Te postacie cierpią bo giną od uderzeń siekiery i trawione ogniem

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Dzień 25 listopad 2017 r. na trwałe zapisze się w świadomości mieszkańców Lublina. Tego dnia został ustawiony monument główny pomnika „Ofiar Wołynia”. Długa to była droga! Droga Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej mieszkańców Lublina, którzy upomnieli się o rodaków, zgładzonych na Kresach przez zbrodniarzy spod znaku UPA-OUN.

I należy zadać pytanie zasadnicze: dlaczego ten czas od inicjatywy do ustawienia pomnika, musiał trwać sześć lat trudnych i niekiedy heroicznych starań?! Należy zadać również inne ważne pytanie, co w tym temacie budowy pomnika zrobiły środowiska kresowe w Lublinie?! Odpowiedz jest niestety druzgocąca: nic nie zrobiły, żadnej inicjatywy, bierność całkowita!

Inicjatywę pomocy podejmowali Kresowianie, którzy nie są w żadnych towarzystwach i stowarzyszeniach kresowych. W Lublinie około 30 % mieszkańców posiada korzenie kresowe. A jak ważnym zadaniem, okazało się budowanie tego pomnika, niech świadczy i ten fakt, iż od soboty mój telefon nie milknie, ciągle ktoś dzwoni do mnie, aby podziękować za ten pomnik. Ludzie dziękują gorąco, iż zdołałem doprowadzić do dnia jego ustawienia na przygotowanym postumencie. Informację o ustawieniu pomnika, Kresowianie pozyskali z Panoramy Lubelskiej. Ustawienie pomnika nie kończy tematu bowiem jeszcze jest dużo do zrobienia ale mam nadzieję, że teraz nie będzie już takiego oporu.

Co pozostało do zrobienia?! Otóż trzeba tak zagospodarować cały teren, aby wyglądało to miejsce godnie i estetycznie. Przy czym teren jest b. trudny, gdyż jest to mały skwer, wynoszący tylko 726 m², a na dodatek z dużą różnicą poziomu. Poza tym muszę raz jeszcze podjąć starania o fundusze na zagospodarowanie terenu.

Lecz nie to jest naturalnie najważniejsze, raczej to że Pomnik Wołyński jest w przestrzeni miasta Lublina i bije jasny i klarowny przekaz z tego pomnika. Nie tylko w mocnych słowach, które są na nim wypisane ale również z żywego wyrazu cierpienia ludzi, którzy zostali wykuci w kamieniu. Te postacie cierpią, bo giną od uderzeń siekiery, drągów, czy noży! Zaś nad wszystkimi ofiarami tej strasznej Rzezi Wołyńskiej, unoszą się płomienie ognia, które strawią ich doczesne szczątki. Mocny jest to przekaz ale taka była rzeczywistość, w takich okolicznościach ginęli rodacy i dziś b. potrzeba to przekazać następnym pokoleniom. Trzeba czytelnie przedstawić do czego był zdolny nacjonalizm na Ukrainie.

Planowane odsłonięcie Pomnika Wołyńskiego, to 75 rocznica apogeum Zbrodni Wołyńskiej na które już dzisiaj zapraszam wszystkich Kresowian z całej Polski. Musimy zdążyć na ten dzień nie tylko zagospodarować teren ale i przygotować uroczystą oprawę. Wychodzę z propozycją, a zarazem z gorącą prośbą do wszystkich środowisk Kresowian w całej Polsce, aby Centralne Uroczystości 75 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, odbyły się w Lublinie. Byłaby to Piękna uroczystość powiązana z odsłonięciem nowego, pięknego pomnika.

Zdzisław Koguciuk

 

P.S

Otrzymałem 27 listopada e-maila, tej treści: „Zwracam się z prośbą o zamieszczenie powyższej relacji na stronach internetowych. Z poważaniem Zdzisław Koguciuk” Co też z przyjemnością czynię. Podkreślenia w tekście pochodzą od autora bloga S. T. Roch

Zdzisław Koguciuk

20-560 Lublin

tel. 698967884

E-mail: zdzislawko@poczta.onet.pl

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)

Komentarze

Jako Naród musimy o tym pamiętać!

http://demotywatory.pl/4783766/Rzez-wolynska-i-jej-apogeum--krwawa-niedziela-11-lipca-%E2%80%9943

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22080548,wilcze-haki-na-pomniku-pamieci-ofiar-rzezi-wolynskiej-tuz.html

https://wpolityce.pl/polityka/348338-prezydent-duda-w-rocznice-rzezi-wolynskiej-jako-narod-musimy-o-tym-pamietac-i-zawsze-o-tym-przypominac

PS

https://www.google.pl/search?tbm=isch&tbs=rimg:CULWS1UoDnqoIjgxp8InbqvOK5EghNbQx_1HC8KokQU8EAdi7B14xiEmGoNEtWxB1_1y3DrYb8a71GxyPWSqKlA946OSoSCTGnwiduq84rEZxHRz2D5rSHKhIJkSCE1tDH8cIRACXj9HQtn2cqEgnwqiRBTwQB2BHpGdleLvxKYSoSCbsHXjGISYagEWgbQOZOHWWRKhIJ0S1bEHX_1LcMRhypxpRUHXKUqEgmthvxrvUbHIxFp-8kFo42GNCoSCdZKoqUD3jo5EWCvGQzumGSD&q=demotywatory%20patriotyczne&imgdii=XKdkvE888EiGbM:;XKdkvE888EiGbM:;--PKvGn2xMSdbM:&imgrc=XKdkvE888EiGbM:&cad=h#imgrc=MafCJ26rzitSAM:

Vote up!
2
Vote down!
0

casium

#1553837

Bogu niech będą dzięki za czas, za pracę i trud, za piękne świadectwo życia Pana Zdzisława Koguciuk z Lublina oraz wszystkich innych, którzy mu wytrwale pomagali w doprowadzeniu, tego wielkiego dzieła do szczęśliwego końca. Niech ten wymowny, majestatyczny pomnik, żywy świadek historii, wykutej w kamieniu, niech już na zawsze pozostanie czytelnym znakiem męczeństwa niewinnych dzieci i kobiet, mężczyzn i starców, pomordowanych ze szczególnym okrucieństwem na Wołyniu i Kresach przez odrażających zbrodniarzy z OUN-UPA. Zaprawdę, zaprawdę powiadam Wam, jeśli Oni odejdą kamienie wołać będą, uczył nas Mistrz z Nazaretu Jezus Chrystus. Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1553849