Dlaczego zaorałbym całkowicie ustrój tzw. III RP

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Nie mam najmniejszych predyspozycji do prowadzenia praktycznej polityki i zajmowania jakichkolwiek stanowisk publicznych, więc proszę potraktować moją niżej przedstawioną propozycję z pewnym dystansem. Tu, z pełną świadomością,że to zabieg czysto teoretyczny, idę znacznie dalej od Korwina, ale ta propozycja, być może skrajna, jest niezbędna, żeby uświadomić sobie skalę aktualnych problemów i ich absurdalności.

 

1. Zlikwidowałbym przede wszystkim obecne, postkomunistyczne sądownictwo, ponieważ taka Nadzwyczajna Kasta Ludzi jest zagrożeniem dla społeczeństwa. Instytucje te zawiesiłbym na okres kilku lat, dokonałbym głębokiej weryfikacdji kadr, większość bym wywalił, i część bym dopuścił a część bym rekrutował z nowych absolwentów prawa przygotowanych wg innych programów uniwersyteckich do innego trybu działania. Społeczeństwo wezwałbym do mobilizacji i wzmożonej ostrożności przez określony okres czasu we wszelkiego rodzaju kontaktach związanych z potrzebą obsługi prawnej i dla wzmocnienia tej moblilizacji powołał bym konfederację obywatelską, która służyłaby lokalnie pomocą. Sądownictwo nie zostało zdekomunizowane i znajduje się w stanie głębokiej demoralizacji. Szkody jakie by powstały z tytułu braku przez jakiś czas sądów, zrekompensowane zostałyby przez brak kontaktu z tak zdemoralizowaną warstwą. W sądownictwie wprowadziłbym mechanizmy je demokratyzujące.

 

2. Zlikwidowałbym Sejm w obecniej postaci, redukując jego wielkość, z uwagi na konieczność ograniczenia roli prawodawstwa, które uważam, w obecnej postaci, za sztuczne, zbędne i szkodliwe. Te tony i kilometry ustaw są zupełnie zbędne i szkodliwe, jako że prowadzą do unieważnienia roli moralności i obyczaju, a z państwa demokratycznego tworzą państwo prawników. Zamiast prawodawstwa związanego z legislacyjną biegunką, uchwaliłbym dobrze przemyślaną konstytucję przeznaczoną do bezpośredniego stosowania i dostosowałbym do tego inne instytucje państwa. Sejm, w ograniczonej obsadzie, służyłby tylko do uchwalania podatków i do uchwalania i nowelizowania konstytucji oraz do monitorowania realizacji prawa we wszystkich instytucjach, włącznie z sądami.

 

3. Wziąłbym za twarz media, bo te stały się domeną oligarchii i dezinformacji w interesie grup nimi zarządzających. Wziąłbym pod uwagę w konstytuowaniu nowego ładu medialnego, po pierwsze, badania naukowe przestrzegające przed puszczaniem mediów samopas, a po drugie, zasadniczą technologiczną niekompatybilność trybu pracy mediów z trybem procesów spoleczno-politycznych.

A doskonalego przykładu na tę niekompatybilność dostarczyła nam reakcja na dziennikarską prowokację zainscenizowaną przez Macieja Pawlickiego w TVPInfo w sobotę. Po trzecie wykluczyłbym udział dużych grup kapitałowych w tworzeniu mediów, bo to prosta ścieżka do ich oligarchizacji.

 

Krótko mówiąć, zamordystów, jacy się ujawnili w strukturach społecznych w ostatnich paru dziesiątkach lat, należy wziąć za twarz, przy pomocy środków zmiany ustrojowej.

 

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:10)

Komentarze

Robota dla Herkulesa . Ale niestety nie mamy takich możliwości . Trzeba sobie jakoś radzić , łatać ,czy tfu ,tfu ,tfu . kombinować :-) .

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1531682

że to ja napisałem... Dodam tylko , że sądownictwo można stworzyć na wzór amerykański. Wszystkich sędziów , prokuratorów i adwokatów , włączając notariuszy , którzy rozpoczęli pracę w PRL (nawet jeden dzień) należy wyrzucić na zbity pysk z zakazem piastowania jakiejkolwiek funkcji publicznej (nawet woźnego w szkole) dożywotnio. Sędziów i komendantów policji wybierać w wyborach bezpośrednich. Jeżeli sprawa trafia na wokandę to tak długo trwa (codziennie) aż zostanie wydany wyrok. A co do mediów , wystarczy zakazać finansowania ich z zagranicy i problem znika. Pozdrawiam.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

spider

#1531699

NIE będzie Polski tej prawdziwej Rzplitej - bez spełnienia w/w warunków.

Jako generalny kierunek pracy państwowej - dwie idee: 1/ naśladować modus operandi Państwa Polskiego 1918-39;

2/ jako wzór do naśladowania wykorzystywać rozwiązania, taktykę i strategię Fidesz / Viktor ORBAN

Obecnie zaś może jeszcze dojść czynnik amerykański - nowa strategia administracji D. TRUMPA, jako wzór..

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0


,,żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę, wystarczy jeden człowiek”.
wilre - "Viva il re"
Niech żyje król

#1531707

Co do sądownictwa  łatwo się pozbyć skorumpowanych sędziów ale jak sprawić aby nowi nie byli podobni? To się nie uda w krótkim czasie, to proces cały na kilkanaście lat, chodzi i o kształcenie i o odbudowę prestiżu zawodu i o różne takie z pozoru drobne ale istotne powiązania z otoczeniem,tak jak nie udało się podnieść poziomu posłów w ciągu lat kilkunastu tak i tu... Natomiast można skoncentrować sprawy większego kalibru czyli te układowe ,w kilku sądach i tam zapewnić odpowiednią obsadę. Zapewne ze dwie setki uczciwych sędziów się w tym kraju znajdzie. Resztę trudno niech sądzą ci co się nie nadają ,małe pole do korupcji to da się  zdyscyplinować o ile w KRS ucięta bedzie możliwości obstrukcji w postępowaniach dyscyplinarnych Tu też są różne opcje i też nie ma ideału a potrzeba czegoś doraźnego co będzie do uznania za zgodne z konstytucją (taki skutek niskiej frekwencji wyborczej). Nie wierzę w żadne modelowe, kompleksowe,systemowe rozwiązanie w tej chwil. Nie ma uczciwej drogi do zawodu ,jest bezkarność i bezczelna wyzywająca postawa znacznej części to żadna reforma się nie powiedzie.  

Co do mediów też nie mam złudzeń. Ograniczenie zagranicznego kapitału i koncentracji konieczne ale cudu nie będzie. Mamy mało dziennikarzy , którzy potrafią więcej niż rzucić kontrowersyjny temat na stół i okładajta się maczugami. Ciśnienie na prostą propagandę nieobce i prawej stronie niestety. Z drugiej strony i odbiorcy co nie umieją doczytać i zrozumieć, którym trzeba łopatą czy widłami zapodać.

Wreszcie Sejm mniejszy to może być błąd. Im mniej tym większe ryzyko dostania się zwartej i zorganizowanej grupy stanowiącej całość reprezentacji sejmowej partii czy ruchu. Takie koło PO w Sejmie z samych Nitrasów i Pomasek złożone to realny koszmar. A druga sprawa,że w Polsce kontakt wyborca-poseł jest słaby, im mniej posłów czy radnych tym łatwiej o wymówkę odległości ,braku czasu dla wszystkich .  

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1531711

....ustrój tzw. III RP do zaorania i owszem, tylko kto to zrobi, inna sprawa, ze oni sami tak ryją, ze orać już nie trzeba, W ostateczności można im dać  plug niech sami sprzątają po sobie, na koniec od tego pługa trzeba ich będzie  granatem oderwać, bo tego typu osobniki tak mają. Straszna nędza.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1531724

Oczywiscie mozna dojsc do wnioskow takich - jak Autor - ale co po ich wprowadzeniu w zycie?

Mysle, ze wszystko mozna unormowac, ale trzeba wiedziec jak - i przede wszystkim miec mozliwosci -a tych dzisiejsza wladza nie ma - bo nie ma wiekszosci parlamentarnej... i kolo sie zamyka.

Zeby wyczuscic polska stajnie Augiasza - przydaloby sie przeprowadzic zamach stanu i przez okres co najmniej 5 lat wprowadzic zady dyktatorskie sprawowane przy pomocy wojska i policji...

Jest jeden problem: skad wziasc odpowiedniego kandydata na DYKTATORA? Zapewniam, ze zaden obecnie czynny polityk sie nie nadaje...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1531733

Owszem, jesli maialby powstac suwerenna Polska bedaca wlasnoscia wiekszosci Polakow to trzeba wszystko zaczac od nowa jednoczesnie dokladnie oczyszczajac plac budowy. To nawet nie jest problem wylonienia nowego, zdrowego i patriotycznego  przywodctwa. Problem jest taki, ze patriotyzm u Polakow ginie i te cwierc wieku jeszcze wiekszego oglupiania i propagowania kapitalistycznej ideologii maxymalizacji osobistego zysku taka ideologia ma male szanse aby powstac - przynajmniej dopoki wiekszosc Polakow jakos bedzie dawala sobie rade na codzien. 

Aby takie rewolucyjne przmiany zaszly wiekszosc musialaby stracic szanse na wymagane minimum. Gdyby nie otwarcie kraju na UE i stworzeniu emigracji zarobkowej rewolucja taka pewnie juz by zaszla.

 

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

Vik

#1531740

Pomysły na zmiany są celowe, ale chyba lepiej spowodowac by wszystkie wymienine instytucje na poważnie służyły Polakom a nie tylko sobie...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1531750

"Pomysły na zmiany są celowe, "

a więc do celowych zmian,dodałąbym ,moim zdaniem najważniejsze,to zmiany w urzedach szczególnie takich jak Urzędy Skarbowe i im podobne,

1.skończyć wreszcie z udzielnymi księstwami i zidiociałymi urzędnikami,

ograniczyć ten aparat i odchudzić do normalnych rozmiarów/pamiętajmy,ze te "istoty" nie tylko niczego nie 

nie produkują,ale jeszcze pózniej biorą duże emerytury ,będą często sprawcami upadku wielu firm i polskich rodzin/

2.skończyć z pałacami,marmurami i szklanymi domami,które my zwyczajni polscy podatnicy,utrzymujemy... i to na Dobry Początek tyle, c.d n

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1531764

Też tak myślę . Tylko wtedy rozmiar protestów znacznie przekroczyłby te , organizowane przez resortowych emerytów ,którym świadczenia zredukowano do dwukrotności tego co pobierają ci ,którym Resort wyrywał paznokcie.
Poza tym państwo bez Resortu ? Niepodobieństwo . :-)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1531770

masz Rację,już słyszę ten wrzasak resortowych bachorów i ichnych kompatantów :)))

serd pozdr z drogi do normalnej Polski i normalnych "Resortów":)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1531771

pierwszy taki marsz zorganizowałby pewien pułkownik od kultury w czasie wojny Narodu z jaruzelem,póżniej poszedłby na bój ostateczny,ten

co to ukradł nam obiecane 100 milionów :) i na dodatek obiecał,że złodzieji puści w skarpetkach,a tymczasem to nas puścił z torbami a sam osiadł niczym Neptun na cokole

 itd ,itp :)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1531772

Obawiam się ,że przyczyny są bardziej fundamentalne .
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_wi%C4%99zienny
http://tujek.linuxpl.info/tworczosc/wiersze/kanarek/
"I nic nie zrobisz choćbyś walił głową w mur"

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1531773

zwany  Stanfordzkim eksperymentem więziennym

niestety.ale coś w tym jest,

przykład  niemieckie  obozy na terenie Polski,nieżyjący już ludzie opowiadali mi jak podobnie działo sie właśnie tam...szczególnym przykładem byli tzw kapo 

ten eskperyment śmiało mozna by przenieść na platformę tzw biuralistów,wszak wszyscy znamy  z autopsji wyścig szczurów...

smutne,ale prawdziwe

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1531780

ot prawdziwy jasnowidz 

serd pozdrowienia wraz z naszym solidarnościowym hymnem "A mury runą,runą" :)

a więc burzmy kolejne Mury ,bo ten dzisiejszy CZAS,to kolejny przystanek w drodze do Naszej Polski :)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1531781

"Mury rosną , rosną ,rosną , łańcuch (chyba tym razem cyfrowy) kołysze się u stóp"
:-)
także serdeczne pozdrowienia .

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1531782

bo czas kuć łańcuchy  i to wcale nie cyfrowe,Kamieniołomy również mają szansę,by zaczęto w nich znowu  łamać kamienie na te nasze Nowe Polskie Drogi...

 Jak widać i słychać,to  już zaczyna się sprzątanie i zwożenie przyszłych kamieniarzy  :)

ja czekam na te  wszystkie  bufetowe i im podobne...

pozdr :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1531787