MAŁY BIAŁY DOMEK [9]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Sad owocowy

 

Posiadanie własnego sadu owocowego w bliskości domu rodzinnego staje się znów b. popularne, staje się marzeniem b. wielu polskich rodzin. Owoce z własnej uprawy są bowiem zdrowe, wolne od chemicznych pestycydów i mają niepowtarzalny smak. Zawsze są też dojrzałe, świeże i są po prostu na wyciągnięcie ręki. Czerpanie zatem radości z pracy w zielonym plenerze, rozkoszowanie się z owocowych zbiorów to prawdziwa frajda i zawsze rozpala wyobraźnię. I jeśli dodać spożywanie świeżych owoców niemal przez cały rok, wykonywanie smacznych przetworów, wypełnianie piwniczek ogrodowych uginającymi się półkami, aż po sklepienia, no nie ma mocnych na takie rarytasy, Twoja radość staje się pełna. Dlatego kupując działkę rozważyć trzeba kwestię własnego sadu, a wkrótce wyrosną, zakwitną i zaoowocują w nim ulubione drzewka owocowe.

Drzewa i krzewy owocowe najlepiej rosną i owocują na glebach gliniasto-piaszczystych, średnio zwięzłych, próchnicznych i zasobnych w wodę. Gleby zbyt lekkie można jednak wzbogacić w próchnicę dodając do nich kompost czy obornik. Najodpowiedniejszy odczyn gleby to pH 5,5-6,5, za wyjątkiem borówki wysokiej, która wymaga gleby kwaśnej (pH 3,5-4,5). Przy nasadzeniach należy wystrzegać się miejsc, w których mogą tworzyć się zastoiska mrozowe (zamknięte obniżenia terenu) oraz miejsc o zbyt wysokim poziomie wody gruntowej. Warto pamiętać, iż jeśli nasz sad przydomowy zakładamy na miejscu, gdzie wykarczowano stare nasadzenia może nastąpić zjawisko tzw. zmęczenia gleby, spowodowane obecnością w podłożu szkodliwych nicieni, mikroorganizmów i wydzielin korzeni. Objawia się to zahamowaniem wzrostu roślin po posadzeniu. Przy takich okolicznościach wyjściem jest zasianie roślin na zielony nawóz (gorczyca, łubin, facelia) i przekopanie ich z ziemią. Dobrze jest również zastosować obfite nawożenie obornikiem.

W ogródku przydomowym poleca się drzewka karłowe i półkarłowe, ponieważ tworzą korony niewielkich rozmiarów, wolno rosną i wchodzą w okres owocowania już w 2-3 roku po posadzeniu. Przy uprawie rzędowej zachowujemy wtedy odległość między roślinami do 2-3m, pomiędzy krzewami owocowymi od 1m (agrest, porzeczka). Istotnym zagadnieniem dla każdego sadownika jest zjawisko samo i obcopylności. Samopylne są w większości wiśnie (za wyjątkiem kilku odmian np. Panda, Groniasta z Ujfehertoi), brzoskwinie, morele, agrest oraz maliny. Rośliny obcopylne wymagają do zapylenia pyłku innej odmiany i należą do nich przede wszystkim jabłonie, grusze, czereśnie, większość śliw oraz niektóre odmiany porzeczek.

Przy planowaniu nasadzeń należy zwrócić uwagę na porę dojrzewania poszczególnych gatunków i odmian, aby przez cały sezon cieszyć się świeżymi owocami, a równocześnie mieć czas na zbiór oraz ich przetwarzanie. Ilość i rodzaj nasadzeń drzew i krzewów owocowych jest absolutnie indywidualna dla każdego gospodarstwa. Dla przeciętnej, czteroosobowej rodziny należy przewidzieć: 4-6 szt. jabłoni, po 1-3 szt. czereśni, wiśni, grusz, śliw, brzoskwiń, po 4 szt. porzeczki czarnej i czerwonej oraz agrestu, maliny 10–20 szt., truskawki 50–60 szt., dodatkowo można wprowadzić borówkę wysoką (3-4 szt.), jagodę kamczacką, aronię, poziomki, jeżynę bezkońcową, czy z rzadziej uprawianych roślin - dereń jadalny. Odmiany wczesne to dla przykładu Oliwka Żółta (Papierówka), czy gruszka Faworytka (Klapsa), wiśnia Wczesna Ludwika (tzw. szklanka), czereśnia Rivan, śliwa Sanctus i Hubertus. Odmiany późne to z jabłek: Topaz i Golden Delicious, z gruszek: Carola i Komisówka, z wiśni: Łutówka, z czereśni: Büttnera Czerwona, Kordia, Van, Regina oraz z śliw: Oneida i Węgierka Zwykła. [1]

Najbogatsza oferta drzewek i krzewów owocowych jest dostępna jesienią i ta pora sadzenia roślin sadowniczych jest dla nich najbardziej korzystna. Przy wyborze rośliny należy ją dokładnie sprawdzić. W przypadku odkrytego korzenia przed zakupem należy upewnić się, że roślina ma prawidłowo rozmieszczone pędy boczne, dobrze i równomiernie rozwinięty system korzeniowy. Wybierając drzewko owocowe w doniczce, należy upewnić się, że podłoże jest wilgotne i wolne od chwastów, a korzenie są dobrze rozwinięte, niesplątane i nie przerastają pojemnika. Najlepiej kupować rośliny młode, ponieważ jest większa szansa, że się łatwo przyjmą. [2]

Przy czym najlepszy czas sadzenia w porze jesiennej przypada od 20 października, aż po 15 listopad i odpowiednio w porze wiosennej od 20 marca do 15 kwietnia. Jednakowoż, aby cieszyć się bogatymi i dobrymi zbiorami, trzeba odpowiednio zadbać o drzewka. Prace rozpoczynają się już wczesną wiosną, trochę pracy jest też późną jesienią. Zaczynamy od przygotowania gleby, rozplanowania nasadzenia i wyboru odpowiednich gatunków drzewek. Potem istotne jest regularne przycinanie dla zdrowego wzrostu i obfitego owocowania oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami. Nie można zapominać o koszeniu trawy czy zbieraniu opadłych suchych liści.

W przydomowym sadzie powszechnie używane są narzędzia ręczne, czyli sekatory, nożyce, siekiery, brzeszczoty czy grabie, łączy je wysiłek i czas, jaki trzeba włożyć w pracę z ich użyciem. Obecnie masowo zastępują je na szczęście akumulatorowe narzędzia ogrodowe, które nie wymagają podłączenia do źródła prądu, są lekkie, a nadto podczas pracy nie generują uciążliwego hałasu. Podstawowym sprzętem do przycinania gałęzi w każdym sadzie są akumulatorowe nożyce. Z kolei akumulatorowa piła do gałęzi na wysięgniku pozwala na sprawne i wygodne usuwanie konarów położnych na wysokości nawet 4 metrów. Natomiast gdy robimy jesienne porządki w sadzie, zdecydowanie warto sięgnąć po akumulatorową dmuchawę do liści i inne tego typu narzędzia. [3]

Na koniec warto raz jeszcze podkreślić, iż sad przydomowy zakładamy, by zaspokoić przeważnie potrzeby własnej rodziny. Nie pisałem tutaj o uprawie wielkiej plantacji drzew owocowych! I jeśli dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem przystosowanym do przechowywania owoców, możemy realnie skupić się na odmianach późnych. Takie owoce najlepiej przechowuje się w pomieszczeniach o temperaturze zbliżonej do 0oC i wilgotności około 90%. Przy braku takiego pomieszczenia należy tak dobrać gatunki i odmiany, aby na bieżąco spożywać świeże owoce, a nadwyżki wykorzystać na domowe przetwory. [4]

Zakładanie sadu i uprawa owoców na własnej działce może dać zatem sporo radości, więcej może stać się przygodą sezonu, wielu sezonów, wreszcie stać się dla wielu napaleńców pasją życia. Wprawdzie jak widać powyżej wymaga to nieco trudu, odpowiedniego przygotowania, wiedzy, ale końcem końców wynagradza to moment zbioru pierwszych owoców, a potem następnych i następnych i tak przez wszystkie następne lata....., no wprost cudownie. No żyć i nie umierać!

 

Przypisy:

[1] ]]>http://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-ogrodnicza/95-...]]>

[2] ]]>https://twojogrodek.pl/Zakladanie-sadu-na-dzialce-kiedy-i-jak-sadzic-drz...]]>

[3] ]]>https://twojogrodek.pl/Przydomowy-sad-postaw-na-narzedzia-akumulatorowe]]>

[4] ]]>http://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-ogrodnicza/95-...]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)

Komentarze

Czy Ty również planujesz założyć sad w swoim grodzie? Agnieszka z profilu Forest Studio poprosiła o wskazówki do wykonanego projektu sadu przydomowego. Miała sporo pytań i podzieliła się z Wami tymi konsultacjami. Gorąco polecam fajowy i b. praktyczny filmik, pełny wielu pożytecznych wskazówek, opublikowany 15 grudnia 2021 r. przez Zielone Pogotowie: 

 

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650918

Pani Marysia z kanału Flora z Pola chciała założyć taki mini sad w swoim ogrodzie i postanowiliśmy jej w tym pomóc. Wiele b. cennych uwag przy zakładaniu przydomowego sadu. Filmik opublikowany 21 września 2019 r. przez Zielone Pogotowie:

 

Vote up!
5
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650921

I przy dobrym zaplanowaniu nasadzeń pozwala spożywać świeże owoce niemal przez cały rok. Poza tym możemy zbierać je w pełni dojrzałości – czyli wtedy, gdy są najsmaczniejsze. Wybór drzew i krzewów do sadu musimy dostosować do powierzchni uprawowej, jaką dysponujemy. Jedynym ograniczeniem przy zakładaniu sadu jest tylko zacienienie – rośliny sadownicze wymagają dużej ilości słońca – nie będą owocowały w cieniu lub półcieniu. Jesienne sadzenie jest korzystniejsze od wiosennego. Czytaj więcej: https://www.kalendarzrolnikow.pl/3584/zakladamy-przydomowy-sad-owocowy?fbclid=IwAR04zGL5gxAucoiF52oz0e0h3ZTS-w-C0Cym6G_j8IWyqD8onTJVg1uUHpE#.ZBq8tuDxfB8.facebook

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650928

Niezwykle zdrowa, b. chwalona na całym świecie, doceniana nawet w Kraju Kwitnącej Wiśni. Silna aronia to już superbohaterka XXI wieku, która nosi nieoficjalnie koronę jako ta "królowa antyoksydantów". Nadto plaga naszych współczesnych gabinetów i salonów, czyli telefony, komputery, wszechogarniająca nas elektronika, po prostu pędzący XXI wiek... . Co więc wspólnego z tym wszystkim ma ów skarb natury, jakim jest aronia? Otóż ekspertką w tej dziedzinie jest profesor Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest również autorką fantastycznej książki pt. "Aronia super owoc".

Tam dowiemy się iż sok z aronii to idealny sok dla nas wszystkich, bo dostarcza organizmowi cennych i tak bardzo potrzebnych składników. Mówi się, że sok z aronii to połączenie wartości zielonej herbaty i napoju bogów - czerwonego wina, czyli unikalny miks antocyjanów, katechin i wielu innych cennych związków. Wystarczy tylko mała szklaneczka dziennie. A oto b. bogate właściwości aronii:

- obniża ciśnienie tętnicze,

- wspomaga leczenie miażdżycy i cukrzycy,

- ma silne działanie antyoksydacyjne,

- dzięki zawartości związków o działaniu przeciwzapalnym i funkcji antyoksydacyjnej jest doskonała dla dzieci z autyzmem,

- wskazana przy wszelkiego rodzaju alergiach, chorobach z autoagresji,

- może wspomagać dietę w chorobie nowotworowej oraz przy chemio- i radioterapii,

- potrafi zadbać o nasze oczy, chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej, może zapobiegać zaćmie.

Gorąco polecam zatem ten b. cenny filmik-wywiad opublikowany 5 września 2020 r. przez Agnieszka Cegielska:

 

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650933

Nazawałem go Sainsbury's 8-)))))

Vote up!
3
Vote down!
0
#1650936

.....przypominam sobie o tym ile razy nawiedzam nasze wielkie Tesco Extra w Glasgow na Springburnie w Szkocji. Podchodzę niekiedy do stoiska z owocami i zawieszam moje oczęta dla przykładu na słodziutkich malinkach. Widzę wtedy małe pojmniczki plastikowe wypełnione owocami pysznych malinek, każdy z nich jest naprawdę mały i kosztuje 2,5 funciaka. I już mi się odechciewa tej malinowej przyjemności. I pomyśleć mówię zwykle wtedy sam do siebie, iż w sadzie mojego dziadzia Bolesława we wsi Siedliska k. Zamościa, jak wpadłem niekiedy jako młody chłopak w takie krzaki malin, to takich pudełeczek wpierdzieliłem na dzień dobry jakieś 10 w trimiga. No ale cóż takie to były czasy, wsiowych wakacji! A dziś mogę sobie jszcze co najwyżej powspominać ale mogę coś jeszcze..... . No właśnie! Mogę zrobić powtórkę z rozrywki ale już w swoim sadzie..... . no do roboty, sezon niedaleko. Pozdrawiam STRoch

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650938

Cenny filmik poświęcony szczepieniu jabłoni, jak prawidłowo przygotować zrazy i przechować je do wiosny. Pokarzemy jak szczepić jabłonie na podkładkach z antonówki. Przedstawimy również różnice miedzy szczepieniem, a okulizacją. W drugiej części programu przedstawimy kilka ciekawych odmian orzechów włoskich i laskowych. Filmik opublikowany 11 września 2015 r. przez www.ogrodbeztajemnic.pl:

Gorąco polecam i ten drugi filmik pt. „Ekologiczna produkcja owoców”, opublikowany 28 października 2019 r. przez CDRBrwinow:

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650937

Pożyteczna prezentacja z serii ABC sadzenia roślin. Tym razem udzielono wskazówek jak prawidłowo posadzić krzewy owocowe takie jak porzeczka i agrest. Filmik opublikowany 26 października 2017 r. przez Zielone Pogotowie:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650944

Agrest jest ważnym krzewem owocowym w ogrodzie. Jest to rodzimy gatunek, świetnie przystosowany do klimatu umiarkowanego, polskiego. Mimo odporności na mróz jest atakowany przez choroby takie jak mączniak agrestu czy szkodniki np. mszyca. Należy starać się kupować odmiany jak najbardziej odporne i odpowiednio uprawiać go aby zmniejszyć stosowanie środków ochrony. Filmik opublikowany 22 lipca 2020 r. przez Red Sunflower:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650945

Każdy wciąłby koszyczek pysznych malin z apetytem jeszcze dziś, lecz nie każdy wie jak uprawiać własne maliny w przydomowym sadku. Dla przykładu jak przyciąć maliny, jak przygotować sadzonki z maliny? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w kolejnym ciekawym filmiku, tym bardziej iż wielu zainteresowanych wciąż stawia sporo pytań na ten temat. Materiał będzie zatem b. przydatny! Filmik opublikowany 19 listopada 2017 r. przez Zielone Pogotowie:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650947

Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach. Bogaty w wiedzę sadowniczą wywiad, gorąco polecam, opublikowany 10 czerwca 2020 r. przez PODRB TV:

Warto zobaczyć i ten materiał filmowy pt. „Sad jak marzenie”. Piękny, stary sad, w okolicach Sochaczewa, niektóre drzewa mają po 80 lat... . Ekologiczne gospodarstwo i agroturystyka, sad bez oprysków, naturalnie chcielibyśmy aby pojawił się u nas. Wspaniały teren, dbający właściciel, przepyszne owoce. I uwierzycie, że to wszystko dbając o środowisko, prawie bez oprysków? To trzeba zobaczyć. Filmik opublikowany 16 lipca 2019 r. przez Wiejskie Inspiracje:

Trzeci filmik też b. pozyteczny i ciekawy pt. „Sad tradycyjny”, opublikowany przez PODRB TV:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650950

Śliwa Amers to jedna z najobficiej plonująca odmiana śliw, których jest blisko 200 różnych odmian. Popularna w naszej Ojczyźnie węgierka ma zwykle owoce duże i smakowite, a jeśli są już mniejsze to zazwyczaj b. słodziutkie. No miodzio w gębie! Przedstawiane w materiale filmowym drzewko zaczęło owocować w ubiegłym roku i jak zobaczycie b. ładnie plonuje. Filmik opublikowany 26 lipca 2022 r. przez Ogród spontaniczny:

 

W drugim filmiku dowiemy się o różnokolorowych odmianach śliw w kolekcji Instytutu Ogrodnictwa. Filmik opublikowany 7 grudnia 2020 r. przez CDRBrwinow

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650959

Przy końcu każdego lata gdy w naszych sadach fioletowo, śliwkowo. Fioletowo od węgierek, ale także żółto - od mirabelek, od renklod. Zbliża się czas wielkiego śliwkobrania, czas suszenia, smażenia, gotowania, marynowania... . Powidła czyli to co kochamy, czym się zajadamy o wczesnych lat dziecięcych.

Suszenie odbywało się różnie, na wysłanych słomą blachach w chlebowym piecu albo w suszarni, stojącej gdzieś na uboczu, w kącie sadu, pachnącej dymem, który po trosze osadzał się też na śliwkach, dodając im specyficznej woni, specyficznego smaku. Natomiast przy smażeniu powideł obowiązywała podstawowa zasada - miedziany kocioł, żaden inny, oczywiście dobrze pobielony...

Powidła ze śliwek najlepiej jest smażyć z końcem września lub początkiem października, gdy śliwki są najsłodsze - radziła Maria Monatowa. - Kilka lub kilkanaście garncy śliwek wydrylować z pestek, przebierając robaczywe, włożyć do kotła miedzianego, dobrze pobielonego i gotować z wolna zupełnie bez wody, mieszając ciągle długą drewnianą kopystką. Skoro się zupełnie rozgotują, przefasować je przez sito lub przetak i włożyć napowrót do tego samego kotła, który należy wymyć i wysuszyć i gotować dalej na wolnym ogniu. Gotowanie to trzeba powtórzyć drugiego i trzeciego dnia tak długo, aż powidło nabierze ciemnego koloru i odpowiedniej gęstości. Wtedy kto chce go mieć wykwintniejszem i słodszem, niech doda cukru miałkiego do smaku pół funta lub 1 funt skórki pomarańczowej usiekanej drobno, zasmaży jeszcze raz powidło i po przestudzeniu złoży do kamiennych garnków. Aby się lepiej przechowywało, należy wsunąć je na noc z garnkami odkrytemi do letniego pieca, aby zaschła skorupka po wierzchu, która je ochroni od zepsucia i pleśni. Biorąc powidło, należy odchylić tem kożuch, wziąć potrzebną ilość i napowrót nim przykryć.

No, może nie polecałbym pomarańczowych skórek, przydających obcego smaku, ale oprócz tego pani Monatowa ma rację. Tak się smażyło powidła. Nie dodaje tylko, że zazwyczaj pod gołym niebem, w czarno-żółtej zamieci os, które zawsze pojawiają się tam, gdzie pachnie słodyczą. I jeszcze jedno - powidła rzeczywiście trzymało się w kamionkowych garnkach. W żadnych tam słoikach, ale w porządnych, ciężkich garach.... . Czytaj więcej: https://dziennikpolski24.pl/sliwkobranie/ar/2226402

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650963

.....na pierwszy ogień?! 

Kochani, trzeba inwestować (napisali), ale pytanie w co? My zdecydowaliśmy (wieśniaki z miasta) się na kilka drzewek owocowych, uznaliśmy, że to będzie dobra inwestycja, ponieważ najmniej potrzebują uwagi, pielęgnacji. Wszystkie drzewka zakupiliśmy w sklepie https://www.sadowniczy.pl , dużo ofert producentów przeglądnęliśmy, ale oferta, promocje, a przede wszystkim wspaniały kontakt i doractwo- pełen profesjonalizm! Sklep ten jako jedyny zaoferował nam pomoc i nie potraktował nas jak pierwszego lepszego bowiem do każdego klienta podchodzą indywidualnie, a to jest wielki plus.

Pomogli nam nadto dobrać odmiany, a same drzewka przyszły w nienagannym stanie, dobrze zabezpieczone, co ważne korzenie w balocie były jeszcze wilgotne. Na duży plus jest wysyłka w 24h, kurier też dowozi w 24h, więc mamy pewność, że sadzonki przyjdą w dobrej kondycji do sadzenia. Fajny materiał filmowy, świadectwo. Gorąco polecam! Filmik opublikowany 7 Maja 2022 r. przez Wieśniacka Rodzinka z Miasta:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650964

Jaką odmianę aktualnie zrywają sadownicy? Spotkaliśmy się w sadzie Gruszym Grzegorza Żółcika, aby porozmawiać na temat jakie odmiany będą kiedy zbierane. Filmik opublikowany 26 sierpnia 2021 r. przez kobieta w sadzie:

Warto zobaczyć i ten materiał filmowy pt. „Najfajniejszy sad gruszowy i zbiór kombajnem”. Filmik opublikowany 7 września 2022 r. przez e-sadownictwo:

A tu możecie zobaczyć jak zrobić fantastyczne słoiki z gruszkami na zimę i nie tylko - prosty i sprawdzony przepis. Filmik opublikowany przez DZIAŁKOWIEC TV:

Gorąco plecam także i tę prezentację pt. „Gruszki w zalewie słodko – kwaśnej”. Jest to domowy przepis na gruszki w słoikach Pani Dorotki. Takie gruszki to wspaniały pomysł na domowe przetwory nie tylko na zimę. Pokażę Wam jak przygotować gruszki i jak zrobić doskonałą zalewę. Gruszki w zalewie są doskonałe jako dodatek do dań mięsnych, do sałatek czy jako samodzielna przystawka czy deser. Filmik opublikowany przez Menu Dorotki:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1650976