KRESOWE UROCZYSTOŚCI [12]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Wołyń – Czas debaty

 

Kresowianie serdecznie zapraszają do udziału w społecznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP organizowanych przez Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć". Uroczystość nosi tytuł "WOŁYŃ: CZAS DEBATY" i odbędzie się w sobotę 9 lipca w budynku PAST-y w Warszawie. I jest w tym dużo prawdy, bo jeśli nie teraz to kiedy?!

W czas pokoju nieustannie słyszeliśmy b. napastliwą narrację, trwały zarazem ataki z różnych stron na niemal wszystkie akcje i inicjatywy Kresowian w sylu: „Po co wracać do trudnej przeszłości, patrzmy z nadzieją w przyszłość”, albo „Nie rozdrapujmy starych ran, to co się stało już się nie odwróci”, itp itd. Dziś z kolei słyszmy jakże często: „To nie czas na tak trudne tematy, trwa wojna z Rosją”, albo „Potem do tego wrócimy teraz trzeba solidarności w walce z Rosją”, itp, itd. I tak od wielu już lat w koło Macieju!

 

Poniżej szczegółowy plan wydarzenia:

 

13:00 – Msza Święta w intencji ofiar ludobójstwa wołyńskiego – kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5

14:00 – otwarcie uroczystości – budynek PAST-y, ul. Zielna 39 (4. piętro)

14:30 – debata pt. „Walka o pamięć ofiar ludobójstwa wołyńskiego – wczoraj i dziś”

Anna Lewak – wiceprezes Zarządu Okręgu Wołyń Światowego Związku Żołnierzy AK

Tadeusz Isakowicz-Zaleski – kapelan Kresowian

Ewa Siemaszko – badaczka ludobójstwa wołyńskiego

Ewa Szakalicka – reżyser, dziennikarka

16:00 – przerwa

16:30 – debata pt. „Prymat polityki nad historią? Wołyń a poprawność polityczna”

Adam Hlebowicz – Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN

dr Krzysztof Jabłonka – były konsul RP w Charkowie

dr Krzysztof Kawęcki – historyk, politolog, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL

Leszek Żebrowski – historyk, publicysta, „Wyklęci TV”

18:00 – przerwa

18:15 – debata pt. „Wołyń a relacje Warszawa-Kijów. Jak rozmawiać o ludobójstwie w sytuacji wojny na Ukrainie?”

Paweł Lisicki – redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”

Stanisław Michalkiewicz – pisarz, publicysta

Jan Pospieszalski – muzyk, publicysta

Wojciech Sumliński – dziennikarz śledczy

19:45 – projekcja filmu pt. „Czas pamięci” w reżyserii Ewy Szakalickiej

 

Gorąco polecam zarazem ten krótki filmik pt. „Wołyń: czas debaty – Spotkajmy się 9 lipca w budynku PAST-Y”. Opublikowany 27 czerwca 2022 r. przez Wspólnota i Pamięć:

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.4 (13 głosów)

Komentarze

Wspólnota i Pamięć jest stosunkowo nowym stowarzyszeniem, zarządzanym przez osoby reprezentujące internetowe W Realu24. Nie obyłoby się przy takiej okazji bez Michalkiewicza i kapelana Isakowicza-Zalewskiego.  Siewcy nienawiści mają swoje sny o potędze. Czas na takie spotkania jest bardzo nieodpowiedni. Oni jednak nie spoczną dopóki nie zniszczą jakichkolwiek szans na przyjazną współpracę Polski z Ukrainą.  Rymopisy z bożej łaski, marzący o poetyckiej nieśmiertelności, pohukując jak puszczyki ze swoich zapadłych dziupli, budząc przerażenie, budząc gniew, oferując swoje wyimaginowane prawdy przy dźwiękach   kremlowskich kurantów: "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, "polin" wszędzie, zdrajcy wszędzie, "pogarda" wszędzie - co to będzie?".  Jako to co? Będzie zakłamana, podła Rosja i służące jej zastępy "natchnionych" idiotów.

 

Vote up!
6
Vote down!
-4

AgnieszkaS

#1645414

Czyli to jakaś picium-inicjatywa.

Vote up!
7
Vote down!
-3
#1645415

Bo oni musieli chyba powstać zaraz po tym, jak Melnyk puścił parę ze swoich dyplomatycznych ust.

:)

Vote up!
5
Vote down!
-4

AgnieszkaS

#1645419

Ciebie bawi ordynarna wypowiedź tego banderowskiego chama?

 

Vote up!
4
Vote down!
-5

Romuald Kałwa

#1645431

Won za Don, jak nie kumasz bazy... ;)

Vote up!
6
Vote down!
-5
#1645435

Skąd u Ciebie ta banderowska agresja?

 

 

Vote up!
3
Vote down!
-3

Romuald Kałwa

#1645460

dla kolegi pytam...

Vote up!
4
Vote down!
-2
#1645472

Tak właśnie by napisała naturalnie natychmiast zaniżając wartość wpisu Chcę Cię ostrzec zatem  AS publicznie na naszym portalu niepoprawnych blogerów i blogerek. Uważaj co piszesz bo my Kresowianie coraz dokładniej będziemy teraz się Tobie przyglądać. Muszę Ci wyznać iż nikt nie lubi taniej neobanderowskiej propagandy szczególnie na tym pożytecznym portalu. Daj sobie zatem spokój i odpuść Kresowianom. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Vote up!
4
Vote down!
-3

Sławomir Tomasz Roch

#1645418

Dziękuję za ostrzeżenie. Domyślam się, że ruszą przeciwko mnie  zastępy kresowiackich wojsk, tak jak ruskie ruszyły do akcji denazyfikacyjnej na Ukrainę. Wolności powiedzenia "Nie", czyli "liberum veto", jednak mi nie odbierzesz, nawet pod groźbą zastraszania. Ta polska, to jest najstarsza demokracja. 

Vote up!
6
Vote down!
-1

AgnieszkaS

#1645420

Może przybliż, bo ja nie mam o tym pojęcia, choć na tym portalu jestem ponad 3 lata.

Vote up!
6
Vote down!
-4
#1645422

Niedobrze mi się robi, gdy czytam taką ordynarną propagandę. 

Jakim trzeba być nikczemnikiem, podłym człowiekiem, aby przemilczać tak potworne zbrodnie, a ludziom zaangażowanym w pamięć, dzięki potokowi bezmyslnego zlepku słów, robić skandaliczne zarzuty o ryską agenturalność.

Te zarzuty o ruską agenturalność prostaków wobec każdego, kto ma inne zdanie. Pokazuje to poziom umysłowy i moralny byłych stalinięt. 

Kim jesteś AgnieszkoS? Przedstaw się z imienia i nazwiska. Wszystkich, którzy znają tożsamość tej kobiety zapraszam do poinformowania mnie na poczcie r.kalwa@wp.pl

Dlaczego szmacisz tych, którzy pamietają o rzezi na Wołyniu, Podolu, Małopolsce Wschodniej, Lubelszczyźnie??!! 

Dlaczego nazywasz nas siewcami nienawiści? Jesteś obelżywa. Dlaczego zneiważasz nas, mówiacych prawdę i krytukujacych ukraińską politykę w tym względzie? Ignorujesz podłę zbrodnie. Hańba dla Ciebie na wieki.

Vote up!
5
Vote down!
-4

Romuald Kałwa

#1645428

I cała tajemnica.

Vote up!
5
Vote down!
-6
#1645436

Dzisiaj nazywanie potomków Kresowiaków ruskimi trollami, a jutro mordowanie ich w rytmie banderowskich pieśni...  

Vote up!
4
Vote down!
-3

Romuald Kałwa

#1645461

Czy mam Ci przypomnieć jak obraziłeś Gawriona?

Pisałeś, że zrobiłeś to po pijanemu 

Jak bardzo trzeba nienawidzić Polaków, aby tak nienawidzić Polaków mówiacych o banderowskich zbrodniach...

 

Vote up!
3
Vote down!
-3

Romuald Kałwa

#1645462

ile masz spraw o zniesławienie i pomówienie. Śmiało, blogerze! Idź na całość... ;)

Vote up!
4
Vote down!
-4
#1645470

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk udzielił 29 czerwca 2022 r. szokującego w swej wymowie wywiadu. W opublikowanym na kanale YouTube wywiadzie wideo dla niemieckiego dziennikarza Tilo Junga twierdził, że Polacy uciskali Ukraińców, a Polska była dla Ukrainy takim samym wrogiem, jak naziści i sowiety. Mówił otwarcie i publicznie m.in. tak: „Po I wojnie światowej zachodnia Ukraina była częścią Polski, a Ukraińcy byli największą mniejszością narodową w Polsce, stanowiąc 25 proc. jej ludności. Byli uciskani w sposób, który trudno sobie wyobrazić.”.

Andrij Melnyk jest ambasadorem Ukrainy w Niemczech od 2014 r. twierdził dalej bez retuszu: „Polska była wówczas dla nas takim samym wrogiem, jak nazistowskie Niemcy i Sowiety.”. A dopytywany o ludobójstwo na Polakach początkowo próbował w ogóle wyprzeć się mordów: „Nie było żadnej… nie było żadnej…”. Dociśnięty przez redaktora, odparł: „Tak. Były takie same masakry Polaków na Ukraińcach. Dziesiątki tysięcy Ukraińców zostały… To była wojna… Polacy chcą tę historię upolitycznić przeciwko…”.

Natomiast gdy redaktor pozwolił sobie zauważyć, iż banderowcy wymordowali również tysiące Żydów, ambasador Melnyk przeszedł już samego siebie: „To nieprawda, nie ma dowodu, że siły Bandery wymordowały setki tysięcy Żydów. Nie ma na to dowodów. To jest narracja, którą szerzy Rosja, a która jest też podchwytywana w Niemczech, w Polsce, w Izraelu.”. Źródło: Twitter

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://pch24.pl/skandaliczne-slowa-o-wolyniu-ambasador-ukrainy-w-niemieckim-programie-broni-bandery/

Vote up!
6
Vote down!
-2

Sławomir Tomasz Roch

#1645416

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. Polski poproszony 1 lipca o ustosunkowanie się wobec skandalicznych tez Ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, podczas konferencji prasowej w Helsinkach powiedział: "Wczoraj wieczorem odbyłem rozmowę telefoniczną z moim dobrym przyjacielem Dmytro Kułebą, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy. Rozmowa ta dotyczyła stanowiska ambasadora Ukrainy w Berlinie. Obaj uznaliśmy jego oświadczenie za jego opinię prywatną, zawierającą wiele kłamstw historycznych i nieporozumień intelektualnych".

I jak zaraz dodał: "minister Kułeba zwrócił uwagę, że to stanowisko w żaden sposób nie odzwierciedla stanowiska ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych".

Poza tym szef polskiej dyplomacji oświadczył: "Jestem absolutnie przekonany, że zarówno strona ukraińska, jak i polska, w przyszłości, jeśli chodzi o wszelkie próby dezinformacji, prowokacji, jak również publicznych oświadczeń, którym brakuje przezorności i odpowiedzialności, w takich przypadkach będziemy działać razem i w taki sam sposób".

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/rau-komentuje-wypowied%C5%BA-ambasadora-ukrainy-w-berlinie-k%C5%82amstwa-historyczne-i-nieporozumienie/ar-AAZ4Fml

Vote up!
8
Vote down!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1645421

Poza tym UPA była zinfiltrowana przez spec-służby Stalina i realizowała jego geopolitykę.

Vote up!
7
Vote down!
-3
#1645423

To po pierwsze! Już raz byłeś na wylocie, wszyscy to tutaj b. dobrze wiedzą. A po drugie HD - ze swojej ślepoty b. zaawansowanej zresztą, lecz się raczej u okulistów-specjalistów, bo ja się na tym zwyczajnie nie znam. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Vote up!
4
Vote down!
-3

Sławomir Tomasz Roch

#1645426

Taki z ciebie Kresowianin jak z koziej d... reisentasza. EOT, durniu.

Vote up!
4
Vote down!
-5
#1645427

Co Ci człowiek zrobił?

Myślisz, że jak nas wszystkich zwyzywasz, to nie będziemy mówić o ukrainskich zbrodnach na naszych przodkach?

Będziemy mówić do konca życia. 

Vote up!
6
Vote down!
-3

Romuald Kałwa

#1645430

ruskiego portaliku.

Vote up!
5
Vote down!
-5
#1645433

Sam pisałeś na NEonie24 

Ja pisałem rzeczy, których nie muszę się wstydzić - ty piszesz rzeczy, których powinieneś się wstydzić

 

Ruskim trollem jest ten, kogo nie lubią Ukraińcy  

Ruskim trollem jest ten, kto przypomina ukraińskie zbrodnie i ten, kogo nie lubią Ukraińcy

 

 

Vote up!
3
Vote down!
-3

Romuald Kałwa

#1645463

Natomiast sam fakt pisania do końca na polskojęzycznym portaliku wystawia cię poza krąg ludzi, których można szanować.

Vote up!
3
Vote down!
-3
#1645471

Takich ludzi właśnie potrzebuje Putin, jak najwięcej! Niepoprawni blogerzy i blogerki na naszym portalu jest b. niebezpieczny człowiek, który wydaje się psychopatycznie atakuje Kresowian za Ich miłość do Ojczyzny, do prawdy, do męczenników Wołynia i Kresów, a w rezultacie niestety i do samych siebie i do samego Boga. Przy tym zawzięcie ubliża i szkaluje, oczernia i pluje jadowitym, zepsutym mięsem! Jest zatem naszym świętym obowiązkiem nie ignorować tak ważnych znaków. Peoszę forum nie pierwszy raz zdecydowanie o jednoznaczną reakcję! Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Vote up!
3
Vote down!
-3

Sławomir Tomasz Roch

#1645439

wejdą, to będziesz mnie osobiście "denazyfikował"? Problem w tym, że jak będziecie dalej w tym tempie "podbijać" Ukrainę, to do Bugu dojdziecie za 40 lat. A ja już tyle nie pożyję.... ;)

Vote up!
4
Vote down!
-3
#1645454

Tych chu...w jest tam sporo - to stała ukraińska polityka.

Vote up!
4
Vote down!
-3

Romuald Kałwa

#1645429

EOT

Vote up!
5
Vote down!
-5
#1645434

Przykładem antypolonizmu jest ignorowanie zbrodni nazistowskich bestii z UPA-dupa

Vote up!
2
Vote down!
-3

Romuald Kałwa

#1645464

UPA – dupa.... dla mnie to nie bohaterowie tylko mordercy – nie zapomnimy

Nie będziemy budowć pojednania polsko-ukraińskiego na propagacji banderyzmu - nie pozwolimy Wam na to - po prostu, nie pozwolimy, i mozesz nas wyzywac, ale nic z tym nie zrobisz

 

Vote up!
4
Vote down!
-3

Romuald Kałwa

#1645465

Taki Braun spękał i zdecydował o wywaleniu wystąpienia Pana Jacka Boki ze spotkania w Elblągu.

Tamten jak zwykle, uzbrojony nie w inwektywy a w dokumentację.

Widać łatwiej być sejmowym nadmuchiwanym bohaterem od "wieszania Wisielskiego".

Jeśli pojednanie z Narodem Ukraińskim to wyłącznie W Prawdzie.

Bez fałszywych uśmieszków obliczonych na chwilowe korzyści z załącznikiem w postaci wypiętego na nas zadka zachodu.

Bez tak znanego kiczu pojednania.

"Tylko Prawda nas Wyzwoli".

Nie правда. I nie правда rodem z GW.

Podkreślam. Nie jestem zaślepiony rodzinnymi tragediami i rachunkami krzywd. Powrót karmy nic nam nie wynagrodził i nie wynagrodzi. A i odczucie satysfakcji było by wstrętne.

Lecz w Prawdzie stanąć Trzeba. Jeśli mamy Tu żyć Wspólnie a na to zanosi się na lata, nie można dać się zantagonizować przez półprawdy, półgębki składające się na Całe Kłamstwa.

 

 

Vote up!
7
Vote down!
-2

brian

#1645447

To tyż umić czeba.

 

Vote up!
4
Vote down!
-3

brian

#1645450

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Programie Pierwszym Polskiego komentując skandaliczną wypowiedź Melnyka stwierdził b. słusznie, że takimi słowami: "mogą się cieszyć na Kremlu". Po czym zauważył: "Mamy nadzieję, że MSZ Ukrainy podejmie kolejne działania (...) to już pozostawia oczywiście w gestii MSZ Ukrainy i strony ukraińskiej".

Sobolewski zaznaczył, że oczekiwałby „w pierwszej kolejności zmiany narracji" przez ambasadora Melnyka, jednocześnie podkreślając wagę samego zagadnienia dla współczesnych relacji polsko-ukraińskich: „To potwierdza tylko jedno - że nawet 1943 rok i Wołyń czy te wcześniejsze stosunki polsko-ukraińskie na terenach Wołynia czy innych, że konflikty były podsycane bądź to przez jednego, bądź przez drugiego okupanta - czy Niemcy, czy Rosję. Jak widać, minęło 80 lat i próba podsycania niechęci Polski do Ukrainy albo odwrotnie nie zmieniła się, zmieniły się tylko formy i metody, jak widać, ze strony niemieckiej.”

Na koniec raz jeszcze sprecyzował swoje wywody, by były jasne i klarowne: „Mamy nadzieję, że wyciągnie z tego wnioski i w krótkim czasie usłyszymy zarówno jego reakcję odpowiednią, jak i MSZ Ukrainy. Tego bym oczekiwał, z mojej strony to osobiste oczekiwanie. Bo to tylko daje niepotrzebne paliwo tym, którzy w głos Moskwy wsłuchują się codziennie i tym głosem Moskwy rezonują i w Polsce, i na Ukrainie”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/448492-msz-ukrainy-podejmie-kolejne-dzialania-sobolewski-o-wypowiedzi-melnyka-niedopuszczalne-slowa?msnc

Vote up!
7
Vote down!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1645425

„Super Express”:  – Krytykuje pan ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Jako błąd określił pan między innymi wpisanie do niej artykułu o zakazie gloryfikowania zbrodni ukraińskich nacjonalistów, propagowania  banderyzmu. Dlaczego?

Jan Olszewski:(...)

 Zacznijmy od początku. Zbrodnia Stepana Bandery przeciwko państwu polskiemu była tak naprawdę tylko jedna. I ci, co dziś w Polsce chętnie mówią o banderyzmie, najczęściej o niej zapomnieli. Zbrodnią tą był zorganizowany w 1934 r. zamach na polskiego ministra spraw wewnętrznych pułkownika Bronisława Pierackiego. I rzecz znamienna – w procesie winnych, między innymi Banderę, skazano na kary śmierci. Ale żadnego wyroku nie wykonano. Stało się tak, pomimo że minister Pieracki był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. A decyzja o niewykonywaniu wyroku śmierci musiała zapaść za wiedzą, a najpewniej na podstawie decyzji samego Marszałka. I stało się bardzo dobrze. Bo Bandera odegrał potem niezwykle ważną rolę w historii walki Ukraińców o niepodległość.

– Jednak dla Polaków jest postacią nie do zaakceptowania, choćby z uwagi na to co działo się na Wołyniu w latach 40.?

– Niewątpliwie jest dla Polaków postacią mało sympatyczną, jego wypowiedzi na temat Polski były bardzo nieprzychylne. Ale chciałbym bardzo mocno podkreślić i  dać pod rozwagę – ten człowiek nie miał ze zbrodnią wołyńską nic wspólnego.

– Bandera nie miał nic wspólnego ze zbrodnią wołyńską?!

– Przecież całą akcję wołyńską przeprowadzano wtedy, gdy Bandera był już uwięziony przez Niemców. Myślę nawet, być może wiele osób się tu obruszy, że gdyby Bandera mógł podejmować wtedy decyzje, to prawdopodobnie do zbrodni na Wołyniu by nie doszło. Po prostu był politykiem myślącym, miał wielki zmysł polityczny i zdawał sobie sprawę z tego, że po Stalingradzie i klęsce Niemców wynik wojny jest już w zasadzie przesądzony, a akt ludobójstwa wobec ludności polskiej mógł służyć tylko jednej stronie – stronie sowieckiej. A na pewno bardzo szkodził sprawie zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. I tylko ta trzecia strona może się z tego cieszyć. Bandera by to zrozumiał.

– To kto odpowiada za Wołyń?

– Zbrodnię tę wiąże się z nazwiskiem Romana Szuchewycza. Jednak potrzeba tu bardzo pogłębionych badań. Także w kwestii roli sowieckiej w wywołaniu tej zbrodni. Osobiście doskonale rozumiem obawy Bandery, który dopatrywał się wpływów sowieckich w ukraińskim radykalnym ruchu niepodległościowym. Te obawy nosiły wręcz znamiona może nawet obsesji. Ale ta obsesja miała swoje racjonalne podstawy. Myślę, że historycy polscy i ukraińscy powinni wątek sowieckiej inspiracji dla zbrodni wołyńskiej poważnie wziąć pod uwagę. Choć zdaję sobie sprawę, że jeśli są jakiekolwiek dokumenty na ten temat, to znajdują się one w archiwach KGB.

Całość: https://polityka.se.pl/wiadomosci/olszewski-bandera-nie-odpowiada-za-woyn-aa-D98u-Cavz-hRhC.html

Vote up!
6
Vote down!
-2

AgnieszkaS

#1645432

Ukraiński Ambasador Melnyk jest zwolennikiem Stepana Bandery. Dla niego Bandera jest bohaterem narodowym, który co prawda krótko współpracował z Wehrmachtem podczas II wojny światowej, ale walczył przeciwko ZSRR, później został uwięziony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, a następnie zamordowany przez KGB.

Wypowiedź ambasadora wypadła bardzo niefortunnie. Reakcja polskiego rządu była chłodna ale też i umiarkowana, ponieważ dostrzeżono rodzaj prowokacji ze strony przeprowadzających wywiad. Sentymenty Melnyka nie były tajemnicą. Jest on osobą wykształconą na Zachodzie (University of Lund, Harvard University) i autorem monografii dotyczących stosunków z ZSRR. Zdecydowanie ostra reakcja na wypowiedź Melnyka nadeszła z Ambasady Izraela w Niemczech. Natychmiast został ukraiński ambasador oskarżony o trywializowanie Holocaustu. To doskonale wypisuje się w rosyjski scenariusz denazyfikacji Ukrainy. Uważam, że do wszystkiego należy podchodzić ze spokojem i przed każdą gorącą reakcją powinniśmy przemyśleć czy naprawdę jest ona w naszym dobrze pojętym interesie.

https://newsrnd.com/news/2022-07-01-statements-about-stepan-bandera--israeli-embassy-accuses-melnyk-of-%22playing-down-the-holocaust%22-.By-70K2n5c.html

 

Vote up!
7
Vote down!
-2

AgnieszkaS

#1645437

Skandal! Były Premier RP Jan Olszewski udzielił wywiadu dziennikowi „SuperExpress”, w którym przekonuje, że Bandera nie odpowiadał za Rzeź Wołyńską i odegrał niezwykle ważną rolę w historii walki Ukraińców o niepodległość. Naturalnie podle kłamie, całkowicie się zarazem kompromitując i jest absolutnie jasne, iż winien publicznie przeprosić, musi też haniebne słowa o braku odpowiedzialności Bnadery za ludobójstwo, jak najszybciej odwołać! To skandal! To osobista hańba Olszewskiego!

Tymczasem on idzie nawet dalej i uważa, że penalizacja gloryfikacji zbrodni ukraińskich nacjonalistów oraz propagowania banderyzmu w ogóle nie powinna znaleźć się w nowelizacji ustawy o IPN, ponieważ „temat stosunków polsko-żydowskich jest zbyt ważny, by mieszać go z innymi sprawami”. W jego ocenie „wrzucenie tego do jednej ustawy ma charakter czegoś pomiędzy obsesją a dywersją”.

Następnie pomijając bezczelnie ogolnodostępne dokumenty i ogólnoznane fakty o fundamentalnym wkładzie Stepana Bandery w rozwój zbrodniczego ukraińskiego nacjonalizmu, Olszewski stwierdza: „Ale chciałbym bardzo mocno podkreślić i dać pod rozwagę – ten człowiek nie miał ze zbrodnią wołyńską nic wspólnego”. Po czym przekonując rozwija, iż „Przecież całą akcję wołyńską przeprowadzano wtedy, gdy Bandera był już uwięziony przez Niemców. Myślę nawet, być może wiele osób się tu obruszy, że gdyby Bandera mógł podejmować wtedy decyzje, to prawdopodobnie do zbrodni na Wołyniu by nie doszło. Po prostu był politykiem myślącym, miał wielki zmysł polityczny i zdawał sobie sprawę z tego, że po Stalingradzie i klęsce Niemców wynik wojny jest już w zasadzie przesądzony, a akt ludobójstwa wobec ludności polskiej mógł służyć tylko jednej stronie – stronie sowieckiej. A na pewno bardzo szkodził sprawie zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. I tylko ta trzecia strona może się z tego cieszyć. Bandera by to zrozumiał”.

Naturalnie zastanawiałem się na gorąco w komentarzach, jak można publicznie pisać takie banialuki, tak obrzydliwie kłamać, tak podle usprawiedliwiać jednego z największych zbrodniarzy wszechczasów?! Jak Pan Olszewski śmie, jako prawnik i mecenas, mówić Polakom publicznie, jakoby tylko o jednej zbrodni na Ministrze Pierackim, tego krwawego upiora Bandery!? A kto odpowiada za innych zamordowanych w II Rzeczypospolitej Polskiej, gdy Bandera był szefem OUN-B, to niby on o niczym nie wiedział?!

Zgroza! Pan Jan Olszewski całkowicie się publicznie skompromitował! Stepan Bandera był b. długo przywódcą OUN i to on przygotowywał wraz z innymi kompanami podstawy pod rzeź na Wołyniu i Kresach. Mówią o tym wszystkie dokumenty! Gen. Roman Szuchewycz tylko wprowadził w czyn, to co było już od lat w ukryciu przygotowywane! Nadto nacjonaliści ukraińscy wymordowali bestialsko tylko od września 1939 do lipca 1941 r., setki niewinnych Polaków, uciekinierów z centralnej Polski i żołnierzy wracających z frontu oraz tysiące Żydów, zanim jeszcze Stepan Bandera został aresztowany przez Niemców. Bandera był w tym czasie niekwestionowanym przywódcą całego ruchu ukraińskiego młodych i zgadzał się na to całkowicie. Wreszcie Bandera nigdy nie potępił rzezi wołyńskiej! Nigdy oficjlanie choćby w jednej wypowiedzi nie odciął się od ludobójstwa baderowskiego! Miał na to dość dużo czasu, już po wojnie w Niemczech, gdzie mieszkał ale tego nie zrobił! (...)

Gorąco polecam forum niepoprawnych blogerów i blogerek oraz naszym gościom i sympatykom cały mój dużo bogatszy wpis i liczne b. cenne komentarze pod adresem: https://niepoprawni.pl/blog/slawomir-tomasz-roch/jan-olszewski-wybiela-i-wyswieca-krwawego-upiora-stepana-bandere

P.S.

Jest też w popularnych treściach blogera na pozycji nr 6

Vote up!
4
Vote down!
-4

Sławomir Tomasz Roch

#1645441

A ty chcesz, żeby teraz przeprosił?????

Faktycznie masz pojęcie o historii jak mało kto. ;)

I jeszcze jedno. Jak sobie wyobrażasz kierowanie OUN z wnętrza obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen? A Bandera tam właśnie przebywał w latach 1941-1944. Pomijam już fakt zamordowania jego obu braci w KZ Auschwitz.

No śmiało, histeryczny herstoryku... Ludzie chcieliby szerszych wyjaśnień, niż tylko putasowskie pokrzykiwania.

Vote up!
5
Vote down!
-2
#1645456

stawia kretyn czy idiota

Vote up!
5
Vote down!
-1

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1645442

Kto?

Wiadomo kto!

Vote up!
5
Vote down!
-3

brian

#1645448

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak pytany w programie Polskiego Radia m.in. o to, jak wywiad Ambasadora Melnyka wpłynie na relacje militarne Polski z Ukrainą, wyraził się na szczęście dość jasno: „Rząd ukraiński powiedział, co należy. Minister spraw zagranicznych powiedział, co należy. Trzeba reagować, kiedy takie informacje są rozpuszczane. Należy się zastanowić, komu służą. Niewątpliwie takie wypowiedzi służą Kremlowi, a nie wolnemu światu.”.

Po czym podkreślił iż słowa ambasadora Ukrainy w Berlinie były niedopuszczalne i nieakceptowalne, wyznał: „Zastanawiam się, na ile ambasador Ukrainy w Berlinie stał się użytecznym idiotą Kremla, na ile są to jego przemyślenia. (...) Najważniejsze jest to, że te słowa zostały potępione przez przełożonego ambasadora, czyli przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy. (...) Polsce zależy na tym, aby sąsiadować z Ukrainą, a nie z Rosją".

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/448722-blaszczak-o-skandalicznych-slowach-melnyka-ukrainski-ambasador-stal-sie-uzytecznym-idiota-kremla

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645443

Niedawno broniłem Pana Błaszczaka. Nie przez przypadkową osobistą znajomość.

Widzę jak konsekwentnie realizuje swe zadania. Nie jak tępe narzędzie w rękach Premiera czy tam innego.

Już sporo "zawinął w te sreberka" wbrew propagandzie klęski przemysłu zbrojeniowego i sfajdanych kontraktów. Cóż dodać? Nic ująć!

Vote up!
4
Vote down!
-3

brian

#1645449

Rzecznik prasowy ZChR Paweł Czyż w swoim wpisie na NGO tak odnosi się do całej sprawy: „Ukraina w czasach przed 1939, a po 1920 roku nie miała przymiotu państwowości. Słowa ambasadora Melnyka są wybitnie kłamliwe. Nie było żadnej wojny miedzy II RP a Ukrainą, a świadome mordowanie przez nacjonalistów ukraińskich ich polskich sąsiadów na Wołyniu. Warto zwrócić uwagę, że w II RP działało Ukraińskie Zjednoczenie Narodowo-Demokratyczne (UNDO). Przewodniczący UNDO Wasyl Mudryj był posłem czwartej i piątej kadencji (1935-1939) oraz wicemarszałkiem Sejmu II RP piątej kadencji. W latach 1935–1939 prezesem Ukraińskiej Reprezentacji Parlamentarnej, a także członek Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu II RP. O jakim zatem prześladowaniu mówi ambasador Melnyk? Chyba, że ukraińskiemu dyplomacie chodzi o bezkarność zabójcy ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego, Hryhorija Maciejko z OUN, który został upamiętniony decyzją rady miejskiej w Konotopie w obwodzie sumskim podjętą na posiedzeniu 1 grudnia 2015 roku. Jedna z ulic tego miasta będzie nosić jego imię. Jakoś władze Ukrainy nadal nie chcą nawiązać do wspólnej obrony Zamościa przed Armią Czerwoną w roku 1920, gdzie wsławiły się odziały generała armii Ukraińskiej Republiki Ludowej Marko Bezruczki, pochowanego zresztą w Warszawie albo czasów atamana Sachajdacznego. Słowa ambasadora Andrija Melnyka są w politycznym interesie Władimira Putina i kanclerza Olafa Scholza. Tutaj jedynym gestem ze strony władz ukraińskich powinna być dymisja ambasadora Melnyka”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://prawy.pl/120783-zchr-nawoluje-do-dymisji-ambasadora-ukrainy-w-niemczech-andrija-melnyka-po-jego-skandalicznych-slowach-o-ii-rp-i-ludobojstwie-wolynskim/

Vote up!
3
Vote down!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1645444

 „Ukraina w czasach przed 1939, a po 1920 roku nie miała przymiotu państwowości. Słowa ambasadora Melnyka są wybitnie kłamliwe. Nie było żadnej wojny miedzy II RP a Ukrainą..."

A ja zacytuję tutaj  w oryginale źródło sowieckie, z października 1939 roku, które wyrażnie tej wypowiedzi zaprzecza. Jest to fragment artykułu S. Dzerzhinskaya, zatytułowanego The Bankruptcy of Imperialist Poland, a opublikowanego w The Communist International - Workers Library Publishers, New York:

"Sixteen thousand Polish landowners had grabbed 45 per cent of the entire land: 2000 of the largest landowners, each owning 1000 hectares and over, controlled over one-fifth of the entire land of Poland, the West Ukraine and West Byelo-Russia. According to the census of 1927, 44 per cent of all peasant household in Poland had no horse and 14 percent had no cow[...]Semi-impoverished  small pesant farmers constituted 80per cent of all of the farms in Western Ukraine and West Byelo-Russia. In the same time, the largest landed estates of the Polish princes and counts were found here, the Radziwills, Sapiehas, Zmoiskis, Potozkis, Czartoryskis, who owned tens and hundreds of thousands of acres of land. The Polish ruling class persuaded a policy of colonization in Western Ukraine and West Byelo-Russ by transplanting so-called colonists there, that is handing out large parcels of land free of charge to former Polish officers, subordinate officers and soldiers who were sons of kulaks.." (pisownia oryginalna). 

Jest w tekście wiele o ucisku, ukraińskiej biedzie, braku właściwej edukacji i polskiej niesprawiedliwości. Takie się działy rzeczy w świecie polskich panów. Na szczęście przyszła Armia Czerwona aby umęczone przez polskich panów narody wyzwolić. A narody te ze łzami w oczach witały socjalistyczną armię i wychodziły radośnie na jej spotkanie w pół drogi. Podobnie jak w czasie dzisiejszym ekstremistyczna polska prawica wychodzi w pół drogi do imperialisty Putina. 

Chyba już nic więcej ze swojej strony nie dodam. Historia właśnie przemówiła ustami jej twórców.

Vote up!
6
Vote down!
-2

AgnieszkaS

#1645446

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk to „najbardziej znany i zarazem najbardziej kontrowersyjny dyplomata w Niemczech” – pisze w poniedziałek portal dziennika „Bild”.

Jak dowiaduje się gazeta, powołując się na kilka źródeł w Kijowie, Melnyk może do jesieni opuścić Niemcy i powrócić na Ukrainę

 

Vote up!
5
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1645469

  Dla mnie ten słuszny fakt, powinien być poruszony po wojnie, bo obecnie jest niestety szkodliwy, jako klin między Polską, a Ukrainą. Na tym medialnie korzysta Rosja i jej poplecznicy. Ciekawią mnie również obecne poglądy S.Michalkiewicza, bo pamiętamy jego wypowiedzi, że wojska NATO USA, są wojskami okupacyjnymi, czyli wpisanie się narracją w jednej płaszczyżnie z sowieckim okupantem.

Vote up!
7
Vote down!
-1

ronin

#1645452

Jak rozgłasza niemiecki "Bild", powołując się na kilka źródeł w Kijowie, Aambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk może wkrótce opuścić Niemcy i uwaga..... przenieść się do centrali MSZ Ukrainy; miałby zostać wiceministrem spraw zagranicznych. To ci dopiero nagana za antypolskie wypowiedzi w stylu banderowskim! Trzeba przyznać, że Ukraińcy to mają dopiero tupet! Tu jednak kłania się słaba pozycja naszego państwa, usłużnego wobec wszystkich niemal zachcianek Ukraińców. Cienko z nami, oj cieniutko!

Po tym jak Ambasador Melnyk w rozmowie z niemieckim dziennikarzem mówił m.in. o prześladowaniu Ukraińców w II RP zabrało głos wielu natablów polskich w tym Marcin Przydacz, wiceszef MSZ. Powiedział on w programie "Tłit" o tym tak: „Na linii Polska-Ukraina relacje są bardzo dobre. Te słowa są nieprzystające do rzeczywistości. Nie powinny padać (...) Zbrodnia musi zostać nazwana zbrodnią, a zabójstwo zabójstwem.”. Ponoć jeszcze łaskawie dodał, że tego typu komentarze nie pomagają, a rosyjska propaganda stara się podzielić Polaków i Ukraińców za pomocą historii.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://wiadomosci.wp.pl/zmiany-w-berlinie-kontrowersyjny-dyplomata-na-wylocie-6786868301543968a

Vote up!
2
Vote down!
-2

Sławomir Tomasz Roch

#1645473

powoływanie się na niemiecką "gazetę wyborczą" to ciut za mało. W sam raz jednak by pobudzić użytecznych Putasa.

Vote up!
5
Vote down!
-2
#1645474

"To ci dopiero nagana za antypolskie wypowiedzi w stylu banderowskim! Trzeba przyznać, że Ukraińcy to mają dopiero tupet! Tu jednak kłania się słaba pozycja naszego państwa, usłużnego wobec wszystkich niemal zachcianek Ukraińców. Cienko z nami, oj cieniutko!"

Nagana nie jest w naszej gestii. Nasze państwo oparte było na wolnościach, a nie kacapskim zamordyzmie. My nie putiny, nie będziemy wysyłać naszym sąsiadom imperialnych nakazów, odbierać im suwerenność w decyzjach i myśleniu, włazić z buciarami w duszę. Nie my, niech to robią inni. Na tym właśnie polega nasza siła i wielkość. A te podszepty, ta ironia i cyniczna krytyka nie wychodzą z dobrej woli. To nie są głosy anielskie. To mąci zły.

Vote up!
5
Vote down!
-2

AgnieszkaS

#1645476

W Trościańcu koło Mariampola [woj. stanisławowskie] proboszcz gr[ecko]kat[olicki] na kazaniu mówił, że małżonek gr[ecko]kat[olicki] może powtórnie wejść w związki małżeńskie, albowiem małżeństwa tzw. mieszane są wolne…

Chociaż duchowny nie nawoływał bezpośrednio do dokonywania zbrodni, jednak podważał ważność małżeństw ze względu na to, że były mieszane.

Droga do powtórnego małżeństwa miała być otwarta pod warunkiem, że będzie ono czyste narodowo, nieskalane „polską trucizną”.

 

https://wielkahistoria.pl/rzez-wolynska-a-rodziny-mieszane-dlaczego-ukrainscy-mezowie-mordowali-swoje-polskie-zony/

 

Vote up!
4
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1645478

„Żołnierze Wyklęci”, czyli bojownicy antykomunistycznego podziemia z lat 40. i 50. XX wieku, w ostatnich latach stali się bohaterami zbiorowej wyobraźni Polaków. Po dziesięcioleciach piętnowania lub przemilczania ich walka doczekała się uznania i upamiętnienia. Jest też wyraźnie mitologizowana.

 

Nasze operacje zbliżone były w swojej jakości do ukraińskich, z tą tylko różnicą, że wybieraliśmy wioski, w których przeważała ludność polska, bo w ten sposób było nam łatwiej wykończyć Ukraińców.

Nie było w tych akcjach żadnej litości, żadnego pardonu. Nie mogłem też narzekać na swoich towarzyszy broni. Szczególnie „Twardy”, który miał osobiste porachunki z Ukraińcami, przechodził sam siebie.

https://wielkahistoria.pl/jak-polscy-partyzanci-tlumaczyli-sobie-mordowanie-niewinnych-ukraincow/

Vote up!
2
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1645479

Ukraina była chłopska. Szlachty było zaledwie 2 proc. (w Polsce 10 proc.) i szybko się polonizowała. Odbierając ziemię chłopom i dzierżawiąc ją polskim i żydowskim zarządcom, magnaci gromadzili ogromne latyfundia i fortuny, podczas gdy prawosławne chłopstwo popadało w nędzę, w pańszczyźnianą niewolę lub uciekało na Dzikie Pola. Napięcia społeczne otrzymały religijny zapłon.

Reformatorska część duchowieństwa prawosławnego na Ukrainie chciała unii z Rzymem. Była pod wrażeniem reformacji i kontrreformacji na Zachodzie, zdeprymowana utratą Konstantynopola i moskiewską uzurpacją do miana trzeciego Rzymu. Jednak większość odebrała unię brzeską 1596 r. (uznanie przez część duchownych i wyznawców prawosławia zwierzchności papieża, przyjęcie dogmatów katolickich przy zachowaniu odrębności liturgicznej) jako początek eliminowania prawosławia w Rzeczpospolitej. Powstanie Chmielnickiego w 1648 r. otrzymało trzy wzmacniające się uzasadnienia: walka z niesprawiedliwością, której symbolem był polski szlachcic, z obcym wyzyskiem – Żydami jako dzierżawcami i kupcami, i z antychrystem – jezuitami i katolickimi księżmi.

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1528349,1,wspolne-dzieje-polski-i-ukrainy.read

Vote up!
2
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1645480

Podaj-że rękę kozakowi
I szczere serce jemu daj,
Dopomóż, bracie, wygnańcowi
Odtworzyć dawny, cichy raj!

/ Do Polaków, Taras Szewczenko/

 

Dr Jan Przybył: "Polska a Ukraina, historia a mity" - Konferencja historyczna "Fałszerstwa w polskiej historii. Inny obraz rzeczywistości wynikający z materiałów źródłowych"

Jest to prelekcja wygłoszona przez doktora Jana Przybyła, którą bardzo gorąco Państwu  polecam; a co ciekawe, znalazła się ona na stronie WRealu24 w roku 2019. Widać z tego, że przed wojną rosyjsko-ukraińską media Narodowców reprezentowały trochę inną narrację.

 

Vote up!
2
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1645481

Naturalnie w normlane chrześcijańskie, ludzkie relacje polsko-ukraińskie. Gen. Roman Szuchewycz, kolaborant hitlerowski i dowódca ludobójczej UPA, na okolicznościowych kartkach, pieczątkach i znaczkach, wydanych na Ukrainie tuż przed polskim Narodowym Dniem Pamięci 11 Lipca. Panowie Ministrowie Dmytro Kuleba i Zbigniew Rau, to też tylko „prywatne opinie”? Słusznie pyta publicznie na swojej stronie oficjalnej wielce zasłużony ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. No..... niepoprawni banderofile (świadomi czy pokręceni (nieświadomi) co teraz napiszecie?! A całe forum niech ma koniecznie porządnie do myślenia.....! Modlę się, obym się nie musiał kiedyś wstydzić, iż przez lata tutaj na tym pożytecznym portalu publikuję!

Cały wpis jest dostępny na stronie: http://isakowicz.pl/gloryfikacja-ludobojcy-szuchewycza-to-kolejny-cios-w-relacje-polsko-ukrainskie/

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645498

To niezły koń trojański teraz powstał. Trzeba to taktycznie rozegrać.

Polska w sprawie Ukrainy postąpiła tak, jak należało postąpić. Zostały dzięki temu stworzone warunki współpracy, mogące przerodzić się w trwały, pożyteczny dla obydwu stron sojusz. Najbliższe miesiące, lata dadzą odpowiedź czy Ukraina jest nim zainteresowana

Vote up!
3
Vote down!
0
#1645504

W lipcu obchodzimy 79. rocznicę zbrodni wołyńskiej. 11 lipca przypada rocznica "krwawej niedzieli". Ekshumacja ofiar zbrodni OUN-UPA wciąż nie została przeprowadzona, ponieważ przedsięwzięcie blokują władze Ukrainy. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski odniósł się do sprawy w piątek 8 lipca 2022 r. na antenie Radia WNET. Duchowny zwrócił pilną uwagę, że: „10 lat temu, kiedy Polska już bardzo pomagała Ukrainie, władze tego państwa wprowadziły oficjalny zakaz ekshumacji i pochówku ofiar. Jest to kompletnie niezrozumiałe, nawet od zwykłej, ludzkiej strony. Jak można zabronić komuś pochowania swoich krewnych? Nie znam kraju w Europie, który zakazywałby pochówków. W Polsce są cmentarze niemieckie, ukraińskie, żołnierzy armii czerwonej. To element nie tylko tradycji chrześcijańskiej, ale w ogóle kultury europejskiej. Przecież nawet lewicowe środowiska też uważają, że każdy ma prawo do pochówku.”.

Co więcej, władze Ukrainy są nieugięte w tej sprawie: „Ostatni pochówek odbył się w 2013 roku. A obecnie odchodzą już świadkowie. Odeszło już pokolenie moich dziadków, rodziców, lada moment będzie odchodzić pokolenie dzieci, które urodziły się już po wojnie. Jest to blokowane.”.

Ks. Isakowicz-Zaleski nie jest hipokrytą mówi z miłością ptrawdę: „Ze strony polskiej nie widać jakiejkolwiek próby przełamania tego impasu. Pan prezydent Duda był w Kijowie i ani jednym słowem nie zająknął się na ten temat. Powstaje ogromny wrzód, który rośnie i jeżeli coś będzie przeszkadzało w tej chwili relacjom polsko-ukraińskim to ta kompletna bezradność polityków, którzy nie mogą – a moim zdaniem nie chcą – tego problemu rozwiązać.”.

I dodał jasno i klarownie uderzając b. słusznie w nasze polskie sumienia przed Bogiem i historią: „Pan prezydent odmienia przez wszystkie przypadki słowo "Ukraina", "pojednanie", "przebaczenie". (…) Kto to ma za nas robić? Amerykanie, Chińczycy?”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/322177/wolyn-ks-isakowicz-duda-w-kijowie-nie-zajaknal-sie-slowem.html

 

Gorąco polecam wysłuchanie b. cennego wywiadu pt. „Ks. Isakowicz-Zaleski: Ukraina nic nie zrobiła w sprawie ekshumacji na Wołyniu. To totalna blokada”, opublikowany 8 lipca 2022 r. przez

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645547

Jak łaskawie informuje Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałek 11 lipca 2022 r. o godz. 12.00 w Warszawie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach upamiętniających rzeź wołyńską. Podczas Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Uroczystości odbędą się przy ul. Gdańskiej, na skwerze Wołyńskim o godz. 12:00.

Święto nawiązuje do wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r. (data absolutnie umowna albowiem mordy trwały od roku 1939 do 1947 na olbrzymim obszarze Wołania, Podola, Pokucia, Polesia, Bieszczad, Zasania i Zieni Zamojskiej) kiedy to UPA dokonała ataku na polskich mieszkańców około 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Nacjonaliści mordowali ludzi gromadzących się w kościołach na niedzielnych mszach świętych. Do mordów doszło w kościołach w Porycku i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://pch24.pl/upamietnienie-rzezi-wolynskiej-z-udzialem-prezydenta-rp-znamy-szczegoly/

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645548

O Ukraińcach i Watykanie już tu nie wspomnę, bo czy wszystko w tej sprawie zostało tam zrobione?! Gołym okiem widać, iż właściwie na pewno absolutnie nie (i nie trzeba być tu już znawcą, bo ta sprawa śmierdzi już na odległość politycy i hierarchowie Kościołów powszechnego i lokalnych). Tu już z czystym sercem trzeba krzyczeć, wołać na puszczy....., może ktoś usłyszy.

Dlatego właśnie ogromny skandal! Wielka niesprawiedliwość dziejowa! Ogromne zło i zgorszenie. Wstyd dla Kościołów katolickiego i grecko-katolickiego, podobnież z litery i mrgafonów bratnch. To trwa już dziesiątki lat i końca nie widać! Można było tych ludzi ochrzcić, można było bierzmować, można było nauczyć, zbierać przy różnych okazjach hojne ofiary ale już pochować to już niepodobna. Co się dzieje z naszymi narodami i Kościołami, gdzie nasze serca, gdzie sumienia, gdzie przyzwoitość zwyczajna, gdzie prawda i pamięć, gdzie wreszcie miłość, wiara i nadzieja!? Pozdrawiam STRoch

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645549

Polityk PiS przewiduje rozmowy ze stroną ukraińska o możliwości ekshumacji ofiar ludobójstwa, a następnie ich upamiętnieniu. W sobotę 09 lipca 2022 r. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław tak o tym mówił: „Myślę, że będziemy się dogadywać ze stroną ukraińską, żeby móc wznowić prace poszukiwawcze, a potem ekshumacyjne, a potem upamiętniające m.in. ofiary rzezi wołyńskiej.”. W poniedziałek przypada 79. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Zatem już jutro 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

W Programie Trzecim Polskiego Radia Jarosław Sellin poinformował, że: „Po naszej stronie ten skład grupy roboczej jest już wskazany. Ja stoję na czele tej grupy, która jest po stronie polskiej. Natomiast czekamy na propozycje strony ukraińskiej, kto będzie wchodził w skład po ich stronie. Na pewno będzie to wiceminister kultury Ukrainy i parę osób merytorycznych, które w tej grupie będą pracować”.

Jak dodał Ukraińcy mają być na to „bardziej otwarci”, oświadczył bowiem: „Nawet dochodzą do nas sygnały, że spontanicznie ludność ukraińska na tamtych terenach porządkuje czy też oczyszcza te tereny, gdzie pochówki są i dokonuje takich spontanicznych, oddolnych upamiętnień”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://pch24.pl/polityk-pis-przewiduje-porozumienie-z-ukraina-ws-upamietnienia-ofiar-rzezi-wolynskiej-bedziemy-sie-dogadywac/

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645589

Zapis z konferencji pt. "Wołyń : czas debaty", organizowanej przez Stowarzyszenie Wspólnota i Pamięć - Budynek PASTY, 9.07.2022. W debacie wzięli udział: Anna Lewak – wiceprezes Zarządu Okręgu Wołyń Światowego Związku Żołnierzy AK, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – kapelan Kresowian, Ewa Siemaszko – badaczka ludobójstwa wołyńskiego, Ewa Szakalicka – reżyser, dziennikarka. Nagranie opublikowane 10 lipca 2022 r. przez Blogpressportal:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1645590