Paradokument "Ida" powstał przez przypadek ?

Obrazek użytkownika tequila
Blog

Film obejrzałem rok temu, pobieżnie, często korzystając z funkcji podgląd na przewijaniu, włączając jedynie na skromne dialogi. Ot, kolejny paradokumentalny film, jak to polski chłop dla korzyści zabił Żyda, jednocześnie ocalając tytułową bohaterkę, bo nie śmiał zgładzić dziecka. Film zobył nagrodę na WWF 2013, co przy mizerii polskiego filmu nie było zaskakujące. Jednak co potem się stało jest już dziwne, film nabiera rozpędu zdobywając nagrody na kolejnych festwalach, aż w końcu opiera się o Oskara. Postanowiłem dokładnie obejrzeć ten paradokument. Połączenie młodego Polańskiego z Wołoszańskim. Film bardziej chaotyczny, niż mój wpis. Dialogi fragmentami niesłyszalne (w kilku miejscach odtwarzałem po kilka razy aby zrozumieć tekst. No cóż, aktorzy nieznani, naturszczyki. Film dla polskiego odbiorcy raczej do zlokalizowania w czasie (rok 1961?), pomaga tu znajomość przebojów i scena z sądu. Odbiorca zagraniczny dostaje taki obraz Polski - nędza z biedą, prymitywni chłopi, wałęsające się psy, etc. Odbiorcy zagranicznemu trudno określić czas, więc na pewno nie jest zachętą do odwiedzenia naszej kochanej ojczyzny. Mnóstwo błędów w scenografii, niedbałość o szczegóły - np anteny siatkowe na dachu, butelka wódki czystej zakręcana nie lakowana, blachowkręty na balustradzie hotelu, co do sprzętu muzycznego się nie wypowiem, ale gitary i wzmacniacze wyglądały jak nie z tej epoki. Albo to - chłop pokaże miejsce pochówku w zamian za zrzeczenie się praw do majątku. Smiechu warte - jaka to żydowska rodzina zamieszkiwała na wsi w nędznej chałupinie i zajmowała się zapewne rolnictwem ? Karczma - co innego.

Pani prokurator pijana, dająca się aresztować milicjantom. Hehehehehe. Druga sprawa - dlaczego pani prokurator nie kazała aresztować zabójcy? Bo tu nie chodziło o zabójcę, lecz o pokazanie Polski brudnej i antysemickiej. W końcu trudno aby w kolorowym filmie rolnik ciągnikiem fergussonem za 700 tys (z dotacją unijną) wykopywał doczesne szczątki w lesie. No i ten "oskarowy" bezdomny piesek, któremu zaraz wyszukano opiekunów po nagłośnionej akcji w tv.

A teraz najlepsze:

- Znalazłam się w filmie przypadkowo. Gdy siedziałam w kawiarni Relaks, zwróciła na mnie uwagę reżyserka, Małgosia Szumowska, która przyjaźni się z Pawłem Pawlikowskim - tak zaczyna się opowieść Agaty Trzebuchowskiej, o tym jak rozpocząła się jej przygoda z obrazem "Ida".

]]>http://www.polskieradio.pl/10/482/Artykul/972596,Agata-Trzebuchowska-z-kawiarni-trafila-do-filmu]]>

Gdy jednak natknąłem sie na zdjęcia z poniższego linka, jakoś w ten przypadek nie wierzę.

]]>http://www.fakt.pl/gwiazdy/agata-trzebuchowska-przebrana-za-matke-boska,artykuly,527844.html]]>

W klasztorze może i grała nowicjuszkę, ale "nowicjuszką" nie była.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (21 głosów)

Komentarze

O rotmistrzu Pileckim. Było tylko jedno ALE Hollywood chciał by był żydem.

Cytat z blogu Wojciecha Sumlińskiego:

Andrzej Pilecki opowiedział mi niezwykłą historię.Któregoś razu zgłosili się do niego „ważni ludzie z Hollywood” z pytaniem: „czy pan wie, że pana tata miał korzenie żydowskie?„ Andrzej Pilecki zaprzeczył, „rewelacje” nazwał bzdurą. W odpowiedzi usłyszał: „O pana bohaterskim ojcu wiedzą co poniektórzy w Polsce, ale nic nie wie świat. A my mamy wielomilionowy budżet i największe gwiazdy Hollywood. Proszę nie przeszkadzać, bo przecież ojciec mógł mieć korzenie żydowskie, a pan mógł o tym nie wiedzieć”.Na kolejne dementi ważni ludzie z Hollywood poprosili o przemyślenie sprawy, później przyjechali raz jeszcze, pisali i dzwonili, przekonywali i namawiali. Andrzej Pilecki nie zgodził się jednak „uczynić” z ojca Polaka - Żyda, którym przecież Rotmistrz nie był. Gdyby się zgodził, jakże „prawdziwy” mógłby powstać hit - historia bohaterskiego Żyda, który ucieka z „polskiego obozu koncentracyjnego”, a następnie zostaje zamordowany przez Polaków (bo przecież oprawcy Rotmistrza nosili polskie mundury).Taki film nie powstał tylko dlatego, że na przeszkodzie stanął dzielny syn dzielnego człowieka. I nieważne, że film, który dzięki postawie Andrzeja Pileckiego nie powstał, miałby z prawdą tyle wspólnego, ile ma „Pokłosie”. Ważne, że byłby po tzw. „linii”, jak „po linii” jest „Pokłosie”, mały film małych ludzi, którzy dla kariery napluli na własny kraj.

http://naszeblogi.pl/34452-wojciech-sumlinski-przyszyc-zydowskie-korzenie-rotmistrzowi-pileckiemu

Vote up!
17
Vote down!
-2

Jesteś Polakiem? Zastrzeliłbym się, gdyby w moich żyłach płynęła inna krew. W. Łysiak

#1468736

Ja strzelec ( obecnie w cywilu ) skladam Ci Hold. Tak jak Inka i Zolnierze Wykleci Jestes dla mnie przykladem postepowania.

Vote up!
3
Vote down!
-2

casey

#1468831

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika wilk na kacapy nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

napisz mi na priw.

Vote up!
1
Vote down!
-2
#1468850

pociąg

 

niech więc na to pytanie

odpowie antypolska Ida

czemu na ziemie polskie 

od wieków ciągnęło Żyda?

 

PS Niech więc wściekle antypolski Hollywood i inne ziejące nienawiścią do Polski i Polaków środowiska żydowskie natychmiast powstrzymają Żydów przed masowym występowaniem o polskie paszporty. I nie bardzo pojmuję, czy jakieś okrętowe łańcuchy trzymają w Polsce takich polakożerców jak choćby Hartman, którego to patologiczny antypolonizm jest przecież także opłacany z pieniędzy tych "ciemnych" ponoć polskich chłopów!

Vote up!
8
Vote down!
-2

jan patmo

#1468758

Jest bardzo duzo ludzi przeciwko tego rodzaju "sztuce". Dla mnie to najbrudniejsza propaganda i klamstwo.

Vote up!
3
Vote down!
-2

casey

#1468827

a koncowa scena z chlopem to plagiat z kiedys nakreconego niby dokumentu propagujacego antysemityzm Polakow ukazujacy stereotyp prymitywnego polskiego chlopa co zabil zyda dla pieniedzy.

Vote up!
3
Vote down!
-2
#1468849