkowicie błędnym wnioskiem logicznym. Bo jeśli już ktoś się skompromitował przy tych badaniach, to tylko osoba, która zatwierdziła opisywany grant do realizacji. Nigdy ludzkość - jak pan pisze.
Także pana wniosek, że z moich rzekomych epitetów wynika słuszność pana tezy jest niepoprawny z logicznego punktu widzenia.
Naprawdę, moim celem nie było i nie jest obrażanie kogokolwiek. Ale błędy należy wytykać. Choćby po to aby ich nie powtarzać w przyszłości.

Vote up!
2
Vote down!
0

Grzest

#1503356

Pan się chyba z choinki urwał. Wiadomo nie od dziś,że poprawność polityczna nie dopuszcza do pewnych rodzajów badań. Doszło na którejś z uczelni amerykańskich do tego, że powstały dwa odrębne instytuty, forsujące przeciwstawne teorie, bo w jednym doszłoby do masakry.

Nauka prawdziwa polega na tym, że na wszystko muszą być konkretne dowody tak jak na kulistrość lub płaskość Ziemi. I podobnie trzeba udowodnić, że za daną cechę u ludzi odpowiadają albo czynniki genetyczne albo środowiskowe. A potem trzeba pokazać jak się one wzajemnie uzupełniają. Nie ma nic na słowo.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#1503369

Vote up!
4
Vote down!
0
#1503348

Bardzo dobre i prawdziwe.

Vote up!
4
Vote down!
0

casey

#1503360

Najwyzszego poziomu edukacji w Polsce.  Zaczac od polskiego,  matematyki,  logiki ( zaczac od 1 szej kl.  szk. podst. ) ,  fizyki,  chemi,  obronnosci kraju (  nie myle sie ) ,  religji,  dobrego wychowania,  historji.

Wszystkim bardzo Niepoprawnym skladam na 2016 zyczenia Wielkiej Wolnej Polski.

Rozaniec, karabin, Bog, Honor i Ojczyzna.

Vote up!
4
Vote down!
0

casey

#1503359