Dlaczego prawnicy są tak głupi ?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Dlaczego prawnicy są tak głupi ?

No bo jakim cudem w sądownictwie może pracować idiota taki jak Igor Tuleya ? 

Odpowiedź jest prosta - weszli intelektualnie w dziedzinę pewnej fikcji mentalnej, w której się zagubili. A do tego stworzyli także pewną trwałą, instytucjonalną strukturę społeczną, która się reprodukuje. Prawo, owszem, bazuje na pewnych faktach, ale wewnętrzny popęd intelektualny skłania prawników do konstruowania coraz bardziej oddalonych od rzeczywistości konstrukcji intelektualnych, których piękno i stopień komplikacji okazuje się tak dla nich zachwycający, że chaos realnej rzeczywistości staje się dla prawników nie do akceptacji i skłania ich do prób wzmożonej regulacji. Wystarczy posłuchać dywagacji pani Gersdorf czy pana Matczaka.  

Prawnicy ignorują ludzką naturę i zapominają, że ewolucyjnie człowiek jest przystosowany do radzenia sobie w każdej sytuacji, bo posiada ewolucyjnie ukształtowane dwa typy narzędzi: wewnętrzne mechanizmy oceny sytuacji oraz zdolność do wspólnotowej debaty i negocjacji na dowolny temat. 

Kasta prawnicza jest w zasadzie zbędna, czego dowodzi istnienie instytucji ławników, która nie wymaga prawniczego wykształcenia, lecz zwykłego zdrowego rozsądku. Kasta jest tworem biurokratycznym, powstałym w wyniku mnożenia przepisów, które są też w zasadzie zbędne, bo normalni ludzie posługujący się zdrowym rozsądkiem nie potrzebują pośredników, żeby móc się dogadać. Mnożenie przepisów jest sposobem na uzasadnienie potrzeby istnienia kasty. 

Ale nie sądzę, by to zjawisko rozrostu kasty prawniczej dało się wyjaśnić dzialaniami samej kasty. Musiały być jeszcze inne czynniki, które dopuściły do takiego rozwoju zjawiska. Mamy tu do czynienia z próbą odgórnej, biurokratycznej regulacji ludzkich zachowań, a to świadczy o uwiądzie drugiej metody regulacji czyli autoregulacji w oparciu o wewnętrzny układ ocenny będący na wyposażeniu każdej jednostki. Mówiąc krótko mamy do czynienia z uwiądem zdrowego rozsądku czy inaczej mówiąc samokontroli czyli sumienia. No i w tym momencie pojawia się pytanie: co doprowadziło do uwiądu sumienia ? 

Żeby sumienie działało sprawnie musi być kontrolowane w drodze interakcji z bliskimi i znajomymi i dzięki tym interakcjom powstaje społeczny ranking zaufania/reputacji dla każdej osoby biorącej udział w interakcjach, gdyż każda z nich jest w ten sposób kontrolowana. Próba przeniesienia kontroli poza ten mechanizm świadczy albo o zapędach totalitarnych, albo właśnie o uwiądzie tego mechanizmu interrelacji. 

Jak zwykle czynniki prowadzące do takiego uwiądu muszą być natury sprawczej wykraczającej poza jednostkę, czyli mamy do czynienia z jakimiś mechanizmami społecznymi, a to oznacza, że wkradł się nieporządek do pakietu tworzącego ludzką naturę wyrażającego się w relacjach takich jak prawda, miłość i wolność.  

Są tu zapewne odpowiedzialne uwarunkowania historyczne, które sprawiły, że w szeregach kasty sporo jest ludzi zdeprawowanych uczestnictwem w systemie komunistycznym, a następnie postkomunistycznym. Oznacza to, że wspólny jest im wszystkim brak elementu decydującego o prawidłowym funkcjonowaniu sumienia czyli brak wiary religijnej jako ostatecznej gwarancji dobrego sumienia..

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (10 głosów)

Komentarze

1. Logika.

2. Dawniej nazywana Teorią Państwa i Prawa. Kto wylosował pytanie o stosunek prawa do moralności z reguły miał drugi termin.

 

Vote up!
4
Vote down!
0
#1596737

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

...wybierają studia prawnicze, świry - psychologię i psychiatrię, złodzieje studiują finanse i bankowość...itd.

A ci najlepsi z najlepszych...jak kopacz czy klich...idą do polityki.

Vote up!
2
Vote down!
-3

Verita

#1596742

A obywatelom wystarczy 4 klasy szkoly podstawowej. Ile pieniedzy zaoszczedzi budzet panstwa?

Moze czas podpowiedziec ten pomysl "totalnym"?

Vote up!
0
Vote down!
0

mikolaj

#1596778

   Prawnicy nie są głupi. Oni są bardzo mądrzy. Tworzą normy prawne tak, aby kontrolować wszystkie obszary, związane z system prawnym. Do tego, zazdrośnie strzegą swoich przywilejów i dopuszczają do swych reglamentowanych profesji tylko tych, którzy są gwarancją dla utrzymania obecnego stanu rzeczy. Prawnicy, to może i źli ludzie. Jednak nie są głupi.

Vote up!
5
Vote down!
0

              

#1596748

Na samym początku III RP na Śląsku, w mieście średniej wielkości (ok. 200 tys. mieszkańców) pewien młokos założył Biuro Turystyczne STEFANIA. I po miesiącu istnienia zaczął oferować atrakcyjną wycieczkę autokarową. Do Japonii. ;)

Poważnie. Pół sądu, 3/4 prokuratury i wi8ększość adwokatów wykupiła. Szło jak ciepłe bułeczki.

Dopiero jak gość zniknął popatrzyli na mapy i miny zrzedły. Japonia to wyspa i z Polski praktycznie nie da się dojechać.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1596768

To fakt, oni są przegiegłymi draniami. I to nie dzieje się tylko w ostatnich latach ale co najmniej w dziesięcioleciach.

Pamiętam jak śp. mój dziadek mawiał taką anegdotę: "przyszedł młody prawnik do ojca prawnika na emeryturze i zadowolony się chwali - tato, pamiętasz tą sprawę co latami prowadziłeś i przejąłem ją od ciebie jak przechodziłeś na emeryturę? Wystarczyły mi 2 miesiące i ją zakończyłem. Na to ojciec - ty głupi, myślisz, że jak bym chciał to bym jej szybko nie zakończył? To była prosta sprawa i łatwa kasa szła latami." - tak więc draństwo prawnicze jest od wielu lat przekazywane z ojca na syna i tak w kółko się w tym babrzemy. Prosta sprawa - u nas prawnicy ustalają prawo tak aby bez prawnika nikt nie umiał normalnie z niego korzystać - prawo nie jest dla zwykłego człowieka ale dla prawników i wcale nie widać aby ten rząd miał zamiar to zmieniać niestety.

Vote up!
0
Vote down!
-1

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1596780

zlikwidowac - wystarczy tylko zniesc (lub znacznie ograniczyc) sedziowski i prokuratorski immunitet.

Rozliczanie sedziow za wydawanie wyrokow niezgodnych z prawem i za niezgodne z prawem prowadzenie rozpraw (np. niedopuszczanie do glosu swiadkow obrony) - to tylko kolejny krok walki z "glupota" prawnicza. Usiluje cos tu robic specjalna, powolana niedawno Izba Sadu Najwyzszego - jednak nawet tam nie ma odpowiedniej obsady - prawnicy boja sie wystepowac przeciwko innym prawnikom...

Vote up!
3
Vote down!
0

mikolaj

#1596777

w każdej grupie znajdzie sie kilku , kilkunastu głupców choć pokończyli studia lecz niczego sie nie nauczyli gdyż ich umysł sie nie rozwijał zgodnie z przewiadywaniami nauczycieli , rodziców , a ze piastują wysokie stanowiska to zasługa rodziców , znajomością , intrygom , kolesiostwu.
wiec nie dziwmy sie ze jest tyle niesprawiedliwości i podłości w życiu .
jeśli chodzi o sędziego Tuleje to jego dzieciństwo było kształtowane przez służalczych rodziców, którzy służyli komunie i kacykom komunistycznym , wiec pranie mózgu było zbyteczne , gdyż to co prezentuje otrzymał z mlekiem matki i wychowaniem , jego wygląd i zachowanie świadczy ze brakowało mu od młodości odpowiedniej opieki lekarskiej .

Vote up!
3
Vote down!
0
#1596781

Obecnie żaden SPECJALISTA od "głowy", nie podejmie się leczyć tego przypadku. Pozostaje ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY!

Pozdrawiam serdecznie.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1596789