Co łączy liberałów, libertynów i libertarian

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Na pewno nie miłość do książek.

Żeby nikomu się nie wydawało, że jest oryginalny w swoim światopoglądzie, przypomnę o pochodzeniu popularnych opcji ideowych. Jest kilka ideologii o wspólnym mianowniku, ideologii polegających na specyficznym spreparaowaniu obrazu świata i dostosowaniu go do interesu danej jednostki taki światopogląd wyznającej. Na czym polega ta operacja preparowania obrazu rzeczywistości ?

Rzeczywistość jest złożona, zbyt złożona dla przeciętnej jednostki, żeby starac się stworzyć obraz w miarę obiektywny. Ludzie mają często dość specyficzne upodobania i im na obiektywności nie zależy. Natura ludzka też jest złożona, bo jest efektem ewolucyjnego przystosowania do złożonej tkanki społecznej, opartej na koegzystencji rozmaitych wymiarów/relacji życia społecznego takich jak prawda, miłość i wolność. 

Ludzie sobie upraszczają obraz świata, a jednym z najpopularniejszych wymiarów/relacji stała się wolność czyli liberty. I ten wymiar zostaje wyrwany z całego kontekstu społecznego i wzniesiony na sztandary. 

Liberałowie umieszczają na sztandarach wolność jednostki. Libertyni wolnść obyczajową, z bozkiem seksu jako dominantą, a libertarianie wolność gospodarczą z bożkiem wolnego rynku na czele. Kazdy ciągnie w swoją stronę, więc nie powinna nas dziwić dezintegracja społeczna będąca efektem tych nadużyć interpretacyjnych obrazu świata..

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)