Odstawmy w końcu sekularnych władców miast

Obrazek użytkownika Janusz 40
Kraj

Sondaże mogą być nawet korzystne dla dotychczasowych prezydentów, ale stawiam zasadnicze pytanie - dlaczego akurat samorządowcy w Polsce nie maja ograniczonej do dwóch liczby kadencji. to zasadniczy błąd reformy samorządowej; błędów jest jeszcze więcej - wymienię tylko drugi - niezależność w zakresie ustalania wynagrodzeń bez limitu (który wynosi wg ustawy "kominowej" tylko sześciokrotność średniej krajowej) i tak prezydent państwa ma apanaże w wys. ok 20 tysięcy, a prezydent niewielkiej mieściny - 40 tysięcy.

Dziwne, że dwie kadencje jest normą dla większości stanowisk, które obsadza się poprzez wybory - prezydenci wszystkich ucywilizowanych państw - nawet Rosji (która jest ucywilizowana tylko formalnie) mogą sprawować urząd tylko przez dwie kadencje. Przyjęcie takiej zasady jest ze wszech miar zrozumiale w sytuacji, kiedy prezydenci miast mają w istocie ogromne uprawnienia, a w Polsce maja do dyspozycji ogromne pieniądze z unijnego wsparcia. Władza demoralizuje, a władza sekularna tym bardziej. 
aktualni prezydenci dużych polskich miast Gronkiewicz Walc, Majchrowski, Grobelny, Dutkiewicz, Adamowicz dorobili sie prywatnych fortun, zatrudnili dodatkowo tysiące urzędników - sypią milionami na nagrody. Prawie każdy (chyba każdy) ma na koncie mniejszą lub większa aferę - jednak ich dominacja w mieście jest tak znacząca, że prokuratura i sądy są "bezradne" w starciu ze znakomitymi kancelariami prawniczymi na usługach szefów miast. Tak tylko z pamięci Gronkiewicz-Walc - niejasna sprawa z przejęciem przez jej męża części kamienicy, Majchrowski - zamiast zajmować się Krakowem - zajmował sie budowaniem swojej własnej uczelni. Grobelny - oddał za bezcen częśc parku w centrum miasta żonie Kulczyka, która wybudowała tam handlową galerię i tysięcznemu klientowi dała w prezencie luksusowe auto (całkiem przypadkiem tym klientem była zona Grobelnego). Dutkiewicz miał jakąś poważną winę jako kierowca, Adamowicz tak związał sie z prezesem Amber-Gold, że ciągnął osobiście samolot należący do jego firmy.

Jest okazja, by błąd w zapisach prawa samorządowego społeczność miast mogła naprawić - wystarczy nie głosować na tych prezydentów, którzy cieszyli sie z posiadania władzy już dwie kadencje, to na pewno byłoby zbawienne dla demokracji, a przede wszystkim dla mieszkańców miast. Tylko takie przerwania pokoleniowej fali nepotyzmu, dziedziczenia 
stanowisk, dozgonnych stanowisk może być tylko skuteczną terapią na choroby społeczne nękające wspomniane miejskie organizmy

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (19 głosów)

Komentarze

Genialne pociągnięcie Prezesa - publikacja mapy przekrętów PO.

Teraz - w sobotę - zadanie dla Polaków: poinformować jak najwiekszą liczbę wyborców o mapie.

I niech głosują - byle nie na "towarzyszy z PO, PSL, SLD i innych Ruchów". 

Może będzie mat>

Vote up!
15
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1450747

zbyt duzy optymizm 

ale oby tak było

pozdrawiam

Vote up!
11
Vote down!
-1
#1450748

Jak by tu powiedzieć - jeśli nie nastąpi "noc cudów przy urnach" - to wybory municypalne wygrał PiS. Chwała Bogu!

Vote up!
3
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1451139

Vote up!
10
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1450756

Rozsądna propozycja (na początek). Dwie kadencje - i starczy !

Vote up!
9
Vote down!
-1

#1450761

aby dostosować to do Polskich realiów proponuje ograniczyć te urzędy do 2 kadencji, a po ich zakończeniu areszt tymczasowy na 3 miesiące by w tym czasie nowa władza będzie mogła sprawdzić co poprzednik narozrabiał.

Vote up!
7
Vote down!
0

z ujścia Menu do Renu

#1450780

http://kontrowersje.net/nie_kr_l_nie_biskup_i_nie_ojciec_autorytet

Prezydent dużego miasta, a może kadr z 'Ojca chrzestnego'?

Vote up!
9
Vote down!
0
#1450799

że gdyby "dziadek" pochylił się, wystawiając swoją czteroliterową część, to zostałby w nią także pocałowany.

Vote up!
7
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1450929