Jak system steruje zachowaniami leminga

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Każdy wykształcony człowiek słyszał o tym, że każdy uklad złożony musi być wyposażony w moduł sterujący. Społeczeństwo musi być wyposażone w moduł samosterujący i podobnie rzecz ma się z jednostką. Samokontrola jest elementem niezbędnym.

Rozmowa o takich kwestiach z panią Karoliną to jakby rozmowa z istotą z innej planety, która nie zna zasad panujących na Ziemi. 

Otóż pani Karolina nie uznaje zasady, że to cywilizacja wyznacza zasady, w myśl których ona musi postępować, a nie odwrotnie. Pani Karolinie nawet do glowy nie przyjdzie przypomnieć sobie o zasadach gramatyki. Język jest zasadniczym modelem reguł obowiązujących w całej kulturze.Nie pani Karolina wyznaczyła zasady języka polskiego, a więc zgodnie ze swoim stanowiskiem, nie powinna się stosować do zasad tego języka. Ciekawe co by to było, gdyby pani Karlina spróbowała komunikować się z innymi wedle reguł własnego pomysłu. Po co pani Karlinie głowa jeśli nie robi z niej uzytku ? 

Otóż społeczeństwo wyznacza moduł reguł gry żeby jednostki mogły się ze sobą komunikować. To nie jednostki decydują o regułach gry, tylko zbiorowy mechanizm interakcji angażujący ludzkie mózgi je wyznacza, a jednostka musi się im podporządkować i tak jak w grze w szachy, albo odpada z gry, albo dalej uczestniczy, jak to zadecydowała ewolucja.W kulturach pierwotnych o regułach decydowała zbiorowość, a nie jednostka. Jednostka była wyposażona w moduł samokontroli, ale moduł ten miał wyraźnie wyznaczone zadanie - służył do sprawdzenia czy moje zachowanie zgodne jest z normami partnerów i całej wspólnoty. Jednostki nie respektujące tego i nie wyposażone w tego rodzaju moduł samokontroli były eliminowane z grupy. 

W cywilizacji nowoczesnej, chrześcijańskiej moduł samokontroli, z czego pani Karolina zupełnie sobie nie zdaje sprawy, został rozwinięty na rzecz autonomii jednostki. W cywilizacji chrześcijańskiej jednostka obdarzona jest, inaczej niż w innych kulturach, wolną wolą, której działanie zabezpieczone jest przez mechanizmy instytucjonalne. Jest instytucja rachunku sumienia, dzięki któremu jednostka prowadzi wewnętrzną, a nie zewnęrzną kontrolę zgodności swego zachowania z przyjętym chrześcijańskim systemem norm. Następnie do gry wchodzi kolejna instytucja - spowiedź prywatna, w której dokonuje się prywatny akt kontroli czy rachunek sumienia przeprowadzony przez jednostkę zgodny jest z chrześcijańskim systemem norm. Spowiednik jest reprezentantem zbiorowości ale prywatnym reprezentantem, zobowiązanym do zachowania tajemnicy. W taki oto sposób prywatna wolność jednostki zharmonizowana zostaje z normami wspólnoty. Wspólnota w tym mechanizmie nie uczestniczy. Takie autonomicznie funkcjonujące jednostki tworzą bardzo spójną i kreatywną wspólnotę. 

Żadna inna kultura nie stworzyła takiego skutecznego i niezależnego mechanizmu samokontroli. Popatrzmy na mechanizm hinduistyczny - żeby grzechy zostały odpuszczone, wystarczy wykąpać się w Gangesie. Rzeka jako spowiednik ? Gdzie jest instytucjonalny mechanizmn ? Chyba powinna pani Karolina przeprowadzić się do Indii i wypróbować tamtejsze zwyczaje na własnej skórze. 

Jaki z tego wniosek ? 

Prosty i tradycyjny - dostałeś człowieku do dyspozycji złożony i efektywny mechanizm o dwóch funkcjach - indywidualnej i społecznej i reszta należy do ciebie - trzeba o ten mechanizm, jak o każdy mechanizm, dbać. A kto dbać nie będzie, ten zgotuje sobie los pożałowania godny.Wypadnie z wyścigu.

W ten sposób dotarliśmy do końca wątku utraty form samokontroli. Każdy jednak system musi korzystać z jakichś form kontroli więc pojawia się kwestia wątku kolejnego: jaki system kontroli proponuje demoliberalizm ?

Tu chciałem zakpić z lemingów i natychmiast pomyślałem o galeriach handlowych. Równie szybko pojawiła się refleksja, że to nie żart lecz smutna rzeczywistość, bo przecież to o galeriach mówi się w USA jako o świątyniach konsumpcjonizmu, w których celebrowane są nawet specyficzne święta jak czarne czwartki czy piątki, oraz różne formy odpustów czy upustów, a co bardziej politycznie zaangażowane samorządy przemyśliwują nad organizowaniem świąt dla innego bóstwa - dla sexu, w tęczowe piątki. Pamiętają Państwo jaki szum się podniósł, gdy pojawił się projekt zakazu handlu w niedzielę ? Czym kieruje się leming ? Na pewno nie żadnym wewnętrznym kompasem - kieruje się modą, opinią śrdowiska lub kierują nim pliki cookies. 

Jak wiadomo ze wcześniejszych tekstów, jednostka jest uwarunkowana dwoiście - indywidualnie i społecznie i trzeba brać pod uwagę oba końce kija. 

W odróżnieniu od celu metafizycznego, konsumpcjonizm stawia cele bardziej przyziemne, a przez to łatwiejsze do zaakceptowania przez lemingi.

W interesie systemu nie jest człowiek niezależny, zdolny do samokontroli i podejmowania autonomicznych decyzji. System eliminuje samokontrolę oddziałując propagandowo i marketingowo na ośrodki wolicjonalno-wykonawcze i emocjonalno-uczuciowe podsuwając miraże nowych potrzeb i pobudzając chciejstwo, owocujące widzimisię. Uczestnictwo, tak jak w religii, jest dobrowolne, ale co dalej, ktoś to musi kontrolować.Tak więc widać, że system dba o kontrolę, w tym przypadku marketingową, połączoną z nominowaniem trendsetterów jak słynna Greta od klimatu, i generując nowe mody, problem tylko w tym, że gorzej jest z samokontrolą, tu nie widać na horyzoncie żadnego mechanizmu instytucjonalnego podobnego do tego oferowanego przez chrześcijaństwo. A bez samokontroli nowoczesny, złożony system musi upaść, bo mamy przecież do czynienia z uwstecznieniem kontroli i redukcją osobowości.

Kluczem do trwałości nowoczesnego systemu jest niezbędny czynnik kapitału społecznego, który musi ulegać ciągłej reprodukcji, a reprodukacja wymaga niezależności i samokontroli po stronie jednostki warunkujacej efektywną współpracę. Po usunięciu tego elementu niemożliwa jest reprodukcja kapitału społecznego i reprodukcja systemu.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:14)

Komentarze

... pani Karoliny , chociaż etatyzm,faszyzm i afirmowanie aparatu państwa ,czy systemu/systemów jest raczej mi obce :-) . To tylko chciałbym zauważyć ,że traktowanie "interakcji społecznych" jako gry jest mocno spłycające .  Może tak jak nie sposób np. zaksjomatyzować arytmetyki Peano (twierdzenie Goedla ) ,to chyba tym bardziej nie sposób napisać "reguł gry" dla społeczeństw. Poza tym to stawianie pani Karoliny przed alternatywą albo akceptuje reguły ,albo odpada z gry "na mocy "ewolucji"" ... przypomina trochę "zabawy" w "rosyjską ruletkę" , nie znam sprawy ale może pani Karolinie właśnie te reguły się nie podobają .  A czy to szachy ,brydż,strip poker ,czy rosyjska ruletka ...  to któż to wie ?

 

"(...) reprodukcja kapitału społecznego i reprodukcja systemu." Tak "okiem laika" ,to nie każda reprodukcja jest właściwa . Jak już przyczepić się do tej "ewolucji" ,to bywa także "dewolucja" czyli uwstecznienie  i ... zgodnie z rachunkiem prawdoopdobieństwa ,to ... przytłaczająca większość zmian ma taki charakter ,czy może się mylę ?

:-)

PS.

http://youtu.be/_NUp6iZpk7E

http://youtu.be/xhjXPUL7vUY

http://youtu.be/lwfC0Sk0Bj4

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1609953

Podstawą ewolucji jest, co jest rzeczą bardzo interesującą, ... błąd. Błąd w kopiowaniu genomu. Czasami błąd okazuje się funkcjonalny i wtedy następuje rozwój. Przypadki dysfunkcjonalności znikają. A pani Karolina to jest utrapienie salonu24 - jej motywem naczelnym ie jest jakaś tam rzeczowa analiza, oparta na znajomości kwestii natury ludzkiej, lecz czucie. Choć z drugiej strony taka Karolina jest przydatna jako przykład absurdu.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1609956

... czasami "kamień odrzucony przez budujących staje się głowicą węgła (...)" 

No tak ,chociaż z drugiej strony to paradoksy "obalania systemów" :-) ... http://youtu.be/EjaNsWekGDo

PS.

Absurdy , błędy ,paradoksy ,systemy ,smoki ,ich ewolucje/rewolucje/dewolucje ,kamienie,dinozaury,reptalinanie ... czyli w końcu ... to wszysto co tygrysy lubią najbardziej .

:-)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1609958

Antypolski system komun antyludzkich, obrzydza Ludzi Ludziom - samozaspokajaniem urzędniczej działalności – sterującej depopulacją „demokracji”...

  – „sądowym” samogwałtem urzędniczych defektów, obrzydzających Podatnikom – inwestowanie w owoCOdajność  materialnej „działalności gospodarczej”…

Pozdrawiam.

J. K.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1610054