Rosyjski historyk oczekuje przeprosin....

Obrazek użytkownika mukuzani
Blog

Publicysta, historyk i politolog, Mikołaj Małyszewski podzielił się z portalem newsbalt.ru kilkoma uwagami na temat kwestii spornych w stosunkach polsko-rosyjskich.

Według niego, Warszawa ignoruje problem masowej śmierci rosyjskich, ukraińskich i białoruskich czerwonoarmistów w obozach na terenie Polski. Uważa, że gdy tę kwestię podnoszą Rosjanie, Polacy oceniają ją jako sztuczny problem, swego rodzaju historyczną przeciwwagę dla tragedii katyńskiej.

Rosyjski historyk dziwi się polskim autorom, że ci nie chcą uznać podobieństwa wagi tragedii katyńskiej do tej, która miała miejsce w Tuchole w latach ‘20. Na argumenty Polaków odpowiada, że o ile za Katyń odpowiedzialna była radziecka władza i, jak powiedział W. Putin, nie wolno przenosić tej odpowiedzialności na rosyjski naród, to zabójstwa wziętych do niewoli czerwonoarmistów były dziełem rąk całego polskiego społeczeństwa.

Małyszewski porównuje sytuację czerwonoarmistów wziętych do polskiej niewoli, z sytuacją tych, którzy trafili do niemieckich obozów w 1941r. Podkreśla, że w obu przypadkach nie można przedłożyć dokumentów, które stwierdzałyby pisemny rozkaz zabicia jeńców.

Pomimo tego, że W. Putin przyznał, że to Stalin wydał rozkaz rozstrzelania polskich oficerów w Katyniu, to aż 57% Polaków (dane z 2010r.) nadal żąda od Rosjan przeprosin za zbrodnię katyńską. 56% ankietowanych chce żeby Rosja odkryła archiwa dotyczące Katynia, a 53% wymaga nazwania zbrodni katyńskiej ludobójstwem.

W związku z tego typu pretensjami, rosyjscy historycy pytają, czy Polska jest zatem w stanie przeprosić Litwinów, Białorusinów i Ukraińców za prawie 20-letnią okupację. Podkreślają także, że pytani o zbrodnie na żołnierzach Armii Czerwonej w 1920-1921r., Polacy nie wiedzą dlaczego Rosjanom tak zależy na słowach przeprosin.

Obecnie ma miejsce dość paradoksalna sytuacja, w której to Polska, pytana o zbrodnie 1920r., mogłaby postawić się na miejscu ZSRR pytanego o Katyń. Według Małyszewskiego, w tej właśnie sytuacji, Polacy od Rosjan różnią się tym, że o losach czerwonoarmistów wiedzą bardzo dobrze, ale nie chcą się przyznać do winy i otwarcie przeprosić narodu rosyjskiego.

Warto jednak nadmienić, że w przeprowadzonej dla Newsweek.pl ankiecie (próba 1064 mieszkańców, 10 największych miast), około 40% Polaków przyznało, że Rosjan należy przeprosić za zbrodnie z 1920r.

Podsumowując, rosyjski historyk przyznał, że problem śmierci czerwonoarmistów już nie jest tematem tabu dla Polaków. Podkreśla, że to, co faktycznie martwi polskie władze, to jak przekazać tę prawdę, by nie zdyskredytować Polski.

http://www.newsbalt.ru/detail/?ID=5327&sphrase_id=10920

Opracowanie: Monika Kwiatek

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Tak, mordercy żądają przeprosin. Sodoma i Gomora ...

Pozdrawiam z 10 serdecznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#280258

Użyłabym innego określenia, ale nie wypada starszej pani :)))
Mam duże problemy z logowaniem na NP, zatem oddalam się, degustować ...kefir !
Serdeczności, Panamo.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#280269

Ten "Newsweek" to ciekawy tygodnik...(badania) opinii (publicznej) ;-)

Tak, należy pilnie zbadać, czy powinniśmy przeprosić ludność Kijowa na nieprzemyślane uszkodzenie bramy miasta przez niejakiego Chrobrego... A poza tym to ten Chrobry w tym Kijowie to jakiś nepotyzm chciał uprawiać. Za to też trzeba przeprosić!

Chyba powinniśmy. ;-)

Pozdrawiam

PS> No i koniecznie trzeba wznowić śledztwo ws. śmierci Szujskiego w Gostyninie. To wstyd! Tyle lat działań niezależnej prokuratury i co? I nic!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#280259

 Kalego u rosjan to typowe dla niedojrzałych, zakompleksionych struktur....Przede wszystkim to nie widzienie własnych błędów, za wszelką cenę szukanie usprawiedliwienia dla własnego bandytyzmu, imperializmu najgorszego sortu...W wyniku czego czerwonoarmiejcy znalezli się na terenie Rzeczpospolitej w 1920 r...W wyniku napaści na młode państwo, które jak szybko powstało, jeszcze szybciej miało zniknąć....ale o tym sza...Polscy Oficerowie w 1939 w ruskie łapy wpadli w wyniku czego...W wyniku agresji....Ale tego zdarzenia NIE BYŁO, bo tak to chce widzieć rosjanin, tak wbija mu się to w głowę, bo jak wytłumaczyć pakt Ribbentrop-Mołotow...?A jeszcze gorzej wytłumaczyć napaść na Polskę w 1920..? bo ile mozna powtarzać brednie o ochronie obywateli Ukrainy, Białorusi przed złymi Panami-Lachami..?Mozna mnozyć historyczne mity, przypomina to zabawę z rozkapryszonym wielkim bachorem, który nie do końca zdaje sobie sprawę ze swojego prymitywizmu, ale ci, co palili ksiązki,by zmienić historię z reguły kiepsko kończyli....A tak generalnie to mam w dupie przeprosiny sąsiada, wolał bym zobaczyć w pierdlu mocodawców i wykonawców nie tylko Katynia ale Smoleńska tez...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#280267

Dla mnie to bezczelne testowanie, jak dalece gotowi są "pełni bulu" do pokajania się, bo pomnik wystawiony bolszewikom z błogosławieństwem pana Komorowskiego to stanowczo za mało !

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#280268

...ale zastanawia mnie ta swołocz z Newsweeka.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#280292

Rosja na Polskę napadła i wszystko było mordowane
Nawet łabędzie piękne i dostojnie wyglądające ptaki
Dla kacapów były oznaką bogactwa, zwykłe ciemniaki
Ludzi mordowali a często gwałcili nawet staruszki
Czy to może był nakaz ich wierchuszki?
Dziwi mnie jedno że Polscy historycy milczą
Zamiast oszustom wysłać notę do Świata liczną
Gdy świat się dowie jak Historia wyglądała
Przestanie się chować jakby ją Moskwa zakneblowała
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#280337

dzień i noc przepraszali Rosjan (i wszystkie inne nacje wcielone do Krasnej Armii) za wciągnięcie ich w bezsensowną awanturę z cywilizowanym światem. Zamiast u siebie zrobić porządek, odbudowywać kraj i sprawiać aby zwykli ludzie zaczęli wreszcie godnie żyć, to banda czerwonych pojebów i nędzników wysłała nędzarzy na śmierć i poniewierkę.

HdeS

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

HdeS

#280359