Pałac Stalina i jego fani

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Zastanawiające jest, co mają w zwojach zamiast szarych komórek miłośnicy Pałacu Stalina w samym centrum stolicy. To tak jak by nasrali sobie w salonie i z upodobaniem krążykli wokół i upajali się aromatem.

To upodobanie dziwnie kontrastuje z niechęcią tych samych ludzi do upamiętnienia zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. 100 lat minęło i czasu było sporo żeby się zdecydować i zwycięstwo upamiętnić.

A tak zamiast upamiętnienia bohaterów mamy upamiętnienie Stalina. W związku z tym mam propozycję – wyświetlcie na budynku Pałacu gigantyczny wizerunek jego patrona. To dopiero będzie wizytówka i atrakcja. Władze Warszawy będą mogły to ogłosić w ramach kampanii promocyjnej w mediach chińskich i północno-koreańskich a potem oprowadzać wycieczki, najlepiej w dniu 1 Maja. Można przy okazji wykorzystać rekonstruktorów z Antify czy Partii Razem dla wzbogacenia programu uroczystości.

Obciach na cały świat i żenada, Zdaje się, że mimo sympanii do Słoneczka Narodów, niektórzy odczuwają pewien dysonans, ale ten motywuje ich tylko do tego, żeby przysłonić Pałac Stalina drapaczami chmur, ale to tak jakby wietrzyć pomieszczenia zamiast się umyć. Klątwy Stalina to z was nie zdejmie. Choć właściwie te elementy się wzajemnie wspierają. Przecież te wieżowce oznaczają dokładnie tę świetlaną przyszłość, którą Wódz Światowej Rewolucji obiecywał.

Łatwo więć zrozumieć, że miłośnicy Słoneczka Narodów nie chcą upamiętnić jakimkolwiek znakiem klęskę bolszewików z r. 1920. Jeżeli więc jest fanclub Stalina czemu nie powołać fanclubu Hitlera. Ten wprawdzie nie dorównywał Stalinowi w skali makabry, ale też się starał.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:8)

Komentarze

W czym winien jest Palac Kultury, ze wybudowali go na rozkaz Stalina? Po wojnie Katowice nazwano Stalinogrodem - czy nalezy tez zmiesc to miasto z powierzchni ziemi? Moze nalezy zburzyc tez bloki z wielkiej plyty - wszak to tez "pomnik" komunizmu?

Zachowajmy troche rozsadku. Oczywiscie nalezy zbadac, w jakim stanie technicznym jest dzisiaj budynek - i mozna (jesli zgodza sie konserwatorzy troche go uwspolczesnic... a moze lepiej zostawic - jako przestroge przed stalinizem).

Zupelnie na powaznie: moze w czesci Palacu urzadzic muzeum i stala wystawe martyrologii Polakow na Wschodzie - od czasow carskich po... dzien dzisiejszy.  Oprocz Bialegostoku chyba nigdzie nie ma muzeum o takim charakterze - a chyba warto pamietac o tych milionach Polakow, ktorzy "zwiedzili" Syberie...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

mikolaj

#1618613

Wystarczy spojrzeć na ścianę sąsiedniej pierzei z hotelem Polonia, aby uświadomić sobie, jak ten kwadrat mógłby wyglądać. Architekt mówi, że PKiN przypomina mu gigantyczną, kamienną maczugę, którą przygwożdżono upolowaną zwierzynę.

Komunistyczny pomnik Stalina, czyli sowiecki stempel na mapie Warszawy

Podpis sowieckiego zbrodniarza i bandyty oraz agenta NKWD i Gestapo — tow. Bieruta na dokumencie z 1953 roku poświadcza, że: "Dla uczczenia pamięci Wielkiego Wodza i Nauczyciela mas pracujących i jego wiekopomnych zasług dla Polski" — w stolicy sowietyzowanej Polski wybudowano architektoniczny koszmar. Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina stał się więc pomnikiem dla komunistycznego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć dziesiątków milionów osób, w tym paru milionów Polaków.

Jednak ten pomnik przywódcy sowieckich najeźdźców tow. Stalina oraz jego zbrodniczych zbirów z NKWD i innych sowieckich służb specjalnych — na podstawie decyzji Macieja Czeredysa, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Warszawie, w lutym 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków. [sic!]

Znany specjalista z dziedziny ochrony prawnej zabytków i dziedzictwa kultury, prof. Jan Pruszyński, ocenił tę decyzję jako chroniącą "Nie dobro, ale ‘zło kultury’". W artykule zatytułowanym "Sowiecki stempel na mapie Warszawy" napisał on m.in.:

Nad czym się rozczulać w Pałacu Kultury? Nad poczwarnie rozdętymi renesansowymi attykami, nad socrealistycznymi żyrandolami przywiezionymi z Moskwy, nad poręczami i boazeriami z polskiego dębu, monstrualnymi kolumnadami czy ścianą restauracji wykonaną z luksferów? (...)

Także w "Rzeczpospolitej" red. Jan Pospieszalski opublikował artykuł pt. “Symbol sowieckiej dominacji do rozbiórki”. Stwierdził w nim, że “Pałacu bronią sieroty po PRL” i jest to “zwycięstwo zza grobu sowieckiej ideologii”. Wspomniał też, iż ta “kamienna maczuga blokuje miasto”, bowiem:

Zaczopowano newralgiczny splot słoneczny metropolii. Wystarczy spojrzeć na ścianę sąsiedniej pierzei z hotelem Polonia, aby uświadomić sobie, jak ten kwadrat mógłby wyglądać. Znajomy architekt mówi, że PKiN przypomina mu gigantyczną, kamienną maczugę, którą przygwożdżono upolowaną zwierzynę.

Jakość rozwiązań urbanistycznych najlepiej weryfikuje życie. Jesteśmy właśnie świadkami trwającej ponad pięćdziesiąt lat urbanistycznej klęski. Nasze miasto nigdy nie zasymilowało narzuconego, sztucznego tworu. Do 1989 roku Warszawa nie wchłonęła PKiN jako części struktury, a dziś w warunkach tzw. wolności gospodarczej, jest jeszcze gorzej.

(...)

Niedawno, przeciwko rozbiórce protestował szef zarządu pałacu Lech Isakiewicz, dramaturg specjalizujący się w literaturze dziecięcej. Także wiceprezes zarządu pałacu Krzysztof Markowski (link is external), który stwierdził, że pałac „od 4 lat przynosi zyski”. Można jednak założyć, że jak dotychczas — to największe zyski osiągali z tego biznesu kolejni szefowie zarządu. 

Poza tym, kto zrobił wyliczenia, jakie zyski miałoby całe miasto z tej najbardziej wartościowej lokalizacji w centrum — gdyby tego pomnika Stalina nie było. I jakie są straty? Kto to policzy?

Całość: https://niepoprawni.pl/blog/andy-aandy/komunistyczny-pomnik-stalina-czyli-sowiecki-stempel-na-mapie-warszawy

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1618621

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Leszek1 został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Bardzo dawno temu, mialem okazje zwiedzic ten palac od podziemi, az po iglice To jest zupelnie samowystarczalny obiekt z wlasna elektrownia, ujeciem wody i wszystkim co trzeba, do przezycia dosyc dlugiego czasu. Zbudowano go z najdrozszych materialow w bardzo szmirowatym stylu. Wystarczy mu wyciac zbedne ozdoby i sztukaterie, by nie straszyl ludzi.

Teraz cwaniacy podniesli larum, ze jest taki brzydki. Padaja tysiace argumentow zeby go rozebrac, a nie uwspolczesnic. Dlaczego? Bo cenne materialy z rozbiorki, mozna odpowiednio zagospodarowac wsrod znajomych. A jak sie wezmie pod uwage koszt dzialek z terenu, ktory Palac zajmuje, to nie ma juz najmniejszej watpliwosci, ze to moze byc cymes interes.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1618625

  Witam! Ten symbol ufundowany dla sowieckich w Polsce pachołków zdrady narodowej, dawno powinien być rozebrany. To nadal wizualny policzek dla Polaków. To również symbol sowieckiej okupacji Polski przez "czerwoną zarazę"

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1618628

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Leszek1 nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

ze lepiej jest zniszczyc tysiace ton najlepszych marmurow i innych materialow, a nastepnie rozsprzedac dzialki swoim po zanizonych cenach? Przeciez mozna zwyczajnie dostosowac ta architekture do w miare normalnego wygladu w sumie niewielkim kosztem. Jestem warszawiakiem i do tej pory nie moge zniesc architektury socrealizmu, ale jeszcze bardziej nie znosze szkodliwego marnotrawstwa. Jak mowia, ten obiekt obecnie przynosi dochody. Ale moze przyniesc krocie tym, ktorzy otrzymaja dzialki po jego rozbiorce. Naprawde nie dostrzegasz celu tej kampanii? 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1618633

    Witam! Ciekawy jestem, czy twój argument by się ostał, jakbyś miał go użyć przed tymi z 1.5 miliona ludzi kobiet, dzieci i mężczyzn wywiezionych na Syberię i tym nielicznym, którzy wrócili z "nieludzkiej ziemi". Te barbarzyńskie potwory zakpiły, ze swoich ofiar.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1618635

    Witam! Ciekawy jestem, czy twój argument by się ostał, jakbyś miał go użyć przed tymi z 1.5 miliona ludzi kobiet, dzieci i mężczyzn wywiezionych na Syberię i tym nielicznym, którzy wrócili z "nieludzkiej ziemi". Te barbarzyńskie potwory zakpiły, ze swoich ofiar. Zza grobu słychać rechot Stalina.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1618636

  Witam! Ten symbol ufundowany dla sowieckich w Polsce pachołków zdrady narodowej, dawno powinien być rozebrany. To nadal wizualny policzek dla Polaków. To również symbol sowieckiej okupacji Polski przez "czerwoną zarazę". Dziedzictwo pokoleniowych zdrajców i kolaborantów. To ołtarz obecnych Czarzastych.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1618630