POEZJA KRESOWIAN [23]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kultura

Kolęda kresowa

 

W dzień Bożego Narodzenia

Lwowskie niesiemy wspomnienia

I choinkę z tamtych lasów

Zapach Wilii z tamtych czasów, …dobrych czasów.

Barszczu dziś nam nie zabraknie,

Uszek ile dusza łaknie,

I gołąbków z hreczką kaszą,

Z miodem, z makiem kutię naszą, …kutię naszą.

Wszystko pachnie i smakuje,

Lecz na stole dziś króluje,

Chleb opłatka biały, święty,

Kroplą miodu słodką spięty, biały, święty.

Tato już zapala świece,

Dzieci z dziadkiem przy choince,

Mama z babcią w kuchni biegiem,

A za oknem sypie śniegiem, sypie śniegiem.

Podnieś rączkę Boże Dziecię,

Błogosław nam w całym świecie,

Choć niejeden z nas się śmieje…

Daj dziś miłość i nadzieję, …daj nadzieję.

 

Hanna Dobias-Telesińska

9 stycznia 2017

 

Hanna Dobias-Telesińska od kilkudziesięciu lat działa w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu. Zarząd Główny Towarzystwa na swą siedzibę od jesieni 1988 r. we Wrocławiu. Poznański oddział powstał już 23 lutego 1989 roku. Na pierwsze spotkanie do Sali Kominkowej w CK ZAMEK przybyło 111 osób, w tym złożyciele Ewa Dobias-Józefiak oraz Tomasz Naganowski. Pierwszym prezesem Oddziału został prof. Andrzej Alexiewicz, następnie prof. Tomasz Naganowski, mgr Bożena Łączkowska, Stanisław Łukasiewicz, a obecnie Katarzyna Kwinecka.

Przez przeszło trzydzieści lat członkowie Towarzystwa spotykają się na wspólnych imprezach, odczytach, spektaklach, spotkaniach świątecznych, Dniach Lwowa i Kresów, piknikach i wycieczkach. Celem Towarzystwa jest m.in. propagowanie kultury i historii, ponad 600 letnich dziejów Polski, o której nie można było mówić przez prawie 50 lat. Poznański Oddział TML i KPW nie ogranicza się jedynie do spotkań i imprez towarzyskich. Od samego początku każdy wyjazd wycieczki na Kresy łączono z akcjami charytatywnymi. Od wielu lat, każdego roku w grudniu, wyrusza transport darów do Lwowa, Brzeżan, Mościsk, Przemyślan, Rohatyna, Podhajec, Nowego Rozdołu i innych miejscowości na Kresach pod hasłem „Serce dla Lwowa”. Odwiedzamy polskie parafie, szkoły i przedszkola, starszych ludzi, którzy czekają na naszą pomoc.

Każdego roku we wrześniu, a ostatnio także w okresie kwiecień-maj, Oddział organizuje DNI LWOWA I KRESÓW w Poznaniu. Patronat honorowy obejmuje Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydent Miasta Poznania. Odbyło się ich już dwadzieścia dwie. Impreza ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem poznańskiej społeczności. Od 2007 roku, podczas uroczystej inauguracji Dni Lwowa i Kresów wręczana jest statuetka Lwa „Semper Fidelis”, którą zaprojektował artysta Jarosław Lebiedź.

Strona internetowa stworzona została w czerwcu 2011 roku i niemal od początku prowadzona jest przez Hannę Dobias-Telesińską. Celem strony jest szybkie dostarczanie informacji szerszemu gronu zainteresowanych naszym Oddziałem i sprawami Kresów. Znaleźć tu można zapowiedzi różnych imprez organizowanych przez poznański Oddział, relacje z naszych poczynań, artykuły historyczne i rocznicowe, a także galerie zdjęć ze Lwowa i Kresów autorstwa Jacka Kołodzieja. Równolegle prowadzona jest Kronika naszego Oddziału, zapoczątkowana i wiele lat prowadzona przez artystkę Krtstynę Ciesielską-Zawadzką, a obecnie przez Wandę Butowską.

W ramach spotkań zorganizowany został Salon Lwowski, prowadzony przez Katarzynę Kwinecką. Do Salonu zapraszani są ciekawi prelegenci, w okresie świąt a w styczniu spotykają się, by śpiewać kolędy. I jedno z takich spotkań z 2017 r. właśnie opisała Pani Hanna Dobias-Telesińska: „Tradycyjnie na początku roku, 8 stycznia, spotkaliśmy się w Salonie Lwowskim na Starym Rynku w Domu Polonii w Poznaniu, by kolędować. Tym razem salka z ledwością pomieściła przybyłych. Organizatorka Salonu wiceprezes naszego Oddziału Katarzyna Kwinecka powitała przybyłych gości. Poza członkami poznańskiego Oddziału były także przedstawicielki Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Krystyna Liminowicz i Małgorzata Jagielska. Spotkanie rozpoczęliśmy śpiewem kolęd, które poprowadził niezawodny Marian Osada, przy akompaniamencie Winicjusza Chudzińskiego. [...]

Opowieść o wieloreligijnej i wielokulturowej tradycji świąt na Kresach przypomniała nam zapomniany świat bogatej obrzędowości i tradycji tego regionu. Popularne potrawy i przepisy powróciły we wspomnieniach i relacjach mieszkańców tamtych ziem (m.in. Bernarda Ładysza, Melchiora Wańkowicza), którzy jeszcze jako dzieci obchodzili Święta w swoich domach we Lwowie, Wilnie, na Kresach. [...]

Wszystko to, atmosfera tamtych Świąt, przenosiła nas w dawne przedwojenne czasy i miało się wrażenie, że czujemy zapach potraw wigilijnych i wspaniałych wypieków. Prelegent cytował nie tylko wspomnienia kresowiaków, ale także wspaniałe wiersze, list żołnierza z I wojny światowej, opisujący dramat Polaków walczących w armiach trzech zaborców. [...]

Niespodziankę sprawiła nam przybyła na spotkanie jedenastoosobowa grupa ze Świebodzina, przedstawicieli Związku Kresowego, która pod kierownictwem Wacława Kondrakiewicza, zaprezentowała kolędy kresowe, do których przy pomocy przywiezionych śpiewników, my także się przyłączyliśmy. [...]”

Cały wpis jest dostępny na stronie: ]]>http://www.lwowiacy.pl/salon-lwowski-11]]>

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)